Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vai Latvijai izdosies?

Jānis Erlats
07.11.2013.
Komentāri (13)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad astoņdesmitajos gados padomju sistēmā sākās problēmas ar pārtikas ražošanu un apgādi, tā pieņēma Pārtikas programmu. Jaunās programmas izpilde galvenokārt bija atkarīga no viena skaitļa lieluma izmaiņas, - cik daudz zemes kolhoznieks tiesīgs apstrādāt personiskā lietošanā: jo lielāks bija šis skaitlis, jo lielāka bija raža.

Tas bija pretrunā ar valsts oficiālo ideoloģiju, kura uzskatīja, ka zemes koplietošanas forma ir pārāka par privātīpašuma formu. Šis skaitlis publiski netika izpausts, bet tika nodots kopā ar instrukcijām. Publiskajā telpā parādījās informācija, kura bija domāta partijas instruktoriem, inspektoriem, aģitatoriem un viņiem pielīdzinātajiem komunistiskās valsts darbiniekiem. Lai kolhozs varētu veiksmīgi īstenot Pārtikas programmu, bija jādara viens, bet jārunā kaut kas pavisam cits.

Faktiski visu valsts lauksaimniecības vēsturi varēja aplūkot no šī viedokļa – pēc pareizā skaitļa atrašanas, kādu zemniekam jāpiešķir personīgajai zemes apstrādei. Pārāk mazs skaitlis radīja badu, bet pārāk liels – turīgu zemnieku slāni, kuri kā budži pēc tam bija jālikvidē. „Perestroikas” līderis šo skaitli paaugstināja nesamērīgi augsti, un pārējā ekonomiskā sistēma tam nebija gatava.

Personiski apstrādājot lielākas zemes platības, pieauga arī ienākuma apmērs. Sociālismā pats dārgākais pirkums, ko valsts varēja piedāvāt saviem iedzīvotājiem, bija vieglā automašīna. Valstī radās liels liekas naudas daudzums, ko nebija iespējams iztērēt. Tā kā preču cenas bija fiksētas un to vērtība nepieauga, tad nauda tika ieguldīta precēs, radot katastrofālu preču trūkumu. Padomju līderi šo problēmu centās atrisināt, samazinot naudas daudzumu. Tad no apgrozījuma tika izņemtas divas lielākās banknotes - simt un piecdesmit rubļu naudas zīmes. Cilvēkiem, kuriem mājās bija šīs naudas zīmes, tās (ja neizdevās ar dažādiem viltīgiem paņēmieniem tās samainīt) pārvērtās par nederīgiem papīra gabaliņiem. Problēma tika novilcināta, nevis atrisināta.

Savādāk ekonomiskās reformas risināja cita komunistiskā valsts – Ķīna. Tā uzreiz atvēra nekustamo īpašumu tirgu. Tas ļāva valstij saglabāt kontroli pār ekonomiku un veikt strauju izrāvienu preču ražošanā.

Saraujot saites ar Austrumiem un izvēloties virzību uz Rietumiem, nokļuvām citā ekonomiskā sistēmā. Šajā ekonomikā pastāv pozitīva preču eksporta attiecība pret importu ar visām valstīm, ar kurām ir noslēgti brīvās tirdzniecības līgumi. Šo valstu vidū ir Ķīna, Kanāda, Brazīlija, Indija. Sagaidāms, ka pēc šāda līguma noslēgšanas ar ASV Eiropa apmēram divreiz vairāk eksportēs nekā importēs.

Palielinoties ražošanas tempiem, vajadzēja palielināties arī nekustamā īpašuma vērtībai. Precīzu skaitli deviņdesmitajos gados nosauca Latvijas premjerministrs – valdības uzdevums ir astoņu gadu laikā divkāršot nekustamā īpašuma vērtību. Lielākā sabiedrības daļa tikmēr uzskatīja, ka pēc veco ekonomisko saišu saraušanas tiks radītas jaunas un Latviju sagaida Dienvidaustrumāzijas valstu tīģeru cienīgs lēciens.

Pirms 6. Saeimas vēlēšanām populāras bija idejas par Rīgu kā Baltijas finanšu centru. Tika minēts Šveices piemērs, un Latvijas sabiedrībā no jauna atdzima cerība. Kurš gan negribētu dzīvot valstī, kurā gandrīz katrs sešpadsmitais iedzīvotājs ir miljonārs! Sākās straujš banku celtniecības bums, taču šo banku darbības virziens izrādījās cits, - tās izveidoja pietiekami spēcīgu tīklu, lai varētu uzskaitīt un kontrolēt ikvienu valsts iedzīvotāju.

Šāda attīstība tika iespējama, pateicoties tam, ka līdz 1995. gada nogalei Latvijā nebija pieņemts Kredītiestāžu likums. Līdz likuma pieņemšanai varēja nesodīti nodarboties ar finanšu piramīdu veidošanu, bet pēc šī likuma pieņemšanas vīziju par Šveices sapni sāka īstenot zviedru bankas.

Līdzīgas izvēles priekšā mēs atrodamies pašlaik. Valstī joprojām nav likuma par naudu, toties nākamgad mums tāds būs, pateicoties eiro ieviešanai. 1922. gada pieņemtais Likums par naudu ir zaudējis savu spēku, jo 1944. gadā Bretonvudas konferencē par vienīgo valūtu, kura pilnībā tiek segta ar zeltu, atzina ASV dolāru. Neviens investors neuzdrošinājās Latvijā veikt nopietnus ilgtermiņa ieguldījumus uz tik apšaubāmas tiesiskās bāzes pamata.

Ar jauno gadu mēs pievienosimies Jamaikas valūtas sistēmai, kurā naudas daudzums ir atkarīgs no preču un pakalpojumu daudzuma. Tas nozīmē, ka valsts iegūs iespēju, piemēram, ieķīlājot īpašumu, uzcelt rūpnīcu. Pašlaik, pamatojoties tikai uz Naudas reformas komitejas lēmumiem, to izdarīt ir sarežģīti.

Neapgalvoju, ka valstij būtu jāceļ rūpnīca, ņemot vērā nelielo iedzīvotāju skaitu. Tas drīzāk ir piemērs, kā iespējams sadārdzināt valstij piederošo zemi. To iespējams izdarīt arī citādos, daudz vienkāršākos veidos. Piemēram, Krimināllikuma 190. panta pirmajā teikumā pieliekot punktu pirms vārda „ja”. Tad valsts iegūtu reālu iespēju sodīt pārkāpējus par kontrabandu, nostiprinot robežas, un paaugstināt tās teritorijas vērtību.

Varētu šķist, ka Likums par naudu izraisīs lielu sabiedrības interesi un valstiski domājošie cilvēki sāks diskusijas par jaunajām iespējām, ko šis likums piedāvā. Tā vietā par vienīgo attīstības iespēju piedāvā apspriest idejas, kuras saistās ar termiņuzturēšanās atļauju kvotām. Latvijas valsts kļūs vērtīgāka, taču to pagaidām pamana tikai privātais sektors.

Kāpēc nācijām izdodas? Jautājums sevī jau ietver atbildi. Nācijas vārds kādreiz bija ļoti populārs, bet pēc tam tas pazuda no ikdienas lietošanas, lai pēdējā laikā no jauna atsāktu skanēt. Nācijas vārda pieminēšana rada tik lielu emociju daudzumu, ka tiek aizmirsts temats. par kuru runāts iepriekš, un sākas pašu emociju apspriešana. Lai nācijai izdotos, šim vārdam ir jākļūst viegli un ikdienišķi lietotam. Tas kļūs iespējams tad, kad pati tauta, nevis politiķi, uzskatīs, ka tai pieder vara valstī.

Zīmējums no ft.com

Novērtē šo rakstu:

14
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...