Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri un reizē arī neticīgi klausoties tautā populāru mākslinieku, ekspertu un pat partijas funkcionāru runās. Īpaši iespaidīga bija nepilnas 20 minūtes garā Mavrika Vulfsona uzstāšanās.

Televīzijas raidījuma “Globuss” politiskā komentētāja runa būtiski izcēlās uz pārējo oratoru fona. Līdz tās izskanēšanai varēju sajūsmināties par sabiedrībā pazīstamo kultūras darbinieku drosmi izteikt savu pārliecību atklāti, nebaidoties par to runāt no tribīnes. Sāka rasties iespaids, ka Radošo savienību plēnuma mērķis ir vēl vairāk veicināt atklātību, lai efektīvāk varētu cīnīties ar sociālistiskās sabiedrības problēmām. Partija toreiz jau bija izveidojusi komisijas, kas paredzēja reabilitēt 40. gadu represētos, attaisnot 1959. gada nacionālkomunistus, kā arī ierobežot migrāciju. Mavriks Vulfsons pilnībā apgāza šo uzskatu, dažās minūtēs šī raksta autoru pārliecinot par to, ka tiešām tuvojas jauns vēsturisks laikmets.

Ar emocijām uztvertie notikumi ir subjektīvi, tāpēc tie nevar pretendēt uz bezkaislīgi pareizu viedokli. Liela nozīme ir informācijai, kura veido subjekta attieksmi pret notikumu. Sociālistiskajā sabiedrībā bija cita informācijas telpa un tas sekmēja, no mūsdienu viedokļa raugoties, atšķirīgu viedokļu rašanos.

Viens no nerakstītiem sabiedriskiem likumiem apgalvoja, ka uzvarēs tā pārliecība, kuras pusē nostāsies ebreji. Padomju valstī tikai ebreju tautības cilvēkiem bija dota atļauja izceļot no valsts. Tā nebija pozitīvā diskriminācija, bet gan sods, jo toreizējais Krimināllikums kā augstāko soda mēru paredzēja izraidīšanu no valsts. Padomju Savienībā valdīja viegls antisemītisms, kurš pret ebreju unikālisma idejām centās aizsargāt pārējās tautas.

Katrai sabiedriskai uzskatu sistēmai ir savas fundamentālas taisnības, bez kurām nebūtu iedomājama šo sistēmu pastāvēšana. Tās sniedz atbildes uz būtiskiem jautājumiem, kas nodrošina sabiedrības kā regulējamas sistēmas pastāvēšanu. Viena no tādām ir tā saucamā “melno darbu” veikšanas problēma, ko cilvēki neuzskata par prestižu profesiju. Kapitālismā šādu darbu veikšanu nodrošināja bezdarbs, sociālismā – lielāka alga, bet komunismā to vajadzētu veikt dažādiem mehānismiem. Kā jebkurai nopietnai uzskatu sistēmai arī ebrejiem šajā jautājumā bija savs risinājums, pret kuru cīnīties bija katra padomju pilsoņa pienākums.

Vienkāršoti to varēja formulēt kā apgalvojumu – jūdaisms ebrejiem, kristietība pārējiem. Kristietības pienākums bija sagatavot lojālus, izturīgus un apmierinātus “melnā darba” darītājus, bet jūdaisms gatavoja eliti šīs sistēmas uzturēšanai. Ikviens talantīgs cilvēks padomju valstī izraisīja pastiprinātu ebreju interesi. Ja vien viņš nebija ticīgs ateists, tad bieži vien notika prasta vervēšana, kuras laikā cilvēks tika pārliecināts par viņa īpašām spējām un tika aicināts pievienoties Dieva izredzētajai tautai. Jūdaismu pieņēmušais kļuva par ebreju, neatkarīgi no viņa īstās tautības.

Mavriks Vulfsons runāja par cēloņiem, nevis sekām. Vēsture ir cēloņa simbols, uz kuras pamatiem tiek būvēta politiskās sistēmas ēka. Toreiz bija sajūta, ka kļūstu par liecinieku bedres rakšanas svētkiem, taču vēl nebija zināms, ar kādu saturu izraktā bedre tiks piepildīta. Lielas cerības saistīju ar ievērojamiem Rietumu intelektuāļiem, kuri vētraini apsveica sociālistiskās sistēmas sabrukumu. Ļoti simpātiska šķita viņu pārliecība, ka jaunajai sabiedrisko uzskatu sistēmai vajadzētu labot laika gaitā pamanītās rietumu sistēmas kļūdas. Jaunības ideālismā vēl nesapratu, ka starp rietumu intelektuāļiem un austrumu inteliģentiem var likt vienlīdzības zīmi, jo politiskās norises nosaka pavisam citi spēki.

Līdz Molotova – Rībentropa pakta pieminēšanas brīdim uzskatīju, ka toreiz pastāvošā vēsturisko notikumu izpratne ir izdevīga arī ebrejiem, jo palīdzēja par viņiem radīt iespaidu kā par nevainīgi cietušu tautu. Strādnieku un zemnieku neapmierinātība ar pastāvošo varu bija viens no to laiku notikumu iemesliem, taču salīdzinoši nenozīmīgs. Staļiniskajiem vēsturniekiem bija krietni jānopūlas, lai no šī iemesla izveidotu sociālistiskās revolūcijas faktu un to pasniegtu kā galveno notikumu dzinējspēku. Citu notikumu aktualizēšana radītu daudz jaunus jautājumus, uz kuriem vēsturniekiem nebūtu tik viegli atbildēt.

Turpmāko notikumu attīstība parādīja, ka lielāka uzmanība tika pievērsta semantikai, nevis vēsturei. Vārdu salikums Molotovs – Rībentrops norādīja uz komunisma un fašisma vienotību, un tas kļuva par simbolu jaunajai ideoloģiskajai doktrīnai. ANO izveidojās no Apvienoto Nāciju deklarācijas, kas vērsās pret fašismu. Abu ideoloģiju vienādošana nozīmētu Padomju Savienības izslēgšanu ne tikai no Drošības padomes, bet arī no ANO. Jo biežāk atkārtoja vārdu salikumu Molotovs – Rībentrops, jo lielāka kļuva šī ambiciozā plāna izdošanās iespēja. Lielā mērā pateicoties šai akcijai, 1991. gadā ANO cionismu atzina par ebreju kultūras sastāvdaļu, bet antisemītisms palika par rasisma paveidu.

Cīņa par mūsu valstij labvēlīgu vēstures traktējumu diemžēl tika zaudēta. Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados Latvija bija viena no tām trijām valstīm, kas visus piecus lielākos ebreju izceļošanas viļņus pieņēma bez jebkādiem ierobežojumiem, līdz pat brīdim, kad tika okupēta Klaipēda. Tie bija cilvēki ar lielu ietekmi un spēcīgām alkām atgūt dzimteni, nevis literārie tēli no Blaumaņa “Skroderdienām Silmačos”. Pēc Latvijas – Vācijas miera līguma parakstīšanas viņi vīlās Latvijas valstī un savus aizstāvjus saskatīja Padomju armijā. Diskusijas par šiem jautājumiem tika ātri apslāpētas, jo LTF Dome pieņēma aicinājumu atzīmēt leģionāru piemiņas dienu, kas latviešus, attiecībā pret ebrejiem, nostādīja fašistu līmenī. Tāpat kā Vācijai, arī Latvijai bija jāsāk izjust dziļu vainas izjūtu par izdarītajiem kara laika noziegumiem.

Toreiz, kad vecā iekārta gruva, bet jaunā vēl nebija tapusi, bija ticība tam, ka kauju par vēsturi var uzvarēt tikai ar vārdiem un pārliecību par savu taisnību. Īstenība izrādījās citāda. Par holokausta faktu katru gadu Vācija maksā ebrejiem vairākus miljardus eiro. 15 procentus no šīs summas izmaksā tiešajiem holokausta upuriem, bet pārējie līdzekļi tiek izmantoti dažādu antifašistisku un cionistisku organizāciju uzturēšanai. Tā ir iespaidīga naudas masa, par kuru var iegādāties praktiski jebkura eksperta viedokli. Lai līdzvērtīgā faktu interpretācijas līmenī spētu konkurēt ar oponentiem, bija nepieciešams ieguldīt līdzekļus, kuri Latvijai nebija. Pat ja kāds vēlējās būt godīgs attiecībā pret sevi un citiem, viņš nesaskatīja karjeras iespējas, kuras Latvijas valsts viņam varētu sniegt. Jaunajā sistēmā izrādījās, ka jebkuri eksperti, tai skaitā arī politiķi, pēc būtības ir tikai darba ņēmēji. Šī atziņa no politikas atbaidīja daudzus Trešās Atmodas līderus, kuri nevēlējās lauzt savu pārliecību. Nespēja izveidot pašiem savu vēsturi bija cēlonis nespējai izveidot pašiem savu valsti.

Jebkurš atšķirīgs viedoklis nevar pretendēt uz vienīgās pareizās patiesības statusu, taču tas var palīdzēt izskaidrot notikumus, par kuriem “baltā” patiesība izvēlas noklusēt. LTF Dome savulaik pieņēma daudzus lēmumus, par kuriem neviens nevēlējās uzņemties atbildību. Publiskajā telpā individuāli uzrunātie izteicās pret, bet kā kolektīva locekļi acīmredzot piekrita nezināmajiem ideju paudējiem. Ja pieņemam, ka dzīvojam krāsainā, nevis melnbaltā pasaulē, tad līdzās pareizajam pastāv arī citādais, nevis nepareizais.

Cerams, lasītājs sapratīs, ka runa ir par mežu, nevis atsevišķiem kokiem. Par sistēmu kopumā, nevis atsevišķu indivīdu pārliecībām. Tāpat kā komunistiskās partijas biedru bija grūti iedomāties kā komunistu, tāpat arī atsevišķu ebreju tautības cilvēku nav iespējams uztvert kā cionistu.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tas, ka cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...

21

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

FotoĻoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā, draud pasaulei ar atomieročiem (!!!), Eiropas Savienība noslīkusi ciniskā reālpolitismā - sludina demokrātiju, bet ļauj agresorvalsts Krievijas izvarotajai Ukrainai noasiņot.
Lasīt visu...

21

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

FotoKārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts piespraustais Sarkanās zvaigznes ordenis.
Lasīt visu...

21

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

FotoPēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma tendence un Jaunā Vienotība kā Vienotības turpinājums daudzos punktos riskē kopēt jaunlaiku vēstures beznosacījuma politisko flagmaņu Latvijas ceļa un Tautas partijas attīstības dinamiku.
Lasīt visu...

15

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

FotoŠodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību - Delna ziņojumus par stāvokli korupcijas novēršanas jomā. Latvijā situācija gadu garumā lēnām uzlabojas, taču diemžēl progress ir tik lēns, ka būtībā situācija stagnē.
Lasīt visu...

21

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

FotoPatiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi – šo ziņu nevis saņemt personīgi, bet izlasīt medijos.
Lasīt visu...

20

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

FotoReaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret šādu praksi.
Lasīt visu...

21

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

Foto„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā, nedz Aizsardzības ministrijas lēmumu sekās un to ietekmē uz reģionu, nedz politisko un ekonomisko procesu loģikā, bijušais Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns izrauj no konteksta vārdus "aizsardzība", "agresija", "Latgale" un "Krievija" un sarindo tos viņam ērtā, pareizā un saprotamā kārtībā - Nacionālās Drošības Apdraudējums. Un ar šo nožēlojamo secinājumu steidz dalīties ar Valsts drošības dienestu (VDD)!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...