Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Reformu partija (RP) noliedz citu partiju politiķu publiski un kuluāros paustās spekulācijas, ka varētu upurēt vienu no saviem līderiem, publiskam spiedienam pakļauto pašvaldību ministru Edmundu Sprūdžu, ja valdības krīze novestu pie ministru portfeļu pārdales. Pats Sprūdžs ir devies atvaļinājumā, un no viņa pēdējās dienās saņemti pretrunīgi signāli par gatavību turpināt darbu, ko gan var skaidrot arī ar politiskajās cīņās nepieredzējuša cilvēka emocionālu vājuma brīdi.

"Frakcijā un valdē ir stingrs noskaņojums šajās spēlēs neiesaistīties un stingri aizstāvēt VISUS ministrus, nekādas aizkulišu sarunas ar RP iesaisti nenotiek," Pietiek uzsvēra viens no partijas līderiem Edgars Rinkēvičs.

Pietiek zināms, ka Sprūdžs pēdējās dienās ir maz komunicējis ar saviem partijas biedriem un ir paņēmis pauzi, lai gan viņu sasniedz kolēģu sūtītie atbalsta apliecinājumi un partija ir apņēmības pilna savu ministru nosargāt.

Pietiek sarunas ar RP politiķiem apstiprina, ka partija apzinās: zaudējot Sprūdžu, kurš jau iegājis vēsturē, izdodot rīkojumu par oligarha Aivara Lemberga atstādināšanu no Ventspils mēra amata, tā zaudētu būtisku savas identitātes vaibstu un atbalstu to vidū, kuri apzinās Lemberga gadiem ilgi īstenoto graujošo ietekmi Latvijas politikā.

Sprūdžs ir devies divu nedēļu atvaļinājumā un, kā atzina kāds viņa kolēģis, "emocionāli plīst pa vīlēm". Līdztekus publiskajai kritikai par kļūdām komunikācijā, Sprūdžs pēdējos mēnešos kopš rīkojuma par Lemberga atstādināšanu saņēmis politikajās cīņās nepieredzējušam cilvēkam grūti panesamus sitienusar Lemberga ietekmi saistītos medijos, tostarp tādus, kas skar ministra privāto dzīvi.

Cilvēki, kas labi pārzina Lemberga metodes, tostarp tie, kas snieguši liecības par Ventspils mēra patieso darbību prokuratūras izmeklētajās lietās par naudas atmazgāšanu, korupciju un politiķu uzpirkšanu, Pietiek izteikuši viedokļus, ka Sprūdžs, ielaižoties cīņā ar oligarhu, iespējams, nav līdz galam novērtējis pretinieku, kas, no otras puses, devis jaunajam politiķim drosmi uzdrīkstēties.

Ministram arī ir bijis jāpārvar šaubas par atbalstu paša partijā pēc tam, kad RP kodols runāja par Mārtiņa Bondara iesaistīšanu RP vadībā, lai gan bija zināms, ka viņš pieļāvis Sprūdža nomešanu. Vienlaikus vairāki RP kodola cilvēki, tostarp par sarunām ar Bondaru atbildīgā Sandra Sondore-Kukule Pietiek uzsver, ka tieši Bondara pēkšņie uzstādījumi pret Sprūdžu "bija zināms sarkanais signāls mums visiem", kas noveda pie atteikšanās pildīt Bondara nosacījumus par viņa pievienošanos RP.

Uz šī nesenā notikuma fona daudziem uzkrītoša bija Sprūdža neiekļaušana RP reklāmas kampaņas klipā, kurā partija sabiedrībai lūdz dot laiku iesākto reformu īstenošanai, tādējādi mobilizējot savus atbalstītājus gadījumam, ja notiktu mēģinājums RP valdībā aizstāt ar Lemberga ietekmē esošo Zaļo un zemnieku savienību (ZZS). Pietiek zināms, ka Sprūdžs parādīsies kampaņas otrajā klipa, kas jau ir uzfilmēts vienlaikus ar pirmo un būs ar uzsvaru uz pašvaldību vēlēšanu tēmu.

Ceturtdienas balsojumā Saeimā daļa Vienotības deputātu pretēji partijas iepriekš valdībā un koalīcijas sanāksmē paustajai nostājai izgāza Sprūdža virzīto likumprojektu, kas bija vērsts uz to, lai pašvaldību deputātu darbību padarītu prefesionālāku. Neoficiāli atsevišķi RP pārstāvji pieļāva, ka balsojumu var uzskatīt arī par mēģinājumu dot pēdējo grūdienu, lai Sprūdžu pamudinātu padoties un, iespējams, aiziet pašam, redzot, ka koalīcijas nerimstošo pretdarību viņa centieniem.

Sprūdžs pēc balsojuma izplatīja konfrontējošu paziņojumu, ka "valdībai un tās vadītājam acīmredzot nav atbalsta paša partijā, kuras deputāti nespēj ievērot iepriekš panāktās norunas un atkāpjas paši no sava viedokļa, kuru pauda vēl tikai dažas dienas iepriekš". ZZS pārstāvji Viesturs Silenieks un Kārlis Seržants sociālajā tīklā Twitter šī Sprūdža paziņojuma sakarā izteica pieņēmumu, ka tā visticamāk runājot cilvēks, "kurš plāno mest plinti krūmos, vai kuru pašu plāno mest krūmos", proti, Sprūdžs grasās padoties un demisionēt vai viņu upurēs pati RP.

Kuluāru sarunās tiek spriests, ka Sprūdža gāšana varētu palīdzēt atrisināt valdības krīzi, dodot gandarījumu galvenajiem nemiera cēlājiem - Nacionālajai apvienībai (NA) - un atvieglojot realizēt Vienotības un tā dēvētā "Olšteina sešinieka" ieceri atbrīvojušos satiksmes ministra portfeli pārdalīt pašiem savā starpā.

Lai gan vienošanās par nākamo satiksmes ministru vēl nav panākta un atlikta uz februāri, kad no virknes ārvalstu vizīšu Latvijā būs atgriezies premjers, šobrīd kā reālākais scenārijs tiek apspriests, ka Satiksmes ministriju (SM) varētu vadīt kāds no Vienotības, bet "olšteiniešiem", iespējams, tiktu SM valsts sekretāra amats. NA līderis Raivis Dzintars piektdien publicētajā intervijā ziņu aģentūrai LETA atzinis, ka nav apmierināts ar Sprūdža lēmumu par Lemberga atstādināšanu no Ventspils mēra amata, kas, viņaprāt, bijis tikai "populārs gājiens bez lielām konsekvencēm, nevis valsts glābšana". 

Novērtē šo rakstu:

0
0