Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vai Latvijā plānots iznīcināt dzelzceļa pasažieru pārvadājumus?

Dagnis Jaunzems, pensionēts dzelzceļnieks*
10.01.2012.
Komentāri (26)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdības vilcināšanās pieņemt konkrētu lēmumu atļaut vai neatļaut Pasažieru vilcienam slēgt līgumu par jaunu vilcienu iegādi jau ilgāku laiku izskatās pēc farsa. Droši vien tas būtu uzjautrināšanās vērts, taču diemžēl vairāki fakti vedina domāt, ka notiek apzināta nozares un pasažieru pārvadāšanas pa dzelzceļu iznīcināšanas kampaņa.

Vispirms par farsu. Ir skaidri zināms, ka valdībai nav tiesību iejaukties valsts uzņēmuma rīkotajās iepirkuma procedūrās, turklāt iepirkumos ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu darbojas ne tikai vietējā likumdošana, bet arī Eiropas Kopienas regulējums. Godīgas komercprakses nodrošināšanā nav iedomājama trešās institūcijas iejaukšanās iepirkuma procedūrā, kad jau ir pasludināti konkursa rezultāti, turklāt tos akceptējusi institūcija, kurai uzticēts uzraudzīt iepirkuma procedūras par Eiropas līdzekļiem – Iepirkumu uzraudzības birojs.

Uz šo noteikumu pārkāpumu jau ir norādījuši vairāki eksperti un drīzumā gaidāms arī oficiāls Eiropas Komisijas atzinums, taču mūsu valdība turpina prettiesisko iejaukšanos, tādējādi visai pasaulei demonstrējot godīgas konkurences ignorēšanu Latvijā.

Taču, pat ja pieļaujam, ka valdībai tomēr ir kāds vārds sakāms pirms tik vērienīga līguma (610 miljoni eiro) slēgšanas, arī valdības rīcība ir vairāk nekā neloģiska. Jau vairākas reizes uz valdības sēdi izsaukta Pasažieru vilciena vadība, kurai tiek uzdoti arvien jauni un jauni jautājumi un uzdevumi, tikmēr atbildīgais ministrs – satiksmes ministrs Aivis Ronis – pat nepapūlas uz valdību sūtītos dokumentus iedot arī Pasažieru vilcienam, liekot tā vadībai gluži kā slinkam studentam taisnoties, pat nezinot, par ko. Turklāt ministrs, kuram būtu jāaizstāv savas nozares uzņēmums, Ministru kabineta sēdē, kad runa ir par jauno vilcienu iepirkumu, runā par naudas pārdalīšanu ceļu būvei, bet Pasažieru vilcienam uzdod ar to, to un vēl to saskaņot iepirkuma līgumu un dod arvien jaunus uzdevumus, kuri arvien vairāk sāk atgādināt „aizej tur, nezin kur, atnes to, nezin ko”.

Viss šis farss arvien vairāk vedina domāt, ka patiesībā ir plānots Latvijā likvidēt pasažieru pārvadājumus pa dzelzceļu un turpmāk pasažieru pārvadājumiem izmantot tikai autobusus. 11 miljonu latu dotācijas atņemšana Pasažieru vilcienam likumsakarīgi novedīs pie tā, ka uzņēmums nespēs norēķināties ar Latvijas dzelzceļu par infrastruktūras izmantošanu un būs spiests samazināt reisu skaitu un likvidēt maršrutus. Tā kā par autobusu pārvadājumiem jau ir vēsturiski noslēgts valstij neizdevīgs, bet praktiski nelaužams koncesijas līgums, šķiet, ka Vienotības vadītā valdība ir gatava iznīcināt veselu pārvadājumu nozari, no kuras ir gandrīz neiespējami gūt kādu personīgu labumu. Kamēr autobusu pārvadātāji kā privātfirmas var finansiāli atbalstīt un papildināt Vienotības naudas maku, lai panāktu tām labvēlīgus pārvadāšanas nosacījumus, Pasažieru vilciens kā valsts uzņēmums ir gana nepievilcīgs „potenciālā kukuļdevēja” lomā.

Turklāt valdība arī nevēlas uzņemties atbildību par savu iznīcinošo lēmumu, un tiek mēģināts šajā situācijā iziet „sausām kājām”. Kā viens no argumentiem līguma slēgšanas aizliegšanai tiek minēts tiesas lēmums konkursā nepiedalījušās firmas Stadler prasībā par pagaidu noregulējumu, liedzot līdz tiesvedības rezultātam slēgt līgumu. Šādā veidā faktiski tiek izdarīts spiediens uz tiesu, jo tieši tiesneša rokās pašlaik nodota veselas nozares pastāvēšana. Un nav brīnums, ka tiesnese pirms izšķirošā lēmuma pieņemšanas ir saslimusi. Tad gļēvie valdības pārstāvji varētu teikt – mēs jau būtu ļāvuši to līgumu slēgt, bet, redziet, tiesas lēmuma nebija, un mēs uz to gaidījām. Reizēm ir kaitinoši norādīt uz kaimiņu igauņu pieredzi, tomēr atļaušos atgādināt, ka Igaunijas valdība līdzīgā situācijā izvēlējās līgumu slēgt un ļaut tiesvedībai ritēt savu gaitu, jo fakts, ka tik lielos iepirkumos katrs izmantos visas iespējas cīnīties par pasūtījumu, arī ir skaidri zināms.

Tā vien šķiet, ka valdība vēlas izprovocēt konkursā uzvarējušo Spānijas firmu CAF atsaukt piedāvājumu, jo tad vispār varēs paziņot – mēs jau devām zaļo gaismu, bet tie sliktie spāņi atsauca piedāvājumu, tādēļ nācās ātri domāt, kā nepazaudēt Eiropas naudu un to pārdalīt ceļu būvei.

Tā vietā, lai konkursa uzvarētājs lielāko vilcienu būves daļu uzticētu Latvijas kompānijai Rīgas vagonbūves rūpnīca, kurā potenciāli rastos ap 500 jaunas darba vietas un dotu jaunu sparu vēsturiski ļoti spēcīgai nozarei, atjaunojot eksporta potenciālu, valdība meklē arvien jaunus veidus, kā atstāt Latviju bez jauniem vilcieniem, bez jaunām darba vietām, bez papildu nodokļu pienesuma un bez jaunas eksportspējīgas nozares.

Kā interesēs rīkojas šī valdība?

* Uz ātru roku pārbaudot, Latvijas Iedzīvotāju reģistrā nevienu Dagni Jaunzemu gan neatradām, taču – kāpēc lai tas būtu šķērslis interesanta viedokļa publicēšanai, kuru kāds galu galā ir pūlējies sacerēt?

Novērtē šo rakstu:

17
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...