Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tas, ka Ainārs Šlesers uz nopratināšanu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ieradīsies vairāk nekā ar divu nedēļu nokavēšanos, netraucēs tā dēvētās „oligarhu lietas” izmeklēšanu. Šādu skopu atbildi Pietiek negribīgi sniedza KNAB pēc tam, kad atklātībā nāca fakts, ka Šlesers 21. jūlijā nav ieradies sniegt liecības, lūdzot nopratināšanu pārcelt uz 8. augustu.

Nepieciešamība ik dienu vest pie veterinārārsta Šleseru ģimenes jauno mājdzīvnieku – vācu aitu sugas kucēnu – un aizņemtība, jo ieplānots apmeklēt Jaunā viļņa koncertus, bija politiķa minētie iemesli, kādēļ viņš KNAB lūdzis pārcelt nopratināšanu uz augusta otro nedēļu.

KNAB pretimnākšana Šleseram ļāva apgalvot, ka birojs ar izmeklēšanu nesteidzas un apšaubīt izmeklētāju rīcībā esošos pierādījumus. „KNAB ir jānāk ar neapgāžamiem pierādījumiem, nevis pieņēmumiem, kas balstīti uz „viena tante teica”. Ja runa ir par papīriem, kas ir saistīti ar mani, tad tādu papīru nav. Nevar atrast to, kā vienkārši nav,” Pietiek apgalvoja Šlesers.

Neizskaidrojamo pretimnākšanu Šleseram KNAB skaidroja negribīgi, norādot, ka informāciju par kriminālprocesā esošajiem materiāliem birojs nav tiesīgs atklāt, jo saskaņā ar Kriminālprocesa likumu tas ir izmeklēšanas noslēpums un tā ir pieejama tikai likumā noteiktam personu lokam. „Izmeklētājam ir pienākums izvēlēties tādu kriminālprocesa veidu, kas nodrošina taisnīgu krimināltiesisko attiecību noregulējumu bez neattaisnotas iejaukšanās personas dzīvē un nepamatotiem izdevumiem,” Pietiek uzsvēra KNAB Korupcijas novēršanas nodaļas galvenais speciālists sabiedrisko attiecību un izglītošanas jautājumos Andris Vitenburgs. Nodaļas vadītāja Diāna Kurpniece vēlāk paskaidroja, ka izmeklētāja ieskatā šo „procesuālo darbību pārcelšana pašreizējā kriminālprocesa stadijā netraucē lietas izmeklēšanai un procesa tālākai virzībai”.

Runa ir par tā dēvēto „oligarhu lietu”, kurā KNAB 20. maijā ierosināja kriminālprocesu pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB maija vidū šai lietā veica vērienīgu kratīšanu, pārmeklējot kopumā 42 ar Aināru Šleseru, Aivaru Lembergu un Andri Šķēli saistītus objektus. Kopumā lietā iesaistītas 11 personas, tajā skaitā 6 amatpersonas. „Oligarhu lietā” figurē 26 komercsabiedrības. KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja Juta Strīķe iepriekš informēja , ka šajā lietā izteikti pieci lūgumi pēc ārvalstu palīdzības.

Tieši 10. Saeimas balsojums neatļaut kratīšanas deputāta imunitātes sargātā Šlesera dzīvesvietās kalpoja par formālo ieganstu prezidenta Valda Zatlera lēmumam uzsākt Saeimas atlaišanas procedūru, par ko tauta nobalsoja sestdien.

Pats Šlesers Pietiek apstiprināja, ka viņam bijis jādodas liecināt KNAB jau 21. jūlijā, bet viņš ar izmeklētāju vienojies par citu, sev ērtāku datumu – 8. augustu. Pavēsti par ierašanos liecināt politiķis savā pastkastītē atradis jau 5. jūlijā. Savu nevaļību politiķis skaidroja ar ģimenes apstākļiem, Šleseru ģimenei esot jauns mājdzīvnieks – 6,5 mēnešus vecs vācu aitu šķirnes kucēns, kuram nācies operēt ķepu, tādēļ viņš mēnesi ik dienu jāved uz veterināro klīniku un nevienam citam kā pašam Šleseram to neesot laika darīt.

KNAB izmeklētājs Šleseram piedāvājis ierasties uz liecību sniegšanu augusta pirmajā nedēļā, bet arī šis laiks politiķim jau bijis saplānots. Šlesers Pietiek neslēpa, ka šajās dienās plāno apmeklēt konkursa Jaunais vilnis koncertus Jūrmalā.

Šlesers zināja stāstīt, ka sniegt liecības jau bijušas vairākas Rīgas brīvostas pārvaldes amatpersonas, piemēram, pārvaldnieks Leonīds Loginovs, valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks un viņa vietnieks Viesturs Silenieks.

Kā jau publiski izskanējis, runa bijusi par zaļo zemnieku pārstāvja Rīgas brīvostā Viestura Silenieka atbalstu Šlesera partijas biedra Amerika ievēlēšanai par brīvostas valdes priekšsēdētāju apmaiņā pret reklāmas līgumu, kas brīvostai būtu jāslēdz ar Lemberga ietekmē esošā laikraksta Neatkarīgā izdevēju. „Tikšanās ar Lembergu par Ameriku – šāda tikšanās ir bijusi, mēs esam runājuši un tā tālāk. KNAB šķiet, ka viņi ir sadzirdējuši vienu lietu, kuras patiesībā nav, – ka Lembergs prasa kukuli. Bet līguma nav, naudas nav. Tas viss ir balstīts uz kaut kādām sarunām. Tas, starp citu, bija galvenais arguments, kādēļ viņi gribēja veikt kratīšanu manā mājā, lai atrastu Rīgas brīvostas un Mediju nama līgumu, bet tur ir kaut kāds standarta līgums slēgts uz septiņiem gadiem un, ja es nemaldos, pagājušajā gadā kopējā summa par pakalpojumiem bija 7 000 un šogad 3 500,” savu versiju klāstīja Šlesers. 

Novērtē šo rakstu:

0
0