Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Ģenerālprokuratūra ir „pasūtījuši” ģimenes ārstu Andri Baumani, kurš šajās iestādēs bija vērsies ar iesniegumiem, detalizēti aprakstot jau pastāvošās un gaidāmās problēmas ar dārgi izmaksājušo un joprojām nefunkcionējošo e-veselības sistēmu, kā arī pieprasot noskaidrot atbildīgās un vainīgās amatpersonas. Īpaši izcēlusies Ērika Kalnmeiera (attēlā) vadītā Ģenerālprokuratūra, kura iesniegumu pārsūtījusi... par e-veselības sistēmas problēmām tieši atbildīgajai Veselības ministrijai. Pietiek šodien publicē abas izteiksmīgās atbildes, kā arī atkārtoti – ģimenes ārsta iesniegumus.

Par iesnieguma izskatīšanu

Informējam, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk –Birojs) 2016.gada 28.novembrī saņēma Jūsu iesniegumu Nr.B-564 par e-veselības projekta realizāciju Latvijā.

Iepazīstoties ar iesniegumu, jāsecina, ka minētās ziņas nesatur norādi par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, kas saistīts ar korupciju. Iesniegumā minēta informācija par e-veselības projekta realizācijas problēmām Latvijā.

Administratīvā procesa likuma 7.pants nosaka, ka iestādes rīcībai ir jāatbilst tiesību normām, t.i. – iestādes darbojas normatīvajos aktos noteikto pilnvaru ietvaros un savas pilnvaras var izmantot tikai atbilstoši pilnvarojuma jēgai un mērķim. Savukārt atbilstoši Iesniegumu likuma 3.panta pirmajai daļai iesniegumu iesniedz iestādei, kuras kompetencē ir izskatīt iesniegumu pilnībā vai kādā tā daļā, bet šī likuma 5.panta pirmā daļa paredz, ka iestāde iesniegumu izskata, vadoties pēc satura.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 387.panta sesto daļu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pilnvarotas amatpersonas izmeklē noziedzīgus nodarījumus, kuri saistīti ar politisko organizāciju (partiju) un to apvienību finansēšanas noteikumu pārkāpumiem, kā arī noziedzīgus nodarījumus valsts institūciju dienestā, ja tie ir saistīti ar korupciju. Savukārt, saskaņā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma 1.panta pirmās daļas 1.punktu korupcija ir kukuļošana vai jebkura cita valsts amatpersonas rīcība, kas vērsta uz to, lai, izmantojot dienesta stāvokli, savas pilnvaras vai pārsniedzot tās, iegūtu nepelnītu labumu sev vai citām personām.

Iesniegumā nav saskatāma informācija, kas būtu par pamatu pārbaudes uzsākšanai atbilstoši Biroja kompetencei.

Ņemot vērā minēto un saskaņā ar Iesniegumu likuma 5.panta ceturto daļu Birojs Jūsu iesniegumu pieņem zināšanai un izmanto savā darbā atbilstoši iesnieguma saturam.

Gadījumā, ja Jūsu rīcībā ir informācija par kādas valsts amatpersonas korumpētu rīcību, saistībā ar Jūsu iesniegumā minēto, tad lūdzam par to informēt Biroju.

Ar cieņu priekšnieka p.i. I.Jurča

Par Andra Baumaņa iesnieguma nosūtīšanu

Ģenerālprokuratūrā elektroniskā veidā saņemts Andra Baumaņa 2016.gada 28.novembra iesniegums par pārbaudes veikšanu saistībā ar e-veselības sistēmas ieviešanu.

Ievērojot Latvijas Republikas Ministru kabineta 2004.gada 13.aprīļa noteikumu Nr.286 „Veselības ministrijas nolikums” 6.8 punkta nosacījumus, nosūtu minēto iesniegumu resoriskās pārbaudes veikšanai Veselības ministrijai.

Par veiktās pārbaudes rezultātiem lūdzu informēt Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamentu.

Departamenta prokurors A.Buliņš

Iesniegums veselības ministrei un Nacionālajam veselības dienestam

Sakarā ar pāreju uz e-veselības sistēmu lūdzu Veselības ministriju (VM) un Nacionālo veselības dienestu (NVD) precizēt sekojošo informāciju:

1. Ņemot vērā, ka pret e-veselības ieviešanu ir nobalsojušas abas Latvijas ģimenes ārstu asociācijas, rekomendējot saviem biedriem pagaidām neslēgt līgumus par e-veselības lietošanu, bet izvirzot sistēmas pilotēšanai virkni ģimenes ārstu, kuri ir uzsākuši e-veselības testēšanu pilotprojekta ietvaros, lūdzu precizēt, vai pārējie Latvijas ārsti-speciālisti un farmaceiti sāks lietot e-veselību no 01.12.2016. tieši tāpat, kā to ir uzsākuši ģimenes ārsti pilotprojekta režīmā? Cik man zināms, līdz 01.12.2016. neviena cita ārstu profesionālā asociācija, farmaceitu biedrība, aptieka un aptieku tīklu īpašnieki nav iesnieguši VM un NVD iesniegumu, argumentējot, kāpēc tās biedri no 01.12.2016. neuzsāks lietot e-veselības produktus – e-DNL (darba nespējas lapu) un e-recepti likuma noteiktajā kārtībā?

2. Lūdzu VM un NVD precizēt, vai Latvijas aptiekas testa režīmā no 01.12.2016. būs gatavas pieņemt e-receptes, ja nē, tad kļūst bezjēdzīga e-recepšu tālākā izrakstīšana pilotprojekta režīmā?

3. Vai no 01.12.2016. ģimenes ārstiem, kuri pilotē e-veselības sistēmu, nebūs darbs jādublē, izrakstot papīra formāta receptes un darba nespējas lapas, tajā skaitā receptes pasaknīšus?

4. Ņemot vērā, ka līdz 01.12.2016., pēc pacientu sniegtās informācijas, Labklājības ministrijas pakļautības iestādes nemācēja apstrādāt un atvērt e-DNL, vai no 01.12.2016. minētās iestādes to spēs pilnībā, likumā noteiktajā kartībā?

5. Vai no 01.12.2016. NVD kopā ar e-veselības izstrādātājiem ir novērsis nepilnības e-veselības portālā, kurš pieprasīja e-receptē ierakstīt papīra receptes Nr., nevis tos automātiski ģenerēja, kā tas notiek Igaunijā un bija paredzēts MK noteikumos Nr. 134?

6. Vai NVD kopā ar VM ierēdņiem ir veicis izskaidrojošo darbu ārstiem speciālistiem, slimnīcu ārstiem, privāti praktizējošiem ārstiem, uzliekot par pienākumu e-DNL un izrakstos rekomendētās receptes, izrakstīt elektroniski, atbilstoši MK noteikumu Nr. 899. prasībām?

7. Vai NVD kopā ar VM ierēdņiem līdz 01.12.2016. ir veikuši izskaidrojošo darbu ar ārstiem speciālistiem: gan ambulatorajās iestādēs, gan slimnīcas strādājošajiem, gan privāti praktizējošajiem, uzliekot par pienākumu pagarināt DNL, kuras pēc 30 dienu termiņa nedrīkst pagarināt ģimenes ārsti (izņemot likumā noteiktajos gadījumos)? Ja šāds darbs nav ticis veikts, tad kurš un kādos termiņos to veiks? Kura VM vai NVD amatpersona un kādos termiņos uzņemsies atbildību par veikto izskaidrojošo darbu? Vai VM un NVD ir apzinājuši sistēmu, kā speciālisti varēs pagarināt ģimenes ārstu atvērtās e-DNL pēc 30 saslimšanas dienas, ņemot vērā apmeklējumu kvotas pie speciālistiem un ierobežoto iespēju pacientiem pierakstīties pēc līdzīga mehānisma, kā tas ir onkoloģiskajiem pacientiem „ zaļā koridora” ietvaros - 10 dienu laikā?

8. Kādu izskaidrojošo darbu un kādos termiņos masu medijos (radio, televīzijā, avīzēs, žurnālos u.c.) ir veikušas vai veiks VM un NVD amatpersonas, lai detalizēti sagatavotu sabiedrību e-veselības ieviešanai un izskaidrotu tās ietekmi uz pacientu ikdienas dzīvi un iespēju saņemt e-DNL un e-recepti? Kāda informācija un valsts atbildība par datu drošību, pacientu tiesībām aizsargāt savus datus un kad tiks izskaidrota sabiedrībai, kurš to veiks, kura būs atbildīgā amatpersona?

9. Lūdzu atbildes un citu precizējošu informāciju par e-veselību sagatavot līdz 02.12.2016. pl. 14.00, kad paredzēta Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas Biedru sapulce.

Iesniegums veselības ministrei, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam un Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūrai

Iedvesmojoties no veselības ministres A.Čakšas uzstāšanās 2016.gada 15.novembrī, apspriežot Veselības ministrijas sagatavotās izmaiņas noteikumu Ministru kabineta noteikumu Nr.60 17.punktā („Lai nodrošinātu sniegto ārstniecības pakalpojumu kvalitātes vadību, ārstniecības iestādē ir izstrādāta, vadītāja apstiprināta un ieviesta kvalitātes vadības sistēma. Kvalitātes vadības sistēma ietver vismaz šādus pasākumus u.t.t.”), man kā ārstam radās ideja lūgt Veselības ministriju parādīt piemēru un sākt ar sevi.

2016.gada 1.decembrī ārstiem Latvijā bija jāuzsāk darbs ar e-veselības projektu, izrakstot e-DNL un e-receptes. Es, ģimenes ārsts Andris Baumanis, vairākas nedēļas esmu testējis šo sistēmu un esmu sapratis, ka, ja Latvijas Ārstu biedrība un abas Latvijas ģimenes ārstu asociācijas nebūtu asi iestājušās pret šī projekta uzsākšanu, sabiedrību būt skāris neaprakstāms haoss, kas izpaustos apstāklī, ka 01.12.2016. virkne ārstu nespētu izrakstīt ne DNL, ne receptes, dažiem pieņemšanas laikā pietiktu laika izrakstīt e-DNL, bet nepietiktu laika sagatavot e-receptes, virknei pacientu nevarētu izrakstīt neko, jo sistēma to neatļautu, lielākā daļa Latvijas aptieku iespējams nebūtu gatavas izsniegt medikamentus pret e-recepti, bet 100% visas likumā noteiktās funkcijas iespējams nespētu veikt neviens, jo sistēma tam nav gatava.

Ņemot vērā ievērojamos naudas līdzekļus, kas ieguldīti e-veselības projektā, kā arī ievērojamo laiku projekta realizācijai un zaudējumus, kas, iespējams, ir radīti (piemēram, Igaunijā e-veselības projektu realizēja no 2006. līdz 2010.gadam, projektā ieguldot ap 10 miljonu euro, un projekts reāli sāka strādāt, un Latvijas amatpersonas ir konsultējušās ar Igaunijas e-veselības izstrādātājiem, kā arī Igaunijas kolēģi ir bijuši Latvijā, informējot par iespējamām problēmām e-veselības izstādes gaitā),

1. Lūdzu Veselības ministriju sagatavot detalizētu naudas līdzekļu izlietojuma pārskatu e-veselības realizācijai, kā arī precizēt, kurus no veiktajiem darbiem uzraudzīja konkrēti Veselības ministrijas ierēdņi un Nacionālā veselības dienesta ierēdņi.

2. Lūdzu Veselības ministriju un NVD sniegt precīzu pasūtīto darbu tehnisko specifikāciju, lai, piesaistot IT nozares ekspertus, būtu iespējams precizēt, vai pasūtītie darbi un veiktie darbi atbilst pieņemšanas un nodošanas aktos konstatētajam.

3. Precizējot, kurus no veiktajiem e-veselības darbiem pieņēma konkrētas Veselības ministrijas vai Nacionālā veselības dienesta amatpersonas, parakstot pieņemšanas un nodošanas aktus, lūdzam noskaidrot, kurš bija veselības ministrs, kura tiešais uzdevums bija uzraudzīt projekta realizāciju un bez kura akcepta nebija iespējams veikt ievērojamo naudas līdzekļu pārskaitīšanu darba veicējiem.

4. NVD un VM precizēt, kopš kura brīža un cik lieli līdzekļi līdz 01.12.2016. ir izmaksāti ģimenes ārstu praksēm datortehnikas un IT jomas atbalstam, gatavojoties e-veselības ieviešanai. NVD precizēt, cik un kuras ģimenes ārstu prakses nav iegādājušās datortehniku un līgumos ar NVD piešķirtos valsts budžeta līdzekļus nav tērējušas IT jomai līdz 01.12.2016.

5. Lūdzam LR Ģenerālprokuratūru un KNAB izskatīt Veselības ministrijas un NVD iesnieguma punktos 1.2.3. piestādīto dokumentu atbilstību pasūtītajiem un veiktajiem darbiem un, piesaistot IT nozares ekspertus, lemt par iespējamu kriminālprocesa uzsākšanu iespējamu nelikumību gadījumā.

6. Lūdzam KNAB veikt resorisko pārbaudi, lai kliedētu bažas, ka nevienai no e-veselības projektu uzraugošajām un pieņemšanas un nodošanas aktus parakstījušajām amatpersonām pārskata un projekta realizācijas periodā nav bijis iespējams gūt iespējamus materiālus labumus gan naudiskā, gan mantiskā izskatā.

Novērtē šo rakstu:

0
0