Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2013. gada nogalē AS „Rīgas kuģu būvētava” (RKB) saņēma „Dienas biznesa” balvu nominācijā „TOP 500 ražotājs”. Balva ir par 2012. gada panākumiem, kad  RKB palielināja savu apgrozījumu līdz 184,26 miljoniem latu, un tas ir par 87% vairāk salīdzinājumā ar 2011. gadu. Līdz ar to ražošanas apjoma ziņā RKB kļuva par otro lielāko uzņēmumu valstī – aiz „Liepājas metalurga”.

23,6 miljoni rūpnīcai…

RKB mazākuma akcionāru iniciatīvas grupa, kurā darbojas gan uzņēmēji, gan ekonomisti, ir izanalizējusi stāvokli RKB. Tiesa gan, izmantojot tikai publiski pieejamu informāciju: visi mazākuma akcionāru mēģinājumi (pēdējais bija 2012. gada aprīlī) panākt savu pārstāvniecību RKB padomē ir cietuši neveiksmi.

Taču arī publiski pieejamās informācijas analīze ir satraucoša. 2012. gada spožos rezultātus RKB ir panākusi, pateicoties vienam vienīgam pasūtījumam par peldošās naftas urbšanas platformas piegādi, un arī šis pasūtījums nepavisam nav „nevainojams”. RKB nav izgatavojusi pat nevienu šīs platformas detaļu, bet rūpnīcas valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika apgalvojumi, ka Singapūrā būvētajai platformai RKB veikusi inženieru atbalstu, ir vienkārši smieklīgi – nedz Latvijā, nedz Baltijas valstīs naftas ieguves iekārtu būves speciālistu nav vispār.

Tātad tas bija vienkāršs, vienreizējs starpnieku darījums, kura nozīmīgums, ja vērtējam rūpnīcas perspektīvas, ir visai apšaubāms. Pasaules tirgū starpniekus nemīl. Turklāt šajā darījumā nav iespējams runāt par jelkādu „caurspīdīgumu”: RKB valde ir darījusi visu, lai „lieka” informācija ārpusē nenonāktu.

Lai nu kā, fakti paliek fakti. Naftas platformas darījuma kopējā summa ir 400 miljoni ASV dolāru. Visi maksājumi notika caur Lielbritānijā reģistrētu RKB meitas uzņēmumu „North Sale Logistic Ltd” (NSL).

Interesantākais šajā darījumā ir noslēguma posms. 2012. gada decembrī tika parakstīts nodošanas-pieņemšanas akts, ar kuru pasūtītājs pieņēma no RKB naftas platformu un tūlīt pēc tam pārskaitīja uz RKB rēķinu pēdējo līgto summu. Saskaņā ar RKB finanšu atskaitēm 2012. gada 31. decembrī uzņēmuma rēķinā bija 23,6 miljoni latu. Tajā pašā 2012. gada decembrī uzņēmums NSL tika pārdots. Cita starpā tas deva iespēju NSL darījumus neiekļaut RKB konsolidētajā bilancē – tātad nodrošināt, ka uzņēmums Latvijā netiek kontrolēts. 

… vai kam citam?

Tomēr 2013. gada pirmajā kvartālā 23,6 miljoni latu tika pārskaitīti nu jau bijušajam meitas uzņēmumam NSL, kurš vairs nebija RKB īpašums – t.i., nauda tika atdota pilnīgi svešai firmai. Kāds ir tālākais šo miljonu ceļš? Tas mazākuma akcionāriem nav zināms, kaut arī šī nauda būtībā uzskatāma par RKB peļņu un tās daļa varēja tikt izmantota dividenžu izmaksāšanai.  

Taču tā nu tas ir: 23,6 miljoni latu „pazuda” no apgrozības Latvijā, un rūpnīcā tie vairāk nav redzēti. Apbrīnojami, ka Latvijas „kompetentie orgāni” Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) personā nav uzskatījuši par iespējamu kaut vai pavirši pārbaudīt šo Latvijas apstākļos milzīgo darījumu. Cik daudz „šķēpu” tik salauzts, piemēram, par VAS „Pasažieru vilciens” plānoto jaunu vilcienu pasūtījumu – turpretim RKB gadījumā pilnīgs klusums! Jebkurā gadījumā mazākuma akcionāriem ir pamats uzskatīt, ka viens no šo darījumu mērķiem bija „izņemt” no RKB naudu, lai tā nonāktu „īstajās” rokās un tiktu izmantota „īstiem” mērķiem.

Patlaban pasaules tirgū konjunktūra nav kuģu būvētājiem un remontētājiem labvēlīga, tomēr RKB ar daudziem sarežģījumiem ir tikusi galā. Tas gan nenozīmē, ka RKB var atļauties ne no šā, ne no tā pārskaitīt milzu summas svešai firmai uz ārvalsti. Taču tas ir noticis. Kāpēc? Iespējams, skaidrību šajā lietā vieš RKB valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika līdzšinējā darbošanās. 

Bizness un savtīgums

Protams, jebkura biznesa pamatā ir personīgas intereses, savtīgums. Taču normāls, perspektīvā domājošs uzņēmējs allaž meklēs līdzsvaru starp paša kabatu un nepieciešamību ieguldīt uzņēmuma attīstībā. Meļņika biznesmeņa karjera saistīta ar veselu virkni uzņēmumu. Un ir viegli pamanāma kāda likumsakarība: lielum liela daļa uzņēmumu, kas ir nonākuši viņa interešu lokā, samērā ātri nonākuši bankrota stāvoklī. Pēc tam uzņēmuma aktīvi tiek pārdoti, pats Meļņiks nopelna un no uzņēmuma aiziet.

AS „Ogre” – rūpnīca pārdota ar atslēgtu siltumenerģiju, gāzi, ūdeni, elektroenerģiju.

SIA „Gulbenes Degviela” un „Latelektro Gulbene” – pārdoti pēc darbības apturēšanas.

AS „Kategat Dredging” – izpārdota vesela flote.

AS „Latvijas ūdensceļi” – bankrotējusi.

Tie ir tikai daži no Meļņika „biznesa projektiem”. Un tagad izskatās, ka Meļņiks tiem grasās pievienot arī RKB, kura īpašumu viņš izmanto, lai atrisinātu citu uzņēmumu finanšu grūtības.

Piemēram, viens no Meļņikam piederošajiem uzņēmumiem SIA „EiroSteel” bankrota situācijā nonāca praktiski tūlīt pēc tam, kad būvniecības nozarē iestājās krīze. Taču – ak tu brīnums! – uzņēmums, kuram nebija nekādu nopietnu īpašumu un kura apgrozījums nesasniedza pat pusmiljonu latu „pēkšņi” saņēma „UniCredit Bank” aizdevumu 2,9 miljonu eiro apmērā.

Kā „EiroSteel” nodrošināja kredītu? Varbūt to izskaidro ieraksts Kuģu reģistrā: apmēram tajā pašā laikā un – kāda sakritība! – par tādu pašu summu par labu „UniCredit” bankai ir noformēta RKB ķīla – peldošais doks! RKB no bankas nekādu aizdevumu nav saņēmusi, tādēļ rodas pamats aizdomām, ka doks ieķīlāts, lai kredītu saņemtu „EiroSteel”.

Diezin vai šie darījumi ar divu dažādu uzņēmumu līdzekļiem ir nevainojami no likuma viedokļa. Ja „EiroSteel” nespēs norēķināties ar banku, RKB zaudēs vienu no saviem galvenajiem ražošanas līdzekļiem. Vai pats Meļņiks ir izvērtējis šo risku? Vai varbūt tas viņu nemaz neinteresē?

Mazākuma akcionāri uzskata, ka šādi darījumi apdraud uzņēmuma eksistenci. Taču faktiskais akciju sadalījums viņiem neļauj jelkādā veidā ietekmēt procesus rūpnīcā. Atliek tikai noskatīties, kā RKB vadība spēlējas ar kopīgo naudu un rada pamatu aizdomām par otru „Liepājas metalurgu” – tikai tagad Rīgā.

Novērtē šo rakstu:

69
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...