Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Priecīgus Līgo svētkus!

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdis Zatlers, kurš, kā tiek prognozēts, visticamāk izlems par piedalīšanos Saeimas ārkārtas vēlēšanās, izveidojot jaunu politisko spēku, politikā varētu iesaistīties ar līdzīgu maksimālismu kā pirms deviņiem gadiem Einara Repšes Jaunais laiks. Proti, Zatlera uzstādījums būs, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks nepiedalīsies koalīcijā ar kādu no tā dēvētajām oligarhu partijām, Pietiek atzinuši viņam tuvu stāvoši cilvēki. Tas sašaurina „Zatlera partijas” iespējas veidot valdību, ja tā ar nosacītajiem sabiedrotajiem neiegūst vismaz 51 balsi jaunajā Saeimā, kas "neoligarhu" partijām līdz šim nav izdevies. Vienotības līderi, attaisnojot savu sadarbību ar Lemberga zaļajiem zemniekiem, daudzkārt ir norādījuši, ka otra alternatīva – sēdēšana opozīcijā – viņus neapmierina. 

Līdz ar šādu uzstādījumu par nesadarbošanos vienā koalīcijā ar zaļajiem zemniekiem jaunas, nosacīti dēvētas par „Zatlera” partiju, izveide pašlaik esot nepārvēlētā prezidenta prioritārā izvēle. Pirms Jāņiem tiekoties ar Vienotības līderiem, Zatlers bija uzdevis jautājumu, vai viņi varētu parakstīties, ka nesadarbotos ar oligarhu partijām, bet Vienotība uz šādu apņemšanos nav bijusi gatava. Līdz ar to zinātāju vērtējumā Zatlera pievienošanās Vienotībai tiek vērtēta kā maz ticama, bet ne neiespējama, jo tiek uzsvērts, ka lēmumu prezidents tiešām vēl nav pieņēmis.

Atsevišķus Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiķus šāda Vienotības un Zatlera uzskatu nesakritība jautājumā par sadarbību ar oligarhu partijām bija nomierinājusi un jau ļāvusi izdarīt spriedumus par jauno politisko spēku, ka tas nebūs nopietns spēlētājs, jo lemts opozīcijai. Vienotība ir sākusi izmantot Zatlera pieteikto retoriku par „karu” pret oligarhiem, un partiju apvienības svaigākās iekšējās avīzes izdevumu pat rotā uzraksts: „Nost ar oligarhu varu!”. Tomēr faktiskajā rīcībā Vienotības frakcija un valde 2. jūnijā uzreiz pēc neveiksmes prezidenta vēlēšanās sasauktajā ārkārtas kopsapulcē pieņēma lēmumu šo valdību un koalīciju noturēt līdz ārkārtas vēlēšanām un pie šī lēmuma turas. Neoficiālos izteikumos netiek slēpts, ka viens no iemesliem ir iespēja uz ārkārtas vēlēšanām izmantot administratīvos resursus, kādi ir, ja strādā valdībā.

No tā dēvētajām oligarhu partijām pašlaik tikai ZZS ir reālas izredzes uz pārstāvību nākamajā Saeimā. Tiesa, pēc pēdējiem politiskajiem notikumiem un Zatlera aizsāktās retorikas par „karu” pret oligarhiem ZZS reitings nokrities par aptuveni 5% un jūnijā ir tikai 10,5%, rāda Latvijas faktu aptauja. Vēl pirms nedēļas Rīgā neoficiāli izplatījās informācija par citas socioloģisko pētījumu firmas SKDS internetā veiktu aptauju, kurā ZZS reitings bija tikai nedaudz virs 4%. Tomēr tas diez vai atspoguļo reālo situāciju un varētu būt skaidrojams ar to, ka zaļo zemnieku elektorāts nav aktīvākais interneta lietotājs. Bija spekulācijas, ka šo reitingu SKDS pasūtījusi Valsts prezidenta kanceleja, ko Pietiek noliedza gan Rīgas pilī, gan SKDS.

Tomēr ZZS situācijā ir vairāki neskaidri jautājumi, kas lielākoties saistīti ar Aivara Lemberga faktisko ietekmi apvienībā un tās ietekmi uz ārkārtas vēlēšanu rezultātu. Vairāki procesiem tuvu stāvoši vērotāji pēdējās nedēļās un mēnešos izteikuši viedokļus, ka Lemberga ietekme, kas pēc pēdējā oktobra vēlēšanām bija zenītā, pašlaik zūd un viņš ir, ja ne jau kritis, tad vismaz kritienā. Daļēji tas tiek skaidrots ar Lemberga aizņemtību tiesas procesos gan Latvijā, gan Anglijā un ar to saistītajām nepatikšanām. Par to, ka Lembergs zaudē tvērienu, signalizē gan zaļo zemnieku atšķirīgā nostāja prezidenta vēlēšanās, gan daudzos politikas spēlētājos esošā pārliecība, ka Andra Bērziņa ievēlēšana nav bijis Lemberga īstais scenārijs. Tāpat pat Lembergam tuvajā lokā viņa pēdējā laika publiskās uzstāšanās netiek vērtētas kā veiksmīgas, bet dažās viņš pat ir pamanījies mazināt lojalitāti pret sevi, aizvainojot dažus ZZS līderus. Kā Lemberga advokātu ietekmē pieņemts politiski kļūdains lēmums tiek vērtēta arī ZZS iespītēšanās jautājumā par Sanitas Osipovas virzīšanu Satversmes tiesas tiesneses amatā, kuras neievēlēšana Ventspils mēram patiesībā neesot būtiska.

ZZS būs jāizvēlas, vai uz ārkārtas vēlēšanām iet, asi konfrontējot ar Zatlera pieteikto saukli par „karu” pret oligarhiem, un šādā gadījumā Lemberga kandidēšana vēlēšanās, kas tiek apspriesta ik reizi četros gados, šoreiz ir reālāka kā jebkad iepriekš. Lembergs nesen savu iespēju kandidēt tieši sasaistīja ar to, vai politikā iesaistīsies Zatlers, tomēr Ventspils mērs jau iepriekš ir koķetējis ar kandidēšanas tēmu, ikreiz tomēr no šī lēmuma atsakoties. No otras puses ZZS iekšējās sarunās vadošo politiķu līmenī esot izskanējis, ka stāsts par Lembergu kā zaļo zemnieku premjera kandidātu esot beidzies. Kad Pietiek trešdien to jautāja ZZS Saeimas frakcijas līderim Augustam Brigmanim, viņš atrunājās, ka par to nav lemts, bet pēc tam atteica, ka „šajā ziņā valstī nekas nav mainījies”.

Novērtē šo rakstu:

12
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nākotnes konjunktūra

FotoLatviešu sociālās un politiskās identitātes ūnikums sākas un beidzas uz papīra vai datora ekrāna. Tā tas notiek, rakstot un publicējot abstraktus tekstus par latviešu unikālo identitāti. Uz papīra vai datora ekrāna varam bezgalīgi lepoties ar savu ūnikumu. Ja agrāk zinājām, ka papīrs laipni atļauj visu, tad tagad zinām, ka datora ekrāns tāpat laipni atļauj visu.
Lasīt visu...

21

Ko darīt?

FotoBieži radioraidījumos, kā arī citur, laikrakstā DDD un internetā izskan: «Ko darīt?». Izskan līdzīgi, kā kādreiz Poncijs Pilāts jautāja Jēzum Kristum: «Kas ir patiesība?» un, negaidot atbildi, aizgāja. Viņš zināja, ka uz šo jautājumu atbildes nav. Līdzīgi ir arī ar «ko darīt?». Bieži nejautā, lai uzzinātu darāmo un darītu, bet tā, runāšanas pēc, jo ir taču pats par sevi saprotams, ka izdarīt nevar neko. Viss notiek, nesaskaņojot ar mūsu vēlmēm un izpratni. Kungs kā grib, un nabags kā var.
Lasīt visu...

21

Tikmēr melnos indīgos dūmos

FotoEsmu izrakstījies, ka valsts un pilsoņa attiecībās nepieciešama jauna derība. Kā nerakstīts likums, līgums, vienošanās, kurā abas puses ir stingras, godīgas un atbildīgas šī līguma pildītājas. Tas ir vienīgais sabiedriskā un valstiskā izlīguma ceļš, ar kura palīdzību ikviens sabiedrības indivīds valstī varētu justies kā savējais.
Lasīt visu...

21

Par Jāņa Reira bezdarbību cilvēku ar invaliditāti beztiesiskumā

FotoTagadējais Jānis Reirs, bēdīgi slavenās investīciju konsultantu biroja Prudentia bijušais direktors, nav pievērsis uzmanību vairākām būtiskām nejēdzībām pēc “uzlabotās” invaliditātes piešķiršanas kārtības ieviešanas 2015.gadā.
Lasīt visu...

21

Shēma, sazīmēta uz „Rīdzenes” salvetes?

FotoŽurnāla Ir publicētās atklāsmes par “oligarhu kopgaldu»”, kā šķiet – un gribas cerēt! –, izraisīs iespaidīgu viļņošanos un miglas dzenāšanu mūsu valsts “pīļu dīķī”. Līdzīgu tam, ko izraisīja senlaikos Dienā lasāmās Aleksandra Laventa vaļsirdības izpausmes, “jūrmalgeitas” lielākā idiota raudzības vai šajā portāla atrodamās Tiesu ķēķa ainiņas.
Lasīt visu...

21

Valodu lielu dara cilvēki

Foto1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu mūsu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jāņa Reira ekonomiskā grūtgalvība: vēršanās pret cilvēkiem ar invaliditāti turpinās

Bijušais Prudentia direktors, tostarp bijušais pirmrindnieks jauno komunistu rindās, šobrīd tēlo labklājību ministru un nolēmis veicināt cilvēku ar...

Foto

“Madam President”, “Mērs Bondars” un citas “uzvaras”

Atskats uz Rīgas vēlēšanām iepriekšējās publikācijas kontekstā man šķitās noderīgāks kādu nedēļu pēc notikuma, lai būtu nedaudz noplakusi histērija un aumež...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: hronoloģija

Rietumu civilizācijas norietam neapšaubāmi ir hronoloģija – notikumu uzskaitījums laika secībā. Hronoloģijā intriģējošākie posmi ir norieta sākums un norieta beigas, pēc kā...

Foto

140 vārdu: šai dienā priekš 30 gadiem sākās latviešu tautas atmoda

Šai dienā priekš trīsdesmit gadiem, 1987. gada 14. jūnijā, sākās latviešu tautas trešā atmoda. Var,...

Foto

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Māra Kučinska valdība ir apveltīta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemīgu pacietību. Tā spēj Antiņa rāmumā noraudzīties, kā apakšnieki izķēza vērtīgas ieceres...

Foto

Skanstes purvāja onkuļu shēmas un ieceres: "kapu tramvajs" ir tikai pirmais posms

Vēlos pastāstīt par to, kā onkuļi, kam pieder Skanstes purvājs, nolēma apvienoties, lai būtiski...

Foto

Atklāta vēstule valsts augstākajām amatpersonām: lūdzu saukt korumpētās amatpersonas un tiesnešus pie atbildības

Latvijas sabiedrība ir deleģējusi jums tiesības pārvaldīt valsti. Valsts vadība pastāv vienīgi tāpēc,...

Foto

Parazīti un pabiras pret normāliem cilvēkiem: reālā sociālā nevienlīdzība Latvijā

Ir ļoti daudz un plaši apskatīta sociāla nevienlīdzība Latvijā un pasaulē. Ir neskaitāmi pētījumi par to,...

Foto

Lūdzu, ejiet mājās, Čakšas kundze, jo jūs esat drauds sabiedrībai

Ir samilzušas mediķu problēmas visās jomās, un to jau izjūt lielie stacionāri Rīgā, kur medicīnas māsas...

Foto

Izklaidējoši, bet kļūdaini - RSP atbilde uz "KasJauns" publikāciju

Portāls KasJauns 7. jūnijā bija publicējis izklaidējošu, bet kļūdainu informāciju par Latvijas Radošo savienību padomes (RSP) 2016. gadā veikto pētījumu “Kultūras...

Foto

Zinātne no islāma perspektīvas, jeb kāpēc musulmaņi ir tik stulbi?

Devītais islāma kalendāra mēnesis ramadāns ir laiks, kad visas pasaules musulmaņi vienojas kopīgam gavēnim... un teroraktiem....

Foto

Nodokļi

Lasītājs, izlasot šādu virsrakstu, domās, ka Leonards raksta par nodokļu politiku, par netaisnīgo nodokļu sistēmu. Tā nebūs. Es nepateikušu neko jaunu un neko tādu, ko...

Foto

Fakti par katoļu un luterāņu ekumēnismu kā antikristīgu ideju un perversiju apvienošanu

Protestantu pasaule ir aizgājusi tik tālu, ka intervijā Londonas avīzei “Times” Džīns Robinsons apsūdzēja...

Foto

Par priekšvēlēšanu aptaujām

Dažās pēdējās dienās sociālajos tīklos un citos medijos gana bieži var lasīt man veltītus epitetus un raksturojumus, ar kuriem dažādi ļoti jūtīgi cilvēki...

Foto

Turpinot diskusiju par jaunajām kailciršanas iecerēm

Turpinās diskusija saistībā ar Māra Kučinska valdības ieceri atļaut kailcirtes piejūras priežu mežos un būtiski tievāku koku ciršanu kailcirtēs. Šai...

Foto

Pa kuru no „zaļajiem koridoriem" Čakša aizvedīs valdību, ZZS un veselības aprūpes nozari?

Ministru prezidents Māris Kučinskis jau kārtējo reizi nav spējis turēt savu solījumu par...

Foto

Nefotografē to - nezin ko! Jeb - vai būs liegts bildēt Saeimas namu, valdības ēku, Rīgas tiltus un citas populāras vietas?

Valdība šonedēļ pieņēmusi Ministru kabineta...

Foto

Kā pamatot mežu izciršanu

Tie, kas lasa manu blogu, iespējams, jau būs informēti par to, ka Zemkopības ministrija izstrādājusi MK noteikumu grozījumus, kas varētu novest pie...

Foto

Kučinska valdība: liegums fotografēt valdības māju „neskar sabiedrības līdzdalības jomu”

„Projekts šo jomu neskar,” – šāds oficiālais paskaidrojums ailē „Sabiedrības līdzdalība projekta izstrādē” atrodams Māra Kučinska...

Foto

Epohālā publikācija

Epohālās publikācijas nav funkcionāli vienādas. Atšķiras to misija. Iespējami trīs varianti. Pirmais variants ir epohālās publikācijas, kuras iezvana jaunu laikmetu un ir atjautīgas uvertīras...

Foto

Pirms 83 gadiem radās Latvijas valsts svētki – Tautas vienības diena

15. maijs bija diena, kad tauta pati cēlās aizstāvēt savu valsti pret nekārtībām un apvērsumu,...

Foto

Kā VID atriebjas...

Atceraties manu 5,5 gadus ilgo tiesvedību pret VID, kas vainagojās ar šīs iestādes totālu fiasko un sakāvi? Atceraties pērn publicēto video par VID...

Foto

Tautas politiskās dvēseles noslēpumainība vēlēšanu savijumā

Par tautas politiskās dvēseles noslēpumainību internetā var lasīt katru dienu. Publicēto tekstu komentāros katru dienu kāds atceras tautas politiskās dvēseles...

Foto

Par ko balsot? Sabiedrības uzdevums ir ieraudzīt un atšķirt rozīnes no kakām

Vairāki draugi un daži troļļi man ir lūguši atbildēt uz jautājumu - PAR KO...

Foto

Rīdzinieka padomnieks: vienkāršs risinājums tiem, kam nav par ko balsot

Lai velti nekavētu to lasītāju laiku, kuri šeit iegriezušies tikai vienkārša padoma meklējumos, tad smalkāka argumentācija,...

Foto

Bordāns - jaunais politiķis? Lūdzu, nesmīdiniet mani...

Vai Jānis Bordāns, kas ir viens no daudzajiem solītājiem pašvaldību vēlēšanās, ir jaunais politiķis vai vecais oligarhu vēzis jaunā...

Foto

Par "uti kažokā" un saskaņu vienotībā

Nesen Vladimirs Lindermans vērsās prokuratūrā saistībā ar manu rakstu NA avīzē, kurā es cita starpā rakstīju: "PSRS okupācija atstāja Latvijas...

Foto

Vēsturiskā notikuma atcerei

Viens no emocionālākajiem Trešās atmodas notikumiem bija 1988. gada 1. un 2. jūnijā notikušais Radošo savienību plēnums. Cilvēki burtiski pielipa pie radioaparātiem, kāri...

Foto

Broka un viņas neskaitāmie darbi (un algas): domāju, ka tālāk vairs nav kur…

19.maijā tika publicēta informācija par to, ka politiķe Baiba Broka paziņojusi savā intervijā...

Foto

Vēlēšanu komisijas loceklim jāsaglabā neitralitāte

Ventspils vēlēšanu komisija ir iepazinusies ar 2017.gada 28.maijā portālā Pietiek publicēto Sandras Orinskas vēstuli, kurā izteikts viedoklis, ka Ventspils pilsētas vēlēšanu komisija nav...