Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan par dibināšanu oficiāli paziņojusi tikai viena jauna politiskā partija - ekspremjera Einara Repšes Latvijas Attīstībai, ir vēl vairākas domubiedru un finansētāju grupas, kuras apsver līdzīgas ieceres. Pietiek zināms par vēl vismaz divām šādām kustībām - vienas kodolā ir bijusī valsts kontroliere Inguna Sudraba un atsevišķi lielo pilsētu mēri, otras kodolā - Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis un bijušais Latvijas ceļa "pelēkais kardināls", eksministrs Druvis Skulte ar miljonāru Ati Sausnīti kā finansiālu atbalstītāju.

Pēdējās nedēļās vislielāko valdošās partijas Vienotība satraukumu izraisījusi atsevišķu lielo pilsētu mēru pulcēšanās ap bijušo valsts kontrolieri Ingunu Sudrabu, kura, ņemot vērā Repšes vēl netapušās partijas zemo reitingu un potenciālo lokomotīvju atbirumu, tiek uzskatīta teju par vienīgo, kam pirms vēlēšanām var izdoties sajaukt politiskās kārtis esošajām partijām.

Sudraba, kura jau noraidījusi tā dēvētās Repšes partijas piedāvājumu būt pirmajam numuram Eiropas Parlamenta vēlēšanu sarakstā, Pietiek nenoliedza, ka nesen tikusies ar pašvaldību smagsvariem, bet nevēlas, ka no tā tiktu izdarīti tālejoši secinājumi. Iespējamās partijas sakarā tiek piesaukti Valmieras mērs Inesis Boķis, Jēkabpils mērs Leonīds Salcevičs, Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors, kādreizējais pašvaldību ministrs Māris Kučinskis, varbūtības līmenī arī Liepājas mērs Uldis Sesks un Daugavpils mērs Jānis Lāčplēsis.

Tomēr iespēja, ka varētu tapt šāda "Sudrabas un reģionu" partija, bija darījusi nervozu Vienotību, kuras ģenerālsekretārs Artis Kampars pēdējo dienu laikā bija centies domubiedrus no idejas atrunāt. Vienotība pati bez pārliecinošām sekmēm ir centusies integrēt sevī kādreizējo varas partiju mērus. Zināms, ka kā argumentu premjera partija izmantojusi arī atgādinājumu, ka tā spēj ietekmēt to, kuru pilsētu projekti var cerēt uz finansiālu atbalstu. Tieši bažu dēļ par valdības nelabvēlību pret "dumpiniekiem" šādas jaunas partijas aprises parādīšoties iespējami tuvāk vēlēšanām, tas ir, ne agrāk kā nākamā gada sākumā.

Vēl viena domubiedru grupa pulcējas ap Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu Ojāru Spārīti, un šī iespējamā jaunveidojuma sakarā tiek piesaukts arī Latvijas Pašvaldību savienības līdera Andra Jaunsleiņa vārds, lai gan patiesie idejas virzītāji ir citas personas - kādreizējais Latvijas Ceļa "pelēkais kardināls", privatizācijas valsts ministrs Māra Gaiļa valdībā Druvis Skulte un miljonārs Atis Sausnītis, kuram šis nav pirmais priekšvēlēšanu laiks, auklējot ideju par jaunu politisko spēku. Sausnīša jaunākie projekti ir bijusi partija Jaunlatvija un arī Par labu Latviju, kurā viņš bija viens no dibinātajiem. Kā Spārītis, tā Jaunsleinis saistīti ar Latvijas Zemnieku savienību. Tomēr viens no zaļo zemnieku līderiem Augusts Brigmanis pirms pāris nedēļām, nerunājot konkrēti par šo domubiedru grupu, bet jaunveidojamajām partijām kopumā, Pietiek pašpārliecināti izteicās, ka ir informēts par katra veidojuma kapacitāti un viņam esot pamats šīs aktivitātes uztvert bez satraukuma.

Līdzīgu varas resursu izmantošanas taktiku kā pret iespējamo "Sudrabas un reģionu" organizēšanos politisko konkurentu nepieļaušanai jau aizmetņa stadijā Vienotība centusies likt lietā arī pret tā dēvēto Repšes biedrību. Vienotības roka saskatīta arī aiz tiesībsargājošo iestāžu aktivitātēm pret biedrības sponsoriem. Pietiek zināms, ka tie aicināti uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju sniegt skaidrojumus par finansiālo atbalstu topošajai partijai.

Tāpat ar dažādiem amatu piedāvājumiem mēģināts nepieļaut "lokomotīvju" pievienošanos topošajai partijai. Piemēram, biedrības uz Eiropas parlamenta vēlēšanām nolūkotajam Latvijas vēstniekam NATO Mārim Riekstiņam Vienotība izteikusi piedāvājumu pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām ieņemt ārlietu ministra amatu. Riekstiņš, kuram vēstnieka amatā atlicis vēl gads, Pietiek nekomentēja ne vienu, ne otru iespējamo piedāvājumu. Tomēr īstais iemesls Repšes biedrības vilkmes zudumam (Latvijas faktu reitings septembrī uzrādīja 0,6% atbalstu), kas tiek slēpts aiz dārgas un masīvas sabiedrisko attiecību kampaņas, ir šķelšanās un nevienprātība par mērķiem un to sasniegšanas metodēm partijas organizētāju un sponsoru vidū.

Novērtē šo rakstu:

0
0