Menu
Pilnā versija
Foto

Kādēļ jāpērk "Latvijas gāze", nevis "Citadele"?

Ivars Zariņš u.c. Saeimas deputāti · 21.05.2014. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Deputātu jautājums Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai par valstij piederošo akciju sabiedrības Citadele banka akciju pārdošanas principiem

Situācijā, kad Latvijas tautsaimniecības tālākai izaugsmei un konkurētspējas paaugstināšanai ir akūti nepieciešams papildu finansējums, Latvijā esošo komercbanku kredītportfeļu dinamika parāda, ka ražošanai sniegtais finansējums samazinās, Latvijas sekmīgai attīstībai būtu ļoti nepieciešama kredītinstitūcija, kas būtu ieinteresēta un spējīga īstenot tādu kredītpolitiku, kura ir vērsta uz Latvijas ražošanas attīstību.

Kopš savas darbības uzsākšanas 2010. gadā banka Citadele ir kļuvusi par peļņu nesošu koncernu. 2013. gadu banka Citadele ir noslēgusi ar 15,2 miljonu eiro (10,7 miljonu latu) lielu peļņu, kas salīdzinājumā ar 2012. gadu ir teju dubultojusies.

Savukārt Citadeles grupa 2013. gadu noslēgusi ar 13,7 miljonu eiro  (9,6 miljonu latu) peļņu, kas arī ir nedaudz pieaugusi salīdzinājumā ar gadu iepriekš. Un tas viss ir panākts, neskatoties uz nozīmīgiem darbības ierobežojumiem, kuri ir uzlikti AS Citadele banka darbībai, kamēr tās kapitāla daļu turētājs ir Latvijas valsts.

Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts 2012. gadā atzina banku Citadele par vislabāk pārvaldīto valstij piederošo uzņēmumu Baltijas valstīs.

Latvijai būtu iespējams izpildīt akciju sabiedrības Citadele banka restrukturizācijas plāna prasības, pārdodot tai piederošās kapitāla daļas kādam komersantam vai komersantu dibinājumam, kuru kapitāla daļas pieder Latvijas valstij – tādejādi saglabājot iespēju turpināt tālāku sekmīgu akciju sabiedrības Citadele banka attīstību un īstenot to atbilstoši Latvijas tautsaimniecības interesēm.

Ņemot vērā valdības pausto attiecībā uz iespējamību iegādāties Latvijas gāzes akcijas, pieļaujot, ka tās var iegādāties valsts komersants (vai varbūt – komersants, kura kapitāla daļas pieder Latvijas valstij), tātad tas būtu pamatoti iespējams arī citā gadījumā, piemēram, attiecībā uz akciju sabiedrību Citadele banka.

Attiecībā uz iespējamo Latvijas gāzes akciju pirkumu valdība joprojām nav spējusi pat nodefinēt, kāds būs iespējamais ieguvums un vai vispār šāds darījums būs izdevīgs.

Pamatojoties uz augstāk minēto, lūdzam sniegt atbildes uz šādiem jautājumiem.

Vai valdība ir izvērtējusi iespēju izveidot akciju sabiedrību Citadele banka par tautsaimniecībai nozīmīgu un spēcīgu finanšu instrumentu, kurš piederētu Latvijas valsts  komersantam (vai vairākiem komersantiem vai to nodibinājumam) un būtu ieinteresēts īstenot kredītpolitku, kas atbilstu Latvijas tautsaimniecības interesēm, nevis veidotos, vadoties no  atsevišķu finanšu grupu interesēm? Šādai kredītinstitūcijai pēc iespējas piesaistot valsts un pašvaldību, valsts un pašvaldību  iestāžu un uzņēmumu līdzekļus, tādejādi rastos potenciāls kļūt par nozīmīgu spēlētāju ne tikai Latvijas, bet visā Baltijas reģionā, radot reālu konkurenci skandināvu bankām un nozīmīgi uzlabojot tirgus situāciju. Lūdzu sniegt savus apsvērumus un pamatojumu.

Kādēļ valdība ir izvēlējusies izskatīt iespēju  izmantot valsts komersantu finansiālās iespējas, lai iegādātos Latvijas gāzes akcijas, nevis akciju sabiedrības Citadele banka akcijas, kuru iegāde Latvijas tautsaimniecības attīstības sekmēšanai varētu būt daudz nozīmīgāka un kuras darbība, un tālākas attīstības iespējas ir daudz prognozējamākas un ar lielāku izaugsmes perspektīvi?

Lūdzam uzskatīt minēto deputātu jautājumu par steidzamu, jo, kā ir skaidri redzams, valstij piederošo akciju pārdošanas process jau noris, lai gan tajā pašā laikā Saeimā izskatīšanā ir likumprojekts „Grozījumi Valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanas likumā”, kurš paredz noteikt akciju sabiedrības Citadele banka kapitāla daļu atsavināšanas kārtību.

Novērtē šo rakstu:

0
0