Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzvarēja Vienotība, bet vislabāk jūtas Aivars Lembergs. Tā varētu raksturot situāciju divas dienas pēc vēlēšanām, kad nav skaidrs, kurš no diviem reālākajiem partiju salikumiem veidos valdību – Vienotība + ZZS + VL-TB/LNNKar 63 balsīm vai Vienotība + ZZS + Saskaņas centrs (SC) ar 84 balsīm. Teorētiski pastāv arī citi varianti. Uz pirmajām sarunām ar Vienotību pēcvēlēšanu dienā Lembergs ieradās švītīgi ģērbies, nosvērts un diplomātisks. „Viņš ir pietiekoši gudrs, lai nespiestu,” uz jautājumu, vai Lembergs sarunās nediktē savus noteikumus, Pietiek norādīja kāds Vienotības pārstāvis. Arī citi Lemberga pašreizējo komunikācijas stilu raksturojuši ar vāriem „pieklājīgs” un „laipns”.

Nevarot cīnīties ar trim oligarhiem uzreiz

Vienotībai arī ir šaubas par lielās 84 balsu koalīcijas izveidi kopā ar SC un ZZS – kaut vai tādēļ, ka tad abi pieaicinātie partneri kopā veidotu bloku ar 51 balsi iepretim premjera partijai, kurai aiz muguras būtu Vienotības frakcija ar 33 balsīm. Tomēr partijām arī ir kārdinājums pirmo reizi izveidot stabilu valdību uz četriem gadiem, bet tas būtu iespējams ar plašu koalīciju, kura spētu uzdrīkstēties smagiem lēmumiem.

Šī un citu apsvērumu dēļ atsevišķi Vienotības sarunvedēji Pietiek pirmdien uzsvēra, ka ir smagās pārdomās, vai nespert soli pretī SC, aiz valdības durvīm atstājot ZZS . Tas Vienotībai ļautu gan sabiedrībai, gan daļai savu biedru, kuri šaubās par koalīciju ar SC, pamatot, ka šāds solis tiek sperts ar mērķi nelaist varā oligarhu Lembergu.

Vienlaikus izskan, ka „Lembergs ir bīstams kā iekšā, tā ārā”. Proti, šobrīd Lembergs izbaudot Andra Šķēles un Aināra Šlesera sakāvi vēlēšanās, bet, atstāts ārpus koalīcijas, formāts 3A var atdzimt, apdraudot valdības stabilitāti. „Cīnīties uzreiz pret visiem oligarhiem var izdoties 15 mēnešus,” atsaucoties uz JL pieredzi, Pietiek teica partijas Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis, tā pamatodams, kādēļ Vienotība sēž pie viena galda ar Lembergu.

Ar SC runā gan Vienotība, gan Lembergs

„Koalīcija ar 62 balsīm ir tikpat stabila kā ar 63 balsīm,” sarunā ar ZZS pirmdien bija izmetusi Jaunā laika līdere Solvita Āboltiņa, atstāstīja kāds ventspilnieku pārstāvis. Tas bija uztverts kā brīdinājums no Vienotības puses, ka tā var izveidot arī koalīciju ar 62 balsīm divatā ar SC. Vienlaikus ventspilnieki citā sarunu formātā bija atgādinājuši, ka ZZS divatā ar SC ir 51 balss, kas ir nepieciešamais minimums koalīcijas izveidei ar vienas balss vairākumu Saeimā.

Kuluāros bija dzirdams viedoklis, ka „Lembergam vajag pārliecību, ka viņš ir galvenais, tādēļ viņš spēlē dubultspēli un turēs siltu SC”. Kāds informēts avots pirmdien notikušo kustību it kā SC virzienā Pietiek raksturoja tikai kā Vienotības un ZZS pozicionēšanos pie sarunu galda, kuru beigu beigās abi politiskie spēki pametīs divatā.

Ikreiz pēc oficiālajām sarunām tiek noliegts, ka tajās apspriests iespējamais ministru portfeļu sadalījums. Tomēr Pietiek zināms, ka domu apmaiņa starp potenciālajiem valdības partneriem par šo tēmu ir notikusi šaurākā lokā ārpus Saeimas telpām. Vienotība rēķinās, ka bez tradicionālajiem labklājības un zemkopības ministru portfeļiem ZZS vēlēsies savā pārziņā arī vienu no saimnieciskajiem amatiem – ekonomikas vai satiksmes ministra amatu, visticamāk – pēdējo. Tādēļ tiek runāts, ka ārpus valdības var palikt JL ekonomikas ministrs Artis Kampars. Apspriesta arī Reģionālās attīstības un pašvaldību ministrijas (RAPLM) apvienošana ar Vides ministriju, kuru vairākus gadus vadījis Raimonds Vējonis.

Tāpat Vienotība rēķinās, ka ZZS ir svarīgi izmantot vismaz veto tiesības tieslietu ministra amata kandidātiem, pat ja zaļie zemnieki uz šo amatu nepretendētu paši. Vairākkārt šī amata kontekstā neoficiāli pieminēta Āboltiņa, kura jau reiz ir bijusi tieslietu ministre un pašlaik iezīmējas kā tas Vienotības līderis, kuram vislabāk izdodas sarunāties ar Lembergu. Viņa Pietiek norādīja, ka neapsver darbu valdībā, jo „kādam jāvada partija”.

Balsis, uz kurām nevar paļauties

Kāds premjera Valda Dombrovska partijas biedrs Pietiek atzina, ka koalīcija Vienotība + ZZS + VL-TB/LNNK, kurai formāli ir 63 balsis, patiesībā ar visām šīm balsīm nevar rēķināties, jo raibais ievēlēto deputātu sastāvs rada šaubas, vai visi viņi būs gatavi nobalsot par 2011. gada budžetu. Šaubas par atsevišķiem saviem deputātiem ir arī pašai Vienotībai.

Turklāt vēlēšanu rezultātu apkopošana pirmdien parādīja – no apvienības Visu Latvijai-TB/LNNK Saeimā ievēlēti septiņi VL pārstāvji: Inese Laizāne, Imants Parādnieks, Raivis Dzintars, Visvaldis Lācis, Jānis Dombrava, Jānis Iesalnieks un Einārs Cilinskis, bet tikai viens TB/LNNKpārstāvis – Dzintars Rasnačs. Gan Vienotībā, gan ZZS ir bažas, ka VL politiķi, no kuriem vairums nav iepriekš pārbaudīti ar varu, Saeimu vairāk izmantos kā savu tribīni un nebūs gatavi uzņemties līdzatbildību par smagajiem lēmumiem, kas sagaida valdību. Arī Lācis, kurš 9. Saeimā tika ievēlēts no ZZS , bet pēc tam frakciju pameta, izcēlās ar brīvdomību koalīcijai svarīgos balsojumos.

ZZS faktiskā līdera Lemberga kā „patiesā vēlēšanu uzvarētāja” situāciju noteic tas, ka viņam nav ideoloģisku šķēršļu runāt ar visiem Saeimā iekļuvušajiem spēkiem – atšķirībā no Vienotības, kurai ir grūti otrā dienā pēc vēlēšanām paskaidrot koalīcijas sarunas ar SC. Lembergs priekšvēlēšanu kampaņas laikā ne reizi neapšaubīja sadarbības iespēju ar SC, kamēr Vienotība daļēji savu kampaņu balstīja uz premjera kandidātu Dombrovska un Jāņa Urbanoviča (SC) pretnostatīšanu.

Urbanovičs: esmu gatavs nest politiskos upurus

Urbanovičs pirmdien uzklausīja Dombrovska piedāvājumu slēgt sadarbības līgumu un saņemt vienu ministra amatu valdībā, SC tomēr formāli nekļūstot par koalīcijas partneriem. Sadarbības līgums attiektos arī uz darbu Saeimā, kur SC, kā vēlēšanās otro labāko rezultātu ieguvušam spēkam, ir iespaidīga 29 deputātu pārstāvība. Runa ir par vairāku Saeimas komisiju vadību, kā arī vietu prezidijā. Neoficiāli zināms, ka SC piedāvāta Reģionālās attīstības un pašvaldības ministrijas (RAPLM) vadība, kur kā kandidāts minēts Jānis Tutins. Tomēr šis piedāvājums vēlāk tika novērtēts tikai kā taktisks solis, jo, kā tūlīt pēc sarunām uz Pietiek jautājumu, ko vēlas SC, izmeta viens no Vienotības sarunvedējiem, -„problēma ir tā, ka viņi neko negrib”. Arī ZZS līderis Saeimā Augusts Brigmanis noraidīja iespēju savienot sadarbības līgumu ar ministra portfeļa piedāvāšanu – šādā gadījumā runa varot būt tikai par SC uzaicināšanu koalīcijā. Bet ZZS un Lembergs ietur pauzi, uzsverot, ka izšķiršanās pirmo reizi valdību veidot kopā ar SC ir jāizdara vēlēšanu uzvarētājam Vienotībai.

„Dombrovskis man Saeimā nevar iedot neko, ko es nevaru paņemt pats. Viņiem ar mani nāksies vienoties tāpat,” Pietiek pēc sarunāmteica Urbanovičs. Viņš negrasoties „drepstināties līdzi” Vienotībai un „tielēties par amatiem”. Urbanovičs no Dombrovska gaidot nostādnes par 2011. gada budžetu, un spēja vienoties par tām tad arī noteikšot sadarbības iespējas. Ja SC varētu iesaistīties koalīcijā kā pilnvērtīgs partneris, Urbanovičs esot gatavs arī uz „politiskiem upuriem”, palīdzot Dombrovskim pieņemt budžetu. „Es vienīgais varu palīdzēt Dombrovskim.” SC vēlētājiem prioritāras esot tieši tās pašas sociālekonomiskās problēmas, kādas ir Dombrovska vēlētājiem. „Jā, mani vēlētāji grib ceļu uz integrētu sabiedrību, bet to pašu grib 90% Latvijas iedzīvotāju, bet galvenās viņiem ir sociālekonomiskās problēmas,” teica SC līderis Saeimā.

Zināms, ka Urbanovičam ar Lembergu sakrīt pozīcija, ka sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem jācenšas panākt vienošanās par budžeta deficīta palielināšanu no pieļaujamajiem 6% uz 7-8%.

Teorētiski iespējamās koalīcijas

Vienotība + ZZS + VL-TB/LNNK (63 balsis)

Vienotība + ZZS (55 balsis)

Vienotība + SC (62 balsis)

Vienotība + SC + ZZS (84 balsis)

SC + PLL+ ZZS (59 balsis)

SC + ZZS (51 balss)

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Jāni Maizīti, neesiet lupata, esiet stiprs vīrs

FotoJāni Maizīti, nebaidieties no tautas vēlēta Saeimas deputāta, esiet stiprs vīrs, neizvairieties pārrunāt Latvijai svarīgus jautājumus.
Lasīt visu...

12

Vai ir vērts savus nodokļus maksāt Garkalnē?

FotoGarkalnes novadā dzīvojam samērā nesen, taču gribētos padalīties ar novērojumiem un lietām, ar ko esam sastapušies. Faktiski ir kā tādā Mežonīgo Rietumu šerifu pilsētā, - ir domei labvēlīgie un nelabvēlīgie rajoni, kā arī pareizie cilvēki, kam pilsētiņā atļauts faktiski viss.
Lasīt visu...

12

Vienaldzības gads veselības aprūpē: vai mums ir vajadzīga tāda ministre?

FotoDrīz apritēs gads, kopš par veselības ministri kļuvusi Anda Čakša. Veselības aprūpē ir ārkārtīgi daudz steidzami risināmu problēmu, un no ministres, kura daudzus gadus šajā jomā ir strādājusi, mums ir tiesības gaidīt taustāmus rezultātus arī bez īpaša iešūpošanās perioda, kā to solīja premjers Māris Kučinskis un topošā amata kandidāte. Gads būs pagājis, taču vai mēs varam nosaukt kaut vienu veselības ministres sasniegumu, kaut vienu izcīnītu uzvaru pacientu un medicīnas darbinieku interesēs?
Lasīt visu...

21

Fotogrāfe un divas mammas

FotoSociālos medijus pāršalca stāsts par to, kā fotogrāfe ar kristīgu pārliecību atteicās fotografēt ģimeni, uzzinot, ka tajā ir divas mammas. Tas raisīja daudz un dažādas diskusijas par to, ko var un ko nevar darīt privātpersona, sniedzot savus pakalpojumus. Netrūka arī to, kuri jautāja manu kā jurista viedokli par notikušo.
Lasīt visu...

18

Iztiks paraolimpietis arī bez zirga...

FotoLatvija mēdz pārsteigt pasauli ar saviem sasniegumiem, saviem cilvēkiem. Izņēmums nav sports, kur mums, mazai tautai, ir sava izcila hokeja komanda, ir pasaulē labākie skeletonisti, BMX velobraucēji, paraolimpiskie vieglatlēti ar zelta medaļām no Olimpiskajām spēlēm Rio. Paraolimpiādē startēja paraolimpietis Rihards Snikus, kurš, neskatoties uz savu slimību, ar apkārtējo atbalstu un palīdzību spēja startēt paraolimpiskā iejādē – daiļjāšanā ar zirgu.
Lasīt visu...

6

Vajadzētu atkāpties arī Jurčai, Āboltiņai un Maizītim

Foto2017.gada 14.maijā laikrakstā NRA ir nopublicēti divi raksti par korupcijas apkarošanas un novēršanas jautājumiem: 1. SAB direktors: KNAB daudzas lietas ir apstājušās un nav darba rezultātu. 2. Deputāti apdraud smago korupcijas noziegumu izmeklēšanu
Lasīt visu...

21

Latvijas Žurnālistu savienības atbilde uz žurnālistes Agneses Margēvičas atklāto vēstuli

FotoLatvijas Satversme starp daudzām pamattiesībām nosaka arī tiesības uz vārda brīvību un tiesības pieprasīt kompensāciju nepamatota aizskāruma gadījumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Lūdzu finansējumu, lai nevajadzētu rakstīt tikai to, ko var pierādīt tiesā

Kādreizējā Pietiek žurnāliste Agnese Margēviča, par kuras īpašajām attiecībām ar Drošības policiju jau rakstījām, ir nākusi klajā...

Foto

Latviešu inteliģences tagadne

Nepieciešamība latviešu inteliģenci iedalīt divās grupās ir jāatbalsta. Katrs prātā vesels cilvēks saprot, ka latviešu inteliģence ir jādala divās grupās: varas inteliģencē un...

Foto

Pilnībā attaisnots

Š. g. 28. aprīlī Augstākās tiesas Senāts atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu, ar kuru es, Leonards Inkins, tiku pilnībā attaisnots. Esmu ļoti pateicīgs visiem,...

Foto

Viens no Jūrmalas pilsētas vadības "biznesiem"

Jūrmalā, pateicoties pilsētas vadības atbalstam vai noziedzīgai bezdarbībai, jau otro gadu pretlikumīgi veic uzņēmējdarbību ar apjomīgo naudas plūsmu restorāns „Tokyo...

Foto

Mans karoga stāsts

Savulaik Anta Bergmane man lūdza uzrakstīt stāstu viņas sastādītajai grāmatai “Mūsu karoga stāsti: 1940-1991” par karoga pacelšanu 1989. gadā virs toreizējā Interfrontes midzeņa -...

Foto

Stāsts par parazītiem

Pirms kāda laika ikviens Latvijas iedzīvotājs uzzināja, ka ir tāda suņu barība Dogo, ko ražo Tukumā un ar ko saistīta nāvējoša suņu slimība....

Foto

Nekustamo īpašumu kadastrālā vērtēšana – organizētās noziedzības instruments tautas „likumīgai” paverdzināšanai

Nav šaubu, ka pārejas periodā no sociālistiskā valsts režīma uz kapitālismu nekustamo īpašumu politikas veidošanas...

Foto

Atklāta vēstule 447 saulkrastiešiem

2013. gada 1. jūnija Saulkrastu pašvaldību vēlēšanās 447 saulkrastieši ielika “krustiņu” Normundam Līcim (attēlā pa labi). Es cienu vēlētājus un viņu izvēli...

Foto

ZZS rullē un savējos neaizmirst

Man kā alūksnietei ir liels kauns par Zaļajiem un zemniekiem, kas saimnieko mūsu novadā. Visa viņu darbošanās ir tikai un vienīgi...

Foto

"Saskaņa" un ZZS iedur dunci mugurā atklātībai un uzspļauj nodokļu maksātāju tiesībām zināt par nodokļu izlietojumu

Septiņu gadu kaut nelielas atklātības un caurspīdīguma posms Latvijā tiek...

Foto

Jāsāk domāt ilgtermiņā, piesaistot ārvalstu investīcijas

Laikā, kad Latvija vēl tikai gatavojās iestāties eirozonā, un arī pēc tam plaši tika pausts uzskats, ka eiro ieviešana veicinās...

Foto

VID apmāna uzņēmējus un valdību

2017.gada 3.maijā valdība grozīja Ministru kabineta 2014.gada 11.februāra noteikumus Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība",...

Foto

Vēl dziļāk purvā jeb absurda eskalācija

Vai varēja no t.s. Latgales kongresa 100 gadu jubilejas pasākumiem sagaidīt kaut ko konstruktīvu, perspektīvu, objektīvu, vēsturiski patiesu, garīgi gaišu...

Foto

Kāpēc no Čakšas „veselības reformām” nav sanācis pat čiks?

Kā jau iepriekš prognozēts, premjera Māra Kučinska virzītās nodokļu reformas negūst atbalstu koalīcijas partneros tāpat kā Latvijas...

Foto

Lūdzam palīdzību

Vēršamies pēc palīdzības, esam izmisumā, jo ar Rīgas bāriņtiesas lēmumu mums atņēma bērnus....

Foto

Caur tiesu mēģināsim paglābt Skulti, Zvejniekciemu un Saulkrastus no „Rail Baltica”

9. maijā plkst. 10:00 Administratīvajā rajona tiesā Rīgā, Baldones ielā 1a notiks pirmā tiesas sēde...

Foto

Tiesā tiek apstrīdēta Latvijas Volejbola federācijas prezidenta Ata Sausnīša pārvēlēšana

2017. gada 3. februārī notika Latvijas Volejbola federācijas (LVF) Kopsapulce, kurā tika pārvēlēts līdzšinējais federācijas vadītājs...

Foto

Austrumu slimnīcas vadības pārprastie ētikas principi

Kā liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS)  paziņojums aģentūrai LETA, RAKUS valde ir “pieņēmusi lēmumu par nomas līgumu priekšlaicīgu...

Foto

Trīs akadēmiskās ēverģēlības jeb āži par dārzniekiem

Vārds „ēverģēlības” neietilpst latviešu literārajā valodā. Taču tas ir latviešu tautā populārs vārds. To bieži lieto sadzīvē paralēli ar...

Foto

Izdomas nabadzība

Iz visas sirds sveicu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, nevis balto galdautu svētkos!...

Foto

Kādēļ NEsvinēt Baltā galdauta svētkus ("Deņ beloj skaterti")?

Atmetam principiālu uzstādījumu, ka laikiem, kad Valsts noteica, kā svinēt svētkus un kāds ir to obligāti brīvprātīgais noformējums,...

Foto

Ušakovs un viņa trīs mūri

Pēc parunāšanas ar speciālistiem saprotu, ka Ušakova fantastiskā uzvara Rīgas domes vēlēšanās 2013. gadā balstījās uz diviem vaļiem - (1) krievvalodīgie...

Foto

Vēstures ironija jeb vieglu garu

Pirms nedēļas liegi kā rīta migla pār Mjóifjördu Latvijas masu medijiem pārslīdēja ziņa, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzticējis Latvijas ārkārtējā un...

Foto

Lielas un vēl lielākas blēdības ar sporta naudu Garkalnes pašvaldībā

Kā viena no pašvaldību atbildības jomām Likuma par pašvaldībām 15. punkta apakšpunktā ir minēts - nodrošināt veselības...