Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2013. gada nogalē AS „Rīgas kuģu būvētava” (RKB) saņēma „Dienas biznesa” balvu nominācijā „TOP 500 ražotājs”. Balva ir par 2012. gada panākumiem, kad  RKB palielināja savu apgrozījumu līdz 184,26 miljoniem latu, un tas ir par 87% vairāk salīdzinājumā ar 2011. gadu. Līdz ar to ražošanas apjoma ziņā RKB kļuva par otro lielāko uzņēmumu valstī – aiz „Liepājas metalurga”.

23,6 miljoni rūpnīcai…

RKB mazākuma akcionāru iniciatīvas grupa, kurā darbojas gan uzņēmēji, gan ekonomisti, ir izanalizējusi stāvokli RKB. Tiesa gan, izmantojot tikai publiski pieejamu informāciju: visi mazākuma akcionāru mēģinājumi (pēdējais bija 2012. gada aprīlī) panākt savu pārstāvniecību RKB padomē ir cietuši neveiksmi.

Taču arī publiski pieejamās informācijas analīze ir satraucoša. 2012. gada spožos rezultātus RKB ir panākusi, pateicoties vienam vienīgam pasūtījumam par peldošās naftas urbšanas platformas piegādi, un arī šis pasūtījums nepavisam nav „nevainojams”. RKB nav izgatavojusi pat nevienu šīs platformas detaļu, bet rūpnīcas valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika apgalvojumi, ka Singapūrā būvētajai platformai RKB veikusi inženieru atbalstu, ir vienkārši smieklīgi – nedz Latvijā, nedz Baltijas valstīs naftas ieguves iekārtu būves speciālistu nav vispār.

Tātad tas bija vienkāršs, vienreizējs starpnieku darījums, kura nozīmīgums, ja vērtējam rūpnīcas perspektīvas, ir visai apšaubāms. Pasaules tirgū starpniekus nemīl. Turklāt šajā darījumā nav iespējams runāt par jelkādu „caurspīdīgumu”: RKB valde ir darījusi visu, lai „lieka” informācija ārpusē nenonāktu.

Lai nu kā, fakti paliek fakti. Naftas platformas darījuma kopējā summa ir 400 miljoni ASV dolāru. Visi maksājumi notika caur Lielbritānijā reģistrētu RKB meitas uzņēmumu „North Sale Logistic Ltd” (NSL).

Interesantākais šajā darījumā ir noslēguma posms. 2012. gada decembrī tika parakstīts nodošanas-pieņemšanas akts, ar kuru pasūtītājs pieņēma no RKB naftas platformu un tūlīt pēc tam pārskaitīja uz RKB rēķinu pēdējo līgto summu. Saskaņā ar RKB finanšu atskaitēm 2012. gada 31. decembrī uzņēmuma rēķinā bija 23,6 miljoni latu. Tajā pašā 2012. gada decembrī uzņēmums NSL tika pārdots. Cita starpā tas deva iespēju NSL darījumus neiekļaut RKB konsolidētajā bilancē – tātad nodrošināt, ka uzņēmums Latvijā netiek kontrolēts. 

… vai kam citam?

Tomēr 2013. gada pirmajā kvartālā 23,6 miljoni latu tika pārskaitīti nu jau bijušajam meitas uzņēmumam NSL, kurš vairs nebija RKB īpašums – t.i., nauda tika atdota pilnīgi svešai firmai. Kāds ir tālākais šo miljonu ceļš? Tas mazākuma akcionāriem nav zināms, kaut arī šī nauda būtībā uzskatāma par RKB peļņu un tās daļa varēja tikt izmantota dividenžu izmaksāšanai.  

Taču tā nu tas ir: 23,6 miljoni latu „pazuda” no apgrozības Latvijā, un rūpnīcā tie vairāk nav redzēti. Apbrīnojami, ka Latvijas „kompetentie orgāni” Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) personā nav uzskatījuši par iespējamu kaut vai pavirši pārbaudīt šo Latvijas apstākļos milzīgo darījumu. Cik daudz „šķēpu” tik salauzts, piemēram, par VAS „Pasažieru vilciens” plānoto jaunu vilcienu pasūtījumu – turpretim RKB gadījumā pilnīgs klusums! Jebkurā gadījumā mazākuma akcionāriem ir pamats uzskatīt, ka viens no šo darījumu mērķiem bija „izņemt” no RKB naudu, lai tā nonāktu „īstajās” rokās un tiktu izmantota „īstiem” mērķiem.

Patlaban pasaules tirgū konjunktūra nav kuģu būvētājiem un remontētājiem labvēlīga, tomēr RKB ar daudziem sarežģījumiem ir tikusi galā. Tas gan nenozīmē, ka RKB var atļauties ne no šā, ne no tā pārskaitīt milzu summas svešai firmai uz ārvalsti. Taču tas ir noticis. Kāpēc? Iespējams, skaidrību šajā lietā vieš RKB valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika līdzšinējā darbošanās. 

Bizness un savtīgums

Protams, jebkura biznesa pamatā ir personīgas intereses, savtīgums. Taču normāls, perspektīvā domājošs uzņēmējs allaž meklēs līdzsvaru starp paša kabatu un nepieciešamību ieguldīt uzņēmuma attīstībā. Meļņika biznesmeņa karjera saistīta ar veselu virkni uzņēmumu. Un ir viegli pamanāma kāda likumsakarība: lielum liela daļa uzņēmumu, kas ir nonākuši viņa interešu lokā, samērā ātri nonākuši bankrota stāvoklī. Pēc tam uzņēmuma aktīvi tiek pārdoti, pats Meļņiks nopelna un no uzņēmuma aiziet.

AS „Ogre” – rūpnīca pārdota ar atslēgtu siltumenerģiju, gāzi, ūdeni, elektroenerģiju.

SIA „Gulbenes Degviela” un „Latelektro Gulbene” – pārdoti pēc darbības apturēšanas.

AS „Kategat Dredging” – izpārdota vesela flote.

AS „Latvijas ūdensceļi” – bankrotējusi.

Tie ir tikai daži no Meļņika „biznesa projektiem”. Un tagad izskatās, ka Meļņiks tiem grasās pievienot arī RKB, kura īpašumu viņš izmanto, lai atrisinātu citu uzņēmumu finanšu grūtības.

Piemēram, viens no Meļņikam piederošajiem uzņēmumiem SIA „EiroSteel” bankrota situācijā nonāca praktiski tūlīt pēc tam, kad būvniecības nozarē iestājās krīze. Taču – ak tu brīnums! – uzņēmums, kuram nebija nekādu nopietnu īpašumu un kura apgrozījums nesasniedza pat pusmiljonu latu „pēkšņi” saņēma „UniCredit Bank” aizdevumu 2,9 miljonu eiro apmērā.

Kā „EiroSteel” nodrošināja kredītu? Varbūt to izskaidro ieraksts Kuģu reģistrā: apmēram tajā pašā laikā un – kāda sakritība! – par tādu pašu summu par labu „UniCredit” bankai ir noformēta RKB ķīla – peldošais doks! RKB no bankas nekādu aizdevumu nav saņēmusi, tādēļ rodas pamats aizdomām, ka doks ieķīlāts, lai kredītu saņemtu „EiroSteel”.

Diezin vai šie darījumi ar divu dažādu uzņēmumu līdzekļiem ir nevainojami no likuma viedokļa. Ja „EiroSteel” nespēs norēķināties ar banku, RKB zaudēs vienu no saviem galvenajiem ražošanas līdzekļiem. Vai pats Meļņiks ir izvērtējis šo risku? Vai varbūt tas viņu nemaz neinteresē?

Mazākuma akcionāri uzskata, ka šādi darījumi apdraud uzņēmuma eksistenci. Taču faktiskais akciju sadalījums viņiem neļauj jelkādā veidā ietekmēt procesus rūpnīcā. Atliek tikai noskatīties, kā RKB vadība spēlējas ar kopīgo naudu un rada pamatu aizdomām par otru „Liepājas metalurgu” – tikai tagad Rīgā.

Novērtē šo rakstu:

69
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

FotoAr zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu normām un izsakām lūgumu šīs anomālijas pēc iespējas ātri un neatliekami novērst, jo tās nodara lielu kaitējumu sabiedrībai kopumā, tiesu varas sistēmai un grauj tiesiskas valsts principus, tajā skaita principu par taisnīgu tiesu.
Lasīt visu...

21

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

FotoXIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu elite sāka pamatot ar rasu teoriju, kuru nekritiski un bez iebildumiem atbalstīja visa tā laika progresīvā zinātne. Cilvēce tika sadalīta augstākajās un zemākajās rasēs, tika sastādīta rasu hierarhija. Pie zemākajām rasēm pieskaitīja ne vien kolonijās mītošos nēģerus, dzeltenās rases pārstāvjus, indiāņus un Austrālijas aborigēnus, bet arī austrumeiropiešus, slāvu tautas, ebrejus, čigānus, musulmaņu tautas un pat itāļus, grieķus un īrus.
Lasīt visu...

12

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

FotoDārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies, tad meklējiet to, kas ir augšā, kur Kristus sēž pie Dieva labās rokas! Domājiet par to, kas augšā, nevis par to, kas virs zemes! [..] Jūsu dzīve ir ar Kristu apslēpta Dievā.” (Kol 3, 1-3)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...