Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdim Zatleram, pirms izšķirties, kuru ceļu iet – kļūt par vienu no Vienotības līderiem vai veidot savu politisko partiju – būtu jāapsver, uz ko viņš ir spējīgs personība, kas ir pagūstams laikā līdz ārkārtas vēlēšanām un, kādu attīstības ceļu var sagaidīt no Vienotības, uzskata politologs Juris Rozenvalds. Zatlers, viņaprāt, nav tik spilgta personība, lai ilgstoši noturētos Vienotības līderu spicē, arī partiju apvienības attieksme pret pašreiz „nācijas glābēja” statusā esošo Zatleru ar laiku varētu mainīties. No otras puses, vai Zatleram pietiktu laika un cilvēkresursu, lai līdz ārkārtas vēlēšanām pagūtu izveidot savu politisko spēku. Par atskaites punktu, lemjot, vai pievienoties Vienotībai, Zatleram arī būtu jāņem tas, kādu attīstības ceļu šis politiskais spēks varētu iet. Ja Vienotībā turpinās dominēt Pilsoniskā savienība, Zatlera iespējas šāda politiskā spēka ietvaros, ko mainīt nacionālā līmenī, būtu ierobežotas, uzskata Rozenvalds.

„Zatlera iešana pie Vienotības ir pirmām kārtām Vienotības interesēs, jo tomēr Zatlera paziņojums [rosināt Saeimas atlaišanu] izdarīja sitienu pirmām kārtām pa Vienotību. Vai iekļaušanās Vienotībā ir Zatlera interesēs, tas, manuprāt, nav viennozīmīgi atbildams jautājums, jo Zatlers tomēr nav tik spilgts līderis, lai varētu spēlēt Vienotībā tādu lomu, kādu viņš droši vien vēlētos pēc tam, kad viņš uztverts bez maz vai tā kā tautas varonis.

Ja mēs runājam par Zatlera paša partijas izveidi, tad te ir objektīvas problēmas saistītas ar laika trūkumu un cilvēkresursu trūkumu, jo nav īsti skaidrs, uz kāda cilvēciskā kontingenta pamata viņš veidos vai varētu veidot partiju. Kaut arī tādai partijai pašreizējā situācijā būtu objektīvs pieprasījums ieņemt nišu, kuru nav ieņēmusi Vienotība.

Vienotība pirms vēlēšanām sevi pozicionēja kā izteikti nacionālu spēku, un tajā bija spilgta pilsoniskās sabiedrības ietekme. Manuprāt, Latvijā būtu vietā pašreiz veidot partiju, kas būtu orientēta uz abām kopienām un stāvētu uz, es negribētu teikt „pārnacionālām” pozīcijām, bet mēģinātu pārvarēt šo plaisu, kas veidojas starp kopienām.

No otras puses, Zatleram būtu problēma to veidot, jo viena no kļūdām, kuru viņš, manuprāt, ir pieļāvis savas prezidentūras laikā, ko prezidentam nevajadzēja darīt – aizejot nacionālistisku spēku pavadā, atteicās runāt krieviski. Es nedomāju, ka prezidentam tas būtu pareizi – viņš ir Latvijas prezidents, nevis latviešu prezidents, kurš saziņā ar Latvijas iedzīvotājiem lieto tikai latviešu valodu. Līdz ar to, Zatleram, es domāju, būtu objektīva interese veidot kaut ko savu, bet ir problēmas gan ar laiku, gan ar resursiem, gan ar viņa iepriekšējo darbību, kas liek jautāt, cik viņš būs pārliecinošs šajā jomā.

Zatlera iekļaušanās Vienotībā ir saistīta ar bīstamību, jo, protams, sākumā viņu uzņems ar lielu godu un izrādīs visādu cieņu, bet, vai viņš tur noturēsies kā līderis ilgāku laiku, par to domas var dalīties. Vienu var teikt – Zatlers ir apliecinājis savu spēju uz mācīšanos, izdarot daudz ko tādu, ko no viņa negaidījām. Protams, diez vai par Zatleru var runāt par šķīstu balto tēlu, kas nez no kurienes parādīsies un uzliks visu uz pareizā ceļa, tāpat daudzi soļi, kurus viņš varētu spert, nebūs absolūti viennozīmīgi.

Skaidrs, ka Zatlera solis lielā mērā bija saistīts gan ar pārvēlēšanu, gan ar sava tēla veidošanu, gan arī ar idejiskiem apsvērumiem, apzinoties, ka naudas vara Latvijas politikā ir aizgājusi par tālu. Es katrā ziņā esmu tālu no tā, lai demonizētu Latvijas trīs oligarhus, bet ir virkne institucionālu problēmu, kādēļ kontrole pār naudas varu politikā nav tāda, kādai tai būtu jābūt demokrātiskā valstī.  Tai pat laikā, ar vienu kliedzienu: „Nost ar oligarhiem!” viss tas nav izdarāms. Tas viss jādara kompleksi, mainot sabiedrību un mainot likumdošanu.

Es domāju, daudz kas būs atkarīgs no pašas Vienotības, no tā, uz kāda pamata tā konsolidēsies, jo skaidrs, ka pašreiz apvienībā ir daudz dažādas tendences. Ja Pilsoniskās savienības spiediens būs efektīvs, tad diez vai Vienotībā kaut kāda liela transformācija var notikt. Ja Vienotībā paliks un dominēs Jaunais laiks un Sabiedrība citai politikai, tad tā lieta varētu būt perspektīvāka.

Es, protams, negribu zīmēt baltu Saskaņas centru (SC), bet tomēr Vienotība pēc pēdējām vēlēšanām ir izdarījusi ļoti daudz kļūdu saistībā ar SC nākšanu valdībā pieļaujot tādu retoriku, kāda, manuprāt, tobrīd nebija vajadzīga. Tas nav stāsts tikai par Vienotību, tas ir stāsts, pa kuru ceļu aizies politiskais spēks, kas pārstāv ļoti ievērojamu Latvijas iedzīvotāju daļu. Ja Vienotība pieļaus, ka SC metīsies Zaļo un zemnieku savienības apskāvienos, tad es nedomāju, ka tā būs ļoti pozitīva tendence, un tas jau ir iezīmējies pēdējos notikumos.

Vēlreiz uzsveru: es neuzskatu Valdi Zatleru par nācijas glābēju, kas vienam otram cilvēkam no ielas šķiet. Es nedomāju, ka Zatlers izglābs mūsu demokrātiju, bet es domāju, ka principā tas nebija slikts darbs, kas izdarīts.” 

Novērtē šo rakstu:

10
12

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Pretdarbība noziedzīgajam režīmam

FotoLeonarda Inkina raksts „Nodokļi” liek aizdomāties par to, kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā un aizstāv? Lai arī ne visi lasītāji tam piekritīs, es personīgi uzskatu, ka tādas valsts mums šobrīd nav.
Lasīt visu...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...