Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

No Farmācijas jomas konsultatīvās padomes paklusām izmetot visas trīs asociācijas, kas iebildušas pret veselības ministra Gunta Belēviča plāniem iespējami ātri, neievērojot noteikto procedūru, "izbīdīt cauri" Ministru kabineta noteikumus, kas būtiski mainītu medikamentu tirgu, kurā ir ievērojamas viņa dēla farmācijas tirdzniecības firmu intereses, ministrs vietā "ielicis" četrus mēnešus pirms šī lēmuma dibinātu, dzīvoklī reģistrētu organizāciju bez publiski zināmiem dibinātājiem. Šīs organizācijas - Latvijas Zāļu paralēlā importa asociācijas - pluss: tās nosaukums un deklarētais mērķis atbilst paša Belēviča izsludinātajiem mērķiem farmācijas tirgū.

Pietiek jau informējis, šā gada 30. janvārī veselības ministrs Belēvičs izdevis rīkojumu Nr. 12, ar kuru atcēlis 2010. gada novembra Veselības ministrijas rīkojumu. Ar to savulaik bija izveidota Farmācijas jomas konsultatīvā padome - konsultatīva struktūra, kurā bija iekļauti visi vērā ņemamie šīs jomas pārstāvji.

Savukārt pusotru mēnesi vēlāk, šā gada 18. martā tāpat ar Belēviča rīkojumu apstiprināts jauns šīs padomes nolikums, kurā ir viena būtiska atšķirība: padomē tagad ir deviņu dažādu organizāciju pārstāvji, bet no tās izslēgtas trīs asociācijas - Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija un Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā.

Ministra dusmas šīs trīs asociācijas bija izpelnījušās ar to, ka pusotru nedēļu pirms Belēviča rīkojuma par līdzšinējā asociācijas sastāva izformēšanu bija atļāvušās iebilst pret veidu, kādā ministrs, neievērojot noteiktās procedūras, mēģina "izbīdīt cauri" Ministru kabineta noteikumus, kas būtiski mainītu medikamentu tirgu, kurā ir ievērojamas viņa dēla farmācijas tirdzniecības firmu intereses.

Pietiek jau ir publiskojis nu jau izformētās Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) pēdējās - 21.janvāra sēdes protokols, kas spilgti atainoja, kā padome fiksējusi ministra "steidzīgumu" un to "nobremzējusi", nosūtot vēstuli Valsts kancelejai, norādot uz pieļautajiem pārkāpumiem.

Pēc šīs vēstules saņemšanas Valsts kancelejā Valsts sekretāru 22. janvāra sanāksme ņēma vērā šos iebildumus un Belēviča "bīdīto" noteikumu virzību apturēja. Savukārt Belēvičs, kā redzams, pusotru nedēļu vēlāk reaģēja, izformējot "nepaklausīgo" padomi un jaunajā sastāvā trīs "dumpīgo" asociāciju (kuras bija pieprasījušas ievērot likumīgo procedūru) vietā ieceļot Latvijas Zāļu paralēlā importa asociāciju.

Kā noskaidrojis Pietiek, šī organizācija pagaidām sevi nav pierādījusi ar konkrētiem darbiem, jo asociācija (tās nedaudz savdabīgos reģistrācijas dokumentus no Lursoft datu bāzes šodien publiskojam) dibināta tikai četrus mēnešus pirms Belēviča lēmuma tās pārstāvi iekļaut farmācijas padomes sastāvā.

Asociācija ir reģistrēta kādā dzīvoklī Rīgā, Hospitāļu ielā 1 (tās dokumenti rāda, kā pēdējā brīdī jau ar roku pieteikumā ierakstīta jauna adrese), tai nav pat sava oficiālā tālruņa numura.

Šis dzīvoklis pieder kādai 1968. gadā dzimušai Zulfijai Leitānei, kurai Latvijā nepieder neviena uzņēmuma kapitāldaļas, Latvijas pilsonību Leitāne saņēmusi naturalizācijas kārtībā 2000. gadā.

Kā asociācijas darbības mērķi norādīti - "veicināt godīgu konkurenci un legālu zāļu paralēlo importēšanu Latvijā", "pārstāvēt biedru intereses valsts un citās institūcijās", kā arī "veicināt sadarbību starp asociācijas biedriem".

Taču sabiedrībai vismaz pagaidām nav iespējas uzzināt, kādu tieši biedru intereses jaunā organizācijas pārstāv, jo ziņas par Latvijas Zāļu paralēlā importa asociācijas dibinātājiem publiski nav pieejamas.

Vienīgā publiski uzrādītā asociācijas amatpersona ir 1965. gadā dzimusī Indra Valeine, savukārt reģistrācijas procesā asociācijas biedrus pārstāvējis kāds 1972. gadā dzimis Mārcis Rutulis.

Viņi abi ir attiecīgi SIA Elpis un SIA Magnum Medical pārstāvji, - abas šīs kompānijas ir vienīgie oficiāli nosauktie asociācijas biedri un vienīgās, kuru pārstāvji parakstījuši asociācijas statūtus tās dibināšanas sapulcē 2014. gada 13. novembrī (saskaņā ar asociācijas statūtiem tās minimālais biedru skaits ir tieši divi).

Ne Veselības ministrija, ne ministrs Belēvičs, kuram pēdējā laikā izteikti pārmetumi sakarā ar ciešu saistību ar ģimenes farmācijas biznesu un interešu konfliktiem, nekādus skaidrojumus par iemesliem, kuru dēļ farmācijas padomē iekļauta šī asociācija, pagaidām nav vēlējušies sniegt.

Kā zināms, Belēvičs nolēmis lielāku lomu piešķirt paralēlā importa zālēm, kas viņa skaidrojumā ļaušot samazināt medikamentu cenas. Tiesa, pastāv arī viedoklis, ka šādā veidā Belēvičs nodrošina biznesa iespējas sava dēla medikamentu tirdzniecības uzņēmumiem.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0