Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bērnu klīniskas universitātes slimnīcas (BKUS) valdes priekšsēdētāja Anda Čakša, neievērojot likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā noteikto aizliegumu, interneta video reklāmā reklamējusi sulu spiedi. Čakša notikušajā vaino bijušo slimnīcas sabiedrisko attiecību dienesta vadītāju Romēnu Namnieci, kura lūgusi piedalīties sava vīra internetveikala piedāvātā produkta testēšanā.

Likums Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā nepārprotami nosaka, ka valsts amatpersonai ir aizliegts nodarboties ar jebkāda veida reklāmu vai izmantot savu vārdu reklamēšanai, izņemot gadījumus, kad tas ietilpst šīs valsts amatpersonas amata pienākumos. Reklamēšana šā likuma izpratnē ir jebkāda valsts amatpersonas personiskā vērtējuma publiska paušana par konkrētu komersantu, tā saražoto preci vai sniegto pakalpojumu, ja šī amatpersona par to saņēmusi atlīdzību.

Tā kā atlīdzību par sulu spiedes vērtēšanu internetā publiskotā video ierakstā nav saņēmusi, Čakša savā atbildē Pietiek par interešu konflikta novēršanas likuma neievērošanu neko nemin, bet uzsver, ka to darījusi pēc Namnieces lūguma, turklāt nevis kā valsts amatpersona, bet gan kā vienkārša slimnīcas darbiniece.

Laikā, kad uzņemta un demonstrēta šī reklāma, Čakša bija BKUS valdes priekšsēdētāja jeb valsts amatpersona. „Vēloties izrādīt pretimnākšanu BKUS darbiniecei, piekritu piedalīties produkta testa video,” skaidro Čakša.  Lai gan internetveikals www.1a.lv šo video ir deaktivizējis, Čakša vēloties uzsvērt, ka „produkta testā nepiedalījos kā BKUS valdes priekšsēdētāja, bet, iepazīstinot ar sevi, norādīju, ka esmu Anda Čakša, bērnu slimnīcas darbinieks, kas vienlaikus informē par veselīga uztura nozīmi". Par piedalīšanos šajā produkta testā nekāda veida atlīdzību viņa neesot saņēmusi un tajā piedalījusies "BKUS Sabiedrisko attiecību dienesta vadītājas, manas kolēģes aicināta".

Pietiek jau ziņoja, ka pēc reorganizācijas un Sabiedrisko attiecību dienesta likvidēšanas Namniece nepiekrita turpināt darbu slimnīcas Komunikāciju un mārketinga daļā, kuru vadīt bez konkursa izraudzīta bijusī žurnāliste Dace Preisa, kurai nav pieredzes ne sabiedrisko attiecību, ne mārketinga, ne medicīnas jomā. Publiski par šo situāciju pirmais ziņoja Namnieces dzīvesbiedrs Normunds Namnieks, kurš bija neizpratnē par Čakšas metodēm, atbrīvojoties, no, pēc viņa domām, nevēlamiem darbiniekiem.

Par piedalīšanos sulu spiedes reklāmā Čakša ir gatava arī atklāt sadarbības detaļas. „Lūguma nosacījumi, citējot N.Namnieka e-pastu, bija šādi: „Būsim pateicīgi, ja iepriekš tam piemērotā vietā (kaut vai slimnīcas virtuvē, vai kādā citā piemērotā telpā), kur var klātienē parādīt sulu spiedi darbībā, mēs varētu nofilmēt ~2-3 minūšu video, kurā Jūs pastāstītu par iekārtas plusiem/mīnusiem. Kas Jums patika, cik ērta tā lietošanā, ar ko tā atšķiras no standarta sulu spiedēm, cik to ērti mazgāt u.t.t. Protams, nav aizliegts stāstīt arī par lietām, kas nepatīk. Objektīvs produkta tests."

Namniece nenoliedza, ka tieši viņa aicinājusi piedalīties testā, taču video ierakstā neesot minēta konkrēta ražotāja sulu spiede, bet uzsvars likts uz sulu veselīgumu. Turklāt Čakša esot minējusi gan pozitīvo, gan negatīvo par sulu spiedi. Namniece to neesot uztvērusi kā reklāmu, jo tajā netiek aicināts produktu pirkt. „Man ir ļoti žēl, ja ir pārkāpts likums, taču tad ir skaidri jāsaprot, kas tiek saprasts ar reklāmu. Es to precīzi nezinu. Es par šādiem likuma ierobežojumiem nezināju, bet domāju, ka par to vajadzēja zināt pašai Čakšas kundzei,” norāda Namniece.

Videosižetā esot runāts par to, ka sulu spiede saglabā visas nepieciešamās uzturvielas, domājot, ka tādā veidā var veicināt veselīgu sulu lietošanu, kas nākot par labi ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. „Tā tehnika, kā tiek spiesta sula, palīdz saglabāt visas uzturvielas un vitamīnus, tādēļ arī likās, ka to nevarētu uztvert viennozīmīgi kā reklāmu, kā mēs to tradicionāli uztveram kā aicinājumu pirkt konkrēto produktu,” uzskata Namniece, norādot, ka viņa personīgi neredzot interešu konfliktu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs apliecina, ka tā kompetencē ir uzraudzīt interešu konflikta likuma ievērošanu, taču par konkrēto gadījumu vēl komentāru nav sniedzis. 

Novērtē šo rakstu:

0
0