Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2013. gada nogalē AS „Rīgas kuģu būvētava” (RKB) saņēma „Dienas biznesa” balvu nominācijā „TOP 500 ražotājs”. Balva ir par 2012. gada panākumiem, kad  RKB palielināja savu apgrozījumu līdz 184,26 miljoniem latu, un tas ir par 87% vairāk salīdzinājumā ar 2011. gadu. Līdz ar to ražošanas apjoma ziņā RKB kļuva par otro lielāko uzņēmumu valstī – aiz „Liepājas metalurga”.

23,6 miljoni rūpnīcai…

RKB mazākuma akcionāru iniciatīvas grupa, kurā darbojas gan uzņēmēji, gan ekonomisti, ir izanalizējusi stāvokli RKB. Tiesa gan, izmantojot tikai publiski pieejamu informāciju: visi mazākuma akcionāru mēģinājumi (pēdējais bija 2012. gada aprīlī) panākt savu pārstāvniecību RKB padomē ir cietuši neveiksmi.

Taču arī publiski pieejamās informācijas analīze ir satraucoša. 2012. gada spožos rezultātus RKB ir panākusi, pateicoties vienam vienīgam pasūtījumam par peldošās naftas urbšanas platformas piegādi, un arī šis pasūtījums nepavisam nav „nevainojams”. RKB nav izgatavojusi pat nevienu šīs platformas detaļu, bet rūpnīcas valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika apgalvojumi, ka Singapūrā būvētajai platformai RKB veikusi inženieru atbalstu, ir vienkārši smieklīgi – nedz Latvijā, nedz Baltijas valstīs naftas ieguves iekārtu būves speciālistu nav vispār.

Tātad tas bija vienkāršs, vienreizējs starpnieku darījums, kura nozīmīgums, ja vērtējam rūpnīcas perspektīvas, ir visai apšaubāms. Pasaules tirgū starpniekus nemīl. Turklāt šajā darījumā nav iespējams runāt par jelkādu „caurspīdīgumu”: RKB valde ir darījusi visu, lai „lieka” informācija ārpusē nenonāktu.

Lai nu kā, fakti paliek fakti. Naftas platformas darījuma kopējā summa ir 400 miljoni ASV dolāru. Visi maksājumi notika caur Lielbritānijā reģistrētu RKB meitas uzņēmumu „North Sale Logistic Ltd” (NSL).

Interesantākais šajā darījumā ir noslēguma posms. 2012. gada decembrī tika parakstīts nodošanas-pieņemšanas akts, ar kuru pasūtītājs pieņēma no RKB naftas platformu un tūlīt pēc tam pārskaitīja uz RKB rēķinu pēdējo līgto summu. Saskaņā ar RKB finanšu atskaitēm 2012. gada 31. decembrī uzņēmuma rēķinā bija 23,6 miljoni latu. Tajā pašā 2012. gada decembrī uzņēmums NSL tika pārdots. Cita starpā tas deva iespēju NSL darījumus neiekļaut RKB konsolidētajā bilancē – tātad nodrošināt, ka uzņēmums Latvijā netiek kontrolēts. 

… vai kam citam?

Tomēr 2013. gada pirmajā kvartālā 23,6 miljoni latu tika pārskaitīti nu jau bijušajam meitas uzņēmumam NSL, kurš vairs nebija RKB īpašums – t.i., nauda tika atdota pilnīgi svešai firmai. Kāds ir tālākais šo miljonu ceļš? Tas mazākuma akcionāriem nav zināms, kaut arī šī nauda būtībā uzskatāma par RKB peļņu un tās daļa varēja tikt izmantota dividenžu izmaksāšanai.  

Taču tā nu tas ir: 23,6 miljoni latu „pazuda” no apgrozības Latvijā, un rūpnīcā tie vairāk nav redzēti. Apbrīnojami, ka Latvijas „kompetentie orgāni” Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) personā nav uzskatījuši par iespējamu kaut vai pavirši pārbaudīt šo Latvijas apstākļos milzīgo darījumu. Cik daudz „šķēpu” tik salauzts, piemēram, par VAS „Pasažieru vilciens” plānoto jaunu vilcienu pasūtījumu – turpretim RKB gadījumā pilnīgs klusums! Jebkurā gadījumā mazākuma akcionāriem ir pamats uzskatīt, ka viens no šo darījumu mērķiem bija „izņemt” no RKB naudu, lai tā nonāktu „īstajās” rokās un tiktu izmantota „īstiem” mērķiem.

Patlaban pasaules tirgū konjunktūra nav kuģu būvētājiem un remontētājiem labvēlīga, tomēr RKB ar daudziem sarežģījumiem ir tikusi galā. Tas gan nenozīmē, ka RKB var atļauties ne no šā, ne no tā pārskaitīt milzu summas svešai firmai uz ārvalsti. Taču tas ir noticis. Kāpēc? Iespējams, skaidrību šajā lietā vieš RKB valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika līdzšinējā darbošanās. 

Bizness un savtīgums

Protams, jebkura biznesa pamatā ir personīgas intereses, savtīgums. Taču normāls, perspektīvā domājošs uzņēmējs allaž meklēs līdzsvaru starp paša kabatu un nepieciešamību ieguldīt uzņēmuma attīstībā. Meļņika biznesmeņa karjera saistīta ar veselu virkni uzņēmumu. Un ir viegli pamanāma kāda likumsakarība: lielum liela daļa uzņēmumu, kas ir nonākuši viņa interešu lokā, samērā ātri nonākuši bankrota stāvoklī. Pēc tam uzņēmuma aktīvi tiek pārdoti, pats Meļņiks nopelna un no uzņēmuma aiziet.

AS „Ogre” – rūpnīca pārdota ar atslēgtu siltumenerģiju, gāzi, ūdeni, elektroenerģiju.

SIA „Gulbenes Degviela” un „Latelektro Gulbene” – pārdoti pēc darbības apturēšanas.

AS „Kategat Dredging” – izpārdota vesela flote.

AS „Latvijas ūdensceļi” – bankrotējusi.

Tie ir tikai daži no Meļņika „biznesa projektiem”. Un tagad izskatās, ka Meļņiks tiem grasās pievienot arī RKB, kura īpašumu viņš izmanto, lai atrisinātu citu uzņēmumu finanšu grūtības.

Piemēram, viens no Meļņikam piederošajiem uzņēmumiem SIA „EiroSteel” bankrota situācijā nonāca praktiski tūlīt pēc tam, kad būvniecības nozarē iestājās krīze. Taču – ak tu brīnums! – uzņēmums, kuram nebija nekādu nopietnu īpašumu un kura apgrozījums nesasniedza pat pusmiljonu latu „pēkšņi” saņēma „UniCredit Bank” aizdevumu 2,9 miljonu eiro apmērā.

Kā „EiroSteel” nodrošināja kredītu? Varbūt to izskaidro ieraksts Kuģu reģistrā: apmēram tajā pašā laikā un – kāda sakritība! – par tādu pašu summu par labu „UniCredit” bankai ir noformēta RKB ķīla – peldošais doks! RKB no bankas nekādu aizdevumu nav saņēmusi, tādēļ rodas pamats aizdomām, ka doks ieķīlāts, lai kredītu saņemtu „EiroSteel”.

Diezin vai šie darījumi ar divu dažādu uzņēmumu līdzekļiem ir nevainojami no likuma viedokļa. Ja „EiroSteel” nespēs norēķināties ar banku, RKB zaudēs vienu no saviem galvenajiem ražošanas līdzekļiem. Vai pats Meļņiks ir izvērtējis šo risku? Vai varbūt tas viņu nemaz neinteresē?

Mazākuma akcionāri uzskata, ka šādi darījumi apdraud uzņēmuma eksistenci. Taču faktiskais akciju sadalījums viņiem neļauj jelkādā veidā ietekmēt procesus rūpnīcā. Atliek tikai noskatīties, kā RKB vadība spēlējas ar kopīgo naudu un rada pamatu aizdomām par otru „Liepājas metalurgu” – tikai tagad Rīgā.

Novērtē šo rakstu:

69
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

FotoKas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami tās patiesie cēloņi un dziļumi. Toties valdības partiju reakcija – ar grūti noslēpjamām histērijas pazīmēm – liecina: valsts varai ir trāpīts ļoti sāpīgā vietā.
Lasīt visu...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...