Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kādreizējais iekšlietu ministrs, tagadējais kandidāts uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka amatu Māris Gulbis fotoattēlos un videoierakstā fiksēts koncerta laikā Dzintaru koncertzālē, sēžam pie viena galdiņa un sarunājamies ar uzņēmēju Jevgēņiju Tihonovu. Šo uzņēmēju viņa iepriekšējais darba devējs – koncerns Shell Anglijas tiesā bija apsūdzējis liela mēroga krāpšanā un izvirzījis arī apsūdzību, ka Tihonovs kā naftas treideris slepenās komisijas maksās un kukuļos saņēmis ievērojamas summas. Tiesa šo apsūdzību pērn atzinusi par pamatotu, bet Gulbis noliedz, ka būtu ko zinājis par šo Tihonova tiesvedību.

Kā izriet no tiesas pagājušā gada materiāliem, kas ir Pietiek rīcībā un ko publiskojam pilnībā, trīs Shell kompānijas – Shell International Trading & Shipping Company Limited, Shell Trading International Limited un Shell Trading Russia BV – Anglijas tiesā vērsušās, jo uzskatījušas, ka Shell bijušais darbinieks Tihonovs 2006. gadā no kādas Britu Virdžīnu salu kompānijas nelikumīgi saņēmis vairāk nekā 284 tūkstošus britu mārciņu un 252 tūkstošus dolāru. Tāpat šī un vēl viena kompānija iemaksājušas ievērojamas summas arī citai Britu Virdžīnu salu kompānijai, kuras labuma guvējs esot pats Tihonovs.

Sarežģīto shēmu un darījumu izklāsts rāda, ka Tihonovs veicis apjomīgu krāpniecību, iekļaujot cenās papildu maksājumus personiski sev vai ar sevi cieši saistītām kompānijām. „Lieta pret Tihonova kungu ir par to, ka viņš izmantoja savu stāvokli kā Shell treideris, veicot darījumus ar FSU, lai nodrošinātu, ka komisijas tiek maksātas viņa ārzonas kompānijai apmaiņā pret darījumu nodrošināšanu,” lietas būtību rezumē tiesa, atzīstot, ka Shell bijušas tiesības atlaist Tihonovu un ka viņa pretprasībai nav pamata.

Tiesas spriedums Shell tiesvedībā ir bijis – Tihonovam jāatdod uzņēmumam kopumā 2,5 miljoni ASV dolāru, kā arī divas trešdaļas no viņa Rīgas dzīvokļa. Turklāt tiesas spriedumā atzīts arī tas, ka godīga nav bijusi neviena no iesaistītajām pusēm: Shell pārskaitījusi Tihonovam naudu, lai tas piekukuļotu uzņēmuma Sovfraht īpašniekus un nodrošinātu labākus naftas pārvadāšanas tarifus pa dzelzceļu, savukārt Tihonovs daļu naudas piesavinājies – izsakoties tiesas vārdiem, veicis „augstākā mērā negodīgas darbības”.

Saskaņā ar tiesas materiāliem Tihonovs ir dzimis Lietuvā, ir krievs pēc tautības un Lietuvas pilsonis, taču dzīvo Rīgā. Koncernā Shell par naftas treideri viņš strādājis no 2004. gada oktobra līdz 2008. gada oktobrim un kopumā savā jomā nostrādājis vismaz desmit gadus. Tāpat tiesas materiālos norādīts arī tas, ka 2011. gada februārī bijis Tihonovam jāstājas tiesas priekšā jau krimināllietas ietvaros, taču nav plašākas informācijas par to, vai šī krimināllieta ir kā saistīta ar Shell tiesvedību.

Savukārt Gulbis Pietiek otrdien apliecināja, ka neko par Tihonova vainošanu krāpšanā un kukuļu pieņemšanā neesot zinājis: „Es viņam palīdzēju, viņam bija sniedzamas ziņas tiesībsargājošām iestādēm. Palīdzēju uz pilnvaras pamata kontaktēties ar tiesībsargājošām iestādēm. Viņš saskatīja likuma pārkāpumus biznesa darījumos un biznesa partneros, ar ko viņš bija strādājis. Manuprāt, tie bija nopietni pārkāpumi.”

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0