Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Izrādās, pat nekustamā īpašuma pirkšanu un pārdošanu nu jau bijušais tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs veicis, izmantojot „nodokļu shēmu”, - to rāda Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas dati par apstākļiem, kādos Štokenbergs iegādājies un pēc tam pārdevis nekustamo īpašumu Jūrmalā, Zušu ielā 2a.

Pietiek jau daudzkārt informējis par apšaubāmajām „likumīgajām nodokļu shēmām”, ko izmantojis pats Štokenbergs vai viņa uzņēmumi, lai izvairītos no „nevajadzīgiem” nodokļu maksājumiem.

Līdz šim aprakstītie gadījumi bijuši saistīti ar uzņēmumiem un to kapitāldaļām, taču nu izrādās, ka Štokenbergs pats personiski iesaistījies arī ļoti primitīvā nodokļu „optimizēšanas shēmā” saistībā ar nekustamo īpašumu.

Kā rāda zemesgrāmata, Štokenberga īpašumā bijis īpašums Jūrmalā, Zušu ielā 2a – 1847 kvadrātmetri zemes ar dzīvojamo ēku un divām papildceltnēm. To viņš 1999. gadā iegādājies no Ulda Arnicāna, oficiāli tam samaksājot nepilnus četrus tūkstošus latu.

Kā vienbalsīgi apliecina Pietiek aptaujātie nekustamo īpašumu eksperti, darījumā uzrādīta acīmredzami mākslīgi samazināta cena, lai „ietaupītu” uz nodokļu rēķina: par šādu summu tolaik varētu iegādāties dzīvoklīti Kuldīgā, bet ne savrupmāju ar zemi Jūrmalā.

Savukārt pārdošana notikusi pēc tikpat interesantas shēmas: Štokenbergs īpašumu kādam Igoram Moisejenko 2003. gadā pārdevis par tikpat dīvainu cenu – 33 720 latiem. Taču īpašums iepriekš pirkts, bet nu pārdots nevis kopumā viss, bet pa pusei no tā divos darījumos, kas fiksēti ar vienas dienas starpību.

Pietiek stāsta nekustamo īpašumu eksperti, šo savulaik bieži izmantoto nodokļu apiešanas shēmu darījumu veicēji izmantojuši, lai varētu uzrādīt valstij mākslīgi samazinātu darījuma cenu un vienlaikus neriskētu īpašumu zaudēt.

Lieta tā, ka pašvaldībai bija noteiktas pirmpirkuma tiesības, un, uzrādot mākslīgi samazinātu cenu, Štokenbergs ar savu darījuma partneri riskēja, ka Jūrmalas pašvaldībai var ienākt prātā šīs tiesības izmantot un īpašumu iegādāties par oficiālo – daudzkārt samazināto cenu.

Lai no šādas situācijas izvairītos, darījumu veicēji masveidā izmantojuši šādu primitīvu shēmu – īpašumu pārdot nevis kopā, bet pa domājamām daļām, jo šādā gadījumā pašvaldībai pirmpirkuma tiesību nebija. Tādu, pēc visa spriežot, izmantojis arī Štokenbergs.

Pats Štokenbergs savā pēdējā darba dienā nevēlējās atbildēt uz jautājumu, kādu iemeslu pēc viņš, veicot darījumu ar nekustamo īpašumu Jūrmalā, Zušu ielā 2a, to ir pārdevis nevis vienā darījumā, bet divos secīgos darījumos ar dienas intervālu.

Tāpat nu jau bijušais ministrs neatbildēja uz jautājumu, vai šāda darījuma forma nav tikusi izvēlēta, lai apietu pašvaldības pirmpirkuma tiesības, vai šāda pašvaldības pirmpirkuma tiesību apiešana nav bijusi nepieciešama sakarā ar to, ka darījumi notikuši par mākslīgi samazinātu cenu, un vai darījumi nav notikuši par mākslīgi samazinātu cenu, lai "optimizētu" nodokļu un valsts nodevas maksājumus.

Novērtē šo rakstu:

0
0