Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jaunās valdības veidošanas procesā un arī pieņemtajā deklarācijā ir izskanējusi doma, ka tagad Latvijas attīstībā notiks izrāviens. Gribētos, lai tā arī būtu.

Bija laiks, kad banāni Latvijā bija retums. Tagad, pateicoties plaši izvērstajam lielveikalu tīklam, tie atrodami veikalu plauktos cauru gadu. Tāpat ar naudas noguldījumiem (protams, ja tādi ir!) nav problēmu – sazarotais banku sektors piedāvā plašu izvēli. Arī ārzemju tūristi Latvijā ir gaidīti viesi. Šajā ziņā ekonomiskās sviras darbojas nevainojami. Prieks par to!

Taču no šīm nozarēm iekasēto nodokļu masa (pieskaitot arī citus maksātājus) valsts budžetā aizvadītajos 24 gados nav nodrošinājusi Latvijai turīgas valsts statusu. Uz to norāda arī zemais iedzīvotāju vidusšķiras blīvums.

Tātad valsts budžetam nepieciešami papildu ieņēmumi. Citiem vārdiem sakot, valstī papildus jāveido efektīvs nodokļu maksātāju slānis. Un tā ir iedzīvotāju vidusšķira.

Kā jau tika norādīts manā iepriekšējā rakstā, pirmsākums vidusšķiras attīstībai ir laba izglītība. Taču ar to vien nepietiek.  

Esmu gandarīts, ka izteiktajos komentāros, arī neglaimojošajos, cita starpā ir saskatāms apliecinājums manam sekojošajam secinājumam – liekot lietā labu izglītību, jāatjauno valstī produktīva ražošanas bāze, respektīvi, jāattīsta stabila lauksaimnieciskā un rūpnieciskā ražošana. Elementāra analīze liecina, ka tā ir nevis no gaisa pagrābta ideja, bet Latvijas ekonomiskās izaugsmes diktēta nepieciešamība.

Cik tas ir svarīgi, ilustrācijai fakts no Latvijas pirmās brīvvalsts laikiem. 1934. gada 10. augustā, atklājot Liepājas Cukurfabriku (tā bija jau trešā cukurfabrika Latvijā!), vecais Kārlis Ulmanis simboliski izteicās: „Tagad varam bērt tējā 3 karotītes cukura!” Lūk, tā bija rūpe par savu valsti!

Pēc „mūsdienīgas” tautsaimniecības pārkārtošanas neatkarīgās Latvijas pirmsākumos, kad tika likvidēta gandrīz visa ražošanas bāze (tikai pateicoties stratēģiski domājošu  uzņēmumu vadītāju tālredzībai, saglabājās energofirma „Jauda”, AS „Dzintars”  un daži citi), pagājis pietiekami ilgs laiks. Tomēr daļa augstas klases inženiertehnisko speciālistu vēl ir enerģijas pilni un spējīgi pārkvalificēties 21. gadsimta prasību garā. Un kur tad vēl RTU, LLU un dažās citās mācību iestādēs izglītību ieguvušie jaunie profesionāļi, kas gatavi likt lietā savas zināšanas. Būtu nepiedodama kļūda, ja arī viņi pievienotos tiem 100 tūkstošiem no Latvijas aizbraukušo darba spējīgo valsts iedzīvotāju.

Šaubu nav. Jārīkojas kardināli. Turpmākajai valsts attīstībai jāizvēlas tautsaimnieku stratēģija – jānodrošina labvēlīga vide ražošanu attīstošai uzņēmējdarbībai.

Manuprāt, šo procesu sekmīgam risinājumam vajadzētu izveidot Latvijas Stratēģiskās attīstības prognozēšanas grupu, kura ar laika apsteidzi sekotu finanšu, tirgus, izglītības u.c. valsts attīstības nozaru un struktūru svārstību indeksam pasaulē. Šādas institūcijas vadība būtu jāuztic stratēģiskās kategorijās domājošam, enerģiskam zinātniekam.  

Ko varētu ražot?

Pirms meklējam atbildi uz šo jautājumu, pievērsīsim uzmanību faktam, ka viens no noteicošajiem aspektiem ražošanas procesā ir gatavās produkcijas realizācija, proti, iekšējā vai ārējā tirgus nodrošinājums. Lai gan tas ir ļoti būtiski, tomēr attiecībā uz ārējā tirgus meklējumiem jānorāda sekojošais. Visas sevi cienošas valstis savu vēstniecību struktūrās iekļauj tirdzniecības pārstāvniecības – organizācijas, kas regulē starpvalstu tirdzniecības procesus. Kāpēc, lai Latvija būtu izņēmums? Bez tam pastāv  arī tāda starptautiska institūcija kā Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO).     

Un tagad, ko esošajā situācijā Latvijā būtu iespējams ražot?

Lai tiešā veidā atbalstītu zemkopjus, it īpaši Zemgales cukurbiešu audzētājus, būtu jāatjauno cukura ražošana. Pilnīgi pietiktu ar vienu Jelgavas Cukurfabriku, protams, iekārtojot tai jaunas telpas, jo vēsturiskajās jau saimnieko citi. Ja kvalificēti  tiks paskaidrots, domāju, ka Eiropa mūs sapratīs.

Viens no veidiem, kā aizkavēt jaunu ģimeņu aizbraukšanu darba meklējumos ārzemēs, būtu tām uz atvieglotiem nosacījumiem nodrošināta materiālo resursu pieejamība. Tas varētu izpausties arī kā izvērsta saliekamu būvju (dzīvojamo māju un saimniecības ēku), pilnkoka sadzīves mēbeļu u.c. izstrādājumu ražošana un subsidēta tirdzniecība, it īpaši Latgales reģionā.

Būtu saprātīgi piedāvāt Kanādas aviobūves un vilcienu ražošanas kompānijai „Bombardier” Latvijā ražot un salikt atsevišķas detaļas, mezglus un agregātus.

„Liepājas Metalurga” paspārnē kopsadarbībā ar kādu citu valsti, piemēram, Dāniju varētu pievērsties bruņojuma ražošanai Latvijas Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām.  

Būtu nodrošināms valsts atbalsts ar pasūtījumiem „Rīgas kuģu būvētavas” un Liepājas kuģu būves rūpnīcu darbībai, tā ieinteresējot arī jauniešus atgriezties pie vēsturiskajām jūrniecības tradīcijām. Lai atceramies 1864. gada 23. novembrī Ainažos dibinātās Latvijas pirmās jūrskolas sakarā izteikto Krišjāņa Valdemāra aforismu:  „Brauciet, latvji, jūriņā, krājiet zeltu pūriņā!”

Balstoties uz Latvijas intelektuālo potenciālu, vajadzētu uzsākt daudzfunkcionālu manipulatoru (robotu) ražošanu.  

Domājams, ka lieti noderētu arī stacionāra zemkopības un militārās tehnikas remonta bāze.

Teiktais nav akmenī iecirsts – mūsu potenciālajām iespējām saistoši būtu arī citi piedāvājumi.

Izklāstu noslēgsim ar domu – sociāli ekonomiskie procesi valstī ir jāregulē un jāvada.

Veidosim dzīvi labāku!

Novērtē šo rakstu:

20
35

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

FotoKas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami tās patiesie cēloņi un dziļumi. Toties valdības partiju reakcija – ar grūti noslēpjamām histērijas pazīmēm – liecina: valsts varai ir trāpīts ļoti sāpīgā vietā.
Lasīt visu...

21

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

FotoApgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau mēnesi ir pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās.
Lasīt visu...

3

Politaģitācijas lapeles centieni glābt no negoda “oligarhu lietas” pasūtītājus un izpildītājus

FotoJau dažas nedēļas ar milzu vērienu Latvijā notiek propagandas kampaņa saistībā ar t.s. Šlesera „Rīdzenes” sarunām. To organizējuši un finansējuši savtīgā noziedznieka Džordža Sorosa pakalpiņi Latvijā, lai ietekmētu politisko procesu saistībā ar Saeimas vēlēšanām. Lielākais kliedzējs šai pērkamās žurnālistikas daudzbalsīgajā korī ir lumpenproletariāta politaģitācijas lapele – žurnāls „Ir”.
Lasīt visu...

12

Kultūrelites aklā seja jeb "is it literary or commercial"?

FotoSpriedumi ir ļoti subjektīvi. Izriet no nelāgas pieredzes. Tās pašas, kas lēnām noslēdz teātru durvis, izstāžu zāļu gaiteņus un koncertzāļu lieveņus. Turpu nav vērts iet, jo faktiski visi pasākumi ir zemas kvalitātes kultūruzvedumi, kuru dēļ nav vērts tērēt nedz laiku, nedz naudu.
Lasīt visu...

21

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa uzruna Saeimas pavasara sesijas noslēguma plenārsēdē

FotoĻoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Cienījamās deputātes un godātie deputāti! Ir pagājis gads kopš manas iepriekšējās uzrunas. Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu. Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos. Esam bijuši vairāk nodarbināti paši ar sevi, taču neesam pielikuši vajadzīgās pūles, lai paveiktu iedzīvotājiem solīto.
Lasīt visu...

12

Bet, ja nu nekādu „čekas maisu” patiešām sen vairs nav?

FotoEs, protams, saprotu, ka valstiskās mafijas neatzītā un noklusēt mēģinātā, bet vienalga pēdējo nedēļu acīmredzamā sensācija – Latvijas, kā rāda veikalu publiskotie dati, pirktākā grāmata „Bailes” oficiāli skaitās daiļliteratūra un tāpēc tajā minētais nevar kalpot ne par pierādījumu, ne par stingru faktu. Taču starp daudzajiem „politiskā trillera” slāņiem man nozīmīgākais šķiet tas, kas attiecināms uz slavenajiem „čekas maisiem” un to atrašanās – vai neatrašanās – vietu.
Lasīt visu...

3

Lai Šadurskis pats brauc prom

FotoAprīlī veikta Eirobarometra aptauja liecina, ka mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzticas valdībai un tiesu sistēmai. Ja ir publiski atzīts, ka mazāk nekā puse iedzīvotāju uzticas izpildvarai un tiesu varai, tad vajadzētu sekot vismaz skaidrojumam no šo varas pārstāvju puses un vismaz solījumam laboties, bet kas notiek Latvijā? Viss mierīgi, nav manīts pat mēģinājums mainīt attieksmi no  varas pārstāvju puses.
Lasīt visu...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Nākotnes konjunktūra

Latviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu...

Foto

Ko darīt?

Bieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?»...

Foto

Tikmēr melnos indīgos dūmos

Esmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un...

Foto

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

Tagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes...

Foto

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

Žurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu...

Foto

Valodu lielu dara cilvēki

1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas...

Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...