Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekspremjera Einara Repšes vadītās biedrības, kuru dibinājuši vairāki par "jaunajiem oligarhiem" dēvēti miljonāri, gatavotā programma cita starpā paredzēs arī Satversmes reformu un valsts drošības dienestu un tiesībsargājošo iestāžu reformu, virzoties uz varas koncentrāciju premjera rokās, - par to liecina vairāku šīs biedrības sapulču apmeklētāju pēdējās nedēļās Pietiek paustais.

Tā dēvētās "Repšes biedrības" programma vēl ir tikai tapšanas stadijā un pašlaik vēl atgādinot nevis programmatisku dokumentu, bet atsevišķu ideju apkopojumu, par kurām vienojušies tās dibinātāji. Tomēr vairāki aktīvisti, kas piedalījušies šīs biedrības diskusijās, Pietiek atklājuši, ka ieceres skar arī vērienīgas izmaiņas valsts konstitūcijā. Piemēram, Satversmē tikšot piedāvāts noteikt, ka nākamo Valsts prezidentu ievēlē no Saeimas deputātu vidus, kas nodrošinātu, ka viņam ir arī tautas, ne tikai deputātu dots varas mandāts.

Biedrība publiskajai apspriešanai vēloties piedāvāt vairākas idejas, kas vērstas uz varas lielāku koncentrēšanu premjera rokās. Piemēram, Satversmē noteikt, ka premjeram ir tiesības ierosināt Saeimas ārkārtas vēlēšanas, ja parlaments rīkotos "destruktīvi un paralizētu valdības darbu". Tāpat biedrības sapulcēs panākta vienošanās par grozījumiem Satversmes 4. nodaļā, kas noteic valdības vietu varas hierarhijā.

Līdzīgi kā ar ideju par premjera tiesībām rosināt ārkārtas vēlēšanas arī šī ideja vēl ir nekonkrēta, bet šādu Satversmes grozījumu mērķis, pēc vairāku Pietiek avotu stāstītā, būtu panākt izpildvaras lielāku koncentrāciju premjera rokās, panākot, ka ministri strādā kā vienota komanda valības vadītāja pakļautībā. Biedrības kodols arī vienojies, ka nepieciešams samazināt ministriju skaitu, izpildvaru tā padarot efektīvāku.

Līdztekus Satversmes reformai "Repšes biedrība" vienojusies arī par ideju veikt būtiskas reformas valsts drošības dienestos un tiesībsargājošo iestāžu sistēmā. Iecerēts piedāvāt drošības dienestu apvienošanu, lai novērstu funkciju dublēšanos. Lai gan arī šai ambiciozajai idejai trūkst konkrētības, atsevišķi Pietiek avoti biedrībā pieļāvuši, ka runa būtu par Satversmes aizsardzības biroja un Militārās izlūkošanas un drošības dienesta apvienošanu, saglabājot Drošības policiju tās esošajā funkciju apjomā.

Biedrības Latvijas attīstībai dibinātāji, miljonāri Valērijs Belokoņs, Donāts Vaitaitis, Olafs Berķis, Uldis Mierkalns, lai arī atrodoties par "vecajiem oligarhiem" dēvēto Aivara Lemberga, Andra Šķēles un Aināra Šlesera ēnā, politiku ir ietekmējuši jau agrāk, būdami varas partiju un ietekmīgu politiķu sponsorētāji. Tas, kādēļ miljonāri, kuri ar varas partiju politiķiem līdz šim tikās dārgās viesnīcās un restorānos, šogad izlēma izgaismoties, apsēžoties pie biedrības galda, tiek skaidrots ar viņu vilšanos valdošās partijas Vienotība realizētajā politikā, tostarp principos, uz kādiem notika jaunās valdības izveide pēc ārkārtas vēlēšanām, pilnībā nenodrošinot lielo sponsoru interešu ievērošanu.

Novērtē šo rakstu:

0
0