Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar necaurspīdīgu valdības lēmumu kā vienīgais pretendents uz valstij daļēji piederošās bankas Citadele pirkšanu atsijātātais amerikāņu Ripplewood Holdings cenšas nokaulēt valdības 29. jūlijā nosaukto minimālo cenu - 113 miljonus eiro, izvirzot nosacījumus, ka galīgā cena būs atkarīga no bankas finanšu rādītājiem.  Par atskaites punktu tiek ņemta amerikāņu fonda sākotnēji piedāvātā cena, kas pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas ir starp 90 un 100 miljoniem eiro, tas ir, krietni zem cenas, ko valdība nosaukusi kā minimālo, lai valsts neciestu zaudējumus šajā darījumā.

Valdība otrdien aiz slēgtām durvīm lielā slepenībā uzklausījusi ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska (kandidēs no Vienotības) virzīto ziņojumu par sarunām ar necaurspīdīgā procedūrā atsijāto vienīgo bankas Citadele pircēju - ASV finanšu fondu Ripplewood Holdings. Amerikāņu investors pēc padziļinātas iepazīšanās ar Citadeles finanšu datiem, nevēlas maksāt valdības nosaukto minimālo cenu - 113 miljonus eiro. Tomēr ekskluzīvas sarunas tieši ar šo pretendentu turpināsies, liecina Pietiek noskaidrotais par otrdien valdībā lemto.

Valdība otrdien uzklausīja ziņojumu, kas sagatavots pēc sarunām, kas kopš 29. jūlija ekskluzīvi notikušas tikai ar Ripplewood pārstāvjiem, un to pieņēma zināšanai, bet gala lēmums par labu šim pircējam nav pieņemts, jo daļa ministru nav bijuši gatavi izšķirties par darījumu ar šādiem cenas nosacījumiem.

Ko nozīmē Ripplewood valdībai iesniegtais piedāvājums, ka darījuma cena būs atkarīga no vairāku nosacījumu piepildīšanās? Kā skaidro Pietiek avoti, kas ir informēti par bankas Citadele pārdošanas sarunām, Ripplewood pēdējās nedēļās izmantojis iespēju padziļināti iepazīties ar bankas finansēm un uzskata, ka finanšu dati uzrāda sliktākas prognozes, nekā no valsts puses izskanējis sarunās.

Tādēļ, izmantojot šo argumentu, amerikāņu finanšu fonds valdībai piedāvājis par atskaites punktu ņemt sākotnēji piedāvāto cenu, kas pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas ir starp 90 un 100 miljoniem eiro, bet atkarībā no bankas finanšu rādītāju izpildes noteiktā laika periodā, darījuma gala cena var tikpat labi sasniegt kā nesasniegt valdības nosauktos 113 miljonus eiro.

26. augustā premjerei Laimdotai Straujumai (Vienotība) bija tikšanās ar Ripplewood  oficiālo lobistu Latvijā, konsultāciju firmas Callidus Capital līdzīpašnieku Valdi Siksni (viņš redzams attēlā pa labi blakus politiķiem pietuvinātajam uzņēmējam Mārim Martinsonam, kura iespējamo saistību ar naudas atmazgāšanu un PVN izkrāpšanu izmeklē Finanšu policija). Foto uzņemts 2011. gadā, kad Sikšņa vadītā Nordea bankas Latvijas filiāle kopā ar Martinsona būvfirmu Moduls-Rīga sponsorēja tolaik par Jaunā laika (tagad Vienotība) finanšu piesaisti atbildīgā Edgara Jaunupa basketbola klubu VEF Rīga. Tikai pēc Finanšu policijas veiktajām kratīšanām Martinsons, kuru amerikāņu fonds bija pieņēmis par vietējo partneri bankas Citadele darījumā, no tā piekrita izstāties.

Ar Ripplewood lobiju saistīti avoti Pietiek attaisnojuši notikušo, apgalvojot, ka ASV vēstniecība, kas tradicionāli lobē amerikāņu investoru intereses Latvijā, veikusi nepietiekamu izpēti par Ripplewood iespējamiem vietējiem partneriem. Šī versija nešķiet ticama, jo publiska informācija par Martinsona darbošanos ēnu zonā starp partiju finansējuma piesaistītājiem un valsts un pašvaldību iepirkumu organizētājiem bija pieejama jau sen, kas raisīja jautājumus par reputāciju vēl pirms Finanšu policijas kratīšanām. Pēdējās nedēļās Latvijā viesojies un darījuma lobēšanā iesaistījies arī Ripplewood publiskā seja - amerikāņu finansists Tims Kolinss.

Amerikāņu fonda kaulēšanās par cenu pēc tam, kad valdība jau tā nākusi tam pretī, izlemjot turpināt sarunas ekskluzīvi ar šo pretendentu, lai gan tas sākotnēji piedāvājis vienu no zemākajām, ja ne zemāko cenu, valdību pirms vēlēšanām nostāda nepatīkamā situācijā. Pietiek zināms, ka ministru vidū nav vienprātības un tiek pieļauts atsākt sarunas arī ar otru pretendentu - krievu izcelsmes miljonāru, S.P.I. Group īpašnieku Juriju Šefleru, kurš piedāvājis augstāku cenu nekā Ripplewood.

Novērtē šo rakstu:

0
0