Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

30,09 miljonus eiro liela peļņas daļa vairāku uzņēmumu kopējam īpašniekam. 18,66 miljonus eiro lielas dividendes, kas izmaksātas uzņēmuma lielākajam akcionāram. 10,91 miljonu eiro lieli zaudējumi, ko kopsummā cietušas vienai fiziskai personai piederošās kompānijas. Šādi ir mūsu valsts uzņēmējdarbības gada jaunie rekordi un antirekordi, kas sadarbībā ar Lursoft apkopoti biznesa žurnāla Kapitālsjaunajā numurā jau tradicionāli publicētajos Latvijas lielāko pelnītāju, zaudētāju un dividenžu saņēmēju TOP 100.

Ja salīdzina ar Kapitāla pagājušā gada triju TOP 100 rādītājiem, tendences ir vairāk nekā pozitīvas: pērnie rekordi bija "tikai" 18,79 miljonu eiro liela peļņas daļa, "tikai" 10,04 miljonu eiro lielas dividendes un iespaidīgi 38,27 miljonu eiro lieli zaudējumi, ko kopsummā cietušas vienai uzņēmējai piederošās kompānijas. Biznesa žurnāls Kapitāls nu jau trešo gadu vienkopus publicē šos trīs sarakstus, kas sausos, bet izteiksmīgos skaitļos un precīzās summās ilustrē Latvijas nacionālās uzņēmējdarbības stāvokli un virzību.

Taustāmas summas ir atrodamas tikai vienā no šiem trim sarakstiem - lielāko dividenžu saņēmēju TOP 100: tajā atrodami cilvēki, kas nolēmuši no sava biznesa izņemt simtos tūkstošu un pat miljonos eiro mērāmas summas, lai tās ieguldītu tajā pašā vai citā biznesā vai arī izmantotu citām vajadzībām. Taču ir pārspēti arī iepriekšējie dividenžu rekordi, kad SIA Mikrotīkls saimnieki 2012. gadā divatā dividendēs bija izņēmuši vairāk nekā 30 miljonu eiro; jaunais lielāko dividenžu izņēmēju TOP 100 rāda, ka uz abiem ABLV bank lielākajiem akcionāriem izņemto dividenžu summa ir tuvojusies 37 miljoniem eiro.

Toties abi pārējie TOP 100 joprojām rāda nevis konkrētu uzņēmēju kā fizisko personu no pašu kabatas ciestus zaudējumus vai pašu personīgi gūtu peļņu, bet gan viņiem piederošo uzņēmumu peļņas vai zaudējumu daļu, kas atbilst šo uzņēmēju līdzdalībai konkrētajos uzņēmumos. Abi šie saraksti uzskatāmi demonstrē gan tos nacionālā kapitāla pārstāvjus un tās nozares, kas Latvijā spēj pelnīt un attīstīties, gan tos, kas zaudē konkurences cīņā un noiet no skatuves, jo gūtā peļņa un ciestie zaudējumi, protams, nepaliek tikai uz papīra, fiksēti gada pārskatos.

Atšķirībā no citiem pētījumiem un analīzēm, kas pretendē uz Latvijas uzņēmējdarbības sasniegumu mērīšanu un novērtēšanu, šo trīs TOP 100 sarakstu unikālā priekšrocība ir tā, ka tajos nav nekā abstrakta un vispārināta. Ikvienam peļņas un zaudējumu skaitlim šajos trīs TOP 100 ir ne tikai nozare, bet arī vārds un nosaukums – gan uzņēmums, kas guvis peļņu vai zaudējumus, gan konkrēts uzņēmējs, kura personisko kabatu šie rādītāji ietekmē. Savukārt kopumā šie skaitļi iespējami objektīvi rāda Latvijas uzņēmējdarbības stāvokli un tās nozaru diagnozi.

Ar jaunajiem peļņas, zaudējumu un dividenžu rekordistiem žurnāla Kapitāls vadītājs Juris Kabakovs un jauno TOP 100 veidotāji Lato Lapsa un Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa iepazīstinās preses konferencē, kas ceturtdien, 20. augustā pulksten 11 notiks viesnīcā „Hotel Bergs”, Rīgā, Elizabetes ielā 83/85.

Novērtē šo rakstu:

0
0