Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Laikā, kad AS Diena padomes priekšsēdētājs, par vienu no „Šlesera zēniem” dēvētais Jānis Maršāns medijiem meloja, ka jautājums par Latvijas Televīzijas (LTV) ģenerāldirektora Edgara Kota pieņemšanu kādā koncerna Diena vadošā amatā vai iecelšanu valdē neesot apspriests un neatrodoties dienas kārtībā, viņš jau bija paziņojis tobrīdējam Dienas valdes priekšsēdētājam Normundam Staņēvičam par tā atlaišanu, liecina vairāku avotu Dienā apliecinātais. Kā izrādās, šis ir tikai viens fragments no apjomīgajām intrigām, kas pēdējā laikā valdījušas Dienā un kurā Staņēvičs kritis par upuri.

 Kā ziņots, Maršāns samelojās 20. decembrī, kad Pietiek bija pavēstījis, ka nu jau bijušais Latvijas Televīzijas ģenerāldirektors Kots tuvākajā laikā stāsies AS Diena vadībā, nomainot ar oligarha Aivara Lemberga ietekmi saistīto Normundu Staņēviču. Uz šiem Maršāna meliem „uzķērās” virkne mediju un to pārstāvju. Savukārt nedēļu vēlāk, 28. decembrī AS Diena par šo nomaiņu paziņoja oficiāli.

Lai gan ir izteikts pieņēmums, ka jautājums par Staņēviča nomaiņu pieņemts līdz galam nezināmo Dienas patieso īpašnieku lokā (visbiežāk tiek minēti „trīs A”) un Maršāns, tāpat kā iepriekš dažādās Aināra Šlesera kontrolētās struktūrās būdams tikai izsūtāmā un izpildītāja lomā, neko par to nav zinājis līdz pēdējam brīdim, Pietiek rīcībā esošā informācija no vairākiem avotiem Dienā liecina, ka Maršāns šajā gadījumā tomēr ticis painformēts laikus un par gaidāmo Staņēvica nomaiņu bijis lietas kursā.

Savukārt Staņēviča nomaiņa notikusi, pateicoties Dienas īpašnieku lēmumam, taču tā pamatā bijuši nevis kādi stratēģiski apsvērumi, bet gan pēdējos mēnešos īpaši asi sazēlušas intrigas Dienas vadības līmenī, kuru rezultātā „trim A” „piegādāti” atsevišķiem valdes locekļiem izdevīga informācija, tostarp arī par Staņēviču.

Pietiek iepriekš jau informēja, ka pēdējās nedēļās ar tranzītbiznesu saistīti avoti bija vērsuši uzmanību – Staņēvičs šoziem vairāk esot aizņemts ar Ventspils darījumu kārtošanu, nevis AS Diena vadīšanu un pēdējās nedēļās esot lidojis uz Londonu, kur ticies ar koncernu Vitol, kas pašlaik kontrolē no Aivara Lemberga ietekmes izslīdējušo AS Ventspils nafta un AS Latvijas Kuģniecība.

Taču, kā apliecina citi avoti Dienā, ļoti iespējams, ka šī informācija izplatīta, lai pieliktu galīgo punktu Staņēviča darbam Dienā, - ņemot vērā Lemberga ietekmi Dienā un vienlaikus naidīgās attiecības ar Vitol, Staņēviča nesankcionētas pārrunas ar Vitol viennozīmīgi tiktu uzskatītas par klaju nodevību. Turklāt tieši pēdējās nedēļās Staņēvičs faktiski nepārtraukti bijis darbā, tā ka brauciens uz Londonu nevarējis notikt.

Šādas informācijas izplatīšana, kā norāda avoti Dienā, varētu būt saistīta nevis ar izdevniecības skaidri nezināmo īsto īpašnieku savstarpējā spēka samēra maiņu, bet gan ar Dienas vadības „attiecību kārtošanu”. Kā viens no „intrigu centriem” Pietiek ir nosaukts Dienas valdes loceklis Ģirts Freibergs, kuram pirms Dienas ir bijusi bagāta īslaicīgu darbavietu pieredze.

Kā rāda Lursoft dati, Freibergs ir pabijis gan Citadele bankas padomes loceklis, gan SIA Creditinfo Latvija valdes priekšsēdētājs, gan AS Swedbank Atklātais pensiju fonds valdes priekšsēdētājs, strādājis arī SIA Inko Partneri, LAND bankā, AS Saudeks un AS Pašvaldību atbalsta centrs.

„Ir pilnīgi skaidrs, ka ar Kota iecelšanu Dienas valdes priekšsēdētāja amatā nepārtrauktās pārmaiņas uzņēmumā nebeigsies. Faktiski visa situācija ar īpašniekiem, kuri ir nojaušami, bet ne skaidri redzama, un kuri savus neskaidros norādījumus dod caur trešajām personām, turklāt paši no mediju biznesa neko lāga nesaprot, rada labvēlīgus apstākļus intrigām, un tās arī turpmāk zels un plauks,” Pietiek apliecināja kāds avots Dienā.

Pietiek jau pagājušā gada oktobrī rakstīja, ka laikraksta Diena patiesie īpašnieki jau vismaz brīdī, kad par tā kontrolpaketes īpašnieku 2010. gada vasarā formāli kļuva Viesturs Koziols, patiesībā bija trīs latviešu oligarhi Ainārs Šlesers, Andris Šķēle un Aivars Lembergs. Tā liecina pierādījumi, kurus tā dēvētās „oligarhu lietas” izmeklēšanas gaitā ieguvis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, kas iegūta no izmeklēšanai tuvu stāvošiem avotiem, laikraksta Diena pirkšanas darījums realizēts caur SIA Rīgas tirdzniecības osta (RTO), kas, kā ir pārliecināti izmeklētāji, caur starpniekfirmām slēpti pieder Šleseram, Šķēlem un Lembergam.

KNAB redzeslokā laikraksta Diena pirkums nonācis, izmeklējot trīs oligarhu patiesās īpašumtiesības citos uzņēmumos, arī SIA RTO. Visu trīs oligarhu slēptās īpašumtiesības šajā uzņēmumā vismaz daļēji atšifrē, kādā veidā noticis Dienas pirkšanas darījums.

Novērtē šo rakstu:

2
0