Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Par nākamā gada budžeta veidošanu, visdrīzāk, nav tālu no patiesības vides un reģionālās attīstības ministra Raimonda Vējoņa (ZZS) nedēļas nogalē Latvijas Zaļās partijas kongresā atzītais, ka „bez nopietnām reformām un savlaicīgiem lēmumiem 2012.gada budžeta konsolidācija var pārvērsties par kanibālismu”. Proti, lai arī Vienotības finanšu ministra Andra Vilka vadītā ministrija jau ilgāku laiku publiski runā, ka 2012.gada budžeta konsolidācija būs mazāka un nepārsniegs 200 miljonus latu, Pietiek rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka starptautiskie aizdevēji ne tuvu nav tik optimistiski kā FM.

Neformālās sarunās ar dažiem valdības pārstāvjiem starptautisko aizdevēju - Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas – pārstāvji esot devuši mājienus, ka nākamā gada budžetā valdībai vajadzētu konsolidēt līdz pat 400 miljoniem latu. Tas nozīmē, ka radikāli un skarbi budžeta tēriņa griezieni skartu gan sociālo budžetu, gan izglītības, veselības sistēmas, gan valsts pārvaldi, gan arī nozīmētu tālāku nodokļu celšanu.

Pēc avotu atzītā, uz tik lielu 2012.gada budžeta konsolidāciju aizdevēji norādījuši tāpēc, ka Valda Dombrovska (Vienotība) valdībai līdz šim tā arī neesot izdevies nodrošināt ilgtspējīgus risinājumus budžeta izdevumu samazināšanai un gan 2011.gada budžetā, gan tā grozījumos akcents likts nevis uz reformām, kas nodrošinātu, ka budžeta līdzekļu tēriņi tiek samazināti arī turpmākajos gados, bet gan uz vienreizējo izdevumu griešanu vai nodokļu celšanu. Turklāt aizdevēji aizvien neesot guvuši pārliecību par to, ka ēnu ekonomikas apkarošana un potenciālie ienākumi, ko no šiem pasākumiem valdība varētu papildus iegūt budžetā, ir atzīstami par reāliem pasākumiem budžeta konsolidācijā.

 

Pietiek svētdien neizdevās sazināties ar finanšu ministru Vilku, lai iegūtu viņa komentāru par to, ka aizdevēju skatījums par 2012.gada budžeta konsolidāciju nav tik optimistisks, kā FM iepriekš sniegtās aplēses.

Tikmēr Pietiek zināms, ka valdība aizdevēju neformāli pausto nostāju par nākamā gada budžeta konsolidāciju līdz pat 400 miljoniem latu neatbalsta. Premjers un finanšu ministrs cenšoties pārliecināt aizdevējus, ka tik liela budžeta konsolidācija nebūs nepieciešama. Viens no argumentiem esot Latvijas ekonomikas atjaunošanās.

Pietiek jau rakstīja, ka pēc optimistiskākajām FM prognozēm 2012.gada budžetā būs jāpanāk vēl aptuveni 150 - 200 miljonu latu liela deficīta konsolidācija. Oficiāli gan FM līdz šim nav paziņojusi 2012.gada budžeta konsolidācijas apjomu. Savukārt iepriekš izskanēja, ka nākamā gada budžetā konsolidācijas apmērs varētu veidot 250 līdz 310 miljonus latu. Budžeta deficīta samazināšana ir svarīga, lai valsts ilgstoši nedzīvotu ar lielu parādu.

Novērtē šo rakstu:

0
0