Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Trešdienas vakarā Vecrīgas restorānā Carpe Diem tikās Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce, par partijas Vienotība "kasieri" dēvētais Edgars Jaunups un Zatlera reformu partiju (ZRP) sašķēlušais Saeimas deputāts Klāvs Olšteins.

Pūce un Olšteins apgalvo, ka sarunas bijušas privātas, tādēļ to saturu un saistību ar EM projektiem nekomentē. Neoficiāli Pūce tiek dēvēts par Jaunupa cilvēku, caur kuru Vienotība turpina kontrolēt EM pēc tam, kad ekonomikas ministra amatu zaudēja Artis Kampars (Vienotība) un viņu nomainīja ZRP izvirzītais bezpartejiskais Daniels Pavļuts.

Brīdī, kad mainījās EM vadība, politikas kuluāros bija spekulācijas, ka Pūce tiks nomainīts, ņemot vērā viņa ciešo saikni ar Jaunupu, tomēr jaunais ekonomikas ministrs to neizdarīja. Neoficiāli no ZRP puses tas tika skaidrots ar partijas principiem un vēlmi Latvijas politikā nest pārmaiņas, tostarp nevērtējot augstāko ierēdniecību ar politiskās lojalitātes mērauklu.

Pūce EM valsts sekretāra amatā nonāca 2010. gadā - laikā, kad ekonomikas ministra amatu ieņēma Kampars. Tas notika ar skandālu, jo atklājās, ka Pūce ir Jaunupa klasesbiedrs. Tas radīja jautājumu, pēc kādiem principiem toreizējais Jaunais laiks rekrutē amatpersonas  un kā interesēs EM strādās Pūce.

Kā novēroja Pietiek, neilgi pēc pulksten 17 trešdienas vakarā Vecrīgas restorānā Carpe Diem pie nomaļa galdiņa apspriedās Olšteins ar Pūci, bet pēc laiciņa viņiem pievienojās Jaunups. Ja var ticēt sarunbiedriem, šādi viņi izvēlējušies privāti pavadīt trešdienas vakaru un par ar EM saistītiem projektiem runa neesot bijusi. Jaunups uz Pietiek jautājumu, par kādiem projektiem spriests restorānā, neatbildēja. Savukārt Pūce un Olšteins apgalvo, ka saruna bijusi privāta, tādēļ tās saturu neatklāj. „Darba laiks ir beidzies, ārpus tā es darba jautājumus neapspriežu,” ar īsziņas starpniecību norādīja Pūce. Līdzīgi reaģēja Olšteins, norādot, ka „privātas sarunas es nevēlētos komentēt”.

Olšteins, kurš šovasar izstājās no Vienotības, sev labākas politiskās izredzes saredzot ZRP rindās, bija ekonomikas ministra Kampara juridiskais padomnieks laikā, kad valsts sekretāra amatu ieņēma Pūce. Informēti avoti Pietiek neoficiāli Olšteinu tolaik raksturoja kā Jaunupa lietu kārtotāju ministrijā. Piemēram, jautājumos, kas attiekušies uz vēja enerģijas kvotām, kur saskatāmas ar Vienotību saistītu uzņēmēju biznesa intereses, kontaktpersona bijusi tieši Olšteins. „Visi, kas gribēja runāt par vēju, tālāk par Olšteinu netika,” norādīja kāds avots.

Dienu pirms 11. Saeimas sanākšanas Olšteina vadībā notika ZRP šķelšanās, kas bija politiski izdevīga Vienotībai, jo vājināja to vēlēšanās apsteigušo ZRP. Līdz tam Jaunups politikas kuluāros demonstrēja informētību par ZRP iekšienē notiekošiem procesiem, un neoficiāli bija zināms, ka viņa kontaktpersona ir Olšteins. Dombrovska trešās valdības izveides gaitā, kad valdības apstiprināšana bija atkarīga no sešiem ZRP šķeltniekiem, no Olšteina puses bija mēģinājums ekonomikas ministra amatā bīdīt it kā bezpartejisko EM pārraudzībā esošās Latvijas Garantiju aģentūras valdes priekšsēdētāju Klāvu Vasku, kas amatā tika apstiprināts Kampara laikā ar Pūces rīkojumu.

Jaunupu un Olšteinu saista arī attiecības ar miljonāru, mežistrādes firmas Pata AB īpašnieku Uldi Mierkalnu, kuram piederošajā ložā gan Jaunups, gan Olšteins redzēti skatāmies hokeju. Olšteins, būdams ekonomikas ministra juridiskais padomnieks, neoficiāli turpinājis strādāt Pata AB, atbildot par ofšoru apkalpošanu. Pata AB ir vinnējusi 2,7 miljonu vērtu iepirkumu no EM pārraudzībā esošā uzņēmuma Latvenergo meitassabiedrības Sadales tīkls.

EM valsts sekretāra māte Dace Pūce 2011. gada augustā Vienotībai ziedoja 20 000 latu, bet brālis Jānis Pūce - vēl 8 000 latu. 28 000 latu ir netipiski liela summa, ko miljonāru sarakstos neatrodama ģimene ziedo kādam politiskajam spēkam. Salīdzinājumam - divreiz pa 18 000 latu pirms gada divām Vienotību veidojošām partijām ziedoja miljonārs Donāts Vaitaitis. Kad Pietiek Pūcem jautāja par naudas izcelsmi, viņš norādīja, ka ģimene to varējusi atļauties, tālākos jautājumus mudinot uzdot mātei un brālim.

Novērtē šo rakstu:

0
0