Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vienotībai aizvien grūtāk ir savienot iepriekš deklarētās vērtības ar to reālpolitiku, kādu tā īsteno vienā koalīcijā ar Aivara Lemberga ietekmē esošo Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), atzīst Pietiek aptaujātie eksperti. Ceturtdienas balsojums, kurā Saeima izgāza Lembergam netīkamā krimināltiesību eksperta Andreja Judina kandidatūru Augstākās tiesas senatora amatam, ir tikai sākums lēmumu ķēdītei, kas neveicinās Vienotības konsolidāciju. Daudz nozīmīgāks atskaites punkts Lemberga patiesajai ietekmei būs, vēlākais, otrdien gaidāmais tieslietu ministra Aigara Štokenberga (Vienotība) pārraudzībā esošā Uzņēmumu reģistra lēmums, vai reģistrēt Lembergam neizdevīgo Latvijas Kuģniecības padomes nomaiņu.

Aigars Freimanis, sociologs, Latvijas faktu direktors:

Acīmredzot tas mērķis – uzturēt pie dzīvības šo koalīciju – šobrīd daudziem liekas svarīgāks par tiem principiem, kuri ir ar lielu dedzību aizstāvēti pirms tam. Tos, protams, būs grūti savienot ar to reālpolitiku, kādu Vienotība īsteno šobrīd, tas ir grūti savienojams jau šobrīd. Un apiet šo problēmu var, par to vienkārši nerunājot, ko viņi arī šobrīd centīgi dara.

Bet reālpolitika ir reālpolitika, un tai uzlikt virsū kādu atskaites sistēmu, nomērīt, līdz kurai vietai iespējams tā turpināt, var tikai testējot un kādā brīdī konstatējot: re kur, šinī vietā salūza! Bet iepriekš izmērīt ir ļoti, ļoti grūti, it īpaši, ja tas notiek soli pa solim – Judins, vēl kaut kas, vēl kaut kas... Ja par identitātes zaudēšanu, tad reālpolitikā vērtībām (ja mēs par tādām varam runāt kā par identitātes pamatu vai negrozāmām lietām, kas uzreiz ļauj atpazīt to vai citu politisko strāvojumu) ir pakārtota nozīme varas priekšā.

Tās problēmas te ir saliktas viena otrai virsū – viena lieta ir izveidot kopīgu partiju, otra lieta saglabāt koalīciju un noturēt šo valdību. Viņas, protams, ir paralēlas un savstarpēji mijas, bet tā valdības noturēšana ir atkarīga no daudziem citiem faktoriem, kas iziet ārpus Vienotības.

Es domāju, runas par Vienotības lielo apvienošanās kongresu ir vairāk runas un tāda apzināšanās, ka tas ir vajadzīgs tādā virsraksta līmenī, bet es pilnīgi neesmu pārliecināts, ka viņi to būs spējīgi izdarīt. Jēdzienu Vienotība šobrīd lietot tādā izpratnē, kā mēs to lietojām priekšvēlēšanu kampaņas laikā, manuprāt, šobrīd nevar, tas būtu iluzori.

Domāju, ka tās atšķirības starp Jauno laiku, Pilsonisko savienību un Sabiedrību citai politikai ir lielākas, nekā izskatās no malas un nekā veiksmīgi tika maskētas priekšvēlēšanu kampaņā. Kad sākas šo testējošo lēmumu sērija – nu, es nezinu: Judins, tālāk Vitol un vēl noteikti kaudžu kaudzēm, kuri būs un nenovēršami radīsies – es nedomāju, ka tas būs Vienotību konsolidējošs moments.

Ivars Ījabs, politologs:

Tas, ka šī koalīcija ir divdomīga, par to nav ne mazāko šaubu: visu laiku izteikties par valsts nozagšanu, oligarhiem un pēc tam izteikti draudzēties ar Lembergu ir pietiekami dīvaini. Bet no otras puses, ja mēs paraugāmies uz tām iespējām, kas Vienotībai bija atlikušas, lai vispār veidotu kaut kādu koalīciju, tad šīs Saeimas sastāvā vienīgais, kas ir alternatīva, ir Saskaņas centrs. Un Saskaņas centrs, kopš ir sākusi darboties šī valdība, es domāju, ļoti lielā mērā ir daudzos gadījumos diskreditējis sevi kā potenciālu koalīcijas partneri. Jūs iedomājaties situāciju, kurā Vienotība pasaka, lai Lembergs iet projām un nāk labais Saskaņas centrs ar tādiem kā deputāts Kravcovs, kurš neprot latviešu valodu?

Bet nešaubīgi, balsojums pret Judinu ir zaļo zemnieku un Lemberga inspirēts, un tādā ziņā nekādām īpašām ilūzijām nevajadzētu būt. Vai ledus, pa kuru iet šī koalīcija, kļūst plānāks? Nezin vai. Jo ir skaidrs, ka Dombrovskis un Āboltiņa nemetīsies uz ambrazūras Judina dēļ, tas ir viennozīmīgi skaidrs. Visam ir sava cena, un Judins noteikti nav tā figūra, kuras dēļ kāds mestos uz ambrazūras. Domāju, daudz interesantāk būs paskatīties, kas notiks otrdien, vai Uzņēmumu reģistrā tiks reģistrētas izmaiņas Latvijas kuģniecībā. Ja tur notiks kaut kas tāds, kas cienījamajam Ventspils mēram nepatiktu, tad pieņemu, ka valdībā spalvas varētu putēt. Ja notiks otrādāk un saglabāsies Lembergam izdevīgā situācija, Aigaram Štokenbergam, protams, neko nevarēs pārmest, jo Uzņēmumu reģistrs ir no tieslietu ministra iegribām neatkarīgs. Bet mājiens tas būtu, proti, ka Lemberga kunga akcijas ir ļoti, ļoti stipras.

Kas attiecas uz tālāko – grūti teikt. Es domāju, šī koalīcija ir tāda kārtējā aprēķina laulība, kurā partneri pietiekami lielā mērā neieredz viens otru, bet vienlaikus dzīvo kopā. Ir jāskatās, kas ir alternatīvas, - vai zaļie zemnieki šobrīd būtu gatavi gāzt Dombrovski un izveidot kaut ko labāku? Grūti teikt. Es šaubos, ka Saskaņas centrs būtu šausmīgi vēlams zemnieku galam Zaļo un zemnieku savienībā, kuri negribētu graut savu seju.

Atsevišķi Vienotības politiķi ir akcentējuši: vēlētājs mums nepiedos, ja mēs iesim kopā ar Saskaņas centru, tāpēc ka vēlēšanu kampaņā mēs pretnostatījām Dombrovski un Urbanoviču, tādēļ kā tad tas tagad izskatīsies. Bet jautājums, vai iešana tagad kopā ar Lembergu izskatās daudz labāk? Jo par Vienotību balsoja ne tikai ļaudis, kuri bija ļoti stingri savās nacionālajās jūtās, bet arī ļaudis, kuri gribēja pārtraukt šo valsts nozagšanas tradīciju. Kaut kādu laiku jau viņi [Vienotība un ZZS] vilks kopā, jo nav citu alternatīvu. Kaut kādā brīdī vadzis var lūzt, bet domāju, ka paša Lemberga interesēs arī nav to brīdi kaut kā pasteidzināt, jo citas alternatīvas ir vēl sliktākas. Kādas iespējas Lembergam zvejot duļķainos ūdeņos varētu rasties tikai tad, ja izdotos Vienotību sašķelt un pavērtos jaunas kombinācijas koalīcijām, bet Vienotība jau to lieliski saprot un tādēļ iet uz apvienošanos.

Novērtē šo rakstu:

25
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

21

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

FotoGarāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa jau izdalīta pa labi un pa kreisi - jo no filmām un koncertierakstiem jau ir jēga tikai tad, ja tās skatās un tos klausās; tāpat kā no grāmatām - tikai tad, ja tās lasa). Tajā uzmestajā acī iekrita dažu, atsevišķi noliktu filmu ripuļu vāciņi.
Lasīt visu...

12

Par uzpūsto depresijas problēmu

FotoJau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”, no kuriem tikai maza daļa regulāri ārstējoties, bet pārējie esot atstāti likteņa varā, un valstij vajagot kaut ko darīt šinī sakarā. It sevišķi lielu centību augstāk minētās idejas propagandēšanā izrāda dakterīši Elmārs Rancāns, Elmārs Tērauds un Biruta Kupča.
Lasīt visu...

21

Kleptomānijas cēlonis

FotoRetrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu noziegumu brīvību ir starptautiski vispārzināms fakts.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...