Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kurš iegūst un kurš zaudē no Vienotības daudziem negaidītā pirmdienas lēmuma – pēc pailgas vazāšanas aiz deguna izmest Visu Latvijai! ar tās kuslo TB/LNNK apendiksu no topošās koalīcijas?

Patiesībā jau lēmums kopš brīža, kad Vienotības pārstāve Linda Mūrniece par nākamajiem koalīcijas partneriem sāka publiski baumot tiešajā ēterā, negaidīts bija ja nu vienīgi naivajam vēlētājam, kas vēlēšanās nobalsoja par šo godīgo, principiālo un atklāto Vienotību, un varbūt arī vēl pašiem vislatviešiem, - bet tas nu tā.

Pirmā atbilde par ieguvējiem it kā uzprasās pati par sevi – protams, protams, galvenais ieguvējs ir Lembergs, kurš gan cits. Nu tik viņš caur savu kabatas zaļo zemnieku partiju pieņems visus sev vajadzīgos lēmumus, jebkurā Dombrovska un Co. nepaklausības gadījumā piedraudot sagāzt koalīciju lupatās.

Vēl kāds ieguvējs? Protams, arī Saskaņas centrs un tie paši vislatvieši, kuri atšķirībā no Vienotības savu vēlētāju acīs joprojām izskatās ļaundaru izņirgāti un tieši tāpēc īpaši balti un pūkaini.

Savukārt galvenais zaudētājs, protams, ir tā pati Vienotība: parādījusi, ka ir gatava šķelties par jebkuru jautājumu, demonstrējusi pat Latvijas apstākļiem neikdienišķu nekonsekvenci, melīgumu, negodīgumu un kāri pēc amatiem (vai ir vēl kāds ministra amats, uz kuru nav pieteicies Kristovskis?), droši vien zaudējusi vismaz trešās daļas savu vēlētāju atbalsta.

Jā, tā tas viss tiešām izskatās – taču tikai no pirmā acu uzmetiena. Ja neņemam vērā vēl šādas tādas latviskās politikas reālijas.

Lembergs – ieguvējs? Jā, droši vien tā pašlaik šķiet arī viņam pašam, taču – tikai līdz brīdim, kad vajadzēs pieņemt kādu mazajam vīram patiešām lielu lēmumu un izrādīsies, ka Vienotība arī šajā gadījumā ir tikpat gatava šķelties kā vienmēr.

Pienāks šis Lembergam svarīgais brīdis – un izrādīsies, ka viens vai otrs gabaliņš Vienotības atkal ir gatavs startēt izplatījumā, paraujot sev līdzi vairākumu Saeimā un visu koalīciju. Rezultātā bezgala ietekmīgajam Lembergam nāksies atkāpties visvarenā haosa priekšā vai arī nepieciešamā lēmuma vietā būs lieliska iespēja vismaz mēnesi rosīties ap jaunas koalīcijas izveidi – un kas zina, kādi brīnumi vēl tur notiks.

Ar vārdu sakot, no savas kumelīšu klizmas Aivaram neizbēgt – bet neko priecīgāka neizskatās arī saskaņiešu un vislatviešu nākotne. Atšķirībā no kādreizējā Repšes Jaunā laika, kas vienmēr bija gatavs sapsihoties un kolektīvi aizjozt sazin kur, tagad viņiem ir darīšana ar pēc varas un visa pārējā nesalīdzināmi alkatīgāko Vienotību: jā, kāds gabaliņš no tās var kaut kur aizšmaukt, taču ne uz kādām ārkārtas vēlēšanām, kas ļautu Vienotībai izčibēt kā ziepju burbulim, viņi var pat necerēt.

Un, ja pat kas tāds notiktu, - vai tiešām abi „atstumtie” sava vēlētāja acīs izskatās tik labi? Saskaņas centrs varbūt arī var cerēt uz kādu bariņu latviešu vēlētāju, kuriem, pateicoties Vienotības performancēm, nu vairs tiešām nebūs palicis, par ko balsot. Savukārt Visu Latvijai!... nu, protams, Vienotību bezprincipialitātes ziņā viņiem nepārspēt, un vienalga: ja es būtu kaismīgs un pārliecināts vislatviešu balsotājs, vislatviešu neilgās pārrunas par vietu koalīcijā man būtu atstājušas diezgan nelabas grēmas – hm, izrādās, ka šie zēni ir gatavi valdības portfeļa dēļ „iesaldēt” vai pusi no tām lietām, kuru dēļ es vispār par viņiem esmu balsojis...

Ar vārdu sakot, latvju vēlētājs ir ievēlējis Saeimu, kas, ja vien – izmantojot veco anekdoti – nenotiek kas negaidīts (atbrauc marsieši un visu sakārto) vai vienkārši fantastisks (Saeimā ievēlētie pēkšņi atceras, kamdēļ viņi tur ir savēlēti), šķelsies, pārosies, atkal šķelsies, atkal pārosies un atkal šķelsies, katru no šiem procesiem pavadot ar to svarīgāko, kas nu viņiem ir – stīvēšanos par ietekmi un amatiem.

Tas vēl būtu salīdzinoši pieņemami – vai nu maz to esam pieredzējuši. Taču sliktākais tas, ka izveidotā Vienotības-Lemberga minikoalīcija vismaz savu pusgadu novilks, un visā šajā laikā tā būs maksimāli nespējīga pieņemt kaut jel kādus principiālus, valstij vajadzīgus lēmumus, - jo vai līdz ar katru lēmumu tā nonāks jaunas un atkal jaunas šķelšanās draudu priekšā. Un tas jau valstij ir reāli slikti – jo, kā zināms, izķiņķelēt vienmēr var nesalīdzināmi vairāk nekā nozagt.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

12

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

FotoAtbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku. Protams, daudzi pamatoti iebildīs, ka šis skaitlis nav korekts, taču cita mums nav. Tomēr fakts ir tāds, ka arī oficiālā statistika atzīst: 2016. gadā Baltijas valstīs turpinājās masveida emigrācija.
Lasīt visu...

12

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

FotoDaudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un, lai gan tas ir noticis pavisam nesen, šī “nodokļu reforma” jau ir paguvusi apaugt ar visdažādākajiem vērtējumiem – no brīnumnūjiņas, kas atrisinās mums visu, līdz bezatbildīgai, populistiskai avantūrai vai vienkārši kārtējai stohastiskai solījumu mākoņu stumdīšanai, no kā galu galā nekas jēdzīgs nesanāks. Un katram šeit ir savi argumenti. Jāatzīst – tie parasti ir vienpusēji un šauri, lai tikai uzrunātu (apmānītu?) attiecīgo mērķauditoriju.
Lasīt visu...

12

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

FotoJau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās un ka Veselības ministrija un valdība kaut mazākā mērā gribētu panākt pozitīvu sarunu iznākumu, lai ārsti atsāktu darbu pilnā apmērā. Varbūt šeit mazāka ir premjera Māra Kučinska loma, kurš vienkārši tiek apvārdots un pārliecināts par to, ka "jāaizstāv dāmas gods". Nav jau pirmā reize, kad redzams, cik viegli ir ietekmējams premjers, kurš kā bruņinieks metas aizstāvēt sava kabineta vājā dzimuma pārstāves, aizmirstot valstiskas vērtības un pat veselo saprātu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

FotoAugsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās informācija par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) gatavoto izglītības reformu. Skaidrs ir viens, IZM vēlas īstenot reformu, neraugoties uz to, ka dažādi nozares eksperti[1], pedagogi, vecāki, bērnu psihologi, pirmsskolas izglītības nozares darbinieki un biedrību pārstāvji[2], ārsti[3], veselības ministre[4], tiesībsargs[5] u.c. ir pauduši bažas par reformas saturu, piemēram, par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

FotoCēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim Ivaram Āboliņam, šī sabiedriskā medija kuratoram, ir klaji prasts un savtīgs: "Rokas nost no mūsu bardaka (un rebēm)!"
Lasīt visu...

18

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

FotoValsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē uzdotajiem jautājumiem. Publicējam šo „atbildi” un Dreibanta komentārus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...

Foto

Pašapziņas valstiskums

Pašapziņa ir suverēna garīgā izpausme. Tā pieder vienīgi attiecīgajam cilvēkam. Pašapziņa ir sevis apzināšanās un sevis apzināšanās saskarsmē ar ārējo pasauli. Pašapziņas priekšmets ir...

Foto

Par Alīdas Vānes pēdējo darba dienu, ģimenes ārstu streiku un iespējām no tā izvairīties

Ģimenes ārstu streiks: sāksies 3. jūlijā, sāksies 23. jūlijā vai varbūt Saeima...

Foto

Kas ir tas jaunais un šokējošais, ko mēs uzzinājām no „Rīdzenes” sarunām?

Un tomēr. Kāds var man paskaidrot - kas ir tas jaunais un šokējošais, ko...

Foto

Daudz interesantāk būtu uzzināt, kādas shēmas bīda par gaismas glabātājiem uzskatītie politiķi

Mazliet vairāk palasīju bēdīgi slavenās "Rīdzenes sarunas", un man ir daži jautājumi sašutušajiem:...

Foto

XI bauslis: tev nebūs sabiedriskajā medijā melot

Kas vainīgs, tas bailīgs. Slokas ugunsgrēks raisa tik iespaidīgu politisko krīzi, ka sabiedrībai un medijiem, škiet, joprojām nav izprotami...

Foto

Politiskais trilleris „Bailes” – jau mēnesi pieprasītākā un pirktākā grāmata Latvijas grāmatnīcās

Apgāda „Mantojums” maija beigās izdotais Indriķa Latvieša pirmais romāns – politiskais trilleris „Bailes” jau...