Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Liepājas metalurga maksātnespējas administrators Haralds Velmers maksātnespējīgā metalurģijas uzņēmuma darbiniekus atlaidis, piemērojot nepareizu Darba likuma pantu un līdz ar to neievērojot Darba likumā noteikto par priekšrocībām turpināt darbu darbinieku skaita samazināšanas gadījumā. Šo pārkāpumu konstatējusi arī Maksātnespējas administrācija, taču sodīt administratoru negrasās.

Pietiek jau informējis, ka pēc Liepājas metalurga tiesiskās aizsardzības procesa pārtraukšanas maksātnespējas administrators Haralds Velmers veica masveida uzņēmuma darbinieku atlaišanu, kā pamatojumu izmantojot Darba likuma 101. panta 10.punktu, kas paredz, ka darba devējam ir tiesības izbeigt darba tiesiskās attiecības, ja tiek likvidēts darba devējs.

Uzņēmuma likvidācijas gadījumā būtu jāatlaiž pilnīgi visi darbinieki, taču atsevišķi darbinieki joprojām turpina darbu Liepājas metalurgā, lai nodrošinātu uzņēmuma mantas saglabāšanu bankrota procedūras laikā.

Līdz ar to atlaistie darbinieki uzskata, ka notikusi ir nevis darba devēja likvidācija, kas minēta kā viņu atlaišanas iemesls, bet gan darbinieku skaita samazināšana, kas paredz pavisam citu regulējumu atlaišanas organizēšanā.

Ja darbinieki tiek atlaisti sakarā ar štatu samazināšanu, ir jāievēro Darba likuma 108.pants, kas nosaka priekšrocības turpināt darba tiesiskās attiecības darbinieku skaita samazināšanas gadījumā. Priekšrocības paredzētas darbiniekiem ar augstāku kvalifikāciju un labākiem darba rezultātiem, kā arī tiem, kas uzņēmumā nostrādājuši ilgāku laiku, uzņēmumā cietuši nelaimes gadījumā vai ieguvuši arodslimību, kuriem ir divi vai vairāk apgādājamo u.c.

Par to, ka Liepājas metalurgā atlaišanas gadījumā bija jāievēro punkts par darbinieku skaita samazināšanu, ir pārliecināta arī maksātnespējas administratorus uzraugošā institūciju Maksātnespējas administrācija (MNA).

„Ievērojot, ka ar daļu darbinieku nenoteiktu laika posmu darba tiesiskās attiecības tiek turpinātas, šie darbinieki iegūst priekšrocības pret jau atlaistajiem darbiniekiem. Ņemot vērā minēto, Maksātnespējas administrācija savās atbildēs MAS Liepājas metalurgs darbiniekiem izteica viedokli, ka arī maksātnespējīgā parādnieka likvidācijas gadījumā, ja daļa maksātnespējīgā uzņēmuma darbinieku tiek atlaisti, savukārt daļa tiek nodarbināti maksātnespējīgajā uzņēmumā un ar tiem darba tiesiskās attiecības netiek pārtrauktas, darbinieka tiesības turpināt darba tiesiskās attiecības ir aizsargājamas tādā pat veidā, kā darbinieku skaita samazināšanas gadījumā,” skaidro Maksātnespējas administrācijas Administratīvā departamenta direktore Ilze Grandsberga.

Vienlaikus MNA uzsver, ka individuāli tiesību strīdi starp darbinieku un darba devēju, ja tie nav izšķirti uzņēmumā, izšķirami tiesā. Tātad MNA aicina bijušos Liepājas metalurga darbiniekus tiesāties ar maksātnespējas administratoru, taču, lai arī konstatējusi neatbilstības maksātnespējas administratora darbā, nekādas sankcijas Velmeram negrasās piemērot.

MNA nenoliedz, ka tās pienākumos ietilpst administratoru darba uzraudzīšana, bet - tikai savas kompetences ietvaros. „Maksātnespējas administrācijas kompetencē neietilpst darba devēja (šajā gadījumā – administratora) sodīšanas funkcija saistība ar darba strīdiem. Vēl jo vairāk – tā būtu iejaukšanās tiesu varas jautājumos,” skaidro Gransberga.

Pats Velmers, pamatojot, kādēļ izvēlējies tieši to likuma pantu, kas paredz darbinieku atlaišanu sakarā ar uzņēmuma likvidāciju, sniedza šādu atbildi: „Parasti maksātnespējas procesā darba tiesisko attiecību izbeigšanas pamats ir skaita samazināšana vai likvidācija. Ņemot vērā, ka Liepājas metalurga gadījumā nav iespējams pāriet uz tiesiskās aizsardzības procesu,  atjaunojot maksātspēju,  vienīgais maksātnespējas procesa risinājums ir likvidācija. Uzņēmuma likvidācijas gadījumā (neatkarīgi no likvidācijas procesa ilguma) par darba līguma uzteikuma tiesisko pamatu uzskatāmi Darba likuma 101. panta 1. daļas 10. punkta noteikumi, kas bija arī pamats darba tiesisko attiecību izbeigšanai ar Liepājas metalurga darbiniekiem.”  

Velmers skaidro, ka uzņēmumu nevar likvidēt vienā dienā: „Tas ir process. Darba attiecības ar uzņēmumā nodarbinātajiem darbiniekiem tiks izbeigtas pakāpeniski, līdz uzņēmuma likvidācijas pabeigšanai. Tādēļ arī tie Liepājas metalurga darbinieki, kas šobrīd tiek nodarbināti, ņemot vērā nepieciešamību nodrošināt uzņēmuma mantas saglabāšanu, tiks atbrīvoti, pamatojoties uz uzņēmuma likvidāciju. Uzņēmumā nav notikusi darbinieku skaita samazināšana, bet uzņēmuma likvidācija."

Turklāt atlaistajiem darbiniekiem ir tiesības sniegt prasības tiesā, ja viņi uzskata, ka viņu tiesības ir aizskartas, piebilst Velmers.

Novērtē šo rakstu:

0
0