Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Viena tante teica

Lato Lapsa
19.05.2014.
Komentāri (35)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai vēl atceraties aizvadītās nedēļas valstiski vissvarīgāko un iepriecinošāko ziņu? (Nē, nē, ne par Vīnes desiņām.) Mūsu valdības vadītāja atbrauca no vizītes ASV un paziņoja ne daudz, ne maz - jahūūū, ASV kompānijas Latvijai piedāvā gāzi par cenām, kas zemākas nekā pašlaik mūsu valstij piegādātajai krievu gāzei, turiet tik kabatu!

Lai kā būtu pierasts pie mūsu valstiskajiem medijiem, kuri pēdējos gados kļuvuši varai īpaši tuvi, glaimīgi un piejaucēti, tomēr bija nedaudz dīvaini tas, ar kādu totāli apmierinātu līksmi, bez kaut viena vienīga papildjautājuma tika uzņemta šī prieka vēsts.

Nūūū, ja reiz jaukā, uzticamā un visādi citādi simpātiskā Laimdotas kundze tā saka, tad jau noteikti tā arī ir, kādi gan vēl apliecinājumi vajadzīgi, piemēram, Latvijas Televīzijai vai Latvijas Radio, kam šī pati kundze izklapatojusi prāvu papildfinansējumu. Galu galā šajos grūtajos laikos šādi nepareizi jautājumi var tikai liet ūdeni uz visādu gazpromu dzirnavām.

Taču, ja reiz mūsu valdības vadītāja paziņo, ka viņai, lūk, "ASV gāzes kompānijas" esot iesniegušas "aprēķinus par iespējamo gāzes cenu, tehnoloģiskām iespējām un citiem jautājumiem", no kuriem tad arī izrietot, ka "par spīti transporta izmaksām ASV kompāniju piedāvātās gāzes cenas ir zemākas nekā patlaban Latvijai piegādātajai gāzei", būtu taču jauki kaut ko uzzināt precīzāk, lai varētu līksmot vēl jo raženāk. Vai ne?

Tas nozīmē, ka vajadzētu noskaidrot tikai dažas vienkāršas lietas - kas tad bija šīs abas gāzes kompānijas, kādus "ciparus" tās patiešām piedāvāja un cik nopietns, konkrēts un praktiski īstenojams bija piedāvājums, kas mūsu valdības vadītājas skaļajā publiskajā paziņojumā izklausījās tik lieliski? Un te nu arī sākas.

Veselas trīs dienas bija vajadzīgas premjeres birojam, lai spētu sagatavot Ministru prezidentes atbildes uz šādiem it kā jau gauži vienkāršiem jautājumiem:

- Kādi bija abu gāzes kompāniju nosaukumi?

- Vai saņēmāt oficiālu piedāvājumu par gāzes cenām vai vispārīgu informāciju?

- Kāda ir katras no šīm kompānijām Jums piedāvātā/minētā precīzā gāzes cena?

- Kāda ir katras no šīm kompānijām Jums piedāvātās/minētās precīzās gāzes cenas precīzās piegādes izmaksas Latvijai?

Un arī pēc šī pietiekami ilgā laika atbildes, maigi izsakoties, nebija gluži izsmeļošas.

Kompāniju nosaukumi? "United LNG" un "DLA Piper". Ko no tām saņēma? "Vispārīgu informāciju." Kāds tad bija piedāvājums? "Nevaram atklāt gāzes cenas, jo tā ir konfidenciāla informācija." Un piegādes cenas? "Nevaram atklāt precīzās gāzes cenas precīzās piegādes izmaksas Latvijai, jo tā ir konfidenciāla informācija."

Papildus konstatācijai, ka valdības vadītāja savus skaļi optimistiskos paziņojumus acīmredzami nespēj pamatot ne ar vienu vienīgu konkrētu skaitli, uzdodam Straujumas kundzei vēl vienu jautājumu - šādu te:

"Vai tiešām "DLA Piper" ir gāzes kompānija, kā tas apstiprināts Jūsu sniegtajās atbildēs? Jeb tomēr runa ir par šo uzņēmumu - ""DLA Piper" became one of the largest business law firms in the world in 2005 through a merger of unprecedented scope in the legal sector"? Ja jā, kāds tieši juridiskai firmai sakars ar gāzes piegāžu piedāvājumu?"

Paiet vesela diennakts, līdz mūsu Ministru prezidentei beidzot izdodas noskaidrot, ar ko tad viņa īsti ir tikusies. Jā, patiesi, tā nemaz nav gāzes kompānija, drīzāk starpnieki-lobisti-advokāti: ""DLA Piper" ir juridiskā kompānija, kas specializējas arī enerģētikas projektu attīstības jomā..."

Tātad - nekādu skaitļu nav (pievērsiet uzmanību - Straujumas kundze vienlaikus spēj apgalvot gan to, ka nekāds cenu piedāvājums neesot saņemts, gan to, ka cenas ir gan saņemtas, taču ir ļoti konfidenciālas), nekā cita konkrēta nav, ir tikai pliks apgalvojums - ticiet, muļķi, kārtējiem uz ausīm karināmajiem makaroniem.

Ak, jā, un vēl - tikai mēnesi pirms Latvijas valdības delegācijas vizītes ASV aģentūra "Bloomberg" ar atsauci uz ASV enerģētikas sekretāru Ernestu Monicu ir paziņojusi, ka, pirmkārt, situācija Ukrainā nepaātrinās ASV valdības plānus sākt gāzes eksportu uz Eiropu, otrkārt, Āzijas valstis par ASV gāzi gatavas maksāt par aptuveni 50% augstāku cenu nekā Eiropa, treškārt, ASV gāzes piegādes Eiropai būtiski sadārdzināšot transportēšanas izdevumi.

Bet kas nu Latvijai ir kaut kādi tur enerģētikas sekretāri. Mums ir "viena tante teica".

Novērtē šo rakstu:

126
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

12

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

FotoAtbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku. Protams, daudzi pamatoti iebildīs, ka šis skaitlis nav korekts, taču cita mums nav. Tomēr fakts ir tāds, ka arī oficiālā statistika atzīst: 2016. gadā Baltijas valstīs turpinājās masveida emigrācija.
Lasīt visu...

12

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

FotoDaudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un, lai gan tas ir noticis pavisam nesen, šī “nodokļu reforma” jau ir paguvusi apaugt ar visdažādākajiem vērtējumiem – no brīnumnūjiņas, kas atrisinās mums visu, līdz bezatbildīgai, populistiskai avantūrai vai vienkārši kārtējai stohastiskai solījumu mākoņu stumdīšanai, no kā galu galā nekas jēdzīgs nesanāks. Un katram šeit ir savi argumenti. Jāatzīst – tie parasti ir vienpusēji un šauri, lai tikai uzrunātu (apmānītu?) attiecīgo mērķauditoriju.
Lasīt visu...

12

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

FotoJau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās un ka Veselības ministrija un valdība kaut mazākā mērā gribētu panākt pozitīvu sarunu iznākumu, lai ārsti atsāktu darbu pilnā apmērā. Varbūt šeit mazāka ir premjera Māra Kučinska loma, kurš vienkārši tiek apvārdots un pārliecināts par to, ka "jāaizstāv dāmas gods". Nav jau pirmā reize, kad redzams, cik viegli ir ietekmējams premjers, kurš kā bruņinieks metas aizstāvēt sava kabineta vājā dzimuma pārstāves, aizmirstot valstiskas vērtības un pat veselo saprātu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

FotoAugsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās informācija par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) gatavoto izglītības reformu. Skaidrs ir viens, IZM vēlas īstenot reformu, neraugoties uz to, ka dažādi nozares eksperti[1], pedagogi, vecāki, bērnu psihologi, pirmsskolas izglītības nozares darbinieki un biedrību pārstāvji[2], ārsti[3], veselības ministre[4], tiesībsargs[5] u.c. ir pauduši bažas par reformas saturu, piemēram, par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

FotoCēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim Ivaram Āboliņam, šī sabiedriskā medija kuratoram, ir klaji prasts un savtīgs: "Rokas nost no mūsu bardaka (un rebēm)!"
Lasīt visu...

18

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

FotoValsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē uzdotajiem jautājumiem. Publicējam šo „atbildi” un Dreibanta komentārus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...

Foto

Pašapziņas valstiskums

Pašapziņa ir suverēna garīgā izpausme. Tā pieder vienīgi attiecīgajam cilvēkam. Pašapziņa ir sevis apzināšanās un sevis apzināšanās saskarsmē ar ārējo pasauli. Pašapziņas priekšmets ir...

Foto

Par Alīdas Vānes pēdējo darba dienu, ģimenes ārstu streiku un iespējām no tā izvairīties

Ģimenes ārstu streiks: sāksies 3. jūlijā, sāksies 23. jūlijā vai varbūt Saeima...

Foto

Kas ir tas jaunais un šokējošais, ko mēs uzzinājām no „Rīdzenes” sarunām?

Un tomēr. Kāds var man paskaidrot - kas ir tas jaunais un šokējošais, ko...

Foto

Daudz interesantāk būtu uzzināt, kādas shēmas bīda par gaismas glabātājiem uzskatītie politiķi

Mazliet vairāk palasīju bēdīgi slavenās "Rīdzenes sarunas", un man ir daži jautājumi sašutušajiem:...

Foto

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

Kas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami...

Foto

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

Apgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau...