Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien, 21.12.2017. Saeima atbalstīja likumprojektu, kas paredz VDK dokumentu publiskošanu un nodošanu Nacionālajam arhīvam. Kaut gan atbalstu VDK dokumentu nodošanu Nacionālajam arhīvam un pieejamības nodrošināšanu tiem, iesniegto likumprojektu atbalstīt nevarēju, jo tā pieņemšana ne tikai nesekmēs nosprausto mērķu sasniegšanu, bet tieši kavēs VDK arhīva satura izpēti un publiskošanu.

2014. gadā tika izveidota VDK zinātniskās izpētes komisija, kurai līdz 2018. gada 31. maijam ir jāpabeidz izpēte un pēc tās VDK dokumenti ir jāpublisko. Jautājums par čekas maisu publiskošanu ir jau sen izlemts, bet jaunais likumprojekts rada vairākus draudus šī mērķa sasniegšanai.

Likumprojekts paredz, ka dokumenti būs jāpārvieto uz Nacionālo arhīvu līdz 1. jūnijam, tas nozīmē, ka šajā laikā VDK izpētes komisija nevarēs ar tiem strādāt. Likumprojekta pieņemšanas gadījumā, komisijas darba pēdējos mēnešos notiks nevis VDK dokumentu izpēte, bet to droša nodošana no vienas institūcijas otrai, kas apdraud komisijas gala ziņojuma izstrādi.

Tāpat likumprojekts paredz, ka publicējami ir visi Nacionālajā arhīvā esošie dokumenti, kas vēsta par PSKP/LKP un PSRS/LPSR VDK mijiedarbību, PSKP/LKP un PSRS/LPSR VDK vietu un lomu totalitārās varas sistēmā. Pēc arhīva sniegtās informācijas, tās ir 152 842 lietas ar vairāk nekā 15 miljoniem lapu. Šāda apjoma materiālu digitalizācija un to publiskošana prasa laiku un līdzekļus, un tas likumprojektā noteiktajā laikā nav izdarāms.

Atbilstoši likumprojektam, būs jāpublicē ne vien informācija par VDK darbiniekiem un aģentiem, bet arī par cietušajiem – personām par kuriem VDK aģenti ir rakstījuši ziņojumus, tostarp par viņu reliģisko, politisko, seksuālo dzīvi, slimību vēsturi un citu privātās dzīves informāciju. Šāda pieeja ir klajā pretrunā ar visiem cietušo aizsardzības principiem un tā ir pāridarījums VDK informatoru upuriem.

Tātad ar šāda likuma pieņemšanu tiks pagarināts VDK izpētes komisijas darbs līdz nākamā gada beigām, bet, ņemot vērā nospraustos nereālos darba uzdevumus – iespējams arī vēl ilgāk. Līdz šim šīs komisijas darbs katru gadu ir izmaksājis nodokļu maksātājiem 250 000 eiro, tātad nekvalitatīva likumprojekta dēļ maksāsim par to vēl vairāk.

Esmu par VDK arhīvu dokumentu publiskošanu. Nākamā gada 31. maijā ir jābūt VDK zinātniskās izpētes komisijas gala ziņojumam. Pēc tā pieņemšanas komisijas darbs ir jānoslēdz, un dokumenti ir jānodod arhīvam, kur tiem ir jābūt publiski pieejamiem, nodrošinot VDK upuru personas datu aizsardzību dokumentu publicēšanas gadījumā. Latvijas vēsturniekiem ir jāturpina VDK dokumentu izpēte un sabiedrības izglītošana par totalitārās varas pastrādātajiem noziegumiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0