Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Vienoti – pie siles!

Ivars Zariņš, 11. Saeimas deputāts
18.09.2013.
Komentāri (31)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Katras problēmas risinājums prasa resursu patēriņu. Laikam nav tādas jomas valstī, kurā nebūtu samilzušu vai ielaistu problēmu, jo to risināšanai nepietiekot naudas – tā mums tiek cītīgi skaidrots šo neizdarību iemesls.

Nu valsts attīstības veicināšanai tiek veidota vienota Attīstības finanšu institūcija (AFI). Tas nenoliedzami ir solis pareizajā virzienā un var padarīt šo procesu salāgotāku un efektīvāku, jo pašlaik pieejamie valsts atbalsta finanšu instrumenti ir saskaldīti un atrodas dažādu ministriju pārraudzībā, to savstarpējā koordinācija ir uzticēta Ministru kabinetam, un tāpat kā visi pārējie procesi valstī arī šī koordinācija ir gandrīz nekāda. Vienotas institūcijas izveide varētu to novērst.

Taču tikai ar pareizu ārējo formu vien nebūs pietiekami, lai īstenotu efektīvu un pārskatāmu valsts attīstībai paredzētā finansējuma izmantošanu.

Tāpēc mulsinošs un pārdomas raisošs, lai neteiktu vairāk, ir veids, kādā ir nolemts īstenot un pārraudzīt šo vienoto institūciju, caur kuru ritēs lauvas tiesa valsts attīstībai pieejamā finansējuma, kas ir mērāms miljardos.

Nē, tā nebūs kredītiestāde ar kredītiestādei atbilstošu darbības un pārraudzības mehānismu, kas nozīmē, ka tai nebūs jāatbilst skaidriem, starptautiski noteiktiem finanšu institūciju uzraudzības standartiem, kas liek stingri ievērot pareizus principus risku vadībā (finansējuma piešķiršanā), to nekontrolēs iestādes ar atbilstošu kompetenci finanšu jomā, kā tas tiek darīts ar kredītiestādēm un kā tas ir noteikts arī Latvijas likumdošanā. Valdības piedāvātajā variantā tiek paredzēts, ka AFI darbības pārraudzība būs pakļauta tikai politiskajai konjunktūrai un to īstenos četras ministriju - FM, EM, VARAM un ZM (ministru) - izvirzītas personas…

Lai spētu īstenot šādu mehānismu, atsevišķi politiskie spēki pašlaik cenšas steidzamīibas kārtībā dzīt cauri Saeimai vajadzīgos likuma grozījumus, kas radītu likumīgu iespēju izveidot šādu finansēšanas mehānismu.

Laikam acu aizmālēšanai sabiedrībai valdības izstrādātajos dokumentos tiek minēta iespējamība padomē iesaistīt arī vienu starptautisko finanšu struktūras pārstāvi. (Nez, pēc kādiem principiem un no kuras vienas struktūras tiks izvēlēts un piesaistīts šis padomes loceklis?) Pēc būtības tā jau ir ņirgāšanās pašiem par sevi - tāds savas mazspējas ekshibicionisms, jo normāli jau padomes pamatuzdevums būtu sekot, lai AFI finansējums tiktu izmantots saskaņā ar Nacionālā attīstības plāna (NAP) paredzēto - tad sanāk, ka pat to mēs paši nespējam un mums ir vajadzīgs kāds, kuram mēs iztulkosim angliski savu NAP, lai mums pateiktu, kas tur īsti latviski ir rakstīts un kas mums ir jādara?

Vai arī sanāk, ka mūsu Nacionālais attīstības plāns ir tikai fikcija (ko aizvien vairāk apliecina arī valdības rīcība citās jomās), kas ir vajadzīgs tikai, lai varētu tikt pie Eiropas naudas, un īstā tā sadale sāksies pēc tam, izmantojot kādu “ starptautisku ekspertu” viedokli, nevis NAP?

Kāds te savulaik runāja par valsts izzagšanu, par cīņu pret oligarhiem – tā ir kā mazu nerātņu alošanās, salīdzinot ar to, kas nu tiek rūpīgi veidots.

Lai to īstenotu, no sabiedrības slepenā sēdē valdība ir pieņēmusi lēmumu par Latvijas Hipotēku un zemes bankas kā kredītiestādes likvidēšanu, jo citādāk, to iekļaujot AFI sastāvā, pār AFI nāktos īstenot kredītiestādēm atbilstošu pārraudzību, kas savukārt nozīmē, ka visas sastrādātās ” šmuces”, izdalītie „politkredīti”, lai kā censtos to noslēpt, izlīstu kā īlens no maisa - kā savulaik tas jau notika ar LHZB, tāpēc tagad, tiekot vaļā no licences, varēs atbrīvoties no šādas AFI uzraudzības.

Savdabīgs ir Ministru kabineta sagatavotajos dokumentos paustais pamatojums (kuru pirms tam ir nācies dzirdēt no skandināvu banku lobija puses…), kādēļ AFI nav jāveido kā kredītinstitūcija: ja jau nav paredzēts piesaistīt noguldījumus no iedzīvotājiem, tad jau kredītiestādes licence AFI nav vajadzīga, tas valstij būs tikai lieks apgrūtinājums.

Tas ir tāpat kā apgalvot, ka putnam nav vajadzīgi spārni, ja taisīt dūnu spilvenus no tiem nav paredzēts. Spārni (licence) ir vajadzīgi pavisam kam citam - lai putns spētu lidot, nevis rāpotu pa zemi, tas ir - lai AFI piešķirtu pavisam citu rīcībspējas līmeni, un proti - bankas statuss ļautu daudz efektīvāk izmantot AFI kapitālu, jo saskaņā ar banku darbības uzraudzības standartiem bankas var izsniegt kredītus vai sniegt garantijas atbilstoši kapitāla pietiekamības prasībām. Tas nozīmē, ka uz katru miljonu eiro kapitālā, AFI varētu izsniegt 8-10 milj. eiro garantijas vai kredītus valsts attīstībai. Tas ir, gandrīz desmitkārtīgi vairot mūsu valsts attīstības finansēšanas iespējas!

Un tas noteikti būtu jādara - ja tiešām kādam rūp padarīt mūsu ražošanu produktīvāku, veicot nepieciešamās investīcijas infrastruktūrā un īstenojot sekmīgu inovāciju politiku, lai beidzot īstenotu energoefektivitātes programmas vajadzīgajā apjomā, kas padarītu mūs reāli neatkarīgākus no Krievijas gāzes, lai varētu finansēt mūsu zemniekus un zeme vairs nebūtu jāpārdod svešzemniekiem, lai varētu īstenot mājokļu programmu jaunajām ģimenēm, kuras vēlas strādāt šeit, nevis ir spiestas doties uz ārzemēm – visu to, ko komercbankas nevēlas darīt vai kas nav izdevīgi.

Bet izskatās, ka tas viss valdībai ir vajadzīgs tikai deklarācijās - valdības piedāvātajā AFI risinājumā tas nebūs iespējams, jo tikai kredītinstitūcijai, kura darbojas atbilstoši starptautiskiem banku uzraudzības standartiem, būs nepieciešamā uzticamība, kas nodrošina iespējas piesaistīt resursus starptautiskajā kapitāla tirgū - ne tikai ar valsts garantijām, bet arī bez tām. Valdības piedāvātajā risinājumā tas būs iespējams tikai ar valsts garantijām. Un, kā valdība rīkojās ar tām - mēs tagad jau zinām…

Tā kā AFI bankas licences nebūs, visi attīstības resursi būs jātur un jāapkalpo caur kādu visdrīzāk jau skandināvu komercbanku. Un kādēļ gan valsts tos nevarētu turēt savā bankā, lai varētu efektīvāk izmantot savai attīstībai, nevis komercbanku ienākumu vairošanai? Aizbildināšanās ar Eiropas prasībām nav īsti vietā. Tā atkal ir mūsu mazspējīgā (vai varbūt manipulatīvā?) interpretācija kāda interesēs, jo patiesībā Eiropas likumdošana paredz tieši pretējo: situācijās, kad komercbankas nav spējīgas (vai nevēlas) veikt finansēšanu valstij nepieciešamos sektoros, valsts ir tiesīga radīt un izmantot tādus mehānismus, ar kuriem aizpildīt šos tirgus izkropļojumus - tas tieši ir Latvijas gadījums, pat nepieciešamība to darīt.

Pietiek pārgudri atrunāties! Ko dara sieva, kuras vajadzības virs nav spējīgs apmierināt, bet nodarbojas tikai ar gudru runāšanu?... Tāpat arī šajā gadījumā - uzņēmēji ir spiesti izvēlēties ēnu ekonomikas dotās iespējas, bet cilvēki – pamest šo valsti. Un kurš par to būtu jāvaino?

Novērtē šo rakstu:

74
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Man ar mafiju nav nekādas saistības

FotoIzlasot Laura Galiņa rakstu, nesapratu, kas es esmu. Vajadzētu uzdot jautājumu - kas es esmu, bet šo jautājumu jau ir uzdevis neveiksmīgais politikānis Valdis Zatlers.
Lasīt visu...

21

SPKC darbiniek – esi informēts

FotoPastāv risks, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), nosakot darbiniekiem piemaksas par papildu pienākumiem, kas iekļauti citu darbinieku amatu aprakstos vai struktūrvienības uzdevumos, tai skaitā par pienākumiem, kas, iespējams, neatbilst darbinieka profesionālajai kompetencei, nav ievērojis ārējā normatīvā akta prasības, kas nosaka ar finanšu līdzekļiem un mantu rīkoties lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu, tā nenodrošinot finanšu līdzekļu 6590 euro apmērā efektīvu un ekonomisku izlietošanu.
Lasīt visu...

12

Diemžēl Čakšai vispār nav nekāda konkrēta plāna ne uz šo brīdi, ne nākotni

FotoJau atkal ZZS premjerministrs Māris Kučinskis nāk klajā ar jaunām idejām, šoreiz veselības aprūpe. Par nozares finansējumu ir spriests gadiem ilgi, un nu veselības ministrei Andai Čakšai ir izdevies izsaukt mediķu nemierus, bet ne sabiedrības atbalstu.
Lasīt visu...

12

Tiem, kas nevar izvēlēties, par kuru mafiju balsot

FotoJau iepriekš atvainojos tiem lasītājiem, kuri rakstu tematu, kam velta savu dārgo laiku, izvēlas no raksta virsraksta, jo nekāda izsmeļoša raksta, ja neskata ievadu, šeit nav. Viss raksts sastāv tikai no virsrakstā uzdotā jautājuma un ievada, kura virsraksts norāda uz mērķi, kas liek jums pašiem izveidot rakstu, komentāros izsakot savu viedokli.
Lasīt visu...

12

Māra Kučinska valdības galvenais produkts

Foto2016.gadā šī pati Māra Kučinska valdība ilgi pētīja un vētīja trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Šim jautājumam tika veltītas vairākas valdības sēdes vairāku mēnešu laikā.
Lasīt visu...

12

Vara un izvēle

FotoPamazām atklājas, ka tautai 4.maija Latvijā ar varu nav gandrīz nekāda sakara. Ar to varu, kas izvēlas vadību un pieņem galvenos saimnieciskos lēmumus. Tomēr atbildību par sastrādāto prasa tieši no mums.
Lasīt visu...

21

Agresīvā nelietība pirmsvēlēšanu melu vakcinācijā

FotoKatrām vēlēšanām ir sava morālā specifika. Vēlēšanas ir politiskās cīņas sastāvdaļa. Savukārt politiskā cīņa vienmēr ir politiķu morāles apliecinājums. Tāpēc katru vēlēšanu specifika izpaužas morālajā jomā. Tā tas ir arī sakarā ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gada 3.jūnijā. Aizvadītajos mēnešos pirmsvēlēšanu politiskā cīņa apliecināja noteiktu morālo specifiku – būtisku un neatņemamu īpatnību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Beidziet slepkavot bērnus

Patvaļīgi uzzīmēta velojosla Brīvības ielā. Šis attēls labi parāda, ka vietas pietiek visiem – gan gājējiem, gan riteņbraucēju infrastruktūrai, gan sabiedriskajam transportam, gan...

Foto

Atklātā vēstule kandidātiem uz Rīgas domes priekšsēdētāja amatu

Pirms atdot balsi par vienu no Jums Rīgas domes vēlēšanās, mēs, Rīgas iedzīvotāji, aicinām atsaukties un izvērtēt notiekošo...

Foto

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

Jāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus....

Foto

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

Garkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā...

Foto

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

Drīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami...

Foto

Fotogrāfe un divas mammas

Sociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja...

Foto

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

Latvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda,...

Foto

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas...

Foto

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

Latvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota...

Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...