Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzvarēja Vienotība, bet vislabāk jūtas Aivars Lembergs. Tā varētu raksturot situāciju divas dienas pēc vēlēšanām, kad nav skaidrs, kurš no diviem reālākajiem partiju salikumiem veidos valdību – Vienotība + ZZS + VL-TB/LNNKar 63 balsīm vai Vienotība + ZZS + Saskaņas centrs (SC) ar 84 balsīm. Teorētiski pastāv arī citi varianti. Uz pirmajām sarunām ar Vienotību pēcvēlēšanu dienā Lembergs ieradās švītīgi ģērbies, nosvērts un diplomātisks. „Viņš ir pietiekoši gudrs, lai nespiestu,” uz jautājumu, vai Lembergs sarunās nediktē savus noteikumus, Pietiek norādīja kāds Vienotības pārstāvis. Arī citi Lemberga pašreizējo komunikācijas stilu raksturojuši ar vāriem „pieklājīgs” un „laipns”.

Nevarot cīnīties ar trim oligarhiem uzreiz

Vienotībai arī ir šaubas par lielās 84 balsu koalīcijas izveidi kopā ar SC un ZZS – kaut vai tādēļ, ka tad abi pieaicinātie partneri kopā veidotu bloku ar 51 balsi iepretim premjera partijai, kurai aiz muguras būtu Vienotības frakcija ar 33 balsīm. Tomēr partijām arī ir kārdinājums pirmo reizi izveidot stabilu valdību uz četriem gadiem, bet tas būtu iespējams ar plašu koalīciju, kura spētu uzdrīkstēties smagiem lēmumiem.

Šī un citu apsvērumu dēļ atsevišķi Vienotības sarunvedēji Pietiek pirmdien uzsvēra, ka ir smagās pārdomās, vai nespert soli pretī SC, aiz valdības durvīm atstājot ZZS . Tas Vienotībai ļautu gan sabiedrībai, gan daļai savu biedru, kuri šaubās par koalīciju ar SC, pamatot, ka šāds solis tiek sperts ar mērķi nelaist varā oligarhu Lembergu.

Vienlaikus izskan, ka „Lembergs ir bīstams kā iekšā, tā ārā”. Proti, šobrīd Lembergs izbaudot Andra Šķēles un Aināra Šlesera sakāvi vēlēšanās, bet, atstāts ārpus koalīcijas, formāts 3A var atdzimt, apdraudot valdības stabilitāti. „Cīnīties uzreiz pret visiem oligarhiem var izdoties 15 mēnešus,” atsaucoties uz JL pieredzi, Pietiek teica partijas Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis, tā pamatodams, kādēļ Vienotība sēž pie viena galda ar Lembergu.

Ar SC runā gan Vienotība, gan Lembergs

„Koalīcija ar 62 balsīm ir tikpat stabila kā ar 63 balsīm,” sarunā ar ZZS pirmdien bija izmetusi Jaunā laika līdere Solvita Āboltiņa, atstāstīja kāds ventspilnieku pārstāvis. Tas bija uztverts kā brīdinājums no Vienotības puses, ka tā var izveidot arī koalīciju ar 62 balsīm divatā ar SC. Vienlaikus ventspilnieki citā sarunu formātā bija atgādinājuši, ka ZZS divatā ar SC ir 51 balss, kas ir nepieciešamais minimums koalīcijas izveidei ar vienas balss vairākumu Saeimā.

Kuluāros bija dzirdams viedoklis, ka „Lembergam vajag pārliecību, ka viņš ir galvenais, tādēļ viņš spēlē dubultspēli un turēs siltu SC”. Kāds informēts avots pirmdien notikušo kustību it kā SC virzienā Pietiek raksturoja tikai kā Vienotības un ZZS pozicionēšanos pie sarunu galda, kuru beigu beigās abi politiskie spēki pametīs divatā.

Ikreiz pēc oficiālajām sarunām tiek noliegts, ka tajās apspriests iespējamais ministru portfeļu sadalījums. Tomēr Pietiek zināms, ka domu apmaiņa starp potenciālajiem valdības partneriem par šo tēmu ir notikusi šaurākā lokā ārpus Saeimas telpām. Vienotība rēķinās, ka bez tradicionālajiem labklājības un zemkopības ministru portfeļiem ZZS vēlēsies savā pārziņā arī vienu no saimnieciskajiem amatiem – ekonomikas vai satiksmes ministra amatu, visticamāk – pēdējo. Tādēļ tiek runāts, ka ārpus valdības var palikt JL ekonomikas ministrs Artis Kampars. Apspriesta arī Reģionālās attīstības un pašvaldību ministrijas (RAPLM) apvienošana ar Vides ministriju, kuru vairākus gadus vadījis Raimonds Vējonis.

Tāpat Vienotība rēķinās, ka ZZS ir svarīgi izmantot vismaz veto tiesības tieslietu ministra amata kandidātiem, pat ja zaļie zemnieki uz šo amatu nepretendētu paši. Vairākkārt šī amata kontekstā neoficiāli pieminēta Āboltiņa, kura jau reiz ir bijusi tieslietu ministre un pašlaik iezīmējas kā tas Vienotības līderis, kuram vislabāk izdodas sarunāties ar Lembergu. Viņa Pietiek norādīja, ka neapsver darbu valdībā, jo „kādam jāvada partija”.

Balsis, uz kurām nevar paļauties

Kāds premjera Valda Dombrovska partijas biedrs Pietiek atzina, ka koalīcija Vienotība + ZZS + VL-TB/LNNK, kurai formāli ir 63 balsis, patiesībā ar visām šīm balsīm nevar rēķināties, jo raibais ievēlēto deputātu sastāvs rada šaubas, vai visi viņi būs gatavi nobalsot par 2011. gada budžetu. Šaubas par atsevišķiem saviem deputātiem ir arī pašai Vienotībai.

Turklāt vēlēšanu rezultātu apkopošana pirmdien parādīja – no apvienības Visu Latvijai-TB/LNNK Saeimā ievēlēti septiņi VL pārstāvji: Inese Laizāne, Imants Parādnieks, Raivis Dzintars, Visvaldis Lācis, Jānis Dombrava, Jānis Iesalnieks un Einārs Cilinskis, bet tikai viens TB/LNNKpārstāvis – Dzintars Rasnačs. Gan Vienotībā, gan ZZS ir bažas, ka VL politiķi, no kuriem vairums nav iepriekš pārbaudīti ar varu, Saeimu vairāk izmantos kā savu tribīni un nebūs gatavi uzņemties līdzatbildību par smagajiem lēmumiem, kas sagaida valdību. Arī Lācis, kurš 9. Saeimā tika ievēlēts no ZZS , bet pēc tam frakciju pameta, izcēlās ar brīvdomību koalīcijai svarīgos balsojumos.

ZZS faktiskā līdera Lemberga kā „patiesā vēlēšanu uzvarētāja” situāciju noteic tas, ka viņam nav ideoloģisku šķēršļu runāt ar visiem Saeimā iekļuvušajiem spēkiem – atšķirībā no Vienotības, kurai ir grūti otrā dienā pēc vēlēšanām paskaidrot koalīcijas sarunas ar SC. Lembergs priekšvēlēšanu kampaņas laikā ne reizi neapšaubīja sadarbības iespēju ar SC, kamēr Vienotība daļēji savu kampaņu balstīja uz premjera kandidātu Dombrovska un Jāņa Urbanoviča (SC) pretnostatīšanu.

Urbanovičs: esmu gatavs nest politiskos upurus

Urbanovičs pirmdien uzklausīja Dombrovska piedāvājumu slēgt sadarbības līgumu un saņemt vienu ministra amatu valdībā, SC tomēr formāli nekļūstot par koalīcijas partneriem. Sadarbības līgums attiektos arī uz darbu Saeimā, kur SC, kā vēlēšanās otro labāko rezultātu ieguvušam spēkam, ir iespaidīga 29 deputātu pārstāvība. Runa ir par vairāku Saeimas komisiju vadību, kā arī vietu prezidijā. Neoficiāli zināms, ka SC piedāvāta Reģionālās attīstības un pašvaldības ministrijas (RAPLM) vadība, kur kā kandidāts minēts Jānis Tutins. Tomēr šis piedāvājums vēlāk tika novērtēts tikai kā taktisks solis, jo, kā tūlīt pēc sarunām uz Pietiek jautājumu, ko vēlas SC, izmeta viens no Vienotības sarunvedējiem, -„problēma ir tā, ka viņi neko negrib”. Arī ZZS līderis Saeimā Augusts Brigmanis noraidīja iespēju savienot sadarbības līgumu ar ministra portfeļa piedāvāšanu – šādā gadījumā runa varot būt tikai par SC uzaicināšanu koalīcijā. Bet ZZS un Lembergs ietur pauzi, uzsverot, ka izšķiršanās pirmo reizi valdību veidot kopā ar SC ir jāizdara vēlēšanu uzvarētājam Vienotībai.

„Dombrovskis man Saeimā nevar iedot neko, ko es nevaru paņemt pats. Viņiem ar mani nāksies vienoties tāpat,” Pietiek pēc sarunāmteica Urbanovičs. Viņš negrasoties „drepstināties līdzi” Vienotībai un „tielēties par amatiem”. Urbanovičs no Dombrovska gaidot nostādnes par 2011. gada budžetu, un spēja vienoties par tām tad arī noteikšot sadarbības iespējas. Ja SC varētu iesaistīties koalīcijā kā pilnvērtīgs partneris, Urbanovičs esot gatavs arī uz „politiskiem upuriem”, palīdzot Dombrovskim pieņemt budžetu. „Es vienīgais varu palīdzēt Dombrovskim.” SC vēlētājiem prioritāras esot tieši tās pašas sociālekonomiskās problēmas, kādas ir Dombrovska vēlētājiem. „Jā, mani vēlētāji grib ceļu uz integrētu sabiedrību, bet to pašu grib 90% Latvijas iedzīvotāju, bet galvenās viņiem ir sociālekonomiskās problēmas,” teica SC līderis Saeimā.

Zināms, ka Urbanovičam ar Lembergu sakrīt pozīcija, ka sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem jācenšas panākt vienošanās par budžeta deficīta palielināšanu no pieļaujamajiem 6% uz 7-8%.

Teorētiski iespējamās koalīcijas

Vienotība + ZZS + VL-TB/LNNK (63 balsis)

Vienotība + ZZS (55 balsis)

Vienotība + SC (62 balsis)

Vienotība + SC + ZZS (84 balsis)

SC + PLL+ ZZS (59 balsis)

SC + ZZS (51 balss)

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...