Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrības par atklātību – Delna (Delna) Juridiskais atbalsta centrs (JAC) saņēma sūdzību no biedrības Vides aizsardzības klubs, kuras pārstāvji norādīja uz problēmām Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas procesa organizācijā, par ko atbildīgs ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārraudzībā esošais Valsts vides dienests (VVD).

Delnas direktors Gundars Jankovs: „Ik dienas Delnas JAC saņem ziņojumus par dažādiem publiskā sektora pārkāpumiem gan valsts, gan pašvaldību līmenī, kas rada kaitējumu sabiedrības interesēm, jo notiek valsts izzagšanas gadījumi. VVD līgums ar SIA Skonto Būve izgaismo publisko iepirkumu norises tendences, kā, piemēram, aizbildinoties ar „iepriekš neparedzētiem apstākļiem” caur sarunu procedūrām tiek piešķirts papildus finansējums, būvuzraugs tiek izraudzīts vislētākais, kas, lojāls būvniekam, nenodrošina atbilstošu pasūtītāja interešu pārstāvību, valsts neaizstāv sabiedrības intereses un neefektīvi apgūst ES fondu piešķirto finansējumu.”

2010.gadā 24.septembrī VVD noslēdza būvdarbu līgumu ar SIA Skonto Būve par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanāciju par 23.5 milj. eiro un inženiertehniskās uzraudzības līgumu ar SIA Geo Consultants par 314 tūkst. eiro. Projekta kopējas izmaksas sastāda 29 milj. eiro, no kuriem 20.3 milj. eiro ir ERAF finansējums, bet valsts budžeta finansējums sastāda 8.7 milj. eiro.

Būvdarbu līgums paredzēja, ka līdz 2011.gada sākumam būvniekam vajadzēja ziņot par iespējamiem neparedzētiem apstākļiem, kas radušies līguma izpildes laikā, bet Skonto Būve informēja VVD par tādiem tikai 2012.gada sākumā, t.i. gadu vēlāk. Skonto Būve norādīja, ka nav iepriekš zinājusi apstākļus, kādos būs jāveic līguma izpilde.

Tiesa gan, saņemot būvnieka sūdzības, VVD nenorādīja Skonto Būvei, ka termiņš ir nokavēts, un to, ka līguma izpildes termiņa pagarināšana sakarā ar iespējamiem neparedzētiem, no iesaistītajām pusēm pilnīgi neatkarīgiem apstākļiem, nevar būt par pamatu papildus finansējuma piešķiršanai, jo saskaņā ar darbu tehnisko specifikāciju šādu risku uzņēmās pats darbu izpildītājs.

Būtiski atzīmēt, ka pirms piedāvājuma iesniegšanas konkursā visiem pretendentiem bija iespējams iepazīties ar pilnu konkursa dokumentāciju, t.sk. veiktajām analīzēm un vides izpētēm objektā, sanācijas darbu programmu, ietekmes uz vidi novērtējumu, tehniski ekonomisko pamatojumu u.c. objektu raksturojošu informāciju (sk. zemāk dokumentu sarakstu).

Minētie dokumenti un dati atspoguļo specifiskos vides apstākļus objektā un skaidri liek saprast, ka vides attīrīšanas darbi šajā objektā ir īpaši sarežģīti. Attiecīgi ir secināms, ka būvnieku sūdzības par gudrona ķīmiskā sastāva un fizikālo īpašību atšķirību no „klasiskā” gudrona nav uzskatāmas par pamatotām.

Skonto Būves prasība pret valsti šobrīd balstīta uz to, ka VARAM 2013.gada nogalē valdībai pieprasīja papildu finansējumu 16 milj. eiro apmērā šī līguma izpildei, kas guva arī valdības atbalstu. Par šo lēmumu VVD informēja Skonto Būvi, nosūtot oficiālu vēstuli. Šobrīd šī vēstule ir Skonto Būves arguments par to, ka uzņēmumam netiek nodrošināta tiesiskā paļāvība saņemt prasīto papildus naudu.

Juridiski uzņēmums nevar pieprasīt papildu finansējumu, balstoties uz iepriekš zināmiem apstākļiem, jo noslēgtais līgums to nepieļauj. Tagad redzams, ka Skonto Būve mēģina izspiest papildus naudu no valsts, nepamatoti uzdodot tādus apstākļus par neparedzētiem, kas pusēm iepriekš bija zināmi. Jānorāda, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) nav devis atļauju sarunu procedūrai par izmaiņām līguma papildus finansējumam, tomēr pēkšņi, izprotot šī jautājuma valstisko nozīmi, nu ir sācis minstināties un pieļauj iespēju atļauju dot.

IUB lēmums aizliegt rīkot sarunu procedūru tika pieņemts pēc VARAM valsts sekretāra A.Antonova nosūtītās vēstules, skaidrojot to, ka līguma izpildītājs nav saskāries ar iepriekš neparedzētiem apstākļiem, jo visi izpildītāja norādītie apstākļi bija aprakstīti iepirkumu dokumentos, tādējādi nav pamats piešķirt papildus finansējumu.

Jānorāda, ka IUB ir Finanšu ministrijas pārraudzībā esoša iestāde, kuras neatkarība, lemjot par šo jautājumu, būtu apšaubāma, jo Finanšu ministrija ir satraukusies par ES fondu līdzekļu zaudējumu būvdarbu līguma neizpildes gadījumā.

Jāpiemin, ka iepriekš jau ir pieredzēts, ka IUB prettiesiski ir sniedzis atļauju rīkot sarunu procedūru, balstoties uz it kā „neparedzētiem apstākļiem”, kā rezultātā, piemēram, Kultūras ministrija noslēdza būvdarbu līgumu ar pilnsabiedrību Nacionālā būvkompāniju apvienība par Latvijas Nacionālās bibliotēkas infrastruktūras objektu 1.kārtas būvniecību. Par to Delna jau iepriekš publiski pauda viedokli.

Šobrīd Skonto Būve ir izteikusi ultimātu VARAM, ka turpmāk pārtrauks būvdarbu līguma izpildi, ja netiks piešķirts papildu finansējums. Valsts šajā gadījumā ir nokļuvusi ķīlnieka jomā, jo termiņā jāspēj sasniegt izvirzītie projekta mērķi, vienlaicīgi izpildot likuma prasības, lai saņemtu ES fondu līdzfinansējumu.

Šajā situācijā visvairāk pārsteidz tas, ka VARAM nevis aizstāv savas līgumiskās pozīcijas, bet gluži pretēji 2013.gada 16.septembrī ir noslēgusi tendenciozu juridisko pakalpojumu līgumu par 42 tūkst. eiro ar zvērinātu advokātu biroju MAGNUSSON, uzdodot juristiem meklēt visus iespējamos veidus, kā panākt, lai šādas papildus izmaksas projektā būtu attiecināmas no ES fonda – proti, kā samaksāt Skonto Būvei un kā attiecīgi veikt grozījumus noslēgtajos būvdarbu un būvuzraudzības līgumos, lai netiktu pārkāpts ES un Latvijas publisko iepirkumu regulējums. Turklāt jāpiemin, ka pretēji Publiskā iepirkuma likumam šī līguma tehniskās specifikācijas nav publiski pieejamas.

Tāpat atbilstoši VARAM 2012.gada 10.februāra rīkojumam Nr.39 „Par ierobežotas pieejamības informācijas sarakstu” būvdarbu līgums ar Skonto Būvi par projekta realizāciju, tā izmaiņas, atskaites par projekta realizācijas gaitu ir informācija, kas paredzēta tikai un vienīgi VARAM iekšējai lietošanai, tāpēc pēc Delnas pieprasījuma šāda informācija netika izsniegta.

Ievērojot iepriekšminētos faktus, Delna rosina VARAM pieprasīt būvniekam veikt būvdarbu līguma atbilstošu izpildi piešķirtā finansējuma ietvaros. Lai nepieļautu līdzīgas situācijas sarežģītu vides projektu realizācijā, Delna iesaka atbildīgajām iestādēm turpmāk slēgt apvienotos projektēšanas un būvniecības darbu līgumus saskaņā ar FIDIC Sudraba grāmatas noteikumiem, kur jebkādi ar līguma papildus finansējumu un termiņa pagarinājumu saistītie riski gulstas tieši uz izpildītāja pleciem.

2014.gadā Delna pievērsīs īpašu uzmanību infrastruktūras un būvniecības iepirkumiem, lai novērstu valsts un ES fondu finanšu resursu izsaimniekošanu, ko sabiedrība izprot kā valsts nozagšanas mēģinājumus.

Novērtē šo rakstu:

19
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...