Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers pērn vasarā kā ļoti augsta tiesībsargājošo iestāžu amatpersona visai klaji un uzstājīgi iejaucies Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) plānos konkursa Jaunais vilnis (JV) laikā nopratināt pretrunīgi vērtēto Krievijas miljonāru Aleksandru Šenkmanu (attēlā). Kalnmeieru ar šo Krievijas miljonāru un JV organizācijas komitejas priekšsēdētāju vieno sena pazīšanās, jo tagadējais ģenerālprokurors savulaik kā advokāta Guntara Antoma biroja darbinieks bija Šenkmana aizstāvis skandalozajā Bankas Baltija (BB) kraha lietā. Šenkmans BB darbojās kopā ar bēdīgi slaveno Aleksandru Laventu un bija tā vietnieks.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, pērn vasarā, kad JV norises laikā KNAB tā sauktās „oligarhu lietas” ietvaros izrādījis interesi par Šenkmana nopratināšanu, Kalnmeiers uzstājīgi iejaucies un mēģinājis KNAB atrunāt no šāda soļa. Ģenerālprokurors, lai „pasargātu” Šenkmanu no pratināšanas, esot izmantojis pat dažādus politiķiem raksturīgus argumentus: gan pieminējis to, ka Šenkmana pratināšana JV konkursa laikā kaitēšot Latvijai, gan vaicājis, ko KNAB ar to gribot panākt, gan piebildis, vai tiešam esot vēlme no Latvijas atbaidīt visus investorus.

Vairāki avoti Pietiek norādījuši, ka KNAB toreiz nācies smagā un ilgā diskusijā pārliecināt Kalnmeieru, ka Šenkmana pratināšana „oligarhu lietas” ietvaros ir būtiska un ir pamatota, un tā jāveic, kamēr Šenkmans ir Latvijā.

Neraugoties uz Kalnmeiera iejaukšanos un nostāšanos pret Šenkmana pratināšanu, KNAB tomēr JV laikā izdevās to paveikt un jūlija beigās par nekustamā īpašuma darījumiem Jūrmalā „oligarhu lietas” ietvaros tika nopratināts gan Šenkmans, gan JV „tēvs”, komponists un miljonārs Igors Krutojs.

No Pietiek avotu teiktā arī izriet, ka Kalnmeiers, visticamākais, bijis tā persona, kas Šenkmanu informējusi, ka KNAB izmeklētāji pie viņa ieradīsies un veiks pratināšanu.

Par Šenkmana un Krutoja nopratināšanu JV laikā mediji ziņoja pagājušā gada augusta sākumā. Toreiz arī izskanēja, ka jau kopš BB kraha laikiem labi pazīstams ar pretrunīgi vērtēto Krievijas miljonāru ir pašreizējais ģenerālprokurors, kurš savulaik BB krimināllietā par bankas novešanu līdz ļaunprātīgam bankrotam bijis Šenkmana advokāts. Prokuratūras preses pārstāve Laura Pakalne toreiz šo informāciju apstiprināja.

Pēc BB kraha 90.gadu vidū Šenkmans no Latvijas biznesa vides pazuda, līdz atgriezās kā JV organizācijas komitejas vadītājs un viens no JV ģenerālsponsoriem.

Pietiek rakstījis, ka „oligarhu lietas” ietvaros kratīšanas pērn maija beigās tika veiktas ar tā sauktajiem trīs „vecajiem oligarhiem” – Andri Šķēli, Aināru Šleseru un Aivaru Lembergu – saistītos īpašumos. „Oligarhu lietā” galvenais akcents vērsts uz ekspolitiķa Šlesera iespējamām noziedzīgām darbībām. Tās ietvaros tiek izmeklēta Šlesera kā valsts amatpersonas varbūtējie likumpārkāpumi - iespējamā līdzdalība noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā un kukuļdošanā.

Pietiek neizdevās noskaidrot Kalnmeiera skaidrojumu par šiem faktiem, jo Ģenerālprokuratūra uzskata, ka uz saņemtajiem jautājumiem tai atbildes jāsniedz Iesniegumu likumā noteiktajā kārtībā - tātad mēneša laikā.

Novērtē šo rakstu:

0
0