Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdis Zatlers, kurš, kā tiek prognozēts, visticamāk izlems par piedalīšanos Saeimas ārkārtas vēlēšanās, izveidojot jaunu politisko spēku, politikā varētu iesaistīties ar līdzīgu maksimālismu kā pirms deviņiem gadiem Einara Repšes Jaunais laiks. Proti, Zatlera uzstādījums būs, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks nepiedalīsies koalīcijā ar kādu no tā dēvētajām oligarhu partijām, Pietiek atzinuši viņam tuvu stāvoši cilvēki. Tas sašaurina „Zatlera partijas” iespējas veidot valdību, ja tā ar nosacītajiem sabiedrotajiem neiegūst vismaz 51 balsi jaunajā Saeimā, kas "neoligarhu" partijām līdz šim nav izdevies. Vienotības līderi, attaisnojot savu sadarbību ar Lemberga zaļajiem zemniekiem, daudzkārt ir norādījuši, ka otra alternatīva – sēdēšana opozīcijā – viņus neapmierina. 

Līdz ar šādu uzstādījumu par nesadarbošanos vienā koalīcijā ar zaļajiem zemniekiem jaunas, nosacīti dēvētas par „Zatlera” partiju, izveide pašlaik esot nepārvēlētā prezidenta prioritārā izvēle. Pirms Jāņiem tiekoties ar Vienotības līderiem, Zatlers bija uzdevis jautājumu, vai viņi varētu parakstīties, ka nesadarbotos ar oligarhu partijām, bet Vienotība uz šādu apņemšanos nav bijusi gatava. Līdz ar to zinātāju vērtējumā Zatlera pievienošanās Vienotībai tiek vērtēta kā maz ticama, bet ne neiespējama, jo tiek uzsvērts, ka lēmumu prezidents tiešām vēl nav pieņēmis.

Atsevišķus Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiķus šāda Vienotības un Zatlera uzskatu nesakritība jautājumā par sadarbību ar oligarhu partijām bija nomierinājusi un jau ļāvusi izdarīt spriedumus par jauno politisko spēku, ka tas nebūs nopietns spēlētājs, jo lemts opozīcijai. Vienotība ir sākusi izmantot Zatlera pieteikto retoriku par „karu” pret oligarhiem, un partiju apvienības svaigākās iekšējās avīzes izdevumu pat rotā uzraksts: „Nost ar oligarhu varu!”. Tomēr faktiskajā rīcībā Vienotības frakcija un valde 2. jūnijā uzreiz pēc neveiksmes prezidenta vēlēšanās sasauktajā ārkārtas kopsapulcē pieņēma lēmumu šo valdību un koalīciju noturēt līdz ārkārtas vēlēšanām un pie šī lēmuma turas. Neoficiālos izteikumos netiek slēpts, ka viens no iemesliem ir iespēja uz ārkārtas vēlēšanām izmantot administratīvos resursus, kādi ir, ja strādā valdībā.

No tā dēvētajām oligarhu partijām pašlaik tikai ZZS ir reālas izredzes uz pārstāvību nākamajā Saeimā. Tiesa, pēc pēdējiem politiskajiem notikumiem un Zatlera aizsāktās retorikas par „karu” pret oligarhiem ZZS reitings nokrities par aptuveni 5% un jūnijā ir tikai 10,5%, rāda Latvijas faktu aptauja. Vēl pirms nedēļas Rīgā neoficiāli izplatījās informācija par citas socioloģisko pētījumu firmas SKDS internetā veiktu aptauju, kurā ZZS reitings bija tikai nedaudz virs 4%. Tomēr tas diez vai atspoguļo reālo situāciju un varētu būt skaidrojams ar to, ka zaļo zemnieku elektorāts nav aktīvākais interneta lietotājs. Bija spekulācijas, ka šo reitingu SKDS pasūtījusi Valsts prezidenta kanceleja, ko Pietiek noliedza gan Rīgas pilī, gan SKDS.

Tomēr ZZS situācijā ir vairāki neskaidri jautājumi, kas lielākoties saistīti ar Aivara Lemberga faktisko ietekmi apvienībā un tās ietekmi uz ārkārtas vēlēšanu rezultātu. Vairāki procesiem tuvu stāvoši vērotāji pēdējās nedēļās un mēnešos izteikuši viedokļus, ka Lemberga ietekme, kas pēc pēdējā oktobra vēlēšanām bija zenītā, pašlaik zūd un viņš ir, ja ne jau kritis, tad vismaz kritienā. Daļēji tas tiek skaidrots ar Lemberga aizņemtību tiesas procesos gan Latvijā, gan Anglijā un ar to saistītajām nepatikšanām. Par to, ka Lembergs zaudē tvērienu, signalizē gan zaļo zemnieku atšķirīgā nostāja prezidenta vēlēšanās, gan daudzos politikas spēlētājos esošā pārliecība, ka Andra Bērziņa ievēlēšana nav bijis Lemberga īstais scenārijs. Tāpat pat Lembergam tuvajā lokā viņa pēdējā laika publiskās uzstāšanās netiek vērtētas kā veiksmīgas, bet dažās viņš pat ir pamanījies mazināt lojalitāti pret sevi, aizvainojot dažus ZZS līderus. Kā Lemberga advokātu ietekmē pieņemts politiski kļūdains lēmums tiek vērtēta arī ZZS iespītēšanās jautājumā par Sanitas Osipovas virzīšanu Satversmes tiesas tiesneses amatā, kuras neievēlēšana Ventspils mēram patiesībā neesot būtiska.

ZZS būs jāizvēlas, vai uz ārkārtas vēlēšanām iet, asi konfrontējot ar Zatlera pieteikto saukli par „karu” pret oligarhiem, un šādā gadījumā Lemberga kandidēšana vēlēšanās, kas tiek apspriesta ik reizi četros gados, šoreiz ir reālāka kā jebkad iepriekš. Lembergs nesen savu iespēju kandidēt tieši sasaistīja ar to, vai politikā iesaistīsies Zatlers, tomēr Ventspils mērs jau iepriekš ir koķetējis ar kandidēšanas tēmu, ikreiz tomēr no šī lēmuma atsakoties. No otras puses ZZS iekšējās sarunās vadošo politiķu līmenī esot izskanējis, ka stāsts par Lembergu kā zaļo zemnieku premjera kandidātu esot beidzies. Kad Pietiek trešdien to jautāja ZZS Saeimas frakcijas līderim Augustam Brigmanim, viņš atrunājās, ka par to nav lemts, bet pēc tam atteica, ka „šajā ziņā valstī nekas nav mainījies”.

Novērtē šo rakstu:

12
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

“Valsts nekustamo īpašumu” legālais reiderisms gripas epidēmijas kulminācijā atstāj bez ģimenes ārsta 4000 pacientu

FotoNo „likumīgā reiderisma” un citām trešo pušu interešu vadītām shēmām mazāk ietekmīgā iesaistītā puse cieš katru dienu. Par šādām situācijām nereti nerunā vai ar netaisnību mēģina cīnīties klusībā, iesaistot tiesībsargājošās institūcijas. Bieži vien puse, kuras intereses šādās shēmās vistiešākā veidā tiek aizskartas un tiesības – ignorētas, jūtas bezspēcīga pārējo iesaistīto pušu priekšā, kas kopā strādā vienota mērķa labā. Tomēr ir gadījumi, kad klusēt vairs nevar, un par vienu no tādiem – turpmākā tekstā, jo tas skāris vismaz 4000 pacientu tiesības uz valsts nodrošinātiem medicīniskiem pakalpojumiem, iespēju tos saņemt no uzticamas, iemīļotas ārstniecības iestādes.
Lasīt visu...

13

Reideris aizēno vēlēšanas

FotoVēlēšanu elektronisku balsu skaitīšanas sistēmas izstrādātājs Renārs Kadžulis (attēlā) reiderisma ceļā pērnā gada nogalē pārņēmis dzīvokļu īpašnieku biedrību „Ozolaines nami”.
Lasīt visu...

21

Vēstule Saeimas Ārlietu komisijai – nepieciešams neatkarīgs pētījums par CETA ietekmi uz Latviju

Foto2016.gada 30.oktobrī Eiropas Savienība un Kanāda parakstīja Eiropas Savienības un Kanādas Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (turpmāk tekstā - CETA), kas bija iespējams tikai pēc intensīvām sarunām un īpašo atrunu iekļaušanu, panākot Beļģijas akceptu nolīguma parakstīšanai.
Lasīt visu...

13

Balagāns, kas tiek uzdots par lielo plēsēju aizsardzības plāna apspriešanu

FotoPašlaik paklusām, sabiedrībai nezinot, notiek mūsu lielo plēsēju - lūša, vilka un brūnā lāča aizsardzības plāna apspriešana, ko administrē Latvijas Vides aizsardzības fonds (LVAF) un šobrīd veic Mežzinātnes institūts  „Silava": https://www.lvafa.gov.lv/projekts?ticker=1-08/189/20
Lasīt visu...

13

Gaļas stulbums

FotoGunitas Kaņepes nošautās lūšu mātes skandāls deva iespēju vietējiem gaiļiem - kuri sevi dēvē par „medniekiem” - publiski nodemonstrēt savu trulumu, stulbumu un uzpūtību visā krāšņumā. Dažu dienu laikā savus uzskatus par ne-medniekiem pauda Zemkopības ministrijas ierēdņi Valters Lūsis un Jānis Bārs, kā arī mednieku organizāciju vadītāji Jānis Baumanis un Haralds Barviks.
Lasīt visu...

21

Jautājumi aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim par Nacionālo bruņoto spēku mehanizāciju

FotoValsts aizsardzības koncepcijās (2012-2016, 2016-), iepriekš pieņemtas Saeimā 2012.gada 10. maijā, 2016. gada 16. jūnijā, ir noteikti valsts militārās aizsardzības stratēģiskie mērķi, pamatprincipi, prioritātes un pasākumi miera, valsts apdraudējuma un kara laikā. Cita starpā dots drošības vides raksturojums, ietverot konvencionālās karadarbības elementus.
Lasīt visu...

21

Privatizēto daudzdzīvokļu māju pārvaldīšanā gadsimta “bardaks”

FotoŠāds secinājums izriet ne tikai no viena piemēra, ko aprakstīšu. Vai katru dienu var saskarties, kad Rīgā pielieto zemes piespiedu privatizācijas paņēmienus vai piespēlē 1000 m2 klāt, jo to pieprasot zemes īpašnieks utt. Māju pārvaldīšana likumos atstāta bez risinājuma. Gribat paši pārvaldīt - iegūstiet profesionālo izglītību, tikai tad. Kurš sāks? Nav tādu. Daudzas mājas katastrofālā stāvoklī. Kas samaksās kapitālos remontus? Plus maksa ar nebeidzamām šausmām par piespiedu nomas zemi. Ir kriminālprocesi par apsaimniekotāju krāpšanos lielā apmēra, ko izmeklē 5-6 gadus, vai prasības tiesā samaksāt nomas maksu par 10 gadiem un dubultā, kad apsaimniekotājs bankrotējis vai nobēdzinājis iekasēto naudu. Turpināt uzskaitījumu?
Lasīt visu...

21

Intelektuālā viagra deputātiem

Foto2017.gada 1.martā latviešiem uzzied jauna dzīve. Lieli prieki būs latviešu elektorātam. Šajā dienā darbību sāks Saeimas Analītiskais dienests. Tā uzdevums „nodrošināt aprakstošu un analītisku pētījumu veikšanu, lai uzlabotu Saeimā izskatāmo likumprojektu kvalitāti, novērtētu Saeimā pieņemto likumu efektivitāti, kā arī sniegtu atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā un kontrolē pār izpildvaru”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kāds simbols, tāda tauta: Jūlijs Krūmiņš pret Jāņa Jurkāna viedokli saistībā ar VVF un viņas „blata kapu”

Janvārī prese daudz rakstīja par Vairas Vīķes-Freibergas piedzīvojumiem, kad...

Foto

Deputātu jautājumi par pamatojumu labklājības ministra Jāņa Reira apgalvojumiem par valsts speciālā budžeta ilgtspēju

Šī gada 1. februārī Jums tika iesniegti jautājumi (Nr.251/J/12) ar lūgumu sniegt...

Foto

Deputātu jautājumi Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidru informāciju par Stradiņu slimnīcas jaunā korpusa būvniecības izmaksām

Vairākos deputātu jautājumos esam Jums uzdevuši jautājumus par Paula Stradiņa Klīniskās...

Foto

Spriņģe, Elksne un Tjarve: aicinām respektēt mūsu īpašo lomu sabiedrībā

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas Televīzijas un žurnāla "Ir" atklātā vēstule ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kopijas -...

Foto

Balsojums par CETA šādā redakcijā ir balsojums pret Latvijas mazo un vidējo uzņēmēju interesēm

Eiropas Parlaments Strasbūrā 15. februārī nobalsoja par brīvās tirdzniecības līguma ar Kanādu...

Foto

Uzcelt pieminekli, nepiesmejot piemiņu

Biedrības “Latgolys Saeima” ir vērsusies pie Rēzeknes domes priekšsēdētāja, Latgales kongresa simtgades pieminekļa autora un kultūras ministres ar atklātu vēstuli par Latgales...

Foto

Drošības policija: žurnālisti neesot likumdevēji, lai interpretētu likumus

Otrdien biju uzaicināts uz Drošības policiju sniegt liecības kriminālprocesā, kas ir uzsākts par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu, kura...

Foto

Cīņa par komfortu, ne pret noziedzību

Eirodeputātes Ivetas Grigules „piespiedu brīvprātīgā” izstāšanās no ZZS dod netiešu ieganstu cerībām: valdība varbūt saņems dūšu un neizcūkos iespēju noziedzības...

Foto

Kā man gāja Drošības policijā

“Kuram gan citam var uzticēties, ja ne Drošības policijai?” ņipra sarkanmate vaicā, kad norādu, ka Drošības policijā izvietotajiem mantu glabāšanas skapīšiem...

Foto

Laikmeta ainiņas V (Valentīndienas noskaņās)

Romantiskam stāstam esot jābūt kā nobriedušam vīnam - nedaudz neticamam un reibinošas domas raisošam. Ar stāstu sākas vīrieša un sievietes attiecības,...

Foto

Krimināli tiesātais Poikāns ir kaitnieks, Meroni personiski man naudu nemaksā

Esmu saņēmis daudzus jautājumus epastos un sociālajos tīklos. Artus, kas notiek? Kāpēc Tu neatbildi uz visiem...

Foto

Par to, kāpēc „labējās partijas nerunā ar krievvalodīgajiem”

Nolēmu uzrakstīt atbildi Olgas Dragiļevas rakstam “Vēlētājs miskastē”. Rakstā kritizētas t.s. latviskās (vai politkorektāk - labējās) partijas par to,...

Foto

JKP no 2018. gada Rīgā ieviesīs bezmaksas sabiedrisko transportu

Pirmais darbs, ko Jaunā konservatīvā partija (JKP) darīs Rīgas domē (RD), ir visu pašvaldības uzņēmumu audits. Tādā...

Foto

Cenzūra uzstāties KPV LV partijas kongresā

Šī ir manis sagatavotā uzruna KPV LV partijas kongresam, ko esmu spiests nosūtīt medijiem, jo partijas valde aizliedz partijas biedriem...

Foto

Par vienu bezkaunīgu un melīgu piektklasnieku

Jūtos parādā savu viedokli par raidījumā deFacto rādīto sižetu pagājušā svētdienā. Tā kā Artuss (mans draugs, kā viņš sižetā apgalvoja) mani no...

Foto

Publiski atklāta vēstule SAB direktoram J. Maizīša kungam no LR 12.Saeimas deputāta Valda Kalnozola

Kā Latvijas Republikas pilsoņu ievēlēts 12.Saeimas deputāts vēršos pie Jums ar šādiem...

Foto

Karalis ir miris, lai dzīvo karalis! jeb Kādēļ es neraudāšu Latvijas valsts bērēs

Es apzinos, ka šāds virsraksts var tikt uzskatīts par visai provokatīvu un varu...

Foto

Pārbūves mantojums: perversijas deserts

Pēcpadomju gados latviešu garīgajā kultūrā nepatīkams jaunums ir masveidīgā pievēršanās perversajam. Tas tiek darīts ar īpašu entuziasmu un lepnumu un, iespējams, ne...

Foto

Kā valdība pieļāva, ka notiek gadu desmitos mērāma medicīnas darbinieku pazemošana?

Ģimenes ārsts ir pašnodarbinātais. Viņa rīcībā ir darbinieki - sertificēts ārsta palīgs un medmāsa. To...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos nosaukt atbildīgos saistībā ar “e-veselības” projekta ieviešanas darbiem

Jums tika sagatavoti un iesniegti deputātu jautājumi sniegt konkrētu informāciju par...

Foto

Deputātu jautājumi veselības ministrei Čakšai par izvairīšanos sniegt skaidras atbildes saistībā ar “e-veselības” izmaksu pamatotību

Rūpīgi iepazīstoties ar visu Jūsu sniegto informāciju, nākas secināt, ka Jūs...