Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzņēmuma Laima norvēģu saimnieki - Orkla Group izvairās atbildēt, vai arī savā zemē pēc avārijas, kas līdzīga tai, kura 7. septembrī notika Laimas ražotnē Rīgā, Miera ielā 22 un kurā smagi cieta viens uzņēmumā strādājošais, viņi varētu atļauties neevakuēt ražotnes darbiniekus un likt viņiem turpināt darbu.

Kā jau ziņots, tikai pēc Pietiek intereses atzīstot uzņēmuma Laima ražotnē notikuša smaga nelaimes gadījuma faktu, uzņēmumu grupas NP Foods vadība sākotnēji centās noslēpt notikušā apstākļus, tostarp to, ka pēc nopietnās avārijas nav evakuēta ražotnes ēka un darbiniekiem pavēlēts turpināt darbu burtiski dažu metru attālumā no notikuma vietas.

Taču, pēc visa spriežot, tā rīkojoties, Laimas un NP Foods vadība ir izpildījusi uzņēmumu grupas jauno īpašnieku - Orkla Group nostādnes. Orkla ASA korporatīvo komunikāciju menedžere Kari Vestersunda trešdien izvairījās no atbildes uz Pietiek jautājumu - vai uzņēmuma vadības rīcība būtu varējusi būt tāda pati gadījumā, ja šāda avārija būtu notikusi nevis Latvijā, bet Norvēģijā. Arī par NP Foods sākotnējo informācijas slēpšanas mēģinājumu Orkla vadībai nekas neesot sakāms.

No NP Foods pārstāves sākotnējās reakcijas uz Pietiek jautājumiem izrietēja, ka uzņēmumu grupas vadība nevēlas atbildēt ne uz jautājumu, kāds tieši nelaimes gadījums notika ražotnē Miera ielā 22, ne uz jautājumu, kāds ir cietušā pašreizējais veselības stāvoklis, ne arī uz "Maximas traģēdijas" kontekstā īpaši būtisko jautājumu - vai pēc nelaimes gadījuma attiecīgā ēka tika evakuēta un, ja nē, tad kāpēc ne.

Uzņēmumu grupas saimnieku nevēlēšanos sniegt atbildes uz šiem jautājumiem izskaidro kāda Laimas darbinieka sniegta informācija, ko 7. septembra vakarā saņēma Pietiek un pēc kuras saņemšanas NP Foods vadībai tika uzdoti šie jautājumi.

"Visā ražotnē skanēja brīdinājuma signāli, sprādziena vietā notika atklāta degšana, bet darbinieki no ražotnes netika evakuēti, tie pāris metru attālumā turpināja veikt darbu! Domāju, ka akciju sabiedrībai Laima Maximas traģēdija neko neiemācīja, ja tā var pieļaut tik rupjus pārkāpumus un apdraudēt cilvēku dzīvību," informēja Laimas darbinieks.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, nopietnāk cietušais darbinieks uzņēmumā strādājis ilgus gadus, bijis rūpīgs un kārtīgs, zinošs tehniskajās lietās. Ražotnē šogad veikts remonts, mainītas iekārtas, veiktas būtiskas izmaiņas telpu plānojumā, ražotne tikai nesen atsākusi darbu pēc remonta, bet pavasara beigās un vasaras sākumā ražotnē darbs noticis vienlaicīgi ar remontdarbiem.

"Uzņēmums pirms dažiem gadiem piespiedu kārtā ieviesa darba samaksas sistēmu pēc padarītā, tāpēc darbinieki regulāri strādā virsstundas un bieži ir pārguruši. Šis nelaimes gadījums šogad nav pirmais. Ražotnē nelaimes gadījumi notiek bieži, darbiniekiem parasti aizliedz saukt neatliekamo palīdzību, bet liek pašiem iet pie ārsta un slēpt, ka negadījumi notikuši darba vietā. Tā ir regulāra prakse vairāku gadu garumā. Tie, kuri nepiekrīt, tiek atlaisti," stāsta cits Pietiek informācijas avots.

Tikmēr Valsts darba inspekcija jau ir sākusi pārbaudi, noskaidrojot nelaimes gadījuma cēloņus. Ministru kabineta noteikumu Nr. 950 “Nelaimes gadījumu darbā izmeklēšanas un uzskaites kārtība” 60.punktā noteikts, ka gadījumos, ja ir iestājusies cietušā nāve, inspekcija izmeklē nelaimes gadījumu un sagatavo aktu 30 darbdienu laikā, bet ja nepieciešams pieprasīt ārstu komisijas atzinums, tad - 60 darbdienu laikā.

"Mēs esam uzsākuši savu pārbaudi un tās ietvaros nonāksim pie slēdziena, vai uzņēmuma vadība ir pārkāpusi normatīvo aktu prasības, neevakuējot darbiniekus, vai nē," par uzņēmuma vadības rīcību, pieņemot lēmumu neevakuēt darbiniekus, Pietiek trešdien skaidroja Valsts darba inspekcijas sadarbības un attīstības nodaļas vecākā eksperte ārējo sakaru jautājumos Dace Aleksāne.

Savukārt divas dienas pēc notikušā NP Foods tās valdes priekšsēdētāja Erika Smita Hansena personā beidzot nākusi klajā ar plašāku paziņojumu presei, kurā beidzot izteikusi nožēlu par notikušo un apliecinājusi, ka izmeklē negadījuma iemeslus:

"Šī gada 7.septembrī AS Laima ražotnē Miera ielā 22, uzliesmojot kukurūzas cietei žāvēšanas iekārtā, cieta viens no uzņēmuma darbiniekiem. Negadījuma iemesls pašlaik tiek izmeklēts. Uzliesmojums tūlītēji tika lokalizēts, ugunsgrēks notikuma vietā neizcēlās. Ražošana šajā daļā neturpinājās. Pārējo darbinieku drošība un veselība citās ražošanas daļās nebija apdraudēta, tādēļ evakuācija nebija nepieciešama.

Mums ir ļoti žēl, ka ir cietis viens no uzņēmuma darbiniekiem, kas atradās tuvumā iekārtai kukurūzas cietes uzliesmošanas brīdī, tādējādi gūstot apdegumus. Cietušajam tika sniegta pirmā medicīniskā palīdzība notikuma vietā, kā arī nekavējoties izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Pašlaik cietušais darbinieks ir hospitalizēts un atrodas ārstu uzraudzībā. Uzņēmums uztur kontaktu ar cietušo darbinieku un ārstējošo ārstu un rūpējas, lai cietušais darbinieks saņemtu visu nepieciešamo atbalstu un palīdzību.

Drošība ir viena no mūsu galvenajām prioritātēm. NP Foods ir informējis Valsts Darba inspekciju un sadarbojas ar Valsts policiju, lai veiktu rūpīgu notikuma izmeklēšanu. NP Foods uzņēmumos ir noteiktas darba un pārtikas drošības procedūras, kuras tiek ievērotas visos ražošanas posmos. Pēc rūpīgas notikuma izmeklēšanas, mēs pārskatīsim darba un pārtikas drošības procedūras un, ja būs nepieciešams, veiksim nepieciešamos uzlabojumus, lai šādi gadījumi neatkārtotos.

AS Laima vārdā izsakām visdziļāko nožēlu par notikušo. Mēs darām visu, lai palīdzētu mūsu darbiniekam atveseļošanās procesā un novērstu šādu gadījumu atkārtošanos nākotnē."

Novērtē šo rakstu:

0
0