Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai arī prokuratūra pagājušajā nedēļā paziņoja, ka premjera Valda Dombrovska (Vienotība) rezolūcija KNAB priekšniekam Normundam Vilnītim par viņa pērn pavasarī sākto KNAB reformu atcelšanu bijusi likumīga, reformas birojā tas pagaidām neapturēs. Kā jau Pietiek prognozēja, Vilnītis jau pirmdien priekšpusdienā paziņoja par prokuratūras atzinuma pārsūdzēšanu. Tagad par Vilnīša sūdzību būs jālemj ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram.

Tādējādi sagaidāms, ka vēl vismaz pāris nedēļas netiks pielikts punkts konfliktam par Vilnīša īstenotajām KNAB reformām, kas raisījušas asas nesaskaņas KNAB iekšienē. Līdz ar prokuratūras lēmuma pārsūdzēšanu paildzināsies arī premjera rīkojuma par KNAB reformu atcelšanu izpilde.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurors Juris Pēda, kurš pēc Vilnīša iesnieguma vērtējis premjera Dombrovska rīkojuma par KNAB reformu apturēšanas likumību, vadījies pēc tā, ka premjers kā augstākstāvoša amatpersona var apturēt zemāka ranga amatpersonu izdotos rīkojumus.

Kā liecina, prokuratūras atzinums, kas ir Pietiek rīcībā un kuru Pietiek publisko, virsprokurors nav analizējis premjera rīkojuma motivāciju un to, vai Vilnīša īstenotā KNAB reforma tiešām ir prettiesiska.

Secinājums par to, ka premjeram bijušas likumīgas tiesības atcelt Vilnīša rīkojumu par KNAB reformām, kuras Dombrovskis uzskata par prettiesiskām, prokuratūras skatījumā izriet no Valsts pārvaldes likuma normām, kas nosaka padotību valsts pārvaldē.

Proti, balstoties uz Valsts pārvaldes likumu, virsprokurors Pēda atzinis, ka premjeram kā KNAB pārraugam un augstākstāvošai amatpersonai bija tiesības atcelt zemākas iestādes vai amatpersonas prettiesisku lēmumu. Tas ir, premjers kā KNAB pārraugs un kā augstākā amatpersona ir tiesīgs atcelt Vilnīša kā zemākas amatpersonas lēmumus, ja tie, pēc premjera domām, ir prettiesiski.

Vērtējot no Vilnīša pozīcijām, Pēdas atzinums faktiski paver iespējas Vilnītim to pārsūdzēt ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, tādējādi pagarinot laiku, kurā būs skaidrs, vai KNAB priekšnieks izpildīs premjera rīkojumu un atcels lēmumu par nevienprātīgi vērtētajām KNAB reformām.

Oficiāli KNAB preses pārstāve Ieva Karlsberga, kura pagājušajā piektdienā Pietiek vēl atturējās komentēt, kā Vilnītis rīkosies saistībā ar prokuratūras atzinumu un vai ir gatavs izpildīt premjera rīkojumu par biroja reformu apturēšanu, pirmdien informēja, ka KNAB šefs ir Pēdas atzinumu pārsūdzējis.

Rezolūciju par Vilnīša īstenoto KNAB reformu atcelšanu premjers izdeva 12.janvārī. Savukārt Vilnītis neilgi pēc premjera rezolūcijas vērsās Ģenerālprokuratūrā, lūdzot „skaidrot un izvērtēt Ministru prezidenta rīcības”, tiesiskumu un likumību. Līdz ar šo iesniegumu Vilnītis paziņoja, ka līdz prokuratūras atzinuma saņemšanai nolēmis uzskatīt, ka viņa 2010.gada 1.aprīļa rīkojums par grozījumiem KNAB reglamentā par izmaiņām biroja struktūrā ir spēkā.

Konflikts KNAB starp Vilnīti un viņa vietniekiem Jutu Strīķi un Andri Vilku saasinājās pērn pavasarī, pēc tam kad Vilnītis ieviesa izmaiņas KNAB struktūrā, nolemjot veidot operatīvo darbinieku grupu, kas strādā viņa tiešā pakļautībā, nevis Strīķes pārraudzībā. Vilnītis skaidrojis, ka ar jauno struktūru vēlas paplašināt KNAB darbu reģionos, savukārt viņa vietnieki Strīķe un Vilks pauduši bažas, ka Vilnītis vēlas palielināt savu ietekmi birojā.

Novembrī KNAB darbinieki ar iesniegumu vērsās pie premjera, norādot uz 72 Vilnīša pārkāpumiem, vairāki no tiem ir ļoti nopietni un vedina spriest par dienesta stāvokļa izmantošanu un informācijas nopludināšanu. Tie nonākuši Ģenerālprokuratūras uzmanībā, kas sākusi pārbaudi. Pagaidām nav zināms, kad prokuratūra pārbaudi pabeigs. Neoficiāli izskan, ka pēc šīs pārbaudes būs zināms, vai premjers aicinās veidot speciālu komisiju, kas lemtu par Vilnīša atbilstību amatam un pēc tam rosinātu Saeimu lemt par KNAB priekšnieka atbrīvošanu no amata.

Līdz šim Vilnīti no potenciālās KNAB šefa amata zaudēšanas glābis tas, ka to nav atbalstījuši apvienības Vienotība partneri valdošajā koalīcijā Zaļo un zemnieku savienība. Arī ar citām 10.Saeimā pārstāvētām partijām Vienotībai nav izdevies panākt vairākumu šādam lēmumam.

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

7
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...