Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vai krīze ir beigusies?

Ex -seržants (literārs pseidonīms)
14.05.2012.
Komentāri (49)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dombrovskis ir paziņojis, ka krīze ir beigusies. Varbūt arī viņam ir beigusies. Man gan izskatās, ka ekonomiskā krīze likumsakarīgi pāraug politiskā un sociālā krīzē.

90. gadu vidū, strādājot Zemessardzē (ZS), aiz gara laika un, meklējot jēgu savam darbam, uzrakstīju uz vairākām rūtiņu burtnīcas lapām savu redzējumu par iespējamiem apdraudējumiem un ZS lomu šo draudu novēršanā. Doma bija apmēram šāda.

1. etaps - ārvalstij lojālas politiskas partijas izveide. Ārvalsts specdienestu kontrolētu biznesa struktūru iespiešanās stratēģiski svarīgās ekonomikas nozarēs un informatīvās telpas kontrole ar šo biznesa struktūru pārvaldītajiem medijiem.

2. etaps - ekonomisko krīžu un satricinājumu veicināšana un kā rezultāts tam - plašu iedzīvotāju slāņu neapmierinātība.

3. etaps - ārvalsts kontrolēta politiska partija pārņem varu parlamentārā ceļā. Ja šis variants nenostrādā tad seko nākošais etaps.

4. etaps - starpnacionālo jautājumu saasināšanās, masu nemieri, kas pāraug bruņotas sadursmēs

5. etaps - „Miera uzturēšanas” spēku ievešana, kā iemeslu norādot savu tautiešu aizsardzību (iepriekš tiem var tikt piešķirta „miera uzturētājas” valsts pilsonība - tas gan nebija pieminēts šajā pētījumā).

Jāpiebilst, ka tolaik līdz iestāšanas NATO bija tāls ceļš un par to nedaudz vēlāk.

Toreiz visā šajā lietā viens jautājums līdz galam nebija skaidrs - kā demokrātiskā valstī (Jeļcina laikā, vismaz sākumposmā, Krievijā bija mēģinājums izvedot demokrātisku sabiedrību) specdienesti var kontrolēt biznesa struktūras un piespiest veikt darbības, kas nesakrīt ar uzņēmēju ekonomiskām interesēm. Kad Jeļcina ēra beidzās un Krievijā varu pārņēma čekistu hunta, arī šajā jautājumā ieviesās skaidrība.

Piedodiet godkārību, bet man izskatās, ka pirmie trīs etapi ir noieti un sākas pāreja uz ceturto. Vai paranoja? Lūk, citāts no Urbanoviča teiktā 04.10.2011 intervijā krievu radio Radio Baltkom.

"Pirmkārt, lai iegūtu tiesības un pat pienākumu saukt savus vēlētājus uz ārpusparlamenta aktivitātēm, mums vispirms jāizmanto visas savas zināšanas un pieaugušā ietekme, kam ir atbalsts ne tikai Latvijā, lai mēģinātu vienoties ar mieru," intervijā saka Urbanovičs, norādot, ka "izvest ielās cilvēkus ir ļoti viegli, bet pēc tam atsaukt grūti. Tas ir pierādīts”. Tādēļ vispirms jāmēģina darīt visu, lai panāktu vienošanos miermīlīgā veidā, tikai tad, ja neizdotos, "būtu morālas tiesības teikt, ziniet, lai cik par jums balsotu, kaut jūs iegūtu 51%, vienalga parlamentāra izeja jūsu taisnībai nebūtu šajā valstī, tas nozīmē, ka vajag piespiest".

Attiecīgi, ņemot vērā šo scenāriju, mēģināju noformulēt ZS uzdevumus katrā konkrētā etapā, un caurmērā tur bija tas pats, kas tagad noteikts likumā par zemessardzi un MK noteikumos Nr.936  "Kārtība, kādā Latvijas Republikas Zemessardze sniedz atbalstu valsts un pašvaldību institūcijām likumpārkāpumu novēršanā, sabiedriskās kārtības un drošības garantēšanā”, tikai daudz konkrētāk, kā arī bija dažas domas par darbībām ārvalsts „miera uzturēšanas” operāciju gadījumā LV teritorijā.

Nu tad šo rakstu darbu, iespējams, nedaudz diletantisku arī iesniedzu personīgi toreizējam ZS štāba priekšniekam R. Graubem. Tas kaut ko nomurmināja par dokumenta svarīgumu un iebāza to atvilktnē. Par to, ka lietas labā netika darīts nekas, pārliecinājos nedaudz vēlāk, kad atvaļinājos no dienesta ZS un īsu brīdi dabūju pastrādāt Aizsardzības ministrijā ( ja to piespiedu nīkšanu bezdarbība var saukt par strādāšanu), kur manā rīcība nonāca pabiezs sējums, uz kura vākiem ar zeltītiem burtiem bija rakstīts „NBS attīstības plāns”, ko NBS vadība taisījās prezentēt toreizējam prezidentam G.Ulmanim.

Pašķirstot šo „svarīgo” dokumentu, konstatēju, ka pamatā tiek atkārtota viena un tā pati frāze dažādās variācijas - „NBS uzdevums ir Latvijas tautas aizsardzība” (varētu nodomāt, ka sakarīga plāna izstrāde prasītu milzīgus finanšu ieguldījumus, par kuru trūkumu ZS vadība čīkstēja gandrīz vai katrā sanāksmē, bet tas netraucēja toreizējam ZS komandierim R. Eihmanim „uzvārīties” uz nebēdu, par ko arī tika izmests ar negodu).

Nu, pietiks kavēties nostalģiskās atmiņās, un pievērsīsimies aktuālām lietām.

Priecē, ka valsts plāno palielināt finansējumu NBS, jautājums tikai, vai šis finansējums tiks izlietots maksimāli lietderīgi saskaņā ar NBS attīstības plānu vairākiem gadiem uz priekšu. Nezinu, jo no šim lietām esmu atgājis pasen atpakaļ. Iebāzu degunu ZS mājas lapā un sadaļā „Zemessardzes attīstība nākotnē” lasu:

„Zemessardzes prioritārie uzdevumi ir: nodrošināt svarīgu valsts objektu apsardzību, piedalīties krīzes situāciju un to seku novēršanā, koordinēt sadarbību ar Valsts policiju, robežsardzi u.c.; nodrošināt atbalsta sniegšanu ārvalstu bruņotajiem spēkiem, kas šķērso Latvijas teritoriju vai ierodas Latvijā; veidot kaujas atbalsta un kaujas nodrošinājuma vienības transportēšanas, civilmilitārās sadarbības, apgādes, inženieru un pretgaisa aizsardzības jomās.”

Viss it kā OK. Un tomēr daži jautājumi. Vai ir apzināti visi „svarīgie valsts objekti”, kas būtu jāapsargā, un definēti uzdevumi konkrētam ZS apakšvienībām? Tas pats attiecas uz robežas nodrošināšanu. Tālāk - par sadarbību ar policiju un Drošības dienestu (MK noteikumi Nr.936 p.3.7). Vai aizsardzības ministra lēmums būs pietiekošs, lai šo sadarbību realizētu, ja tāda nepieciešamība radīsies? Bieži ir dzirdēts, ka ZS pamatā nodarbojās ar krutkas tirgotāju dzenāšanu un šaušanu no krūmiem pa automašīnu motoriem. Tā nav taisnība. Deviņdesmitajos bandītiem un citai „šušerai” bija respekts pret Zemessardzi. Nopietniem „putniem” bija grūti tikt klāt, jo trūka informācijas un juridisko zināšanu. Savulaik personīgi griezos par sadarbības jautājumu pie toreizējā Organizētās noziedzības apkarošanas biroja priekšnieka D.Lūka. Interese bija nekāda.

Ejam tālāk - „ Nodrošināt atbalsta sniegšanu ārvalstu bruņotajiem spēkiem, kas šķērso Latvijas teritoriju vai ierodas Latvijā”. Tātad „tauvas pieņēmēju” loma. Bet ko darīt, ja „tauvu pasniegt” nebūs kam? Izskatās, ka tāda varbūtība vispār netiek apskatīta. Un tagad nedaudz par „kolektīvo drošības sistēmu”. Man personīgi riebjas tas, ka LV algotņi „mērcē” afgāņus. Kāda tur motivācija, ja tas, ka ASV izvāksies no turienes ar negodu, ir laika jautājums un situācija paliks vēl neprognozējamāka, nekā tā bija pirms iebrukuma. Nez ko kapelāni stāsta tur dienējošiem par bausli „nenogalini”?

Nu, bet labi, atstāsim liriku mierā. Personīgi nav pārliecības, ka NATO ir uz mūžīgiem laikiem un 5. pants nepaliks tikai uz papīra gadījumā, ja nāksies to pārbaudīt. Viens no atvaļinātiem NATO ģenerāļiem, uzvārdu neatceros, liekas, ka kanādietis, nosauca aliansi par pūstošu līķi. Iespējams, ka pārspīlē. Tomēr daži fakti liek aizdomāties. NATO dalībvalstis Itālija un Francija pārdod Krievijai modernas militāras tehnoloģijas, un ne jau krieviem tie Mistrali tik ļoti nepieciešami. Plāns ir šķelt bloku, un nauda tam netiek žēlota.

Neaicinu izstāties no bloka, jo tad 5.etaps garantēts. Taču tas nenozīmē, ka nav jāmeklē alternatīva un, pirmkārt, reģionā, kur valstis apzinās līdzīgu apdraudējumu. Un nepietiek ar nodomu protokoliem, ir jāslēdz līgumi un jāizstrādā kopīgi aizsardzības plāni dažādiem notikumu attīstības scenārijiem, kur tādam mazām valstīm kā LV būtu sava militāra specializācija un uzdevumi atbilstoši resursiem. Piemēram, LV variantā tās varētu būt speciālo uzdevumu vienības. Katra ziņā tad nebūtu jāņirgājas pat trīs sagrabējušiem tankiem un WWII laika lielgabaliem.

Domāju, ka pašlaik vēl svarīgāks uzdevums ir drošības struktūru nostiprināšana. Un ir runa ne tikai par finansējumu. Ir noriebies klausīties tenkas par korumpētību un nekompetenci. Vai tiešam visa DP ir pārdevies abdulmuslimoviem par desas lunķi un SAB pamatā sastāv no „profiem” - tipa Panteļējevs? Ja savu kadru trūkst, tad jāpieaicina no malas - vecajās NATO dalībvalstīs atvaļinātu profu netrūkst.

Par robežu. Ja kāds var ievilkt fūri ar kontrabandas gaļu, tad kur garantija, ka līdzīgā veidā nevar iedabūt ieroču kravu? Divi gadi atpakaļ izklaides pēc izložņāju Austrumu robežu pa meža takām krustu – šķērsu, un viens ļoti svarīgais piesējas tikai tad, kad braucu atklāti ar riteni pa valsts ceļu un biju nogājis piecus metrus malā, lai pasmeltu ūdeni no akas.

Pretinieks ir viltīgs, ar nesalīdzināmi lielākiem resursiem, tai skaitā propagandas jomā. Tāpēc uz viņa viltību ir jāatbild ar dubultu viltību. Nule kā notikušo 9. maija pasākumu ar Krievijas karogiem un padomju simboliku varētu vērst sev par labu. Savā priekšvēlēšanu uzrunā tagadējais Krievijas prezidents V.Putins teica: "Mēs esam apņēmības pilni gādāt, ka Latvijas un Igaunijas varasiestādes ņem vērā cienījamu starptautisku organizāciju ieteikumus attiecībā uz vispārpieņemto etnisko minoritāšu tiesību ievērošanu. Mēs nevaram samierināties ar apkaunojošo "nepilsoņu statusu". Kā mēs varam pieņemt to, ka nepilsoņu statusa dēļ katram sestajam Latvijas iedzīvotājam un katram trīspadsmitajam Igaunijas iedzīvotājam tiek liegtas politiskās, vēlēšanu un sociāli ekonomiskās tiesības un iespēja brīvi izmantot krievu valodu.”

Nu tad, lūk, kad „cienījamas starptautiskas organizācijas” sāks „braukt augumā”, prasot risināt nepilsoņu problēmu, un tas būs agri vai vēlu, tad īstais laiks būs nodemonstrēt bildītes no minētā pasākuma, pavaicājot, kā var piešķir pilsonību tik ļoti „lojāliem” nepilsoņiem.

Katrā ziņā kļūdīties nedrīkst, it īpaši tiem, kas uzskata sevi par politiķiem Runa ir par Parādnieka bērnudārza „ieroču izstādi”. Ir iespaids, ka bērnībā nav dabūjis paspēlēties ar dzelžiem. Un netaisos te izvērsties par leģionāru tēmu. Vai atradīsies kāds, kas ar 100% pārliecību apgalvos, ka leģionāri nav piedalījušies nevienā soda akcijā pret partizāniem kaut kur Baltkrievijā un nav nošāvuši civilos, pildot Vērmahta OKW direktīvu „Par cīņu ar bandām”? Nets ir pilns ar informāciju, un vai visi ir viltojumi ? Ja kādam interesē, lai papēta gadījumu 1945. gada janvārī Polijas ciematā Podgaje, kur saskaņā ar poļu vēsturnieku teikto (arī to, no postkomunisma perioda) 15. Waffen SS divīzijas karavīri kaujas grupas Elster sastāvā sadedzināja dzīvus 32 poļu kara gūstekņus. Vai arī viltojums? Katrā ziņā piemineklis tur ir uzlikts. Un nevajag mēģināt borēt, ka padomju armija arī veica kara noziegumus. Savu attieksmi pret padomju simboliku esmu izteicis iepriekšējā rakstā.

Novērtē šo rakstu:

15
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

12

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

FotoAtbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku. Protams, daudzi pamatoti iebildīs, ka šis skaitlis nav korekts, taču cita mums nav. Tomēr fakts ir tāds, ka arī oficiālā statistika atzīst: 2016. gadā Baltijas valstīs turpinājās masveida emigrācija.
Lasīt visu...

12

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

FotoDaudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un, lai gan tas ir noticis pavisam nesen, šī “nodokļu reforma” jau ir paguvusi apaugt ar visdažādākajiem vērtējumiem – no brīnumnūjiņas, kas atrisinās mums visu, līdz bezatbildīgai, populistiskai avantūrai vai vienkārši kārtējai stohastiskai solījumu mākoņu stumdīšanai, no kā galu galā nekas jēdzīgs nesanāks. Un katram šeit ir savi argumenti. Jāatzīst – tie parasti ir vienpusēji un šauri, lai tikai uzrunātu (apmānītu?) attiecīgo mērķauditoriju.
Lasīt visu...

12

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

FotoJau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās un ka Veselības ministrija un valdība kaut mazākā mērā gribētu panākt pozitīvu sarunu iznākumu, lai ārsti atsāktu darbu pilnā apmērā. Varbūt šeit mazāka ir premjera Māra Kučinska loma, kurš vienkārši tiek apvārdots un pārliecināts par to, ka "jāaizstāv dāmas gods". Nav jau pirmā reize, kad redzams, cik viegli ir ietekmējams premjers, kurš kā bruņinieks metas aizstāvēt sava kabineta vājā dzimuma pārstāves, aizmirstot valstiskas vērtības un pat veselo saprātu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

FotoAugsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās informācija par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) gatavoto izglītības reformu. Skaidrs ir viens, IZM vēlas īstenot reformu, neraugoties uz to, ka dažādi nozares eksperti[1], pedagogi, vecāki, bērnu psihologi, pirmsskolas izglītības nozares darbinieki un biedrību pārstāvji[2], ārsti[3], veselības ministre[4], tiesībsargs[5] u.c. ir pauduši bažas par reformas saturu, piemēram, par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

FotoCēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim Ivaram Āboliņam, šī sabiedriskā medija kuratoram, ir klaji prasts un savtīgs: "Rokas nost no mūsu bardaka (un rebēm)!"
Lasīt visu...

18

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

FotoValsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē uzdotajiem jautājumiem. Publicējam šo „atbildi” un Dreibanta komentārus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...

Foto

Pašapziņas valstiskums

Pašapziņa ir suverēna garīgā izpausme. Tā pieder vienīgi attiecīgajam cilvēkam. Pašapziņa ir sevis apzināšanās un sevis apzināšanās saskarsmē ar ārējo pasauli. Pašapziņas priekšmets ir...

Foto

Par Alīdas Vānes pēdējo darba dienu, ģimenes ārstu streiku un iespējām no tā izvairīties

Ģimenes ārstu streiks: sāksies 3. jūlijā, sāksies 23. jūlijā vai varbūt Saeima...

Foto

Kas ir tas jaunais un šokējošais, ko mēs uzzinājām no „Rīdzenes” sarunām?

Un tomēr. Kāds var man paskaidrot - kas ir tas jaunais un šokējošais, ko...

Foto

Daudz interesantāk būtu uzzināt, kādas shēmas bīda par gaismas glabātājiem uzskatītie politiķi

Mazliet vairāk palasīju bēdīgi slavenās "Rīdzenes sarunas", un man ir daži jautājumi sašutušajiem:...

Foto

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

Kas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami...

Foto

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

Apgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau...

Foto

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

Jau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes”...

Foto

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

Spriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu...

Foto

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās...

Foto

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

Es, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija...

Foto

Lai Šadurskis pats brauc prom

Aprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā...

Foto

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

Leonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs...

Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...