Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) amatpersonu imunitāte paredzēta, lai tās varētu netraucēti pildīt savus amata pienākumus, nevis lai radītu tām īpašus izņēmumus vai privilēģijas, kā vispārējas imunitātes noteikšana – tā KNAB priekšnieka Normunda Vilnīša iniciētos, vēlāk iesaldētos likuma grozījumus kritizējusi Valsts kanceleja. Iespējams, šauri personiskos Vilnīša apsvērumos balstīto KNAB likuma grozījumu iniciēšana ir viens no pārkāpumiem, kurus ģenerālprokuroram un premjeram savā iesniegumā pieminējuši biroja priekšnieka vietnieki un septiņu nodaļu vadītāji. Tas var kalpot par vēl vienu pilienu svaru kausā, lai izvērtētu Vilnīša atbilstību amatam.

Pietiek jau rakstīja, ka, iespējams, neapmierinātība ar uzlikto administratīvo sodu par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu KNAB priekšnieku Vilnīti aizvadītā gada vasarā pamudinājusi uz domu rosināt grozījumus KNAB likumā, nosakot, ka biroja amatpersonas nav saucamas pie atbildības par likumpārkāpumu, ja tas noticis, pildot amata pienākumus.

Vilnītis aizvadītajā vasarā, 26. jūlijā saņēmis administratīvo sodu par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu, liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas publiskā datubāze. Vilnītis ticis pie diviem soda punktiem. Neoficiāli zināms, ka sods uzlikts tieši par ātruma pārsniegšanu. Kā Pietiek atstāstījuši KNAB darbinieki, Vilnītis pēc šī notikuma kolēģiem žēlojies, ka tas „slikti ietekmē ģimenes budžetu”, un uzlicis biroja Administratīvajai nodaļai izstrādāt grozījumu projektu KNAB likumam, lai šādas situācijas neatkārtotos. Tas trīs mēnešu laikā arī izpildīts.

Tomēr pēc vairāku institūciju iebildēm, faktiski – atteikuma saskaņot šo likuma grozījumu tālāku virzību – tie iesaldēti. Pret atsevišķiem grozījumiem un to redakciju iebildusi Tieslietu ministrija, Valsts kanceleja un Ģenerālprokuratūra. Likumprojektu KNAB gan esot atsaucis ne tikai šo konkrēto iebildumu dēļ, bet tāpēc, ka likuma redakcija kopumā būtu sarežģīti uztverama, uzsvēra KNAB preses pārstāve Ieva Karlsberga, ar konkrētām iebildēm, kā to lūdza Pietiek, gan neiepazīstinot.

Ar pašu Vilnīti, kurš devies komandējumā uz ASV, Pietiek šonedēļ nav izdevies sazināties. Biroja preses pārstāve atteicās jautāt Vilnīša komentāru, kad uzzināja, par kāda tēma interesē Pietiek. Sākotnēji KNAB pārstāve ieteica sagaidīt Vilnīti pirmdien atgriežamies darbā un uzdot šo jautājumu pašiem, jo „tas tomēr ir personisks jautājums”.

Arguments, ka Vilnītim kā valsts amatpersonai būtu jāatbild par apstākļiem, kādos viņš pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus, kā arī, vai šī iemesla dēļ licis gatavot grozījumus KNAB likumā, biroja pārstāvi nepārliecināja. „Konkrētais jautājums nav biroja kompetencē. Amatpersonai ir pienākums sniegt informāciju, kas saistīts ar tās amata pienākumu izpildi iestādē. Komentāru sniegšana par individuālu rīcību ir personiska izvēle un tiesības,” atteikumu sniegt Vilnīša skaidrojumus pamatoja KNAB preses pārstāve.

Tikmēr par „prettiesiskām” un „diskriminējošām” atsevišķas piedāvāto KNAB likuma grozījumu normas savā atzinumā nodēvējusi Tieslietu ministrija, lūdzot grozījumos neiekļaut ierobežojumus KNAB darbinieku saukšanai pie administratīvās atbildības. „KNAB ir pienākums uzraudzīt, lai amatpersonas ļaunprātīgi neizmanto savu ieņemamo amatu, tai pat laikā KNAB ir izstrādājis likumprojektu, kurš tieši un bez jebkāda pamata paredz KNAB amatpersonām labvēlīgāku tiesisko regulējumu, nekā pārējiem sabiedrības locekļiem, tātad diskriminējošu tiesību normu, kas vērsta uz KNAB amatpersonām īpaši saudzējoša tiesiskā regulējuma noteikšanu,” – tā savā vērtējumā biroja iesniegtos likuma grozījumus kritizējusi Tieslietu ministrija. „KNAB operatīvā darbība un funkciju izpilde nav saistīta ar administratīvo pārkāpumu veikšanu, un KNAB amatpersonas amata pienākumi nav tik īpaši, salīdzinot ar citu tiesībsargājošo iestāžu funkcijām, lai KNAB amatpersonām tiktu noteikta speciāla kārtība, kādā tās saucamas pie administratīvās atbildības.”

Savukārt par prettiesisku nosaukta KNAB piedāvātā norma, ka attiecībā uz jebkuru KNAB amatpersonas administratīvo pārkāpumu kompetentajam orgānam 24 stundu laikā jāinformē KNAB priekšnieks, kurš tad trīs dienu laikā sniedz atzinumu, vai nepastāv apstākļi, kas izslēdz KNAB amatpersonas atbildību. „Saukšana pie administratīvās atbildības, tās pamats un soda noteikšana ir noteikta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (un citos normatīvajos aktos), kas tieši paredz, ka lēmumu par saukšanu pie administratīvās atbildības pieņem kompetentais orgāns, nevis nodarbinātā priekšnieks,” atgādina Tieslietu ministrija.

Arī Valsts kancelejas atzinumā, kas ir Pietiek rīcībā, ietverta kritika par vēlmi noteikt KNAB amatpersonām imunitāti, kas būtu neadekvāta privilēģija. „Biroja amatpersonu imunitāte paredzēta, lai tās varētu netraucēti pildīt savus amata pienākumus, nevis lai radītu KNAB amatpersonām īpašus izņēmumus vai privilēģijas sabiedriskās kārtības ievērošanā. Līdz ar to ir atbalstāms regulējums, kas liedz KNAB amatpersonas administratīvo aizturēšanu, vienlaikus dodot KNAB priekšniekam tiesības vienīgi lemt par konkrētās amatpersonas „izdošanu” sodīšanai vispārējā kārtībā, nevis vispārējas imunitātes noteikšanu,” teikts Valsts kancelejas ar 2009. gada 19. novembri datētajā atzinumā.

Pašlaik saukšana pie administratīvās atbildības ir ierobežota atsevišķu profesiju pārstāvjiem, piemēram, tiesnešiem, prokuroriem un Saeimas deputātiem. Šāda imunitāte tiek pamatota ar to, lai izvairītos no šo amatpersonu nepamatotas ietekmēšanas profesionālajā sfērā.

Kritizētie grozījumi KNAB likumā izstrādāti un iesniegti saskaņošanai Valsts sekretāru sanāksmē 2009. gada 22. oktobrī, bet, kad izgāzusies to saskaņošana, jau šā gada 13. maijā tie atsaukti. Spriežot pēc nobremzēto KNAB likuma grozījumu anotācijas, to nepieciešamība formāli argumentēta ar nepieciešamību tiesiski aizsargāt biroja amatpersonas gadījumos, kad likumpārkāpums noticis, pildot amata pienākumus. KNAB likuma 12. panta 2. daļu bija piedāvāts papildināt ar 2.1 daļu, nosakot, ka „biroja amatpersona nav saucama pie atbildības par likumpārkāpumu, kas, pildot amata pienākumus, izdarīts attaisnota profesionālā riska situācijā, nepārkāpjot nepieciešamās aizstāvēšanās vai galējās nepieciešamības robežu”.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

7
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

12

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

FotoJanvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad viņa "pa blatu" sev ieguva vietiņu kapsētā. Šajā apstāklī nebūtu nekā īpaša, ja vien 19. janvārī sīko krāpniecību neaizstāvētu patētiski mūsu visai cienītais Jānis Jurkāns. Mēs pārrunājām šo rakstu, turklāt Jūlijs Krūmiņš un Jānis Jurkāns ir draugi kopš bērnības. Viedokļi sakrita, un mēs uzrakstījām Jānim vēstuli. Pēc kāda laika ar šīs nepublicētās vēstules rekomendācijām nodarbojās Saeima. Ar Jurkāna piekrišanu vēstuli publicējam.
Lasīt visu...

21

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

FotoŠī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt pamatojumu Jūsu publiski vairākkārt paustajam apgalvojumam, ka valsts speciālais budžets (turpmāk - VSB) nav ilgtspējīgs un ir nepieciešams rast risinājumu, lai valsts spētu izpildīt savas nākotnes saistības pret esošajiem nodokļu maksātājiem un spētu nodrošināt tiem sociālos maksājumus paredzētajā apmērā. Diemžēl uz vairākiem jautājumiem atbildes pēc būtības netika sniegtas, tādēļ atkārtoti lūdzam tās iesniegt, lai varam pārliecināties par Jūsu pausto apgalvojumu pamatotību.
Lasīt visu...

6

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

FotoVairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvniecību un ar to saistītajām izmaksām. Uz saviem jautājumiem esam saņēmuši atbildes, kuras vēlamies precizēt.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...