Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr sabiedrības uzmanība pievērsta tam, vai komerckanālu TV3 un Latvijas Neatkarīgā televīzija (LNT) apvienošanās nodrošinās viedokļu dažādību un plurālismam, kā arī konkurences jautājumiem, nepieļaujot monopolu TV reklāmas tirgū, Pietiek zināms, ka paklusām tiek gatavota augsne pavisam citai televīzijas kanālu koncepcijai, par kuru apvienoto TV jaunajiem īpašniekiem – ziemeļvalstu mediju koncernam Modern Times Group Broadcasting AB (MTG) - pagaidām nav izdevīgi runāt: ļoti ticams, pēc apvienošanas MTG plānos ir LNT pārveidošana par krievu valodā raidošu nacionālo kanālu.

Vairāki ar apvienošanas darījumu nesaistīti eksperti pēdējās dienās publiski norādījuši uz nepieciešamību veidot kanālu krievu valodā ar nacionālu saturu, kam būtu pieprasījums gan no reklāmdevēju, gan skatītāju puses. Pietiek izsaka prognozi, ka patiesībā ar šiem, it kā nevainīgajiem ekspertu komentāriem sabiedrība tiek gatavota MTG patiesajam plānam – LNT pārvēršanai par „krievu kanālu”. Lai gan pašreizējo TV3 īpašnieku – MTG – iecere LNT pārveidot par krievu valodā raidošu nacionālo kanālu, pagaidām tiek apspriests tikai oficiāli neafišētu runu līmenī, tomēr ir vairākas pazīmes, kas vedina domāt, ka tās nav bez pamata.

Reklāmas nozares speciālisti, kas pirmie un visasāk vērsušies pret MTG darījumu, ar kuru kanālu TV3, TV3+ un TV6 īpašnieku rokās nonāks arī LNT grupa ar vēl trim kanāliem – LNT, TV5 un Latvijas mūzikas kanālu –, tagad izsakās par krievu kanāla veidošanas iespējām.

Tā piemēram, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) rīkotajā diskusijā reklāmas asociācijas vadītājs Ģirts Ozols paziņoja, ka Latvijā ir vieta vienam nacionālam krievu un vienam latviešu kanālam, nevis diviem latviski raidošiem kanāliem ar dalītu skatītāju auditoriju, par ko diskusijas dalībniekus mēģināja pārliecināt MTG. Diskusijā arvien skaidrāk ieskanējās nots, ka kabeļtelevīziju skatītājs ir „krievu pensionārs.” Tādējādi, lai atrautu šī skatītāja acis no Krievijas kanāliem, kurus translē gan kabeļoperatori, gan satelīttelevīzija, būtu nepieciešams izveidot kvalitatīvu, nacionālu krieviski raidošu kanālu, par ko liela interese būtu arī reklāmdevējiem.

Pietiek avotu vērtējumā esot naivi iedomāties, ka biznesa organizācija MTG to nav ņēmusi vērā, un ir gatava uzturēt divus latviski raidošus kanālus, kuri konkurētu savā starpā un viens otram atņemtu auditorijas daļu. Turklāt esot nojaušams, ka laika gaitā apvienotās TV auditorija tikai samazināsies līdz ar pieaugošo citvalstu telekanālu aktivitāti (nav noslēpums, ka Latvijā retranslētie ārvalstu kanāli ievieto arī Latvijai domātas reklāmas un piedalās Latvijas reklāmas tirgū).

Netiek slēpts, ka LNT grupa bija teju bankrota priekšā un gan TV3, gan LNT šobrīd strādā ar zaudējumiem. Ir apšaubāms, ka MTG būtu gatavs iegādāties LNT, ja nebūtu pārliecināta, ka ar nākotnē varēs gūt peļņu.

Tā kā plānu apvienot abus latviski raidošos kanālus MTG kategoriski noliedz, visticamākais, savus solījumus koncerns formāli arī pildīs. MTG apgalvo, ka katrs kanāls tiks fokusēts savai auditorijai, pagaidām gan mēģinot izlocīties, ka viens būs domāts jaunajai paaudzei, bet otrs - vecāka gadagājuma ļaudīm. Tomēr, visticamākais, ka auditoriju izvēle tomēr būs biznesa loģikai un pragmatismam daudz tuvāka, proti, tiks veidots spēcīgs krievu valodā raidošs kanāls, lai spētu konkurēt par reklāmām ar Krievijas kanāliem.

Tā kā ir sagaidāms, ka TV reklāmas tirgū MTG Latvijā būs dominējošā stāvoklī (ja tiks atbalstīta MTG pārstāvju lobēta ideja par reklāmu aizliegumu sabiedriskajos medijos), tad arī cenu karos ar Krievijas kanāliem MTG būs būtiskas priekšrocības.

Par krieviski raidoša kanāla nepieciešamību pēc 18.februārī notikušā valodas referenduma sākuši runāt arī politologi un integrācijas eksperti. Politologs Jānis Kapustāns laikrakstam Diena norādījis, ka svarīgs faktors integrācijai ir informatīvās vides veidošana - pirmkārt, sabiedriskās televīzijas un radio pieejamības veicināšana pierobežas rajonos. Tāpat viņš uzsvēris, ka būtu nepieciešams domāt par laikrakstu un televīzijas kanālu, kas raida krievu valodā, taču tajā tiktu pausta arī latviešu puses pozīcija.

Pietiek jau rakstījis, ka Konkurences padome (KP) lemj par sagaidāmo LNT un TV3 apvienošanos, kas izriet no MTG janvāra vidū KP iesniegtā ziņojuma par paredzēto vēlmi pārņemt Andrejam Ēķim īpašumā esošajai AS Neatkarīgie nacionālie mediji pilnībā piederošo LNT. KP abu komerckanālu apvienošanos izskata, jo ir skaidrs, ka abas televīzijas kopā Latvijas mediju tirgū iegūs būtisku tirgus daļu.

Jau gada sākumā lietpratēju vidē izskanēja bažas, ka, ņemot vērā sabiedriskajai televīzijai (LTV1, LTV7) noteiktos reklāmas ierobežojumus, apvienošanās rezultātā MTG varētu kontrolēt 60-72% no nacionālā TV reklāmas tirgus, kas būtiski samazinās konkurenci reklāmas tirgū. Monopols reklāmas tirgū var raisīt neadekvātu TV reklāmas cenu pieaugumu. Ņemot vērā, ka nākotnē sabiedriskā TV varētu kļūt brīva no reklāmām, TV3 un LNT apvienošanās nozīmētu, ka zviedru MTG var kļūt par monopolistu. KP, lemjot par abu kanālu apvienošanos, ir tiesīga noteikt virkni ierobežojumu.

Novērtē šo rakstu:

20
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...