Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kļūst aizvien skaidrāks, ka 39 gadus vecais Liepājas uzņēmējs Artis Hartmanis, kuru Valsts ieņēmumu dienests (VID) tur aizdomās aptuveni 140 miljonu latu atmazgāšanā, jau ilgstoši bijis saistīts ar noziedzīgo un kriminālo aprindu autoritātēm. Vienlaikus Hartmanis, kā atzīst vairāki avoti, ļoti draudzīgas attiecības jau ilgstoši uzturējis arī ar Satversmes aizsardzības biroja (SAB) izlūkošanas šefu Aigaru Boru, kuru starp „savējiem” dēvējis par Aigaru, kas var „sakārtot problēmas drošības struktūrās”.

Liepājas „krusttēvs”

Kā informē Pietiek avoti, pats Hartmanis sevi dēvējis par Liepājas „krusttēvu,” viņam esot bijuši „gali” gan Liepājas domē, gan Liepājas policijas struktūrās. Viņš allaž esot lielījies, ka Liepājā var atļauties visu, jo visus esot nopircis un visu varot nokārtot.

Hartmanis, lai arī precējies un trīs bērnu tēvs, esot uzdzīves cienītājs. Liepājā viņš dzīvojis greznā savrupmājā. Šveicē, Ženēvā Hartmanim esot dzīvoklis, vēl kāds nekustamais īpašums viņam piederot arī Austrijā. Tieši Austrijā esot reģistrēta arī Hartmanim piederošā automašīna Rolls –Royce ar reģistrācijas numuru AH 55.

Burti AH apzīmējot viņa vārdā un uzvārda iniciāļus, savukārt ciparu salikumu 55 Hartmanis uztverot par savu laimīgo skaitli. Kad bijis Rīgā, Hartmanis lielākoties uzturējies viesnīcā Maritim Park Hotel, savukārt Jūrmalā – Baltic Beach hotel, kur rīkotas arī svinības. Iecienīta tikšanās vieta viņam bijusi arī Vecrīgas viesnīca Grand Palace hotel.

Pazinēji Hartmani raksturo kā atriebīgu un ļaunatminīgu, bet vienlaikus arī bailīgu. Tieši ar šo viņa īpašību tiek skaidrota versija, ka pēc tam, kad VID Finanšu policija (FP) kopīgā operācijā ar KNAB viņu piektdien, 5.novembrī aizturēja, Hartmanis, iespējams, līdzdalību noziedzīgajos nodarījumos daļēji atzinis, tāpēc pēc divām diennaktīm palaists brīvībā. Vēlāk, pēc ticamākās versijas, Hartmanis valsti atstājis: vismaz sarunā ar Pietiek jau pagājušo ceturtdien Hartmanis  atzina, ka Latvijā neatrodas.

Hartmanis aizturēts Liepājā, savukārt kopumā saistībā ar šo naudas atmazgāšanas lietu aizturētas astoņas personas, vairākas no tām – Rīgas lidostā pēc izkāpšanas no lidmašīnas.

Tusējis ar „mafijas” pārstāvjiem 

Pietiek atzina vairāki avoti, draudzīgas attiecības Hartmanim jau ilgstoši bijušas ar vairākām kriminālām autoritātēm gan Latvijā, gan Krievijā.

Viens no nozīmīgākajiem Latvijā esot uzņēmējs, miljonārs Genādijs Iļjins, kurš jau ilgāku laiku ir Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) redzeslokā un tiek dēvēts par vienu no kādreiz par Pārdaugavas grupējumu sauktā grupējuma bosiem.

Iļjina kontrolē esot rekets, kontrabanda, arī prostitūcijas bizness. Iļjins varot nodrošināt arī draudu īstenošanu, fizisku ietekmēšanu. Ar Hartmani viņu saistot „siltas” attiecības: Iļjins viņam noziedzīgajās aprindās nodrošinājis tā saukto „jumtu”, kad vajadzējis, piegādājis arī prostitūtas.

Oficiāli Iļjins Latvijā ir uzņēmējs, un viņam pieder vairāki uzņēmumi gan Liepājā, gan Rīgā. Noziedzīgajās aprindās Iļjins tiek dēvēts par docentu, jo viņš ir arī kādas augstskolas mācībspēks.

Tā sauktais Pārdaugavas grupējums savulaik tika saistīts ar reketa karali Ivanu Haritonovu, kurš 2001.gada pavasarī tika atbrīvots no apcietinājuma. Atsevišķi avoti norāda, ka Iļjins esot ieņēmis Haritonova vietu.

Cits ietekmīgs ar kriminālām aprindām saistīts Hartmaņa domubiedrs esot Krievijas kriminālo aprindu pārstāvis Igors Rodionovs. Šīs personas kontrolē esot narkotiku tranzīta bizness no Āzijas uz Eiropu, Skandināviju. Netiek izslēgts, ka caur Hartmanim piederošajām kompānijām atmazgātā arī ar Rodionovu saistīta narkotiku biznesa nauda.

Rodionovs pārstāvot Krievijas mafijas grupējumu, kura „brigadieris” ir Vladimirs Kuļibaba (jeb Kuļebaba). Vairākos Krievijas un starptautiskajos medijos viņš tieši saistīts ar krievu mafiju.

Hartmanis, Iļjins un Rodionovs šovasar laikā, kad Jūrmalā notika konkurss Jaunais vilnis, izklaidējušies kopā, kā pārvietošanās līdzekli izmantojot Hartmanim piederošo Austrijā reģistrēto Rolls–Royce.

Aigars no orgāniem

Neraugoties uz šiem Hartmaņa „draugiem”, naudas atmazgāšanā apsūdzētais Liepājas uzņēmējs jau ilgstoši esot draudzējies arī ar SAB izlūkošanas šefu Boru.

Hartmaņa draudzība ar Boru esot aizsākusies laikā, kad Bors strādājis Drošības policijā, kur bija atbildīgais par reģioniem. Bora priekšnieks tolaik bija vēlākais pretrunīgi vērtētais advokāts Didzis Šmitiņš, kuram ir labas attiecības ar KNAB šefu Normundu Vilnīti.

Kad Bors „kāpis pa karjeras kāpnēm” un pārgājis darbā uz SAB, Hartmaņa un Bora draudzīgas saiknes tikai stiprinājušās. Hartmanis „savējo” kompānijās Boru saucis par Aigaru, pie kura var „atrisināt problēmas”, kas saistītas ar valsts drošības un tiesībsargājošām struktūrām.

„Ja bija kādas problēmas ar drošībniekiem, Hartmanis zvanīja Boram, un viņš palīdzēja tās nokārtot, turklāt ne tikai Latvijā. Hartmanis viņu sauca par Aigaru, viņiem bija ļoti draudzīgas attiecības. Bors reizēm piedalījās arī Hartmaņa tusiņos, piemēram, lepnās Jaunā gada svinībās,” teica kāds avots.

Ja Iļjinu varējis dēvēt par Hartmaņa reketa „jumtu”, tad Boru visi uzskatījuši par Hartmaņa „galiem” augstākajās drošības struktūrās, kurš var sakārtot problēmas. Citu „galu” spēka struktūrās Rīgā Hartmanim neesot bijis.

Tiesa, neraugoties uz šiem „galiem” un saistību ar kriminālām autoritātēm, Hartmanis esot bijis spiests maksāt arī kukuļus.

Ar darījumiem, kuriem ir apšaubāms raksturs, Hartmanis nodarbojoties jau sen. Darījumi, kas vedina spriest par naudas atmazgāšanu, pilnīgi noteikti neesot sākušies tikai 2006.gadā, bet gan agrāk.

Neesot iespējams, ka SAB izlūkošanas šefs Bors par Hartmaņa darījumiem un kontaktiem ar kriminālajām autoritātēm neko nezināja. Bors labi zinājis, ar ko Hartmanis nodarbojas un kā pelna naudu, ar ko kontaktējas, kādas lietas kārto.

Pietiek avoti nevarēja apliecināt, ka Hartmanis SAB amatpersonai kaut ko maksājis tieši. Viņu ieskatā tieši tāpēc jau Bora sieva Iveta 2006.gadā esot kļuvusi par 20% līdzīpašnieci Hartmanim piederošajā Baltic Bunkering Company. Caur šo kompāniju pie SAB izlūkošanas šefa arī nonākusi „legāla” nauda.

Vairāki avoti apšauba, ka Hartmanis tik ilgi tika saudzēts, jo bija vērtīgs SAB aģents. Lai arī Hartmanis, kad iedzēris esot lielījies ar Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģenta kartīti, viņa pazinēji apšauba, ka tā bijusi īsta.

Hartmanim caur kriminālām autoritātēm bijuši „gali” Maskavā, bet vairāk tiek izteiktas bažas, ka viņš varējis nopludināt informāciju, nekā iegūt Latvijas (vai NATO) nacionālai drošībai svarīgu informāciju.

Tiesa, pēc neoficiālas informācijas, tieši pie leģendas par to, ka Bors uzturējis kontaktus ar Hartmani, kurš, iespējams, bijis noformēts kā aģents, jo tādējādi ieguvis Latvijas drošībai nozīmīgu informāciju, pieturējies SAB pēc tam, kad KNAB 2006.gada vasarā veica izmeklēšanu par Bora iespējamo ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu.

Attēlos: augšējā attēlā - Iļjins (gaišā apģērbā) un Rodionovs (sarkanā apģērbā) pie Hartmaņa slavenā Rolls-Royce; apakšējos attēlos - fragmenti no operatīvajiem fotouzņēmumiem, kuros figurē arī Kuļibaba (pēdējā attēlā pa kreisi redzams pats Hartmanis).

Foto

FotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0