Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Atkarībā no provizoriskajiem vēlēšanu rezultātiem jau 17. septembra naktī partijas varētu uzsākt sarunas un izmantot bloku veidošanas taktiku, lai nepieļautu to vai citu nākamās valdības koalīcijas variantu, - tā nedaudz vairāk nekā trīs nedēļas pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām Pietiek prognozējuši politiķi. 

Ņemot vērā partiju reitingus un iekšējās prognozes, ticami, ka nākamo valdību veidos Vienotība un Zatlera reformu partija (ZRP), bet nav skaidrs, kādā kombinācijā – ar Saskaņas centru (SC) vai bez tā, kā arī, vai tiks pieaicināta Nacionālā apvienība. Vadoties no tā, politiķi Pietiek pieļāvuši vairākus partiju bloku variantus: Vienotība + Nacionālā apvienība, Vienotība + ZRP, SC + ZRP un kā mazāk ticamu variantu SC + Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

Jaunākie partiju reitingi, kurus vēlētāju aptaujās augustā mērījusi firma Latvijas fakti, parāda, ka vēlēšanās uzvarēs SC (18,1%), otrajā vietā finišēs ZRP (17,3%), trešajā vietā Vienotība ar 10,4% vēlētāju atbalstu, bet tālāk sekotu ZZS (8,5%) un Nacionālā apvienība (7,6%).

Ja Nacionālās apvienības rezultāts vēlēšanās matemātiski dos iespēju izveidot labēju partiju koalīciju no trim spēkiem kopā ar Vienotību un ZRP, neoficiāli tiek prognozēts, ka jau vēlēšanu naktī varētu notikt bloķēšanās starp Vienotību un Nacionālo apvienību par atbalstu Valdim Dombrovskim kā premjera kandidātam. Tas ZRP nostādītu izvēles priekšā – pievienoties šim blokam vai veidot valdību divatā ar SC, ja to ļautu iegūto deputātu mandātu skaits. Neoficiāli no atsevišķiem Vienotības politiķiem izskan, ka tai būtu izdevīgi, ja pirmo valdību ar SC izveidotu ZRP, kas līdz ar to uzņemtos atbildību par šo vēsturisko lēmumu.

Tomēr partiju prognozes sola citu vēlēšanu iznākumu, proti, otrā vieta tiek pareģota Vienotībai nevis ZRP, un šādas prognozes neoficiāli izskan arī no pašu zatleriešu puses. Šādā gadījumā, ņemot vērā arī Vienotības kandidātu sarakstus, kuros ar lielākām ievēlēšanas izredzēm dominē nacionālāk noskaņotie Pilsoniskās savienības politiķi, SC nonākšana valdībā ir apšaubāma. Kā Pietiek neoficiāli norādīja kāds Vienotības valdes loceklis, ja partija vēlēšanu naktī finišētu trešajā vietā aiz ZRP, tai būtu daudz lielākas manevra iespējas kā trešajam iespējamās koalīcijas partnerim samierināties ar valdību, kurā būtu arī SC. Tādā gadījumā iniciatīvu un līdz ar to arī atbildību uzņemtos lielāko atbalstu ieguvusī latviešu partija – ZRP.  

Tāpat neskaidras ir partiju izredzes, ka tieši viņu premjera kandidāts tiks aicināts sastādīt nākamo valdību. Tiek pieļauts, ka jau vēlēšanu naktī varētu notikt provizoriskas vienošanās par vēlamo premjera kandidātu un lielākās izredzes varētu būt Valdim Dombrovskim vai kādam ārpus partijām stāvošam bezpartejiskam premjeram. Tieši pēdējo variantu dažādu partiju vadošie politiķi Pietiek pēdējās nedēļās piesaukuši visvairāk. Tas ir izskaidrojams ar vēlēšanu iznākuma grūto prognozēšanu, kā arī lielo ticamību, ka 17. septembrī varētu triumfēt SC, kura izredzes saņemt premjera nomināciju netiek vērtētas kā ticamas.

Bez versijas par bloku starp Vienotību un Nacionālo apvienību, kura premjera amatam virzītu Dombrovski, izskan arī versija, ka bloķēties varētu Vienotība un ZRP, lai nepieļautu SC virzītu premjeru. Šāda versija neoficiāli izskan gan no Vienotības, gan no ZRP, un kā ticama tiek vērtēta gadījumā, ka otro vietu aiz SC vēlēšanās iegūst Vienotība. Jebkurā gadījumā, kā neoficiāli atzinuši vadošie SC politiķi, partija premjera amatam virzītu kādu neitrālu kandidātu, visticamāk – latvieti. Oficiālie Saskaņas premjera kandidāti, ar kuriem tā iet uz vēlēšanām, ir Jānis Urbanovičs un Nils Ušakovs.

Pietiek jau rakstīja, ka Vienotībai līdzšinējo 33 deputātu krēslu vietā pozitīvākā vēlēšanu iznākuma gadījumā tiek prognozētas līdz 25 vietām. Atšķiras Nacionālās apvienības izredžu vērtējumi, kas svārstās amplitūdā no 10 līdz 15 vietām. ZZS iekšējie vērtējumi pašlaik sola aptuveni 10 vietas Saeimā, kas būtu vairāk nekā uz pusi mazāk kā 10. Saeimā.

Vietu sadalījumu 11. Saeimā var ietekmēt arī tas, vai procentu barjeru iekļūšanai parlamentā izdosies pārvarēt Šlesera reformu partijai LPP/LC. Spēcīgie saraksti ar atpazīstamiem politiķiem priekšgalā vairs neļauj viennozīmīgi prognozēt LPP/LC neiekļūšanu Saeimā, kā tas bija pirmajās nedēļās pēc 10. Saeimas atlaišanas.

Novērtē šo rakstu:

0
0