Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzņēmēji, par kuriem piederošas deviņus miljonus eiro vērtas kokvilnas kravas pazušanu aizdomās tiek turēts pēdējā laikā medijos bieži pieminētais Latvijas pilsonis Gulams Mohammeds Gulami un viņa sieva Valentīna Gulami, tomēr nav bijuši Tadžikistānas pilsoņi, kā ziņots iepriekš: Pietiek rīcībā esošie izraksti no Igaunijas Uzņēmumu reģistra rāda, ka vēl divus mēnešus pēc strīdīgā darījuma, kravai mainot tās turētājus, Igaunijas uzņēmumā, kam tā piederējusi, vienīgais īpašnieks bijis kāds Ukrainas pilsonis. Tikai divus mēnešus vēlāk par jauno uzņēmuma vienīgo kapitāldaļu īpašnieku kļuvis kāds Tadžikistānas pilsonis, un divarpus mēnešus vēlāk uzņēmumam radušās pretenzijas par kravas "pazušanu".

Pietiek jau informējis, Rīgas apgabaltiesas tiesnese Iveta Bērziņa novembra vidū tika aizturēta, pamatojoties uz bijušās prokurores, kukuļa izspiešanā apsūdzētās Irinas Bogdanovas liecībām, kurās stāstīts par gadu seniem notikumiem - kā Gulami "vairākkārtīgi, iespējams, veica kukuļdošanu, izmantojot kā starpnieku Irinu Bogdanovu, lai panāktu labvēlīgus spriedumus civillietās, kurās iesaistīti ar viņu saistīti uzņēmumi".

Izmeklēšanas tiesneša parakstītajā dokumentā bija minētas konkrētas civillietas - "saistībā ar SIA Terahouse-Maxcapital prasības pieteikumu pret SIA Homeland, kā arī SIA 966 FREECOM prasībā par izpildu raksta izsniegšanu saskaņā ar Rīgas Komerciālo strīdu šķīrējtiesas 2013.gada 2.aprīļa spriedumu lietā Nr.2013/02/02 un SIA 966 FREECOM blakus sūdzību OU Logistic-Ekspress prasībā pret SIA W.E.S.S.A. [patiesībā - W.E.E.S.A.]".

Zināmākā lieta ir pēdējā - tā saistīta ar Igaunijā reģistrētas kompānijas OU Logistic-Ekspress apgalvojumiem, ka tai Latvijas teritorijā esot pazudusi Tadžikistānas kokvilnas krava vairāk nekā deviņu miljonu eiro un ka šo "pazušanu" esot organizējusi personu grupa, izmantojot viltotus dokumentus par kravas īpašnieka maiņu.

Līdz šim publiski, atsaucoties uz neoficiālu, Valsts policijas neapstiprinātu informāciju, ir ticis apgalvots, ka runa ir par afgāņu izcelsmes uzņēmēja Gulami biznesu ar Tadžikistānas uzņēmējiem.

Taču nu Pietiek saņemtā informācija rāda, ka patiesībā pirmais tadžiks uzņēmumā Logistic-Ekspress, kuram piederēja kokvilnas krava, parādījies tikai divarpus mēnešus pēc darījuma, ar kuru Logistic-Ekspress kravu nodeva citam uzņēmumam - Silver Star International L.L.C.

Igaunijas Uzņēmumu reģistra dati rāda, ka līdz 2012. gada 11. decembrim vienīgais Logistic-Ekspress īpašnieks ir bijis Ukrainas pilsonis Andrejs Stepovojs, un, kā zināms Pietiek, tieši viņš arī 2012. gada 10. oktobrī parakstījis vienošanos par strīdīgo kokvilnas kravu. Tikai no 2012. gada 11. decembra uzņēmumā parādījies pirmais tadžiks - Davlatkhons Azizovs, kļūstot par Logistic-Ekspress vienīgo īpašnieku un vadītāju Stepovoja vietā.

Pietiek nav zināms, kādu iemeslu dēļ "tadžiki" par "ukraiņu"  noslēgto līgyumu vairāk nekā četrus mēnešus nav cēluši nekādas pretenzijas ne pret kravas saņēmējiem, ne pret uzņēmuma Logistic-Ekspress iepriekšējo īpašnieku un vadītāju, ne pret uzņēmumu W.E.E.S.A., kam piederējusi muitas noliktava, kurā atrodoties kravai mainījies tās īpašnieks.

Taču, kā noskaidrojis Pietiek, "tadžiki" vispirms, 2013. gada februāra beigās ir mēģinājuši atprasīt kravu civiltiesiskā ceļā, iesniedzot prasību Rīgas apgabaltiesā pret W.E.E.S.A., kuras vienīgais valdes loceklis ir Gulami, bet īpašnieki saskaņā ar Lursoft datiem - Vilis Dzebalis (5%) un ārzonas kompānija Eurocapital L.L.C. (95%).

Tikai gadu vēlāk, šā gada pavasarī Igaunijā reģistrētais uzņēmums vai tā pārstāvji vērsušies Valsts policijā ar iesniegumu par "Latvijas teritorijā pazudušu Tadžikistānas kokvilnas kravu" un darbībām, ko "veikusi personu grupa, izmantojot viltotus dokumentus par kravas īpašnieka maiņu".

Dokumenti

Novērtē šo rakstu:

0
0