Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nespēj paskaidrot ne to, kāpēc tā interesi izraisījuši vēl nemaz neizdotu un attiecīgi neizplatītu avīžu izdošanas un izplatīšanas izdevumi, ne arī to, kā vispār būtu iespējams šādu informāciju iegūt.

Pietiek jau informējis, KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča (attēlā) aizvadītajā nedēļā oficiālā vēstulē bija pieprasījusi "ierasties Birojā informācijas sniegšanai par masu informācijas līdzekļu Vienotība, PIETIEK!, Nacionāļi, PIETIEK!, Reformisti, PIETIEK!, Saskaņieši, PIETIEK! izgatavošanas, izplatīšanas izmaksām un finansēšanas avotiem".

KNAB vēlējās saņemt arī informāciju par šo izdevumu izgatavošanas un izplatīšanas "atspoguļojumu grāmatvedības uzskaitē, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu un iepriekš minēto darījumu dokumentu (līgumi, rēķini, bankas, kases dokumenti u.c.) apliecinātas kopijas".

Taču, kā zināms, līdz šim klajā nācis tikai pirmais izdevuma Vienotība, PIETIEK! numurs nepilna miljona eksemplāru tirāžā, savukārt pārējie nav ne izgatavoti, ne izplatīti, - pašlaik to izdošanai aicināti pieteikties ziedotāji. Turklāt interesanti, ka KNAB neko nevēlas zināt par vēl vienu neiznākušo izdevumu - Lembergisti, PIETIEK!.

Savu vēlmi iepazīties ar neiznākušu un neizplatītu avīžu izgatavošanas un izplatīšanas izdevumiem KNAB pamato ar likuma normu, kas tā darbiniekiem ļauj nekontrolēti un bez pamatojuma pieprasīt no jebkuras personas jebkuru informāciju, ko tie vēlas.

KNAB pieprasījumā savu interesi pamato ar to, ka "Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam ir noteikts pienākums līdz vēlēšanām veikt politisko partiju, to apvienību un ar politiskajām partijām, to apvienībām nesaistīto personu priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmēra ierobežojumu kontroli".

Taču KNAB vadība tā arī nav spējusi paskaidrot, kādā veidā tā spējusi par vēl neiznākušām avīzēm konstatēt, ka uz tām būs attiecināma priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmēra ierobežojumu kontrole.

Ņemot vērā KNAB nevēlēšanos paskaidrot šo "ceļojumu laikā", Pietiek nosūtīja KNAB vadībai šādus jautājumus:

"1) uz ko cer KNAB, pieprasot dokumentus par tādu izdevumu izgatavošanu un izplatīšanu, kuri vēl nemaz nav ne izgatavoti, ne izplatīti?

2) vai šādu pieprasījumu izdarīšana nav nelietderīga valsts resursu tērēšana? Atbildi pamatojiet.

3) kādā veidā KNAB spējis par vēl neiznākušām avīzēm konstatēt, ka uz tām būs attiecināma priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmēra ierobežojumu kontrole?

4) uz cik vēl izdevumiem KNAB savas pastāvēšanas laikā spējis jau pirms to iznākšanas konstatēt, ka uz tiem būs attiecināma priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmēra ierobežojumu kontrole? Miniet šos izdevumus.

5) kāpēc KNAB līdzīgu informāciju nav pieprasījis par izdevumu Lembergisti, PIETIEK!?"

Ne uz vienu no šiem jautājumiem KNAB skaidru atbildi sniegt nespēja, - tā vietā tika sniegts šāds skaidrojums, ko publicējam pilnībā:

"Ņemot vērā, ka jautājumi ir savstarpēji saistīti, sniedzu vienu atbildi uz visiem.

Pildot normatīvajos aktos noteiktās KNAB funkcijas priekšvēlēšanu aģitācijas kontrolē, KNAB atbilstoši likumos par priekšvēlēšanu aģitāciju un partiju finansēšanu noteiktajai kompetencei kontrolē priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu ievērošanu, tai skaitā:

- priekšvēlēšanu aģitācijas apmaksas kārtības ievērošanu;

- paziņojumu sniegšanu par paredzamo aģitācijas materiālu izvietošanu;

- priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas izcenojumu grozīšanas aizlieguma ievērošanu;

- politisko partiju un ar tām nesaistīto personu priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ievērošanu;

- administratīvo resursu izmantošanas ierobežojumu izpildi.

Lai uzraudzītu un kontrolētu priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu ievērošanu pirms vēlēšanām, KNAB veic neatkarīgu monitoringu, kā arī apkopo un izvērtē visu saņemto informāciju par dažādām reklāmām, izdevumiem un publikācijām. To atbilstība likumā noteiktajām aģitācijas pazīmēm tiek izvērtēta visa priekšvēlēšanu periodā līdz vēlēšanu dienai un kopsakarā ar citām politisko partiju un ar tām nesaistīto personu īstenotajām aģitācijas kampaņām. Jebkurš iespējamais politisko partiju un deputātu kandidātu reklamēšanas gadījums tiek individuāli izvērtēts, iespējamā pārkāpuma identificēšana notiek, izvērtējot pazīmju kopumu (tai skaitā tā satura atbilstība likumā noteiktajām aģitācijas pazīmēm kopsakarā ar apmaksas kārtību un sasniedzamo mērķi), un tā konstatēšanai ir nepieciešami pierādījumi, kas iegūti un nostiprināti likumā noteiktajā kārtībā.

KNAB amatpersonām atbilstoši to kompetencei ir tiesības izsaukt uz KNAB jebkuru personu saistībā ar lietu un materiālu izskatīšanu.

Par priekšvēlēšanu aģitācijas periodā konstatētajiem pārkāpumiem un pasākumiem to novēršanai KNAB sniedz informāciju sabiedrībai saskaņā ar Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā noteikto kārtību – vienreiz un vienlaikus – pēc visu vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarāciju pārbaužu pabeigšanas. Minētās deklarācijas partijas un to apvienības iesniedz 30 dienu laikā pēc vēlēšanām, savukārt KNAB tās pārbauda sešu mēnešu laikā.

Jebkāda veida informācija, kas attiecas uz lietvedībā esošas pārbaudes materiāliem un kas tieši vai netieši atklāj KNAB darbības metodes, ir ierobežotas pieejamības informācija."

Novērtē šo rakstu:

0
0