Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvija ir maza valsts gan teritorijas, gan iedzīvotāju ziņā, taču, skatoties uz to, cik Latvijā ir reģistrētu politisko partiju, rodas pretējs viedoklis. Saskaņā ar Uzņēmumu reģistra datiem Latvijā uz diviem miljoniem iedzīvotāju ir reģistrētas 79 (!) politiskās partijas un partiju apvienības. Visas šie politiskie veidojumi pārsvarā ir dibināti, lai aizstāvētu noteiktu sabiedrībā pastāvošo grupu intereses – uzņēmējus, zemniekus, skolotājus, ārstus, ģimenes, pensionārus u.c. sabiedrības pārstāvjus.

Lasot partiju programmas, varam pārliecināties, ka katrai partijai ir savs redzējums, kā risināt valstī samilzušās problēmas un kā nodrošināt, lai valsts būtu ekonomiski spēcīga, nacionāli attīstīta un inovatīva. Tomēr lielākā daļa programmatisko uzstādījumu pieliek programmās, jo, lai tos realizētu dzīvē, nākas saskarties ar dažādiem šķēršļiem.

Politiskās organizācijas nevar realizēt savas partejiskās nostādnes, jo lielākajai daļa no tām nav ietekmes nedz parlamentā, nedz pašvaldībās. Savukārt tās partijas, kas vēlēšanās ir pārvarējušas 5% slieksni, vai nu atrodas opozīcijā, vai arī ar saviem koalīcijas partneriem nevar vienoties par prioritāri risināmajām lietām. Īpaši partiju mazspēja aizstāvēt savu vēlētāju intereses ir redzama ikgadējā budžeta veidošanas procesā.

Latvijas pilsoņi nemitīgi viļas politiķos un politiskajās partijās, jo atsevišķi caurkrituši politiķi ar noteiktu regularitāti dibina jaunas politiskās partijas un, piesolot zelta kalnus, rada apjukumu pilsoņu galvās.

Arī 12.Saeimas vēlēšanas nebūs izņēmums. Jau izskanējis, ka šajā rudenī kārtējā bijušo politiķu dibinātā un labi izreklamētā biedrība pārtaps par jaunu politisko partiju, kas centīsies sašķelt jau tā sašķelto elektorātu. Topošās organizācijas dibinātāji neslēpj, ka ir apzinājuši pāri par simt interesentu, kuri būtu gatavi stāties partijā. Jaunā politiskā spēka veidotāji cer uz partijas dibināšanas brīdi pulcināt 250 cilvēkus.

Saskaņā ar Politisko partiju likumu jaunu politisko partiju dibināt ir vienkārši – ir nepieciešami partijas statūti, definēt, kāda būs partijas ideoloģija, kādi programmatiskie uzstādījumi un kādas intereses šī partija aizstāvēs, kā arī nepieciešams vienkopus savākt nieka 200 cilvēkus, kas būtu gatavi parakstīties zem partijas statūtiem. Ņemot vērā līdzšinējo partiju dibināšanas pieredzi, tuvojoties kārtējām vēlēšanām, grozot Politisko partiju likumu, būtu jānosaka, ka partijas dibinātāju skaits līdzšinējo 200 vietā nedrīkst būt mazāks par 500.

Pašreizējais likums ļauj dibināt partiju katram, kuram ir radušās ambīcijas tādu nodibināt, - gan dažādiem pretvalstiskiem elementiem, kuri dibina partiju, lai grautu Latvijas Republikas teritoriālo vienotību un kurinātu starpnacionālo naidu, gan arī tiem, kuri jau neskaitāmas reizes ir bijuši pie varas un neskaitāmas reizes nav izturējuši politiskās varas smagumu.

Novērtē šo rakstu:

0
1