Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vienotība ar šādiem lēmumiem vēlas nodemonstrēt, ka ir rīcības partija, - tā spēcīgo, vairākas nedēļas ilgušo partijas vadības spiedienu uz Ingrīdu Circeni, kas pirmdien beidzās ar viņas demisiju, Pietiek pirmdien centās izskaidrot kāds politiķis, kas gluži tāpat kā Circene tajā bijis no pirmsākumiem. Tomēr pat tos, kas saprot šādas rīcības politisko loģiku, pārsteidzis cilvēcības trūkums, ar kādu Vienotības līderi, pirmkārt, Solvita Āboltiņa un premjere Laimdota Straujuma risinājušas šo problēmu.

Demisionējusī veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība) bija ļoti nepopulāra ministre, vēl nepopulārāka bija viņas rosinātā veselības finansēšanas reforma - sasaistīt iedzīvotāju tiesības uz valsts apmaksātu medicīnu ar nodokļu nomaksu. Latvijas faktu socioloģiskais pētījums aprīlī, tas ir, pirms pāris mēnešiem, paradīja, ka Circene ir visnegatīvāk vērtētā valdības ministre - negatīvi viņu vērtēja 54,7% aptaujāto, kamēr pozitīvi - tikai 24,5%.

Visticamāk nedēļām ilgušais partijas vadības spiediens uz veselības ministri atkāpties no amata saistīts ar aprēķinu Circenei kā ministrei pienākošos vietu Vienotības vēlēšanu sarakstā Kurzemē atdot kādam no vietējiem līderiem un partijas vadībai pašlaik vairāk simpatizējošajai jaunpienācējai no Reformu partijas Inesei Lībiņai-Egnerei.

Brīdī, kad Vienotībā gatavojās cīņai par vietām vēlēšanu sarakstā un partijas atbalsts Circenes nepopulārajām reformām gāja mazumā, jo vairāk tuvojās vēlēšanas, veselības ministres saslimšana notika nelaikā.

Circenei partijā tuvi cilvēki atklāj, ka ļaunākā diagnoze - kaulu tuberkuloze, kuru pēc ilgstošām muguras sāpēm pie speciālistiem pārbaudījusi ministre, tomēr nav apstiprinājusies.Circenei atklāta muguras skriemeļu sabrukšana, un tikai pēc ārstu brīdinājuma par paralīzes briesmām ministre piekritusi operācijai, kas noritējusi veiksmīgi, zinot, ka rehabilitācija pēc tās prasīs vismaz mēnesi.

Pa visu laiku, kopš Circene pēc operācijas iziet 21 dienas rehabilitācijas kursu Vaivaros, viņu no partijas vadības apciemojis tikai ģenerālsekretārs Artis Kampars, Pietiek apgalvojuši par ministres atlabšanu informēti avoti. Bet arī Kampara ierašanās Vaivaros un iepriekš pie slimās Circenes mājās uztverta kā vēstījuma nodošana, cenšoties partijas līderu vārdā pierunāt veselības ministri uz demisiju, kas nav izdevies.

Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, kura partijā kopā ar Circeni ir no tās pirmsākumiem, smagi sasirgušo ministri ne reizi neesot apciemojusi, bet atsūtījusi ziedus vārdadienā, kas bija pirms mēneša - 6. jūnijā. Tikai viena telefonsaruna Circenei bijusi ar premjeri Laimdotu Straujumu, kura Vienotībā ir jaunpienācēja. Tā pēc atstāstiem bijusi abpusēji skarba. Jau vēlāk, kad mediji sāka premjerei jautāt par veselības ministres demisijas baumām un Straujuma publiski solīja ar Circeni runāt, viņa slimajai partijas biedrei esot atsūtījusi īsziņu ar aptuvenu saturu "Esi prātīga, atkāpies!", Pietiek atstāstījuši avoti partijā.

Veselības stāvoklis un diagnozes Latvijas sabiedrībā pieņemts uzskatīt par "tabu" tēmu pat, ja tas skar augstas amatpersonas un viņu spējas pildīt savus amata pienākumus. Tik pat pieņemta nelāga prakse Latvijā ir amatpersonu "slimošana", ja draud amata zaudēšana vai citas nepatikšanas. Iespējams, ja amatpersonu veselības problēmu iztirzāšana Latvijā netiktu uzskatīta par neētisku, jautājumā par Circenes ieilgušo atveseļošanos būtu bijis mazāk spekulāciju.

Attēlā: Partijas biedres Ingrīda Circene un Solvita Āboltiņa vēl domubiedres pēc Saeimas svinīgās sēdes 2005. gada 18. novembrī.

Novērtē šo rakstu:

0
0