Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan pēdējās dienās redzams attiecību saasinājums starp Vienotību un Reformu pariju, kas vismaz publiski ticis saistīts ar atsevišķu ar Vienotības ietekmi amatos apstiprinātu amatpersonu krēslu sašūpošanu, ne mazāks, bet plašākai sabiedrībai nemanāmāks palicis konflikts starp premjera partiju un Nacionālo apvienību. Konflikts izcēlās pēc tam, kad aizvadītajā otrdienā valdības sēdē tika nobremzēti divi ar Vienotības un Nacionālās apvienības interesēm saistīti likumprojekti.

Atsevišķi Nacionālās apvienības valdes locekļi uzskata, ka Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātā Mediācijas likuma nobremzēšana valdības sēdē 4. septembrī bijusi Vienotības "atmaksa" par to, ka nacionāļu vadītā TM nav devusi saskaņojumu noteikumiem, kas rindu administrēšanas biznesu uz sauszemes robežas nodotu Solvitas Āboltiņas (Vienotība) vīra vadītajam Latvijas auto.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Nacionālā apvienība), kurš savulaik bijis premjera Valda Dombrovska padomnieks, nevēlējās Mediācijas likuma nobremzēšanu saistīt ar Vienotības atspēlēšanos. "Jā, tāds viedoklis ir, es to esmu dzirdējis, bet negribētos tā domāt. Premjeram bija jautājumi, un 28. septembrī valdības sēdē Tieslietu ministrija iesniegs informatīvo ziņojumu, kurā uz tiem atbildēs," samiernieciski norādīja ministrs.

Aizvadītajā otrdienā, 4. septembrī Ministru kabineta komitejas sēdē, kas ir pēdējais solis, pirms jautājums tiek izlemts valdībā, lielā mērā pateicoties Bordāna vadītās TM negatīvajam atzinumam, tika atdoti atkārtotai saskaņošanai un labošanai Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas rindu administrēšanas biznesu uz sauszemes robežas nodotu Solvitas Āboltiņas (Vienotība) vīra vadītajam Latvijas auto. TM argumenti bija juridiski, tā norādīja uz noteikumu neatbilstību šo noteikumu "jumta" likumam un labas pārvaldības principiem.

Publiskā diskusija MK komitejas sēdē par šiem noteikumiem nebija patīkama Vienotībai, jo skaļi izskanēja aizdomas par noteikumu bīdīšanu šaurās saimnieciskās interesēs un tika uzdoti jautājumi par rindu administrēšanas pakalpojumu faktiskajām izmaksām, kā arī to, kādēļ no tiem netiek paredzēti ieņēmumi valsts budžetā, visu peļņu atstājot Āboltiņa Latvijas auto.

Pēc pārtraukuma MK komitejas sēdei sekojušajā valdības sēdē pēc premjera Valda Dombrovska (Vienotība) iniciatīvas no valdības sēdes dienaskārtības A sadaļas, kurā ietverti jau saskaņoti jautājumi, pret kuriem nav bijis iebilžu, negaidīti tika "izcelts" un uz sēdes beigām pārnests TM virzītais Mediācijas likums. Pret šo likumprojektu saskaņošanas gaitā nebija saņemtas iebildes, un dokumenta nonākšanu diskusiju krustugunīs neviens neprognozēja. Rezultātā pēc garām debatēm, kurās galvenokārt ar TM pārstāvjiem iesaistījās premjers, kā arī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (Reformu partija), kurš šo likumprojektu aizstāvēja, dokumenta izskatīšana tika atlikta uz divām nedēļām, no TM pieprasot sagatavot papildus informatīvo ziņojumu.

Tieslietu ministrs Bordāns pirmdien Pietiek apliecināja, ka TM visticamāk nemainīs savu nostāju pret MK noteikumiem par rindu administrēšanas deleģēšanu un tās atzinums nebūs pozitīvs. Tas nozīmē, ka šie Vienotības spicei svarīgie noteikumi tiks atkārtoti skatīti MK komitejas sēdē un publiskā diskusija par šo noteikumu saistību ar Āboltiņas vīra saimnieciskajām interesēm turpināsies. Tāpat pastāv risks, ka noteikumu projektu tomēr nāksies grozīt, padarot caurspīdīgus kritērijus, pēc kuriem izraudzīts valsts privātais partneris šīs funkcijas deleģēšanai.

Novērtē šo rakstu:

0
0