Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA Corvus Company, kuram par labu īsi pirms gadu mijas Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu, secinot, ka uzņēmums ļaunprātīgi netiek laists pie tirgus daļas Rīgas brīvostā, figurē Ekonomikas policijas kriminālprocesā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, liecina Pietiek rīcībā esošie dokumenti. Runa ir par naudas atmazgāšanas shēmām, kurās, iespējams, izmantoti fiktīvi un esoši bīstamie atkritumi, kas nevis nogādāti specializētās attīrīšanas vai noglabāšanas vietās, bet laisti melnajā tirgū.

27. decembrī KP paziņoja par 22 621 latu lielu sodu, kas uzlikts citam atkritumu tirgus dalībniekam – SIA Eko osta - par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, jo tas nepamatoti atteicis sadarbību SIA Corvus Company, to izslēdzot no balasta ūdeņu savākšanas tirgus Rīgas ostā un samazinot ostā ienākošo kuģu iespējas izvēlēties pakalpojuma sniedzēju. No KP izskanēja pārmetumi arī Rīgas brīvostai, ka tā likusi šķēršļus Corvus Company ienākšanai brīvostas atkritumu tirgū.

Tomēr, kā liecina Pietiek rīcībā esošais Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes dokuments, KP var nonākt sarežģītā situācijā, jo ar tās lēmumu "zaļo gaismu" darbībai brīvostā cenšas panākt uzņēmums, kas tiek turēts aizdomās par noziedzīgi iegūtu īdzekļu legalizēšanu, kā argumentu publiski izmantojot konkurences ierobežojumus.

Ekonomikas policijas pieprasījums, kas 2012. gada 14. augustā nosūtīts Rīgas brīvostas pārvaldei, liecina, ka Valsts policija, veicot izmeklēšanu par Krimināllikuma 195. panta 3.daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmēm (naudas atmazgāšanu lielā apmērā vai personu grupā), pieprasījusi ostai informāciju par SIA Corvus Company veiktajiem preču pārvadājumiem laika posmā no 2010. gada 1. janvāra līdz 1. septembrim.

Brīvostas pārvaldei pieprasīta informācija ne tikai par it kā notikušiem preču pārvadājumiem, bet arī SIA Corvus Company aktivitātēm, kas skar tās pamatdarbību – atkritumu savākšanu. "Gadījumā, ja starp SIA Corvus Company un Rīgas brīvostu tika noslēgts līgums par naftas atkritumu pārstrādi, nepieciešams līguma darbības rezultātā brīvostas nodoto naftas atkritumu daudzums, dokumenti par naftas atkritumu nodošanu SIA Corvus Company," rakstīts Pietiek rīcībā esošajā Ekonomikas policijas pieprasījumā.

Dokuments pievienots Rīgas brīvostas valdes 27. septembra sēdē pieņemtajam lēmumam, kurā noraidīts SIA Corvus Company lūgums panākt vienošanos ārpus tiesas ceļā par līguma slēgšanu starp firmu un brīvostu, ko uzņēmums kopš 2010. gada cenšas panākt caur Administratīvo tiesu. Tieši atsaucoties uz Ekonomikas policijas informāciju, Rīgas brīvostas valde septembrī atteikusies slēgt līgumu ar Corvus Company, atsaucoties uz likumā par ostām noteikto, ka komercsabiedrības dibinātājiem un dalībniekiem jābūt ar labu reputāciju un stabilu finansiālo stāvokli.

Lursoft datubāzē pieejamais SIA Corvus Company finanšu pārskats par laika posmu, kas attiecas uz Ekoomikas policijas izmeklēšanu, rāda, ka firma 2010. gadā strādājusi ar 21 554 latu zaudējumiem, bet tās kopējais apgrozījums bijis 760 388 lati.

Neoficiāla informācija no izmeklēšanai tuvu stāvošiem avotiem liecina, ka Ekonomikas policija konkrētajā kriminālprocesā izmeklē netīrās naudas atmazgāšanu vismaz pusmiljona latu apmērā, kas, iespējams, veikta caur darbībām Ventspils ostā, un shēmā ar kuģu radīto atkritumu apsaimniekošanu izmantots kāds ofšors. Naftas pārstrādes produkti pēdējos gados kļuvuši par pieprasītu preci melnajā tirgū, un neoficiāli tiek pieļauts, ka nelegālais bizness aizņem līdz 60% tirgus.

Krimināllikuma 195.pants attiecas uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Šī panta 3. daļa, pēc kuras ierosināts kriminālprocess, kurā figurē Corvus Company, attiecas uz naudas atmazgāšanu lielā apmērā vai, ja to izdarījusi organizēta grupa. Krimināllikums par šādu noziegumu paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no 5 līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu.

Novērtē šo rakstu:

0
0