Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad degšanas produktu kaitīguma platība ir apzināta! Tā ir apzināta faktu slēpšana!

Ugunsgrēks ilga neskaitāmas stundas. Piesārņojuma pēda izplatījās ziemeļaustrumu austrumu virzienā. To fiksēja meteoradars [1] - 13.30, 18. jūnijā. Pēc pieejamās metodikas degšanas produktu izplatība teorētiski ir aprēķināma, zinot vēja virzienu un ātrumu, gaisa un ugunsgrēka temperatūru, degšanas ilgumu un siltumjaudu. Līdzīgi nosaka iespējamā atomsprādziena piesārņojuma izplatību (sauktu - pēda). Līdzīgi tāpēc, ka atomsprādziens ilgst dažas sekundes, un tā piesārņojums paceļas augstāk.

Esmu piedalījies civilās aizsardzības mācībās un zīmējis piesārņojuma laukus, un sniedzis rekomendācijas, pa kādiem ceļiem ļauts evakuēt Rīgu. To drīkstēja īstenot pēc aprēķinātā laika (mērāms stundās) pat pa vietām, kur pāri gājusi piesārņojuma pēda.

Radiācijas fons samazinās eksponenciāli. Šeit līdzība beidzas. Jūrmalas katastrofālā ugunsgrēka piesārņojuma iedarbība nesamazinās. Iespējamais izplatīšanās attālums - simtos kilometru. Tā degšanas produkti, ņemot vērā, ka tur citu vidū bija 1% (aptuveni 250t) nešķiroto atkritumu, saturēja dažādus kancerogēnus (vēzi radošus) savienojumus, kuriem ir stabila noturība.

Kas ir noturīgie organiskie piesārņotāji (NOP) un kā tie nokļūst apkārtējā vidē [2]

NOP ir oglekļa bāzes savienojumi, kuru raksturīgākās īpašības ir:

spēja ilgstoši saglabāties vidē;

spēja izplatīties vidē lielos attālumos;

uzkrāties dzīvo organismu taukaudos;

iedarboties toksiski uz cilvēkiem un dzīvniekiem.

Apskatīsim dioksīna raksturojumu

Dioksīni – netīšas izplūdes vielas, kas rodas nepilnīgas sadedzināšanas, atsevišķu ķīmisko produktu ražošanas, metāla pārstrādes, pārkausēšanas un papīra balināšanas ar hloru procesos. Dioksīni atrodami automašīnu izplūdes gāzu sastāvā, tabakas dūmos u.c. Kancerogēna viela. Tieši nepilnīga degšana un nešķiroti atkritumi, īpaši, kas satur polihlorētos bifenilus (PHB) (polivinilhlorīda plastmasās, krāsās, līmēs, vadu izolācijā u.c.), rada dioksīnus.

Cilvēki un dzīvnieki dabā tiek pakļauti visam NOP iedarbības spektram. NOP sastop visā pasaulē, no Arktikas līdz pat Antarktīdai – piesārņojošās vielas, kļūstot gaistošas zemeslodes karstajos apgabalos, pārvietojas ar gaisa masām tālu, līdz pat aukstākiem apgabaliem, kur kondensējas, piesārņojot virszemes ūdeņus un augsni, uzkrājoties zivju, plēsīgo putnu un mājdzīvnieku organismos. Ir konstatēts, ka vislielākā iedarbība vērojama uz tiem organismiem, kas atrodas pārtikas ķēdes augšgalā. Maksimālā dioksīna koncentrācija, ko saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem cilvēks drīkst uzņemt ar pārtiku, ir 4 pikogrami dienā uz ķermeņa svara kilogramu (1pikograms (pg) – 10-12 g) jeb 35 pg /kg/ nedēļā.

Atgriežoties pie dioksīnu un citu degšanas produktu izplatības Jūrmalā daudzu stundu garumā, varu apgalvot, ka piesārņota ir Latvijas vidiene virzienā uz Rēzekni un Alūksni apmēram vairāku desmitu kilometru platumā. faktiski šo izplatību var noteikt pēc Meteocentra tā brīža datiem, kas pieejami tīmeklī.

Nožēlojami, ka Latvijā nav laboratorijas, kur varētu noteikt NOP rādītājus. Vēl bēdīgāk, ka nav izpratnes par ekoloģiskās katastrofas mērogiem. Arī tas, ka visas pazīmes liecina, ka degšana izraisīta mākslīgi. Izskanējušais viedoklis, ka pašaizdegusies metāna gāze nešķirotajos atkritumos, ir pievilkta aiz matiem, jo īpašnieks nemaz negrasījās izvest atkritumus. Bija palikušas vien pāris dienas līdz tiesas noteiktajam termiņam. Ņemot vērā apstākļus, ugunsgrēks ir tīšs, un tā sekas ir katastrofālas, bet to mērogus varturi slēpj.

Jūrmalas pašvaldības attieksmi pret šādu noziedzīgu biznesu esamību un kontroles apgrūtināšanu raksturo fakts, ka vides inspektoriem jāpērk iebraukšanas atļaujas. Jaunajam pašvaldības sastāvam steidzami jāmaina saistošie noteikumi un jālikvidē šķēršļi objektu inspicēšanai, kā arī jāizmeklē, kāpēc netika kontrolēta tiesas lēmuma izpilde par savlaicīgu nelikumīgās izgāztuves likvidēšanu.

[1] http://www.vi.gov.lv/lv/vides-veseliba/vides-drosiba/vides-riska-faktori/noturigu-organisku-piesarnotaju-ietekme-uz-cilveka-veselibu
[2] http://skaties.lv/degpunkta/ugunsdrosiba/ugunsgreks-jurmala-iedzivotajus-aicina-netuvoties-notikuma-vietai-aculiecinieki-zino-par-ierobezotu-satiksmi/

Novērtē šo rakstu:

0
0