Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veikts operatīvais eksperiments Igaunijā var izsaukt starptautisku skandālu, jo šīs darbības ar kaimiņvalsti netika saskaņotas, lai gan to paredz starptautiskās tiesību normas. LR Ģenerālprokuratūra, kurai bija jāsaskaņo operatīvo pasākumu veikšana Igaunijā, atsakās sniegt jebkādus komentārus.

2008.gadā KNAB veica operatīvo eksperimentu pret diviem Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas darbiniekiem, veicot telefonsarunu un savstarpējo sarunu noklausīšanos, tajā skaitā izvēršot operatīvās darbības kaimiņvalstī Igaunijā. Jau vairākus gadus atbildīgās iestādes nesniedz nekādu pamatojumu, kādēļ šis eksperiments izvērsts arī kaimiņvalstī un kādēļ tas nav bijis saskaņots ar Igauniju.

Igaunijas prokuratūra skaidri un gaiši apliecinājusi, ka nekādus pieprasījumus atļaut veikt operatīvās darbības Igaunijas teritorijā ne no Latvijas Ģenerālprokuratūras, nedz KNAB nav saņēmuši. Igaunijas valsts prokurore Eve Oleska ir apliecinājusi, ka pirms operatīvo pasākumu veikšanas ir jāinformē Igaunijas prokuratūra, bet steidzamos gadījumos – Galvenā kriminālpolicija. Ja atļauja netiek saņemta piecu stundu laikā, operatīvās darbības nekavējoties jāpārtrauc.

KNAB šīs lietas ietvaros noklausījās divu Latvijas Finanšu policijas darbinieku sarunas ar eksperimentā iesaistīto personu kafejnīcā Sky high pilot club Rīgas lidotas teritorijā, sporta klubs Joker kafejnīcā, kā arī telefonsarunas, tajā skaitā tās sarunas, kas notika Igaunijas pilsētā Pērnavā.

Šajās sarunās abiem policistiem piedāvāts no Pērnavas uz Latviju atvest 100 000 eiro, solot par šo pakalpojumu atlīdzībā 0,8% no summas. Eksperimenta ietvaros arī veikts šis naudas pārvadājums, taču nekādi likumpārkāpumi saistībā ar to nav konstatēti.

Kad eksperimentam pakļautās personas sākušas interesēties par šī eksperimenta likumību, atbildēs saņēmušas nekonkrētu atrakstīšanos, piemēram, Tieslietu ministrija paziņojusi, ka ministrijas nolikumā ministrijai nav paredzētas tiesības veikt normatīvo aktu oficiālu skaidrojumu.

Savukārt LR Ģenerālprokuratūra apgalvojusi, ka operatīvās darbības veiktas likumīgi, bet uz jautājumu, vai tās saskaņotas arī ar Igauniju, atbilde nav sniegta. Ģenerālprokuratūra arī paskaidrojusi, ka lieta nodota tiesai, līdz ar to pierādījumu iegūšanas likumības pārbaude jau ir tiesas kompetence.

Tā kā Latvijas puse nav spējusi uzrādīt nekādus apliecinājumus, ka operatīvās darbības ir saskaņotas ar Igauniju, eksperimentam pakļautās personas plāno par šīm, iespējams, nelikumīgi veiktajām darbībām informēt Igaunijas tiesībsargājošās iestādes un kaimiņvalsts valdību.

Ģenerālprokuratūra atteicās Pietiek sniegt jebkādus komentārus par šo lietu. „Prokuratūra neuzskata par iespējamu sniegt komentārus, kas saistās ar tiesību normu interpretācijas jautājumiem konkrētajā lietā, īpaši ņemot vērā apstākli, ka lieta atrodas iztiesāšanas stadijā,” paziņoja Ģenerālprokuratūras sabiedrisko attiecību speciāliste Una Rēķe.

Novērtē šo rakstu:

0
0