Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Arī man pirms četriem gadiem bija neērti par Valdi Zatleru un es Andrejsalā alternatīvajā prezidenta inaugurācijā protestēju pret veidu, kā viņš tika ievēlēts Valsts prezidenta amatā, bet tagad es savas domas esmu mainījusi un uzskatu, ka Zatlers sevi ir parādījis kā valstsvīru, kurš ir cienīgs turpināt darbu arī nākamos četrus gadus, Pietiek saka rakstniece un tulkotāja, bijusī diplomāte Anna Žīgure. Viņa netic, ka Saeima pašreizējā sastāvā ir spējīga vienoties un ievēlēt kādu, kurš būtu spožāks prezidents, nekā bijis Zatlers. Tomēr Žīgure nepiekrīt, ka otro termiņu Zatleram var sagādāt tikai tas vien, ka valda bažas: nepārvēlot esošo prezidentu, notiks līdzīgs aizkulišu vienošanās kā pirms četriem gadiem. „Viņš varētu palikt uz otro termiņu tāpēc, ka viņš cienīgi izpildījis pirmo termiņu,” saka Žīgure.

Kā vērtējat to, kādā gultnē ievirzījusies diskusija par Valsts prezidenta vēlēšanām? Vai piekrītat bieži dzirdētajam uzstādījumam, ka Valdis Zatlers jāpārvēl uz otro termiņu kaut vai tikai tādēļ, lai izslēgtu aizkulišu tirgu par, iespējams, sliktāku kandidātu?

Prezidenta vēlēšanu procesam būtu bijis jābūt daudz mierīgākam, bez liekas putu kulšanas. Tas viss izskatās tādā bērnudārza līmenī – visa tā runāšana par kandidātiem. Ja Saeima pieņems likumu, ka nākošajās vēlēšanās būs visas tautas vēlēts prezidents, nu tad to var laicīgi sākt domāt, kādam viņam jābūt, kādas ir tās vērtības, ko tauta gribētu redzēt par savu prezidentu. Bet tagad ir cita situācija.

Mēs esam nobriedusi tauta un valsts, jo galu galā mums aiz muguras ir 20 gadi, un mums ir prezidents, kurš četrus gadus ir strādājis, un nav viņam īsti ko pārmest. Un es neredzu, kāpēc nobriedusi nācija, ja mēs tāda esam, nevarētu pasaulei raidīt signālu, ka mēs dodam laiku pašreizējam prezidentam, kuru nu mēs tak it kā cienām. Viņš taču ir mūsu prezidents un nav mūsu Latviju nodevis, domāju viņš savu funkciju, savu iespēju robežās ir izdarījis ļoti daudz.

Zatlers ir četrus gadus strādājis, pēc manām domām, tiešām godprātīgi, man nav nekāda pamata domāt, ka viņš nebūtu strādājis godprātīgi, tādēļ, ja viņš vēlas turpināt, viņam vajadzētu dot tādu iespēju.

Iespējams, ka Saeimas deputāti tikai publiski apsolīs balsot par Zatleru, bet vēlēšanās viņam pietrūks balsu. Cik lielu kaitējumu sabiedrībai un Latvijas tēlam ārpasaulē, jūsuprāt, varētu nodarīt esoša Valsts prezidenta izgāšana vēlēšanās?

Mūsu Saeima ir pierādījusi (arī šī sasaukuma Saeima diemžēl), ka ir ļoti daudz deputātu, kuru solījumiem vai kuru domām nevar ticēt – viņi saka vienu un dara pavisam ko citu. Un tas ir ļoti nožēlojami, protams. Es nezinu, vai to var saukt par polittehnoloģiju, es domāju, ka tā ir tāda sīka blēdīšanās, tāds veikaliņš. To nevar saukt par politiku, ar politiku tam nav nekāda sakara – tas ir veikaliņš.

Es domāju, Zatlera izgāšana parādītu zināmu Saeimas nebriedumu. Tomēr tas, kādas sekas arī būtu atkarīgs no tā, kāds kandidāts tiktu izvirzīts nākamajām vēlēšanām un, kas kļūtu par Valsts prezidentu.

Citiem vārdiem, ja tiktu izvirzīts kāds labāks par Zatleru, kāds spīdošs kandidāts, dramatisku seku tam nebūtu?

Nu, kas ir spīdošāks? Kādu spīdošāku mūsu pašreizējā Saeima ar pašreizējo sastāvu, piedodiet, ir spējīga ievēlēt? Nu, nē taču! Es nedomāju... Ja nu vienīgi kāds negadījums gadītos, tad varbūt.

Bet, vai nav tā, ka Zatleram pārvēlēšanu var sagādāt kaut vai tikai jūsu un citu bailes par to, ka var atkārtoties tāds pats process kā pirms četriem gadiem?

Tā es nevaru teikt. Viņš varētu palikt uz otro termiņu tāpēc, ka viņš cienīgi izpildījis pirmo termiņu. Ne Zatlers būtu par kaut ko jāsoda, ne valstij un tautai būtu sevi jāsoda un jākaisa pelni uz galvas, ka: „Kāds prezidents mums ir bijis, un ak, dievs, ja vēl turpinās būt!” Nē, es tā nedomāju.

Man arī sākumā bija tīri neērti par viņa uzstāšanās reizēm, un es vienmēr domāju: „Ak, ārprāts – ko viņš atkal pateiks?” Bet tas ir mainījies, viņš ir kļuvis par labu tautas uzrunātāju.

Es biju pat uz alternatīvo inaugurāciju Andrejsalā. Bet te man jāsaka, ka es nekādā ziņā neprotestēju pret personību, kuru es nepazinu, bet pret procesu, kādā viņš tika izvēlēts.

Bet tagad es esmu savas domas mainījusi. Es domāju, ka Zatlers ir tomēr pierādījis, ka ir cienīgs ieņemt šo amatu. Caur savu godaprātu un savu intelektu, savām valstsvīra dotībām. Es domāju, Zatlers ir tomēr viens no ļoti retajiem, kuru varētu saukt par valstsvīru mūsu valstī. Viņa saite ar Latvijas cilvēkiem, tas, kā viņš domā gan par mūsu valsti...viņš ir ļoti cilvēcīgs, teiksim tā.

Novērtē šo rakstu:

13
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mēs esam PAR

FotoMēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai par paša lēmumiem.
Lasīt visu...

12

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

FotoVeselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu cilvēku pazinēju - psihoterapeiti. Šoreiz ministre ir izcēlusies ar paziņojumu par savu grūtniecību. Lai gan tā, cik var noprast, ir pašā sākuma stadijā, jo priecīgais notikums ir gaidāms tikai nākamajā gadā, A. Čakša, jau tērpusies brīva griezuma halātiņā, neslēpj savu topošās mātes prieku.
Lasīt visu...

21

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

FotoAugsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti atšķirīgās pasaulēs, kur Jūsu pasaulē nav nabadzības un nav bērnu, kas klaiņo apkārt, nav ģimeņu, kas savus bērnus atstājušas novārtā, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas bezspēcīgi un visu pamests vientulībā nomirst mežā.
Lasīt visu...

12

Skarba replika par PVN un tiesām

FotoAr tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks sodīts, citam – iespēja izbaudīt sava darba vai īpašuma augļus, citam – pārliecība, ka birojā neieradīsies reketieri un nepieprasīs samaksu par “jumtu”. Dažkārt „jumts” ir skaisti tērpies tiesneša, pašvaldības uzņēmuma vai politiski valdošas partijas paskatā. Man tiesiska valsts citu, prozaiskāku izpratņu starpā nozīmē arī to, ka, vēršoties tiesā, varu paļauties uz likuma varu un likuma nemainīgu piemērošanu.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

FotoIesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un Valsts prezidentu par Veselības ministrijas faktisko atteikumu veikt viņa kā ārstniecības personas resertifikācijas procesa tiesiskuma pārraudzību.
Lasīt visu...

21

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

FotoTiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī, pieņemot likumu “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās”. Zemes reformas mērķis tika pasludināts šā likuma 2. pantā:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

Par uzpūsto depresijas problēmu

Jau vairāku gadu garumā saziņas līdzekļos dzirdam, redzam un lasām psihiatrijas „korifeju” izteikumus, ka Latvijā esot pāri par 100 000 t.s. „depresijas slimnieku”,...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...