Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Zatlera reformu partija (ZRP) visticamāk nekavēsies ar ārkārtas kongresa sasaukšanu, par ko izskanējušas prasības atsevišķās partijas reģionālajās nodaļās, un to varētu sasaukt jau agrā pavasarī, kad tikko būs apritējušas pirmās 100 dienas amatos jaunajiem ZRP ministriem, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Partijas līderis Valdis Zatlers Pietiek apliecināja, ka nebaidās no ārkārtas kongresa, kurā, kā runā politikas kuluāros, var notikt mēģinājums nomainīt ZRP vadību un valdi. Zatleraprāt, partijas ministri 100 dienās parādīs, ka tā caur grūto sākumu ir spējusi iziet kā uzvarētāja. 

Sagaidāms, ka ZRP ministriem, kas šos amatus ieņem pirmo reizi, nebūs vieglas dienas un tieši viņu veikums pirmajās 100 valdības dienās būs atskaites punkts, pēc kura vērtēt, vai partija ir spējusi kā uzvarētāja iziet no smagā sākuma, kad no tās atšķēlās 6 jaunievēlētie deputāti. Partijas līderis Valdis Zatlers ir pārliecināts, ka ministriem būs, par ko atskaitīties ZRP kongresam, tāpat kā partijas sarunvedējiem - par to, ka smagajās valdības veidošanas sarunās ZRP ieguvusi tieši tās atbildības sfēras, kurās solījusi reformas un izstrādājusi programmu, tādēļ jebkādām kuluāros klīstošām spekulācijām par mēģinājumu nomainīt partijas vadību nebūs pamata. "Neredzu pamatu - ministri ir sākuši strādāt, mums ir iespēja īstenot reformas," Pietiek saka Zatlers. 

Pat, ja kāds vēlētos īstenot plānu turpināt partijas šķelšanu, tas diez vai ļautu pārņemt kontroli pār ZRP. Kopš šķelšanās ZRP Saeimas frakcijā palikušie 16 deputāti ir saliedējušies, un tieši frakcija un ministri būs tie, kas nākamos trīs gadus noteiks toni partijā. Tādēļ neoficiāli izskan, ka pat ļaunākā scenārija gadījumā - ja izdodas turpināt ZRP šķelšanu un, iespējams, tiek nomainīts partijas līderis, Saeimas frakcija paliks saliedēta ap Zatleru. Noprotams, ka pats Zatlers šim ļaunākajam scenārijam netic. 

Par spīti optimismam oficiālajos izteikumos, partijas iekšienē vēl pastāv bažas, ka ZRP īsajā dibināšanas posmā politisko konkurentu iesūtīto šķeltnieku var būt vairāk nekā 6 jaunievēlētie deputāti, kas dienu pirms 11. Saeimas sanākšanas, paziņoja par savu atšķelšanos. Iespējams, tādēļ Zatlers pēdējas pāris nedēļas ir maz redzams Rīgā, jo intensīvi apbraukā reģionālās nodaļas, tiekoties ar partijas biedriem un ieklausoties viņu noskaņojumā. Partijas valde, šķiet, ir apzinājusies, ka līdzšinējā kārtībā, kad daudz ko noteica tā dēvētais "kodols", ir bijusi kļūdaina un daļēji ir vainojama pie šķelšanās nenovēršanas. Tādēļ līdzīgi kā citās daudzskaitlīgās partijās ZRP lielu lomu turpmāk grib atvēlēt Domei, kas pulcēs reģionālo nodaļu deleģētus pārstāvjus, Saeimas deputātus un valdes locekļus, lai kopīgi izdiskutētu lēmumus.  

Tāpat neoficiāli izskan, ka ārkārtas kongresa veiksme būs atkarīga arī no tā, vai vismaz daļa no bezpartejiskajiem ZRP deleģētajiem ministriem līdz tam laikam būs iestājušies partijā. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs šādu lēmumu solījuši apsvērt. ZRP biedra kartes nav arī izglītības un zinātnes ministram Robertam Ķīlim. ZRP biedri un dibinātāji ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. 

Tieši ministru veikums tuvākajos divos trīs mēnešos noteiks, vai ZRP ir atguvusies no šķelšanās un spēs no smagā sākuma iziet kā uzvarētāja. Ir bažas, ka izglītības ministru Ķīli sagaida grūts sākums, jo tiek prognozētas studentu un akadēmisko aprindu neapmierinātības izpausmes pret viņa iecerētajām reformām. Tās varētu organizēt arī ZRP politiskie konkurenti, ņemot vērā izglītības sfēru ilgstoši pārraudzījušās Zaļo un zemnieku savienības ietekmi studentu un akadēmiskajās organizācijās. Kā otrs ZRP ministrs, kuru pirmo varētu "palikt zem sitiena", tiek minēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs. Sagaidāms, ka deficīts 2012. gada valsts budžetā tiks mazināts lielā mērā uz pašvaldību rēķina, kas varētu nozīmēt nodokļu ieņēmumu pārdali un sociālā atbalsta pasākumu ierobežošanu. Jau tagad neoficiāli zināms, ka politiskie konkurenti, kuriem atšķirībā no ZRP ir gadu gadiem nostiprināta ietekme reģionos, var izmantot pašvaldību neapmierinātību, lai prasītu politisko atbildību jaunajam ministram.

Novērtē šo rakstu:

11
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...