Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vienoti – pie siles!

Ivars Zariņš, 11. Saeimas deputāts
18.09.2013.
Komentāri (31)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Katras problēmas risinājums prasa resursu patēriņu. Laikam nav tādas jomas valstī, kurā nebūtu samilzušu vai ielaistu problēmu, jo to risināšanai nepietiekot naudas – tā mums tiek cītīgi skaidrots šo neizdarību iemesls.

Nu valsts attīstības veicināšanai tiek veidota vienota Attīstības finanšu institūcija (AFI). Tas nenoliedzami ir solis pareizajā virzienā un var padarīt šo procesu salāgotāku un efektīvāku, jo pašlaik pieejamie valsts atbalsta finanšu instrumenti ir saskaldīti un atrodas dažādu ministriju pārraudzībā, to savstarpējā koordinācija ir uzticēta Ministru kabinetam, un tāpat kā visi pārējie procesi valstī arī šī koordinācija ir gandrīz nekāda. Vienotas institūcijas izveide varētu to novērst.

Taču tikai ar pareizu ārējo formu vien nebūs pietiekami, lai īstenotu efektīvu un pārskatāmu valsts attīstībai paredzētā finansējuma izmantošanu.

Tāpēc mulsinošs un pārdomas raisošs, lai neteiktu vairāk, ir veids, kādā ir nolemts īstenot un pārraudzīt šo vienoto institūciju, caur kuru ritēs lauvas tiesa valsts attīstībai pieejamā finansējuma, kas ir mērāms miljardos.

Nē, tā nebūs kredītiestāde ar kredītiestādei atbilstošu darbības un pārraudzības mehānismu, kas nozīmē, ka tai nebūs jāatbilst skaidriem, starptautiski noteiktiem finanšu institūciju uzraudzības standartiem, kas liek stingri ievērot pareizus principus risku vadībā (finansējuma piešķiršanā), to nekontrolēs iestādes ar atbilstošu kompetenci finanšu jomā, kā tas tiek darīts ar kredītiestādēm un kā tas ir noteikts arī Latvijas likumdošanā. Valdības piedāvātajā variantā tiek paredzēts, ka AFI darbības pārraudzība būs pakļauta tikai politiskajai konjunktūrai un to īstenos četras ministriju - FM, EM, VARAM un ZM (ministru) - izvirzītas personas…

Lai spētu īstenot šādu mehānismu, atsevišķi politiskie spēki pašlaik cenšas steidzamīibas kārtībā dzīt cauri Saeimai vajadzīgos likuma grozījumus, kas radītu likumīgu iespēju izveidot šādu finansēšanas mehānismu.

Laikam acu aizmālēšanai sabiedrībai valdības izstrādātajos dokumentos tiek minēta iespējamība padomē iesaistīt arī vienu starptautisko finanšu struktūras pārstāvi. (Nez, pēc kādiem principiem un no kuras vienas struktūras tiks izvēlēts un piesaistīts šis padomes loceklis?) Pēc būtības tā jau ir ņirgāšanās pašiem par sevi - tāds savas mazspējas ekshibicionisms, jo normāli jau padomes pamatuzdevums būtu sekot, lai AFI finansējums tiktu izmantots saskaņā ar Nacionālā attīstības plāna (NAP) paredzēto - tad sanāk, ka pat to mēs paši nespējam un mums ir vajadzīgs kāds, kuram mēs iztulkosim angliski savu NAP, lai mums pateiktu, kas tur īsti latviski ir rakstīts un kas mums ir jādara?

Vai arī sanāk, ka mūsu Nacionālais attīstības plāns ir tikai fikcija (ko aizvien vairāk apliecina arī valdības rīcība citās jomās), kas ir vajadzīgs tikai, lai varētu tikt pie Eiropas naudas, un īstā tā sadale sāksies pēc tam, izmantojot kādu “ starptautisku ekspertu” viedokli, nevis NAP?

Kāds te savulaik runāja par valsts izzagšanu, par cīņu pret oligarhiem – tā ir kā mazu nerātņu alošanās, salīdzinot ar to, kas nu tiek rūpīgi veidots.

Lai to īstenotu, no sabiedrības slepenā sēdē valdība ir pieņēmusi lēmumu par Latvijas Hipotēku un zemes bankas kā kredītiestādes likvidēšanu, jo citādāk, to iekļaujot AFI sastāvā, pār AFI nāktos īstenot kredītiestādēm atbilstošu pārraudzību, kas savukārt nozīmē, ka visas sastrādātās ” šmuces”, izdalītie „politkredīti”, lai kā censtos to noslēpt, izlīstu kā īlens no maisa - kā savulaik tas jau notika ar LHZB, tāpēc tagad, tiekot vaļā no licences, varēs atbrīvoties no šādas AFI uzraudzības.

Savdabīgs ir Ministru kabineta sagatavotajos dokumentos paustais pamatojums (kuru pirms tam ir nācies dzirdēt no skandināvu banku lobija puses…), kādēļ AFI nav jāveido kā kredītinstitūcija: ja jau nav paredzēts piesaistīt noguldījumus no iedzīvotājiem, tad jau kredītiestādes licence AFI nav vajadzīga, tas valstij būs tikai lieks apgrūtinājums.

Tas ir tāpat kā apgalvot, ka putnam nav vajadzīgi spārni, ja taisīt dūnu spilvenus no tiem nav paredzēts. Spārni (licence) ir vajadzīgi pavisam kam citam - lai putns spētu lidot, nevis rāpotu pa zemi, tas ir - lai AFI piešķirtu pavisam citu rīcībspējas līmeni, un proti - bankas statuss ļautu daudz efektīvāk izmantot AFI kapitālu, jo saskaņā ar banku darbības uzraudzības standartiem bankas var izsniegt kredītus vai sniegt garantijas atbilstoši kapitāla pietiekamības prasībām. Tas nozīmē, ka uz katru miljonu eiro kapitālā, AFI varētu izsniegt 8-10 milj. eiro garantijas vai kredītus valsts attīstībai. Tas ir, gandrīz desmitkārtīgi vairot mūsu valsts attīstības finansēšanas iespējas!

Un tas noteikti būtu jādara - ja tiešām kādam rūp padarīt mūsu ražošanu produktīvāku, veicot nepieciešamās investīcijas infrastruktūrā un īstenojot sekmīgu inovāciju politiku, lai beidzot īstenotu energoefektivitātes programmas vajadzīgajā apjomā, kas padarītu mūs reāli neatkarīgākus no Krievijas gāzes, lai varētu finansēt mūsu zemniekus un zeme vairs nebūtu jāpārdod svešzemniekiem, lai varētu īstenot mājokļu programmu jaunajām ģimenēm, kuras vēlas strādāt šeit, nevis ir spiestas doties uz ārzemēm – visu to, ko komercbankas nevēlas darīt vai kas nav izdevīgi.

Bet izskatās, ka tas viss valdībai ir vajadzīgs tikai deklarācijās - valdības piedāvātajā AFI risinājumā tas nebūs iespējams, jo tikai kredītinstitūcijai, kura darbojas atbilstoši starptautiskiem banku uzraudzības standartiem, būs nepieciešamā uzticamība, kas nodrošina iespējas piesaistīt resursus starptautiskajā kapitāla tirgū - ne tikai ar valsts garantijām, bet arī bez tām. Valdības piedāvātajā risinājumā tas būs iespējams tikai ar valsts garantijām. Un, kā valdība rīkojās ar tām - mēs tagad jau zinām…

Tā kā AFI bankas licences nebūs, visi attīstības resursi būs jātur un jāapkalpo caur kādu visdrīzāk jau skandināvu komercbanku. Un kādēļ gan valsts tos nevarētu turēt savā bankā, lai varētu efektīvāk izmantot savai attīstībai, nevis komercbanku ienākumu vairošanai? Aizbildināšanās ar Eiropas prasībām nav īsti vietā. Tā atkal ir mūsu mazspējīgā (vai varbūt manipulatīvā?) interpretācija kāda interesēs, jo patiesībā Eiropas likumdošana paredz tieši pretējo: situācijās, kad komercbankas nav spējīgas (vai nevēlas) veikt finansēšanu valstij nepieciešamos sektoros, valsts ir tiesīga radīt un izmantot tādus mehānismus, ar kuriem aizpildīt šos tirgus izkropļojumus - tas tieši ir Latvijas gadījums, pat nepieciešamība to darīt.

Pietiek pārgudri atrunāties! Ko dara sieva, kuras vajadzības virs nav spējīgs apmierināt, bet nodarbojas tikai ar gudru runāšanu?... Tāpat arī šajā gadījumā - uzņēmēji ir spiesti izvēlēties ēnu ekonomikas dotās iespējas, bet cilvēki – pamest šo valsti. Un kurš par to būtu jāvaino?

Novērtē šo rakstu:

74
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Oficiālās jeb deklarētās “demokrātijas” noklusētā īstenība

FotoVairums no mums daudzkārt ir dzirdējuši demokrātu bieži drillēto Vinstona Čērčila teicienu par to, ka par demokrātiju nekas labāks neesot izdomāts ar visiem tās trūkumiem. Patiesībā tas skanēja šādi: DEMOCRACY IS THE WORST FORM OF GOVERNMENT, EXCEPT ALL THOSE OTHER FORMS THAT HAVE BEEN FROM TIME TO TIME. Kas nozīmē ka vēsturē ir bijuši par mūsdienu “demokrātiju” taisnīgāki tautu pašpārvaldes modeļi un patlaban mēs esam tuvāk Ķīnas mūrim nekā skandinātajai suverenitātei.
Lasīt visu...

21

Ecce homo! Dictum de omni et nullo

FotoŠajā esejā ir gods godbijīgi tuvoties latīņu valodas mīluļiem. Viņu darbības vērtība ir nosaukta latīņu valodā. Tāpēc latīņu valodas sprēgāšana ir obligāti jāņem vērā. To nedrīkst ignorēt. Obligāti nedrīkst būt nevērīga izturēšanās pret latīņu valodu. Nedrīkst nevēlēties zināt un savu iespēju robežās nelietot latīņu valodu. Tas nav pieļaujams. Tāpēc esejas autoram un esejas lasītājiem ir jāpārceļas uz latīņu valodas pasauli. Lūdzu, ievērosim: nevis uz latīnismu pasauli, bet uz latīņu valodas pasauli! Praktiski tas nozīmē pārcelšanos uz divvalodu pasauli – latīņu valodas pasauli + latviešu valodas pasauli.
Lasīt visu...

6

Lūdzam Kalnmeieru atkāpties no ģenerālprokurora amata un dot iespēju vietā nākt zinošākam un, galvenais, godīgam juristam

Foto2017.gada 18.aprīlī noklausījāmies Latvijas Radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates sagatavoto raidījumu par tēmu „Sistēmas bērni”, kas liecina: internātus un slimnīcas izmanto kā draudu nepaklausīgajiem.
Lasīt visu...

21

Kauns lasīt, ko raksta augsti profesionāli Tieslietu ministrijas juristi

FotoGodātie Tieslietu ministrijas (TM) darbinieki, kam Jūs rakstāt šādus rakstus**, kuri pamatos saskan ar nelikumīgiem un nepamatotiem tiesu spriedumiem, ar advokāta Normunda Šlitkes vai AS Pilsētas zemes dienests (AS nosaukumā vārds – „dienests” valsts iestādes viltīgs atdarinājums, kas ved neizpratnē), vai SIA Vienotais norēķinu centrs skaidrojumiem, pamācībām un likumu normu savirknējumiem „vienos vārtos”?
Lasīt visu...

12

Gaismas spēku suicīds jeb Sniegbaltītes pamāte pret karali Līru

FotoFrancijas prezidenta vēlēšanu kampaņa attīstās pēc tā paša scenārija, ko jau apskatīju Austrijas vēlēšanu sakarā: valdošo partiju oficiālie pārstāvji netiks finālā. Pēc sociologu branžas globālās izblamēšanās pērnā gada svarīgāko notikumu prognozēšanā nešķiet prātīgi uzņemties kaut jel kādu atbildību par aptauju datu interpretēšanu, tomēr viens ir skaidrs: valsts populārākā politiķe ir Marina Le Pena, kura klasifikācijas labad tiek skaitīta pie galēji labējiem. Lai kaut kā šo eirorastiem neērto situāciju appušķotu, viņai permanenti uzkarināta populisma birka.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām, visiem 100 Saeimas deputātiem

FotoAr zemāk teikto informējam par apšaubāmiem, atklāti sakot, par prettiesiskiem secinājumiem tiesu spriedumos, par to neatbilstību likumu normām un izsakām lūgumu šīs anomālijas pēc iespējas ātri un neatliekami novērst, jo tās nodara lielu kaitējumu sabiedrībai kopumā, tiesu varas sistēmai un grauj tiesiskas valsts principus, tajā skaita principu par taisnīgu tiesu.
Lasīt visu...

21

Īss ieskats praktiskās ģenētikas vēsturē

FotoXIX gadsimta otrajā pusē, samazinoties reliģijas ietekmei un pieaugot gēnu zinātnes iespaidam, savu kundzību (koloniālismu, verdzību, brīvās tirdzniecības noteikumu uzspiešanu) rietumvalstu elite sāka pamatot ar rasu teoriju, kuru nekritiski un bez iebildumiem atbalstīja visa tā laika progresīvā zinātne. Cilvēce tika sadalīta augstākajās un zemākajās rasēs, tika sastādīta rasu hierarhija. Pie zemākajām rasēm pieskaitīja ne vien kolonijās mītošos nēģerus, dzeltenās rases pārstāvjus, indiāņus un Austrālijas aborigēnus, bet arī austrumeiropiešus, slāvu tautas, ebrejus, čigānus, musulmaņu tautas un pat itāļus, grieķus un īrus.
Lasīt visu...

12

Dažas īpaši aktuālas jomas, kurās nepieciešama Kristus augšāmcelšanās spēka manifestācija un vadība

FotoDārgie Kristum ticīgie! Šodienas liturģiskajos tekstos skan aicinājums: “Ja jūs kopā ar Kristu esat augšāmcēlušies, tad meklējiet to, kas ir augšā, kur Kristus sēž pie Dieva labās rokas! Domājiet par to, kas augšā, nevis par to, kas virs zemes! [..] Jūsu dzīve ir ar Kristu apslēpta Dievā.” (Kol 3, 1-3)
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: vārdnīca

Katrā laikmetā ir īpaši iecienīti vārdi, un tie pulcējās modernā vārdnīcā. Šī vārdnīca ir populāra sabiedrībā. Vārdnīcai ir starptautisks pielietojums. To bez...

Foto

Kūst knabisma kults

Latvijas sabiedriskajā domā un medijos veidojas kaut kas līdzīgs apziņas atkusnim, prātu attīrīšanai no agrāk iepotētiem politiskajiem priekšstatiem un mītiem. Arvien skaļāk tiek izvērtēts...

Foto

Quo vadis, Donald Trump?

Par vienu no izteiktākajiem pēdējo laiku “modes trendiem” plašsaziņas līdzekļos ir kļuvusi sacenšanās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa ķengāšanā un zākāšanā. Šis...

Foto

Profesori Frankenšteini cīņā pret ģenētisko šovinismu

Jau daudzus gadus liberālleftisti meklē veidus, kā apkarot "rasismu", un katrs to jaunizgudrojums ir absurdāks par iepriekšējo. Bet viņu pati...

Foto

Pilnmēness (un tā imaginārā ietekme)

Par skriešanu sienā ar pieri. Saprotu, ka šādi raksti nes prieku tikai tai pusei, kura piekrīt te paustajam. Otru pusi pārliecināt...

Foto

Pēc Preses kluba

Vakar piedalījos TV24 raidījumā “Preses klubs”, kas izvērtās par cīņu klubu. Diemžel bez Breda Pita un Edvarda Nortona. Vienmēr esmu uzskatījusi, ka politiķu...

Foto

Joviāli juvenālisko juvenilu jukas

Trīs latīnismi un viens latvisks vārds virsrakstā, saprotams, ir cinisma demonstrācija. Viss ir kā parasti. Cinisms parasti ir neticības draugs. Cinisma avots...

Foto

Pārtrauciet VDK ietekmi Latvijā vai atkāpieties: atklāta vēstule Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizīša kungam

Saņemot no Jums formālu atbildi uz savu vēstuli un iesniegumu, kurā...

Foto

„Dogo” sāgas turpinājums - tiesvedība, meli un iebiedēšana: kā „Tukuma straume” glābj diskreditēto zīmolu

Pirms pāris nedēļām pie lielveikala "Sky" Mežciemā Rīgā piebrauca busiņš ar uzrakstu...

Foto

Vai man, Mārupes novada domes deputātam, ir iespējams atcelt NĪN?

Šī ir Mārupes novada domes deputāta Jāņa Rušenieka oficiāla atbilde Mārupes novada iedzīvotājam Ivo Stieģelim (E-iesnieguma...

Foto

Latviešu tauta ir vienīgais likumīgais saimnieks savā Tēvzemē

Šai Baltijas jūras krastā joprojām zeme turpina vaidēt zem apspiesto un pazemoto Latvijas iedzīvotāju klusajiem, pazemīgajiem soļiem....

Foto

Par ko Pētera Apiņa čomi iedeva viņam goda doktora grādu?

Zinātņu akadēmijā Pētera Apiņa čomi viņam iedeva goda doktora grādu. Par ko? Par to, ka Gardovskim,...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – III daļa

Uz likuma pamata zemi zem mājās var lietot CL...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – II daļa

Acīmredzami jāsecina, ka AT Senāts atsevišķi kategoriju lietās turpina...

Foto

Kas ļauts valsts medijam, nav ļauts municipālam?

Augstākās tiesas spriedums, vērtējot laikraksta «Bauskas Dzīve» pretenzijas pret Iecavas novada domes mediju biznesu, pelnīti izsauca atzinīgu ažiotāžu, pat...

Foto

Cik ticami ir DNS analīžu rezultāti?

Ja īsi, tad DNS analīzes rezultāti nevar kalpot par vienīgo un galīgo pierādījumu, jo DNS laboratorijas nenosaka paternitāti, bet tikai...

Foto

Prasījumi par maksas piedziņu ar atpakaļejošu datumu un bez piespiedu nomas līguma nav tiesiski – I daļa

Piespiedu rakstura tiesiskās attiecības „uz likuma pamata” tiek nodibinātas...

Foto

Diemžēl arī turpmāk atvieglojumi suņu obligātajā apzīmēšanā nav gaidāmi

Š.g. 30.martā Saeima noraidīja priekšlikumu grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kas paredzēja turpmāk mājas istabas dzīvnieku apzīmēšanas kārtību tāpat...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: cerību mirklis

Civilizācijas norieta enciklopēdijā cerību mirklis ir atsevišķs šķirklis. Eiropeīdu civilizācijas visjaunākais cerību mirklis var ilgt astoņus gadus. Labākajā gadījumā. Sliktākajā gadījumā...

Foto

Pašvaldību vēlēšanas Rīgā gaidot: ar ko gan nacionāļi (ne)atšķiras no urlakoviešiem?

Mūsu t.s. „labējie spēki”, tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, sākuši pilnā balsī skandināt, cik svarīgi būtu dabūt...

Foto

Tilts Rīgā un tilts Londonā: dažādās pieejas

Rīgas domes Satiksmes departaments jau šī gada otrajā pusē plāno veikt Deglava tilta rekonstrukciju [1]. Rekonstrukcijas laikā viņi nedaudz...

Foto

Tas nav līgums ar ASV sabiedrotajiem. Tas ir valsts pieņemšanas-nodošanas akts

Vēl pirms gada – 2016.gada pavasarī ar skandalozajiem grozījumiem Krimināllikumā Latvijas sabiedrībai tika dots skaidrs...

Foto

Petīcija par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam

2016. gada 13. aprīlī, izmantojot savas tiesības, mēs, manabalss.lv iniciatīvas „Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam” (https://manabalss.lv/i/976)...

Foto

Kā es devos pie mēra taisnību un atbalstu meklēt

27. janvārī pēc 5 gadu gaidīšanas beidzot tiku pie domes priekšsēdētāja Nila Ušakova personīgi. „Ciemošanās” laiks –...

Foto

Atklāta vēstule par fizisko personu datu neaizsargātību Latvijas Republikas tiesās

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības...

Foto

Notiks Tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim

Pirmdien, 27. martā plkst. 18:00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas Jēkaba ielā 11 notiks Tautas sapulce par nekustamā...

Foto

Sabiedrība nav gatava

Nesen sabiedriskā medija portālā lasīju, ka sabiedrība nav bijusi gatava kādam džeza mūzikas uzvedumam Liepājā, tāpēc nolēmu paskatīties, kam vēl sabiedrība nav bijusi...

Foto

Jaunākais nacionālais noziegums

Noziegumu brīvība pie mums himēriski aulekšo pa divām maģistrālēm. Latviešu tautas vairākums himērisko aulekšošanu netraucē, nekavē, nebremzē, neaizliedz, nelikvidē. Visbiežāk pavada ar aplausiem,...

Foto

Kāds islāmam sakars ar teroraktu pie parlamenta ēkas Londonā?

Trešdien, 2017.gada 22.martā Londonā, pilsētā, kurā ir aptuveni 12% musulmaņu,[1] notika kārtējais musulmaņu izraisītais terora akts, kurā sabraukti...

Foto

Pietiks par DEPO

Jau kādu laiku presē var lasīt ziņas par un ap DEPO tirdzniecības centra būvniecību Jelgavā. Esmu zemgalietis, dzīvoju netālu un plānoju būt šī...