Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Ventspilī joprojām ir viens no zemākajiem siltuma tarifiem

Arnis Uzaris, PSIA „Ventspils siltums” valdes priekšsēdētājs
31.01.2013.
Komentāri (35)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau par tradīciju kļūst vairāku politisko partiju pārmijnieka A.Landmaņa vēršanās dažādos plašsaziņas līdzekļos, lai ar sagrozītu faktu palīdzību uzsāktu priekšvēlēšanu aģitāciju un pievērstu uzmanību sev. Šajās aktivitātēs netiek paskaidrots, kāpēc kārtējā partija, kuru šajās vēlēšanās pārstāvēs Landmanis, 24.janvārī parlamenta sēdē noraidīja PVN samazināšanu apkurei.

Kāpēc maksājums decembrī palielinājās?

A.Landmanis savā portālā Pietiek publicētajā rakstā „Šokējošie siltuma rēķini kā “augļi” blefo, ka 2012.gada decembrī ventspilniekiem maksājuma pieaugums pret iepriekšējā gada decembri ir lielākais valstī, pamatojot to ar augsto siltuma cenu.

Tarifs nav galvenais iemesls, kādēļ visā Latvijā 2012.gada decembrī par siltumu nācās maksāt ievērojami vairāk nekā 2011.gada decembrī. Āra gaisa temperatūra bija par 7 grādiem zemāka, ko diemžēl nevar ietekmēt neviena partija vai pašvaldība. Ja A.Landmanis līdztekus populistiskajām aktivitātēm izrādītu interesi par savu paziņu vai draugu maksājumiem citās pilsētās, tad uzzinātu, ka Ventspils nav līdere šajā ziņā.

Pretēji Landmaņa apgalvotajam, neraugoties uz siltuma tarifa paaugstinājumu, Ventspilī joprojām ir otrs zemākais Latvijā starp republikas pilsētām – 44,42 Ls/MWh. Pārējās pilsētās siltuma tarifi ir augstāki – Jēkabpilī siltuma tarifs šobrīd ir 44,65 Ls/MWh, Rīgā – 45,42 Ls/MWh, Liepājā – 46,06 Ls/MWh, Daugavpilī – 47,09 Ls/MWh, Jelgavā – 49,52 Ls/MWh, Jūrmalā – 55,92 Ls/MWh, Rēzeknē – 55,91 Ls/MWh. Turklāt Ventspilī, pretstatā lielākajai daļai Latvijas pilsētu, siltuma tarifs nav bijis paaugstināts kopš 2008.gada septembra, savukārt kopš 2009.gada 1.oktobra līdz pat pērnā gada decembrim – pat pazemināts.

Tajā pat laikā nacionālās varas politiskā elite, kurā ietilpst arī Landmaņa Reformu partija, neraugoties uz iedzīvotāju zemo maksātspēju, palielināja pievienotās vērtības nodokli apkurei pat vairāk nekā dubultīgi – no 5% līdz 12%. Tāpēc Landmaņa centieni izlikties par Ventspils iedzīvotāju aizstāvi ir tikai kārtējā priekšvēlēšanu aģitācijas izpausme. Ja apkurei pievienotās vērtības nodoklis būtu 5%, tad vidējais maksājums par siltumu decembrī divistabu dzīvoklim būtu par 4,32 Ls mazāks.

Kāpēc bija jāpaaugstina tarifs?

Siltuma ražošanā galvenās izmaksas ap 70% sastāda kurināmais, kas Ventspils gadījumā ir mazuts, ogles un šķelda. No iepriekšējā tarifa apstiprināšanas brīža 2009.gada septembrī mazuta cena pieaugusi vidēji par 181,38 Ls/t jeb par 100%, ko sekmējis naftas cenas pieaugums, kā arī valūtas svārstības pasaulē. Bez tam ar 2010.gada janvāri valdība atcēlusi kurināmajam mazutam akcīzes nodokļa atvieglojumus siltumenerģijas ražošanai, kas ietekmē izmaksu pieaugumu tarifā par 1,5%. Mazuta cenas kāpumu sekmējusi arī obligātā ES prasība no 2011.gada par kurināmo lietot mazutu ar sēra saturu līdz 1%, kas ir par ~8% dārgāks nekā mazuts ar sēra saturu līdz 3%.

Vēršam uzmanību, ka kurināmais Ventspilī tiek iepirkts konkursa kārtībā par viszemāko cenu. Ja Landmanim ir firma, kas var piegādāt atbilstošas kvalitātes preci par konkurētspējīgu cenu, tā var piedalīties konkursā.

Kopš 2009.gada 1 kWh elektroenerģijas izmaksas ir pieaugušas vairāk kā par 20%. Lai arī PSIA Ventspils siltums izdevies samazināt patērēto elektroenerģijas daudzumu par 95 tūkst. KWh, tomēr elektroenerģijas izmaksu pieaugums tieši ietekmē tarifu.

Uzņēmums pēdējo četru gadu laikā veicis taupības pasākumus, lai saglabātu tarifu nemainīgu. Siltumtīklu rekonstrukcijas rezultātā ūdens un kanalizācijas izmaksas samazinājušās par 28%, ķīmisko reaģentu izmaksas par 47%, bet dabas resursa nodoklis par 34%. Notikusi divu siltumapgādes uzņēmumu apvienošana, radot iespēju samazināt personālsastāva izmaksas līdz pat 22%.

Jāsamazina izmaksas un patēriņš

Ventspilī kompleksi tiek risināti jautājumi siltuma maksājumu samazināšanai – investēts ražošanas izmaksu samazināšanā PSIA Ventspils siltums, siltinātas mājas un sniegts pašvaldības atbalsts maznodrošinātajiem rēķinu apmaksai.

Prognozējot globālo energoresursu cenu pieaugumu, Ventspils pašvaldība jau vairākus gadus aicina iedzīvotājus aktīvi iesaistīties enerģijas taupīšanā un siltināt ēkas. Kopš 2008.gada jūnija Ventspils daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku apsaimniekotājiem ir pieejams pilsētas pašvaldības līdzfinansējums energoefektivitātes pasākumu veikšanai – dzīvojamo māju energoauditam 50% apmērā un māju renovācijai 10% apmērā no atbalstāmajām izmaksām, ko izmantojuši jau 168 ēku apsaimniekotāji. Prakse pierāda, ka pēc renovācijas ēkas siltuma zudumi ēkā samazinās pat par 40%.

Kā liecina prakse, siltināto un daļēji siltināto māju iedzīvotāju rēķini ir daudz zemāki nekā vidējais maksājums. Ventspilī šādu piemēru ir daudz, tā, piemēram, Talsu ielas 37 iedzīvotāji par decembri maksāja 0,63 Ls/m², bet Lielajā prospektā 49 – 0,67 Ls/m². Savukārt nesiltinātajās ēkās maksājums ir ievērojami lielāks.

Palīdzība maznodrošinātajiem iedzīvotājiem

No 2013.gada sākuma valdība, tai skaitā Landmaņa pārstāvētā Reformu partija, atteicās sniegt palīdzību iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem komunālo pakalpojumu segšanai, tāpēc Ventspils pilsētas pašvaldība piešķir pabalstu siltumenerģijas patēriņa daļējai kompensēšanai 55% apmērā trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm un invalīdiem. Daudzbērnu ģimenēm atkarībā no bērnu skaita palīdzība var būt pat no 65% līdz 100%.

2012.gadā šādu iespēju ir izmantojušas vidēji ap 1300 mājsaimniecību, daļējai siltumenerģijas apmaksai pieprasīta kompensācija par kopējo summu 224 375 Ls, bet 2013.gadā šim nolūkam plānots izlietot 314 636 Ls jeb par 90 tūkstošiem latu vairāk nekā 2012.gadā.

Notiek pāreja no ogļu kurināmā uz koksnes biomasu

Landmaņa pārmetumu adresāts ir nerealizētais Ventspils TEC projekts, kura īstenošanai konkursa kārtībā bija piesaistīts stratēģiskais investors no Vācijas Stadtwerke Flensburg GmbH. Diemžēl vācu uzņēmums nespēja veiksmīgi realizēt projektu, tādēļ pašvaldība bija spiesta meklēt citus risinājumus. Ventspils pašvaldība zaudējumus necieta.

2010.gadā PSIA Ventspils siltums izmantoja iespēju un piesaistīja finansējumu 6 milj. apmērā no Eiropas Savienības. Šobrīd uzņēmums strādā pie projekta, kas paredz kā kurināmo izmantot koksnes biomasu, nevis ogles, kas nav atjaunojamais energoresurss.

Pēc katlu mājas rekonstrukcijas tiks izskatīta iespēja samazināt siltumenerģijas tarifu.

Novērtē šo rakstu:

18
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

FotoAr zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu normām un izsakām lūgumu šīs anomālijas pēc iespējas ātri un neatliekami novērst, jo tās nodara lielu kaitējumu sabiedrībai kopumā, tiesu varas sistēmai un grauj tiesiskas valsts principus, tajā skaita principu par taisnīgu tiesu.
Lasīt visu...

21

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

FotoXIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu elite sāka pamatot ar rasu teoriju, kuru nekritiski un bez iebildumiem atbalstīja visa tā laika progresīvā zinātne. Cilvēce tika sadalīta augstākajās un zemākajās rasēs, tika sastādīta rasu hierarhija. Pie zemākajām rasēm pieskaitīja ne vien kolonijās mītošos nēģerus, dzeltenās rases pārstāvjus, indiāņus un Austrālijas aborigēnus, bet arī austrumeiropiešus, slāvu tautas, ebrejus, čigānus, musulmaņu tautas un pat itāļus, grieķus un īrus.
Lasīt visu...

12

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

FotoDārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies, tad meklējiet to, kas ir augšā, kur Kristus sēž pie Dieva labās rokas! Domājiet par to, kas augšā, nevis par to, kas virs zemes! [..] Jūsu dzīve ir ar Kristu apslēpta Dievā.” (Kol 3, 1-3)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...