Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vai Latvijai izdosies?

Jānis Erlats
07.11.2013.
Komentāri (13)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad astoņdesmitajos gados padomju sistēmā sākās problēmas ar pārtikas ražošanu un apgādi, tā pieņēma Pārtikas programmu. Jaunās programmas izpilde galvenokārt bija atkarīga no viena skaitļa lieluma izmaiņas, - cik daudz zemes kolhoznieks tiesīgs apstrādāt personiskā lietošanā: jo lielāks bija šis skaitlis, jo lielāka bija raža.

Tas bija pretrunā ar valsts oficiālo ideoloģiju, kura uzskatīja, ka zemes koplietošanas forma ir pārāka par privātīpašuma formu. Šis skaitlis publiski netika izpausts, bet tika nodots kopā ar instrukcijām. Publiskajā telpā parādījās informācija, kura bija domāta partijas instruktoriem, inspektoriem, aģitatoriem un viņiem pielīdzinātajiem komunistiskās valsts darbiniekiem. Lai kolhozs varētu veiksmīgi īstenot Pārtikas programmu, bija jādara viens, bet jārunā kaut kas pavisam cits.

Faktiski visu valsts lauksaimniecības vēsturi varēja aplūkot no šī viedokļa – pēc pareizā skaitļa atrašanas, kādu zemniekam jāpiešķir personīgajai zemes apstrādei. Pārāk mazs skaitlis radīja badu, bet pārāk liels – turīgu zemnieku slāni, kuri kā budži pēc tam bija jālikvidē. „Perestroikas” līderis šo skaitli paaugstināja nesamērīgi augsti, un pārējā ekonomiskā sistēma tam nebija gatava.

Personiski apstrādājot lielākas zemes platības, pieauga arī ienākuma apmērs. Sociālismā pats dārgākais pirkums, ko valsts varēja piedāvāt saviem iedzīvotājiem, bija vieglā automašīna. Valstī radās liels liekas naudas daudzums, ko nebija iespējams iztērēt. Tā kā preču cenas bija fiksētas un to vērtība nepieauga, tad nauda tika ieguldīta precēs, radot katastrofālu preču trūkumu. Padomju līderi šo problēmu centās atrisināt, samazinot naudas daudzumu. Tad no apgrozījuma tika izņemtas divas lielākās banknotes - simt un piecdesmit rubļu naudas zīmes. Cilvēkiem, kuriem mājās bija šīs naudas zīmes, tās (ja neizdevās ar dažādiem viltīgiem paņēmieniem tās samainīt) pārvērtās par nederīgiem papīra gabaliņiem. Problēma tika novilcināta, nevis atrisināta.

Savādāk ekonomiskās reformas risināja cita komunistiskā valsts – Ķīna. Tā uzreiz atvēra nekustamo īpašumu tirgu. Tas ļāva valstij saglabāt kontroli pār ekonomiku un veikt strauju izrāvienu preču ražošanā.

Saraujot saites ar Austrumiem un izvēloties virzību uz Rietumiem, nokļuvām citā ekonomiskā sistēmā. Šajā ekonomikā pastāv pozitīva preču eksporta attiecība pret importu ar visām valstīm, ar kurām ir noslēgti brīvās tirdzniecības līgumi. Šo valstu vidū ir Ķīna, Kanāda, Brazīlija, Indija. Sagaidāms, ka pēc šāda līguma noslēgšanas ar ASV Eiropa apmēram divreiz vairāk eksportēs nekā importēs.

Palielinoties ražošanas tempiem, vajadzēja palielināties arī nekustamā īpašuma vērtībai. Precīzu skaitli deviņdesmitajos gados nosauca Latvijas premjerministrs – valdības uzdevums ir astoņu gadu laikā divkāršot nekustamā īpašuma vērtību. Lielākā sabiedrības daļa tikmēr uzskatīja, ka pēc veco ekonomisko saišu saraušanas tiks radītas jaunas un Latviju sagaida Dienvidaustrumāzijas valstu tīģeru cienīgs lēciens.

Pirms 6. Saeimas vēlēšanām populāras bija idejas par Rīgu kā Baltijas finanšu centru. Tika minēts Šveices piemērs, un Latvijas sabiedrībā no jauna atdzima cerība. Kurš gan negribētu dzīvot valstī, kurā gandrīz katrs sešpadsmitais iedzīvotājs ir miljonārs! Sākās straujš banku celtniecības bums, taču šo banku darbības virziens izrādījās cits, - tās izveidoja pietiekami spēcīgu tīklu, lai varētu uzskaitīt un kontrolēt ikvienu valsts iedzīvotāju.

Šāda attīstība tika iespējama, pateicoties tam, ka līdz 1995. gada nogalei Latvijā nebija pieņemts Kredītiestāžu likums. Līdz likuma pieņemšanai varēja nesodīti nodarboties ar finanšu piramīdu veidošanu, bet pēc šī likuma pieņemšanas vīziju par Šveices sapni sāka īstenot zviedru bankas.

Līdzīgas izvēles priekšā mēs atrodamies pašlaik. Valstī joprojām nav likuma par naudu, toties nākamgad mums tāds būs, pateicoties eiro ieviešanai. 1922. gada pieņemtais Likums par naudu ir zaudējis savu spēku, jo 1944. gadā Bretonvudas konferencē par vienīgo valūtu, kura pilnībā tiek segta ar zeltu, atzina ASV dolāru. Neviens investors neuzdrošinājās Latvijā veikt nopietnus ilgtermiņa ieguldījumus uz tik apšaubāmas tiesiskās bāzes pamata.

Ar jauno gadu mēs pievienosimies Jamaikas valūtas sistēmai, kurā naudas daudzums ir atkarīgs no preču un pakalpojumu daudzuma. Tas nozīmē, ka valsts iegūs iespēju, piemēram, ieķīlājot īpašumu, uzcelt rūpnīcu. Pašlaik, pamatojoties tikai uz Naudas reformas komitejas lēmumiem, to izdarīt ir sarežģīti.

Neapgalvoju, ka valstij būtu jāceļ rūpnīca, ņemot vērā nelielo iedzīvotāju skaitu. Tas drīzāk ir piemērs, kā iespējams sadārdzināt valstij piederošo zemi. To iespējams izdarīt arī citādos, daudz vienkāršākos veidos. Piemēram, Krimināllikuma 190. panta pirmajā teikumā pieliekot punktu pirms vārda „ja”. Tad valsts iegūtu reālu iespēju sodīt pārkāpējus par kontrabandu, nostiprinot robežas, un paaugstināt tās teritorijas vērtību.

Varētu šķist, ka Likums par naudu izraisīs lielu sabiedrības interesi un valstiski domājošie cilvēki sāks diskusijas par jaunajām iespējām, ko šis likums piedāvā. Tā vietā par vienīgo attīstības iespēju piedāvā apspriest idejas, kuras saistās ar termiņuzturēšanās atļauju kvotām. Latvijas valsts kļūs vērtīgāka, taču to pagaidām pamana tikai privātais sektors.

Kāpēc nācijām izdodas? Jautājums sevī jau ietver atbildi. Nācijas vārds kādreiz bija ļoti populārs, bet pēc tam tas pazuda no ikdienas lietošanas, lai pēdējā laikā no jauna atsāktu skanēt. Nācijas vārda pieminēšana rada tik lielu emociju daudzumu, ka tiek aizmirsts temats. par kuru runāts iepriekš, un sākas pašu emociju apspriešana. Lai nācijai izdotos, šim vārdam ir jākļūst viegli un ikdienišķi lietotam. Tas kļūs iespējams tad, kad pati tauta, nevis politiķi, uzskatīs, ka tai pieder vara valstī.

Zīmējums no ft.com

Novērtē šo rakstu:

13
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai Latvija ir atguvusi neatkarību?

FotoBarikāžu laiks 1991.gada janvārī deva spēcīgu impulsu Latvijas iedzīvotāju apņēmībai panākt valsts neatkarības pilnīgu atjaunošanu. 1991. gada 3. marta aptaujā piedalījās 87,6% Latvijas balsstiesīgo iedzīvotāju, no kuriem par demokrātisku un valstiski neatkarīgu Latvijas Republiku nobalsoja 73,7%, bet pret – 24,7% iedzīvotāju. Tā rezultātā 1991. gada 18. martā Dānijas valdība parakstīja protokolu par sadarbību starp Dānijas Karalisti un Latvijas Republiku, apstiprinot Latvijas atzīšanu par neatkarīgu valsti, pagaidām gan neatjaunojot oficiālas diplomātiskās attiecības.
Lasīt visu...

21

Par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādes nepieļaušanu

FotoBiedrībai "Ikšķiles novada uzņēmēju biedrība" tapis zināms, ka uz Ikšķiles novada domes aprīļa sēdi tiek gatavots jautājums par nekustamā īpašuma Skolas ielā 4, Ikšķilē iegādi par nesamērīgi augstu pirkuma maksu EUR 325 100 apmērā.
Lasīt visu...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

Vēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda...

Foto

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

Nesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar...

Foto

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai...

Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...