Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar tradicionālo čiku beigusies kārtējā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktā pārbaude – šoreiz par notiekošo Rīgas 1. slimnīcā, kur „saimnieko” ar partiju Saskaņa saistīti ļaudis. Atkārtoti publicējam Pietiek lasītāja iesūtīto rakstu, pēc kura tika sākta KNAB pārbaude, kā arī pilnā apmērā publiskojam biroja atzinumu, no kura izriet – nekādi pārkāpumi, kā ierasts, nav konstatēti.

Jau ilgāku laiku spēkā ir prasība uz valdes locekļu amatiem rīkot konkursus kapitālsabiedrībās, kur pašvaldības vai valsts kapitāldaļas ir vairāk par 50%.  Rīgas dome šīs prasības ievēro pēc saviem ieskatiem, piemēram, Rīgas 1. slimnīcā no pagājušā gada valdes priekšsēdētāja ir I. Zlobina, bet informācija par rīkotu konkursu nav pieejama.

Rīgas 1. slimnīcas valdē ievēlēti A.Pavārs un RD deputāts no Saskaņas G.Sevastjanovs. G.Sevastjanovs ir N.Zlobinas tēvs, kurš vienlaikus ir arī uzņēmumu Medasko un X dental īpašnieks. Kā rāda deklarācija, G.Sevastjanovs kā ārsts konsultants strādā savā uzņēmumā Medasko par konsultantu.

Uzņēmumu mājas lapas liecina, ka abi nodarbojas ar zobārstniecību bērniem un pieaugušajiem, zobu higiēnu, ķirurģiju, implantiem un protezēšanu. Kopš 2013. gada Rīgas 1. slimnīces sastāvā tika iekļauta Bērnu zobārstniecība, kas arī nodarbojas ar visa veida zobārstniecību.

Bet tas G. Sevastjanovam netraucē atrasties slimnīcas valdē, kaut viņš ir līdzīgu uzņēmumu īpašnieks, turklāt arī strādā vienā no tiem par konsultantu, - vai varbūt 3 gadus Rīgas domes kapitāldaļu turētājas nav to pamanījis un ticis maldināts? Varbūt arī nezina, ka bez konkursa ieceltā N.Zlobina ir G. Sevastjanova meita?

Rīgas dome ir pārsteidzoši nekaunīga, savu uzņēmumu valdēs un amatos bez konkursa ieceļot savus partijas biedrus, kas profesionāli ne tuvu neatbilst prasībām, un tam žurnālisti jau sen nepievērš uzmanību.

Taču dīvaini, ka Veselības ministrija, Nacionālais veselības dienests (NVD) un Veselības inspekcija ar savu milzīgo ierēdņu armiju palaiž garām šādas lietas, tikai runājot par izmaksu efektīvu veselības aprūpes sistēmu, godīgu konkurenci, kvalitāti.

Esot Rīgas 1. slimnīcas valdē, Sevastjanovu ģimene tieši spēj ietekmēt zobārstniecības nodaļas  darbu slimnīcā, noteikt cenrādi, lemt par aparatūras iegādi, algām un to piemaksām, kā arī attīstības perspektīvām, jaunām metodēm.

Turklāt diezgan dīvainā veidā Rīgas 1. slimnīcā darbojas dienas stacionārs, kur gan tiek veiktas tik sarežģītas manipulācijas, ka tās liedz pacientiem doties vakarā mājās un tiek piedāvāts izīrēt gultu pa nakti. Nav gan atrunāts vai šai īrē ietilpst arī mediķu uzraudzība, medikamenti un ārkārtas palīdzība kritiskās situācijās un kā tā tiek sniegta. Par tādām lietām gan pacienti parasti neaizdomājās.

Rīgas 1. slimnīcā vairs nav savas diennakts laboratorijas, rentgendiagnostikas vai citas diagnostikas, tādēļ adekvātas neatliekamās palīdzības sniegšana pa nakti paliekošiem pacientiem ir stipri apšaubāma.

Interesanti, ka Rīgas 1. slimnīca atteicās no savas labi aprīkotās plaša profila laboratorijas, tā vietā atvēlot telpas Recipe koncernam piederošajai SIA Centrālā laboratorija, kas nu ieguva ekskluzīvas telpas pašā Rīgas centrā un garantētu pasūtījumu no Rīgas 1. slimnīcas un tās teritorijā esošiem veselības uzņēmumiem.

Pēc privāto laboratoriju datiem, to peļņa svārstās robežās no 10 līdz 30% no apgrozījuma, bet Rīgas 1. slimnīcas menedžments šis peļņas iespējas ir atdevis citiem ar valdes lēmumu.

Par šādu dienas stacionārā pārtapšanu “īstā” stacionārā nekādu interesi neizrāda Veselības inspekcija. Arī NVD, slēdzot līgumus, nenosaka, kādi darbības principi vai manipulāciju apjomi ir pieļaujami, un to, ka, atļaujot nakšņot Rīgas 1. slimnīcas telpās, faktiski tiek apdraudēta pacientu drošība un veselība, vispār neievēro.

Rīgas domei pieder arī Rīgas 2. slimnīcas kapitāldaļas, kur valdē darbavietu atradusi Saskaņas biedre B.Rozentāle. Viņa skaitās darbā Rīgas Austrumu slimnīcā, ir docētāja medicīnas augstskolā  RSU un vēl paspēj būt padomes locekle Rīgas plānošanas reģionā un valdē nevalstiskās biedrībās.

Saskaitot kopā visus darba laikus, sanāk ap 24 stundām diennaktī, turklāt visur B. Rozentāle saņem labu algu. Vislielākā alga ir valsts slimnīcā, kur alga par 2015. gadu ir 37 065 eiro, vairāk nekā 3000 eiro mēnesī, gandrīz kā valdes loceklim. Reti gan kurš sastop B.Rozentāli darbavietā parastajā darba laikā...

Valsts finansē veselības aprūpi, un Veselības ministrija nemitīgi pieprasa papildu līdzekļus, bet kad VM un ministre A.Čakša beidzot sāks sekot līdzi tam, kas notiek nozarē, cik liela ir darba efektivitāte un kur paliek milzīgie līdzekļi?

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

1
0