Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Ventspilī joprojām ir viens no zemākajiem siltuma tarifiem

Arnis Uzaris, PSIA „Ventspils siltums” valdes priekšsēdētājs
31.01.2013.
Komentāri (35)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau par tradīciju kļūst vairāku politisko partiju pārmijnieka A.Landmaņa vēršanās dažādos plašsaziņas līdzekļos, lai ar sagrozītu faktu palīdzību uzsāktu priekšvēlēšanu aģitāciju un pievērstu uzmanību sev. Šajās aktivitātēs netiek paskaidrots, kāpēc kārtējā partija, kuru šajās vēlēšanās pārstāvēs Landmanis, 24.janvārī parlamenta sēdē noraidīja PVN samazināšanu apkurei.

Kāpēc maksājums decembrī palielinājās?

A.Landmanis savā portālā Pietiek publicētajā rakstā „Šokējošie siltuma rēķini kā “augļi” blefo, ka 2012.gada decembrī ventspilniekiem maksājuma pieaugums pret iepriekšējā gada decembri ir lielākais valstī, pamatojot to ar augsto siltuma cenu.

Tarifs nav galvenais iemesls, kādēļ visā Latvijā 2012.gada decembrī par siltumu nācās maksāt ievērojami vairāk nekā 2011.gada decembrī. Āra gaisa temperatūra bija par 7 grādiem zemāka, ko diemžēl nevar ietekmēt neviena partija vai pašvaldība. Ja A.Landmanis līdztekus populistiskajām aktivitātēm izrādītu interesi par savu paziņu vai draugu maksājumiem citās pilsētās, tad uzzinātu, ka Ventspils nav līdere šajā ziņā.

Pretēji Landmaņa apgalvotajam, neraugoties uz siltuma tarifa paaugstinājumu, Ventspilī joprojām ir otrs zemākais Latvijā starp republikas pilsētām – 44,42 Ls/MWh. Pārējās pilsētās siltuma tarifi ir augstāki – Jēkabpilī siltuma tarifs šobrīd ir 44,65 Ls/MWh, Rīgā – 45,42 Ls/MWh, Liepājā – 46,06 Ls/MWh, Daugavpilī – 47,09 Ls/MWh, Jelgavā – 49,52 Ls/MWh, Jūrmalā – 55,92 Ls/MWh, Rēzeknē – 55,91 Ls/MWh. Turklāt Ventspilī, pretstatā lielākajai daļai Latvijas pilsētu, siltuma tarifs nav bijis paaugstināts kopš 2008.gada septembra, savukārt kopš 2009.gada 1.oktobra līdz pat pērnā gada decembrim – pat pazemināts.

Tajā pat laikā nacionālās varas politiskā elite, kurā ietilpst arī Landmaņa Reformu partija, neraugoties uz iedzīvotāju zemo maksātspēju, palielināja pievienotās vērtības nodokli apkurei pat vairāk nekā dubultīgi – no 5% līdz 12%. Tāpēc Landmaņa centieni izlikties par Ventspils iedzīvotāju aizstāvi ir tikai kārtējā priekšvēlēšanu aģitācijas izpausme. Ja apkurei pievienotās vērtības nodoklis būtu 5%, tad vidējais maksājums par siltumu decembrī divistabu dzīvoklim būtu par 4,32 Ls mazāks.

Kāpēc bija jāpaaugstina tarifs?

Siltuma ražošanā galvenās izmaksas ap 70% sastāda kurināmais, kas Ventspils gadījumā ir mazuts, ogles un šķelda. No iepriekšējā tarifa apstiprināšanas brīža 2009.gada septembrī mazuta cena pieaugusi vidēji par 181,38 Ls/t jeb par 100%, ko sekmējis naftas cenas pieaugums, kā arī valūtas svārstības pasaulē. Bez tam ar 2010.gada janvāri valdība atcēlusi kurināmajam mazutam akcīzes nodokļa atvieglojumus siltumenerģijas ražošanai, kas ietekmē izmaksu pieaugumu tarifā par 1,5%. Mazuta cenas kāpumu sekmējusi arī obligātā ES prasība no 2011.gada par kurināmo lietot mazutu ar sēra saturu līdz 1%, kas ir par ~8% dārgāks nekā mazuts ar sēra saturu līdz 3%.

Vēršam uzmanību, ka kurināmais Ventspilī tiek iepirkts konkursa kārtībā par viszemāko cenu. Ja Landmanim ir firma, kas var piegādāt atbilstošas kvalitātes preci par konkurētspējīgu cenu, tā var piedalīties konkursā.

Kopš 2009.gada 1 kWh elektroenerģijas izmaksas ir pieaugušas vairāk kā par 20%. Lai arī PSIA Ventspils siltums izdevies samazināt patērēto elektroenerģijas daudzumu par 95 tūkst. KWh, tomēr elektroenerģijas izmaksu pieaugums tieši ietekmē tarifu.

Uzņēmums pēdējo četru gadu laikā veicis taupības pasākumus, lai saglabātu tarifu nemainīgu. Siltumtīklu rekonstrukcijas rezultātā ūdens un kanalizācijas izmaksas samazinājušās par 28%, ķīmisko reaģentu izmaksas par 47%, bet dabas resursa nodoklis par 34%. Notikusi divu siltumapgādes uzņēmumu apvienošana, radot iespēju samazināt personālsastāva izmaksas līdz pat 22%.

Jāsamazina izmaksas un patēriņš

Ventspilī kompleksi tiek risināti jautājumi siltuma maksājumu samazināšanai – investēts ražošanas izmaksu samazināšanā PSIA Ventspils siltums, siltinātas mājas un sniegts pašvaldības atbalsts maznodrošinātajiem rēķinu apmaksai.

Prognozējot globālo energoresursu cenu pieaugumu, Ventspils pašvaldība jau vairākus gadus aicina iedzīvotājus aktīvi iesaistīties enerģijas taupīšanā un siltināt ēkas. Kopš 2008.gada jūnija Ventspils daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku apsaimniekotājiem ir pieejams pilsētas pašvaldības līdzfinansējums energoefektivitātes pasākumu veikšanai – dzīvojamo māju energoauditam 50% apmērā un māju renovācijai 10% apmērā no atbalstāmajām izmaksām, ko izmantojuši jau 168 ēku apsaimniekotāji. Prakse pierāda, ka pēc renovācijas ēkas siltuma zudumi ēkā samazinās pat par 40%.

Kā liecina prakse, siltināto un daļēji siltināto māju iedzīvotāju rēķini ir daudz zemāki nekā vidējais maksājums. Ventspilī šādu piemēru ir daudz, tā, piemēram, Talsu ielas 37 iedzīvotāji par decembri maksāja 0,63 Ls/m², bet Lielajā prospektā 49 – 0,67 Ls/m². Savukārt nesiltinātajās ēkās maksājums ir ievērojami lielāks.

Palīdzība maznodrošinātajiem iedzīvotājiem

No 2013.gada sākuma valdība, tai skaitā Landmaņa pārstāvētā Reformu partija, atteicās sniegt palīdzību iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem komunālo pakalpojumu segšanai, tāpēc Ventspils pilsētas pašvaldība piešķir pabalstu siltumenerģijas patēriņa daļējai kompensēšanai 55% apmērā trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm un invalīdiem. Daudzbērnu ģimenēm atkarībā no bērnu skaita palīdzība var būt pat no 65% līdz 100%.

2012.gadā šādu iespēju ir izmantojušas vidēji ap 1300 mājsaimniecību, daļējai siltumenerģijas apmaksai pieprasīta kompensācija par kopējo summu 224 375 Ls, bet 2013.gadā šim nolūkam plānots izlietot 314 636 Ls jeb par 90 tūkstošiem latu vairāk nekā 2012.gadā.

Notiek pāreja no ogļu kurināmā uz koksnes biomasu

Landmaņa pārmetumu adresāts ir nerealizētais Ventspils TEC projekts, kura īstenošanai konkursa kārtībā bija piesaistīts stratēģiskais investors no Vācijas Stadtwerke Flensburg GmbH. Diemžēl vācu uzņēmums nespēja veiksmīgi realizēt projektu, tādēļ pašvaldība bija spiesta meklēt citus risinājumus. Ventspils pašvaldība zaudējumus necieta.

2010.gadā PSIA Ventspils siltums izmantoja iespēju un piesaistīja finansējumu 6 milj. apmērā no Eiropas Savienības. Šobrīd uzņēmums strādā pie projekta, kas paredz kā kurināmo izmantot koksnes biomasu, nevis ogles, kas nav atjaunojamais energoresurss.

Pēc katlu mājas rekonstrukcijas tiks izskatīta iespēja samazināt siltumenerģijas tarifu.

Novērtē šo rakstu:

18
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Man ar mafiju nav nekādas saistības

FotoIzlasot Laura Galiņa rakstu, nesapratu, kas es esmu. Vajadzētu uzdot jautājumu - kas es esmu, bet šo jautājumu jau ir uzdevis neveiksmīgais politikānis Valdis Zatlers.
Lasīt visu...

21

SPKC darbiniek – esi informēts

FotoPastāv risks, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), nosakot darbiniekiem piemaksas par papildu pienākumiem, kas iekļauti citu darbinieku amatu aprakstos vai struktūrvienības uzdevumos, tai skaitā par pienākumiem, kas, iespējams, neatbilst darbinieka profesionālajai kompetencei, nav ievērojis ārējā normatīvā akta prasības, kas nosaka ar finanšu līdzekļiem un mantu rīkoties lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu, tā nenodrošinot finanšu līdzekļu 6590 euro apmērā efektīvu un ekonomisku izlietošanu.
Lasīt visu...

12

Diemžēl Čakšai vispār nav nekāda konkrēta plāna ne uz šo brīdi, ne nākotni

FotoJau atkal ZZS premjerministrs Māris Kučinskis nāk klajā ar jaunām idejām, šoreiz veselības aprūpe. Par nozares finansējumu ir spriests gadiem ilgi, un nu veselības ministrei Andai Čakšai ir izdevies izsaukt mediķu nemierus, bet ne sabiedrības atbalstu.
Lasīt visu...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidziet slepkavot bērnus

Patvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan...

Foto

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

Pirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo...

Foto

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

Jāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus....

Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...