Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrības par atklātību – Delna (Delna) Juridiskais atbalsta centrs (JAC) saņēma sūdzību no biedrības Vides aizsardzības klubs, kuras pārstāvji norādīja uz problēmām Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas procesa organizācijā, par ko atbildīgs ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārraudzībā esošais Valsts vides dienests (VVD).

Delnas direktors Gundars Jankovs: „Ik dienas Delnas JAC saņem ziņojumus par dažādiem publiskā sektora pārkāpumiem gan valsts, gan pašvaldību līmenī, kas rada kaitējumu sabiedrības interesēm, jo notiek valsts izzagšanas gadījumi. VVD līgums ar SIA Skonto Būve izgaismo publisko iepirkumu norises tendences, kā, piemēram, aizbildinoties ar „iepriekš neparedzētiem apstākļiem” caur sarunu procedūrām tiek piešķirts papildus finansējums, būvuzraugs tiek izraudzīts vislētākais, kas, lojāls būvniekam, nenodrošina atbilstošu pasūtītāja interešu pārstāvību, valsts neaizstāv sabiedrības intereses un neefektīvi apgūst ES fondu piešķirto finansējumu.”

2010.gadā 24.septembrī VVD noslēdza būvdarbu līgumu ar SIA Skonto Būve par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanāciju par 23.5 milj. eiro un inženiertehniskās uzraudzības līgumu ar SIA Geo Consultants par 314 tūkst. eiro. Projekta kopējas izmaksas sastāda 29 milj. eiro, no kuriem 20.3 milj. eiro ir ERAF finansējums, bet valsts budžeta finansējums sastāda 8.7 milj. eiro.

Būvdarbu līgums paredzēja, ka līdz 2011.gada sākumam būvniekam vajadzēja ziņot par iespējamiem neparedzētiem apstākļiem, kas radušies līguma izpildes laikā, bet Skonto Būve informēja VVD par tādiem tikai 2012.gada sākumā, t.i. gadu vēlāk. Skonto Būve norādīja, ka nav iepriekš zinājusi apstākļus, kādos būs jāveic līguma izpilde.

Tiesa gan, saņemot būvnieka sūdzības, VVD nenorādīja Skonto Būvei, ka termiņš ir nokavēts, un to, ka līguma izpildes termiņa pagarināšana sakarā ar iespējamiem neparedzētiem, no iesaistītajām pusēm pilnīgi neatkarīgiem apstākļiem, nevar būt par pamatu papildus finansējuma piešķiršanai, jo saskaņā ar darbu tehnisko specifikāciju šādu risku uzņēmās pats darbu izpildītājs.

Būtiski atzīmēt, ka pirms piedāvājuma iesniegšanas konkursā visiem pretendentiem bija iespējams iepazīties ar pilnu konkursa dokumentāciju, t.sk. veiktajām analīzēm un vides izpētēm objektā, sanācijas darbu programmu, ietekmes uz vidi novērtējumu, tehniski ekonomisko pamatojumu u.c. objektu raksturojošu informāciju (sk. zemāk dokumentu sarakstu).

Minētie dokumenti un dati atspoguļo specifiskos vides apstākļus objektā un skaidri liek saprast, ka vides attīrīšanas darbi šajā objektā ir īpaši sarežģīti. Attiecīgi ir secināms, ka būvnieku sūdzības par gudrona ķīmiskā sastāva un fizikālo īpašību atšķirību no „klasiskā” gudrona nav uzskatāmas par pamatotām.

Skonto Būves prasība pret valsti šobrīd balstīta uz to, ka VARAM 2013.gada nogalē valdībai pieprasīja papildu finansējumu 16 milj. eiro apmērā šī līguma izpildei, kas guva arī valdības atbalstu. Par šo lēmumu VVD informēja Skonto Būvi, nosūtot oficiālu vēstuli. Šobrīd šī vēstule ir Skonto Būves arguments par to, ka uzņēmumam netiek nodrošināta tiesiskā paļāvība saņemt prasīto papildus naudu.

Juridiski uzņēmums nevar pieprasīt papildu finansējumu, balstoties uz iepriekš zināmiem apstākļiem, jo noslēgtais līgums to nepieļauj. Tagad redzams, ka Skonto Būve mēģina izspiest papildus naudu no valsts, nepamatoti uzdodot tādus apstākļus par neparedzētiem, kas pusēm iepriekš bija zināmi. Jānorāda, ka Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) nav devis atļauju sarunu procedūrai par izmaiņām līguma papildus finansējumam, tomēr pēkšņi, izprotot šī jautājuma valstisko nozīmi, nu ir sācis minstināties un pieļauj iespēju atļauju dot.

IUB lēmums aizliegt rīkot sarunu procedūru tika pieņemts pēc VARAM valsts sekretāra A.Antonova nosūtītās vēstules, skaidrojot to, ka līguma izpildītājs nav saskāries ar iepriekš neparedzētiem apstākļiem, jo visi izpildītāja norādītie apstākļi bija aprakstīti iepirkumu dokumentos, tādējādi nav pamats piešķirt papildus finansējumu.

Jānorāda, ka IUB ir Finanšu ministrijas pārraudzībā esoša iestāde, kuras neatkarība, lemjot par šo jautājumu, būtu apšaubāma, jo Finanšu ministrija ir satraukusies par ES fondu līdzekļu zaudējumu būvdarbu līguma neizpildes gadījumā.

Jāpiemin, ka iepriekš jau ir pieredzēts, ka IUB prettiesiski ir sniedzis atļauju rīkot sarunu procedūru, balstoties uz it kā „neparedzētiem apstākļiem”, kā rezultātā, piemēram, Kultūras ministrija noslēdza būvdarbu līgumu ar pilnsabiedrību Nacionālā būvkompāniju apvienība par Latvijas Nacionālās bibliotēkas infrastruktūras objektu 1.kārtas būvniecību. Par to Delna jau iepriekš publiski pauda viedokli.

Šobrīd Skonto Būve ir izteikusi ultimātu VARAM, ka turpmāk pārtrauks būvdarbu līguma izpildi, ja netiks piešķirts papildu finansējums. Valsts šajā gadījumā ir nokļuvusi ķīlnieka jomā, jo termiņā jāspēj sasniegt izvirzītie projekta mērķi, vienlaicīgi izpildot likuma prasības, lai saņemtu ES fondu līdzfinansējumu.

Šajā situācijā visvairāk pārsteidz tas, ka VARAM nevis aizstāv savas līgumiskās pozīcijas, bet gluži pretēji 2013.gada 16.septembrī ir noslēgusi tendenciozu juridisko pakalpojumu līgumu par 42 tūkst. eiro ar zvērinātu advokātu biroju MAGNUSSON, uzdodot juristiem meklēt visus iespējamos veidus, kā panākt, lai šādas papildus izmaksas projektā būtu attiecināmas no ES fonda – proti, kā samaksāt Skonto Būvei un kā attiecīgi veikt grozījumus noslēgtajos būvdarbu un būvuzraudzības līgumos, lai netiktu pārkāpts ES un Latvijas publisko iepirkumu regulējums. Turklāt jāpiemin, ka pretēji Publiskā iepirkuma likumam šī līguma tehniskās specifikācijas nav publiski pieejamas.

Tāpat atbilstoši VARAM 2012.gada 10.februāra rīkojumam Nr.39 „Par ierobežotas pieejamības informācijas sarakstu” būvdarbu līgums ar Skonto Būvi par projekta realizāciju, tā izmaiņas, atskaites par projekta realizācijas gaitu ir informācija, kas paredzēta tikai un vienīgi VARAM iekšējai lietošanai, tāpēc pēc Delnas pieprasījuma šāda informācija netika izsniegta.

Ievērojot iepriekšminētos faktus, Delna rosina VARAM pieprasīt būvniekam veikt būvdarbu līguma atbilstošu izpildi piešķirtā finansējuma ietvaros. Lai nepieļautu līdzīgas situācijas sarežģītu vides projektu realizācijā, Delna iesaka atbildīgajām iestādēm turpmāk slēgt apvienotos projektēšanas un būvniecības darbu līgumus saskaņā ar FIDIC Sudraba grāmatas noteikumiem, kur jebkādi ar līguma papildus finansējumu un termiņa pagarinājumu saistītie riski gulstas tieši uz izpildītāja pleciem.

2014.gadā Delna pievērsīs īpašu uzmanību infrastruktūras un būvniecības iepirkumiem, lai novērstu valsts un ES fondu finanšu resursu izsaimniekošanu, ko sabiedrība izprot kā valsts nozagšanas mēģinājumus.

Novērtē šo rakstu:

19
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Kā intereses pārstāv Saeimas deputāti?

FotoIk pa četriem gadiem notiek Saeimas vēlēšanas, kurās tiek izvēlēti 100 tautas pārstāvji, kurus vēlētāji var izvēlēties tikai no partiju sarakstiem. Turpmākos 4 gadus šie partiju pārstāvji melnām mutēm groza un pieņem likumus savās un savu sponsoru interesēs, kā arī ieceļ tiesnešus. Lai cik tas skumīgi neliktos, bet es nevaru nosaukt nevienu likumu vai likumu grozījumus, kas būtu pieņemts iedzīvotāju vairākuma interesēs.
Lasīt visu...

21

Darba anihilizācija

FotoSaprotams, nekas negaidīts nav noticis. Tas, kas ir noticis, principā bija sagaidāms. Tiekamies ar prognozējamu jauninājumu. Labi ir zināms, ka stulbeņu un neliešu darbībā ir iespējami visdažādākie jauninājumi. Saskarsmē ar stulbeņu un neliešu darbību vienmēr ir jābūt gatavam tikties ar visdažādākā veida stulbībām un nelietībām. Stulbeņiem un neliešiem piemīt stulbuma un nelietību neierobežotas oriģinalitātes potenciāls. Drīkst paslavēt – ģeniāls potenciāls!
Lasīt visu...

3

Neiejauciet bērnus, „Latvijas valsts mežu” barotie pakalpiņi

FotoPēc bērnu piedzimšanas cilvēki kļūst emocionālāki attiecībā uz bērniem. Nesen kļuvu par tēvu jau trešajai meitai, tāpēc par sevi to zinu droši. Un emociju spektrs ir visplašākais - no aizkustinājuma asaru valdīšanas par tādiem niekiem kā dziesma "Save Your Kisses for Me" līdz neizmērojamam niknumam, klausoties radio par to, kā izturas pret bērniem dažos bērnu namos. Varbūt tieši tāpēc šķebinoši bija lasīt Māra Liopas jaunāko garadarbu portālā "Delfi", kur minētais kungs savas organizācijas īstenoto pret dabas aizsardzību vērsto politiku attaisno ar bērnu interešu aizstāvību.
Lasīt visu...

12

Par Čakšas izteikumiem un „Divpadsmit krēsliem”

Foto7.aprīlī tiku publicējis savu lekciju par ārstu sertifikācijas procesa īpatnībām. Šai sakarā esmu saņēmis vairāku interesentu jautājumus par divdesmit astoto slaidu (1.pielikums šai vēstulei) – kādas tad konkrētāk ir pretrunas valsts finansētajā veselības aprūpes sistēmā?
Lasīt visu...

12

Pusmiljons mediju atbalstam ir izdalīts „savējiem”: Kučinski un Melbārde, vai to pieļausiet?

FotoVēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, lai paustu savu neizpratni par Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) rīkotā konkursa „Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” neprofesionālo norisi un nespēju nodrošināt Ministru kabineta pieņemtā dokumenta „Par Latvijas mediju politikas pamatnostādnēm 2016.–2020. gadam” izpildi.
Lasīt visu...

12

Islāma frontē bez pārmaiņām, jeb kā Zanders “analizēja” DP pārskatu

FotoNesen Drošības policija (DP) nākusi klajā ar pērnā gada pārskatu, kurā norādīts, ka Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, terorisma draudu līmenis ir zems, tomēr radikalizācija novērojama arī Latvijā.[1] Par vienu no iemesliem minēts fakts, ka bijušais Latvijas islāma kultūras centra vadītājs Oļegs Petrovs no Islāma valsts izplata latviski tulkotu tās propagandu Latvijas ummah (ticīgo kopienai).[2]
Lasīt visu...

21

Tauta ir runājusi, vai kāds klausījās?

FotoPēdējā laikā aizvien biežāk dzirdam aicinājumu parakstīt kādu iniciatīvu par izmaiņām likumdošanā, paust savu viedokli kādā aptaujā, aizpildot anketu vai klikšķinot internetā. Tas ļauj secināt, ka vairāk nekā 25 neatkarības gadi ir darījuši savu un esam sākuši saprast, ka dzīvojam demokrātijā un drīkstam paust savu viedokli.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinām LR tieslietu ministru Rasnaču atkāpties

Biedrība ProBonoPublico.Latvia, pamatojoties uz aizvien dziļāku krīzi tieslietu sistēmā un būtiskiem pamattiesību pārkāpumiem, kurus iniciē pati Tieslietu ministrija tās ministra...

Foto

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

Vairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot...

Foto

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

Šajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas...

Foto

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates...

Foto

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

Godātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem...

Foto

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

Francijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

Ar zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu...

Foto

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

XIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu...

Foto

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

Dārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies,...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...